Σελ. 214 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 194204209212213214215216219224234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.196-3.210 από 15912
  1. #3196
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ubiquiti UCG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InternetMaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξε να δεις. Μπορεί όντως να υπάρχει κάποιο μικροπρόβλημα και να έχει λίγη απώλεια ή απλά να κάνει λάθος το μηχάνημα. Αλλά και όντως να υπάρχει θέμα οι αποστάσεις είναι τόσο μικρές που δεν πρόκειται να σου δημιουργηθεί πρόβλημα. Έτσι κι αλλιώς η ίνα είτε δουλεύει είτε όχι δεν υπάρχει συγχρονισμός. Αν και τα 21db απώλεια είναι αρκετά. Αλλά εγώ στην θέση σου θα εμπιστευόμουν τους τεχνικούς.
    Για αρχη σε ευχαριστω για την απαντηση

    Αν και τα 21db απώλεια είναι αρκετά.
    Αυτο ουσιαστικα τι μπορει σημαινει, οτι θα χανω πακετα; Οτι μπορει να μην εχω σταθερη συνδεση;


    Αυτο παντως που εβγαλε η μετρηση σε καθε οροφο μετα (η προηγουμενη εγινε στο ισογειο, στο κεντρικο κουτι) ειναι -17 το οποιο ειναι οκ.
    Μετρηση

    Σε ευχαριστω.
    [c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

  2. #3197
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evipot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό αυτό, νόμιζα ότι de facto μπαίνουν μέσα στην πολυκατοικία για να μπορούν να εξυπηρετήσουν και άλλους ενοίκους. Σίγουρα όμως αυτό είναι πιο χρονοβόρο.
    Στην περίπτωση μου το μπαλκόνι από το δρόμο είναι μερικά μέτρα και άλλα 4-5 Μαξ για το σημείο του router.
    Η εγκατάσταση οπτικών ινών σε ένα ακίνητο γίνεται για όλους τους ιδιοκτήτες/ενοίκους όχι μόνο για τον πελάτη/συνδρομητή που έκανε την πρώτη αίτηση

    όπως και την υποδομή εσωτερικά του ακινήτου την εκμεταλλεύονται όλοι οι πάροχοι.

  3. #3198
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο sfbb δίνει διαθεσιμότητα στην Παπαγου που κοιταξα απο 106 - 148 (μόνο στα ζυγά νουμερα) ο ΟΤΕ και σε κάποια και η WIND
    ενω ειναι περιοχες με vdsl 200 ξενικησε να σκαβει για ftth. πως και ετσι???

  4. #3199
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakels Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενω ειναι περιοχες με vdsl 200 ξενικησε να σκαβει για ftth. πως και ετσι???
    Λογικα λογω του οτι ειναι κεντρικος δρομος και θα μαζεψει πελατες

  5. #3200
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Όπως λέει και το διαγνωστικό, σε κάποιο σημείο υπάρχει κάποιο επιπλέον λύγισμα της ίνας. Μάλλον μέσα στο φρεάτιο εκεί που είναι κουλουριασμένο ίσως? Βέβαια μιλάμε για 0,07 του χιλιομέτρου. Χωρίς να ξέρουμε τις προδιαγραφές και αν αυτό αποτελεί πρόβλημα μακροπρόθεσμα.

  6. #3201
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    441
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αρχη σε ευχαριστω για την απαντηση

    Αν και τα 21db απώλεια είναι αρκετά.
    Αυτο ουσιαστικα τι μπορει σημαινει, οτι θα χανω πακετα; Οτι μπορει να μην εχω σταθερη συνδεση;


    Αυτο παντως που εβγαλε η μετρηση σε καθε οροφο μετα (η προηγουμενη εγινε στο ισογειο, στο κεντρικο κουτι) ειναι -17 το οποιο ειναι οκ.
    Μετρηση

    Σε ευχαριστω.
    Κατ' αρχάς κατά 99.99% δεν πρόκειται να έχεις θέμα. Οι οπτικές ίνες δεν δουλεύουν όπως το xDSL όπου υπάρχει συγχρονισμός κλπ. Αν υπάρχει σύνδεση μεταξύ των 2 άκρων της οπτικής είσαι οκ. Το ότι είναι αρκετά το είπα επειδή από την μέτρηση που έβαλες η απόσταση ήταν στα 500 κάτι μέτρα. Αλλά δεν υπάρχει και κάποιο de facto standard να συγκρίνουμε γιατί εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Μπορεί μέχρι και το μηχάνημα να έκανε λάθος. Εν συντομεία δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Υπομονή θέλει μέχρι να γίνει η σύνδεση, και εγώ σε αυτό το στάδιο είμαι

  7. #3202
    Εγγραφή
    14-07-2020
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Update: Σχετικα με το wifi που δεν εμφανιζοταν απευθειας το δικτυο, καταφερα να βρω τι φταιει. Αλλαξα το καναλι απο το Auto οπου και συνηθως βρισκοταν μονιμως στο 108 και το εβαλα στο 36. To δικτυο πλεον φαινεται αμεσα στα διαθεσιμα δικτυα και μεχρι στιγμης δεν αντιμετωπισα καποια ασταθεια. Αν εντοπισω κατι θα επανελθω.

    Edit: Κεντρο λαρισας επι της Σουτσου και της Παλαιστινης την ερχομενη δευτερα-τριτη θα γινονται εργασιες οπτικων ινων. Επειδη μενω κοντα και φανταζομαι τι σαπιλα θα κυκλοφορει και εκει απο ταχυτητες, ευτυχως θα κανουν ανασταση οι ανθρωποι μεχρι το καλοκαιρι.

  8. #3203
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Peter13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Update: Σχετικα με το wifi που δεν εμφανιζοταν απευθειας το δικτυο, καταφερα να βρω τι φταιει. Αλλαξα το καναλι απο το Auto οπου και συνηθως βρισκοταν μονιμως στο 108 και το εβαλα στο 36. To δικτυο πλεον φαινεται αμεσα στα διαθεσιμα δικτυα και μεχρι στιγμης δεν αντιμετωπισα καποια ασταθεια. Αν εντοπισω κατι θα επανελθω.

    Edit: Κεντρο λαρισας επι της Σουτσου και της Παλαιστινης την ερχομενη δευτερα-τριτη θα γινονται εργασιες οπτικων ινων. Επειδη μενω κοντα και φανταζομαι τι σαπιλα θα κυκλοφορει και εκει απο ταχυτητες, ευτυχως θα κανουν ανασταση οι ανθρωποι μεχρι το καλοκαιρι.
    Πάνω από το 48 (52+) είναι τα DFS κανάλια. Πολλές συσκευές δεν υποστηρίζουν να συνδεθούν σε τέτοιο κανάλι και επίσης αν το router "δει" εκπομπή υπάρχει περίπτωση να γυρίσει μόνο του σε άλλο κανάλι.
    A very minor case of serious brain damage.

  9. #3204
    Εγγραφή
    03-09-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Γνωρίζει κάποιος σε σύνδεση cosmote με οπτικές ίνες και voip τηλεφωνία ποια πρέπει να είναι η συνδεσμολογία για 2η τηλεφωνική συσκευή σε άλλο δωμάτιο;
    Το υπάρχον router είναι το speedport smart.

  10. #3205
    Εγγραφή
    27-01-2021
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    μετα απο αρκετες μερες ηρθαν για την τελικη συνδεση!

    αφου εγκατεστησαν τον εξοπλισμο ειδαν οτι το ρουτερακι το καινουργιο με το ρουτερ το παλιο δεν συνγχρονιζονταν και μου ειπαν οτι καποιο προβλημα υπαρχει απο το καφαο μεχρι εδω και θα ερθει αλλος τεχνικος σε λιγο να κανει μετρησεις..ακομα δεν εχει φανει!

    τι μπορει να φταιει?εχει συμβει σε καποιον?

    επισης μου ειπαν οτι ειμαι ο πρωτος στην περιοχη που βαζει fiber δεν ξερω αν παιζει ρολο

  11. #3206
    Εγγραφή
    03-09-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike0402 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μετα απο αρκετες μερες ηρθαν για την τελικη συνδεση!

    αφου εγκατεστησαν τον εξοπλισμο ειδαν οτι το ρουτερακι το καινουργιο με το ρουτερ το παλιο δεν συνγχρονιζονταν και μου ειπαν οτι καποιο προβλημα υπαρχει απο το καφαο μεχρι εδω και θα ερθει αλλος τεχνικος σε λιγο να κανει μετρησεις..ακομα δεν εχει φανει!

    τι μπορει να φταιει?εχει συμβει σε καποιον?

    επισης μου ειπαν οτι ειμαι ο πρωτος στην περιοχη που βαζει fiber δεν ξερω αν παιζει ρολο

    Αναφέρεσαι στο speedport ή στο ont?
    Ποιες συσκευές σου έφεραν;

  12. #3207
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike0402 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μετα απο αρκετες μερες ηρθαν για την τελικη συνδεση!

    αφου εγκατεστησαν τον εξοπλισμο ειδαν οτι το ρουτερακι το καινουργιο με το ρουτερ το παλιο δεν συνγχρονιζονταν και μου ειπαν οτι καποιο προβλημα υπαρχει απο το καφαο μεχρι εδω και θα ερθει αλλος τεχνικος σε λιγο να κανει μετρησεις..ακομα δεν εχει φανει!

    τι μπορει να φταιει?εχει συμβει σε καποιον?

    επισης μου ειπαν οτι ειμαι ο πρωτος στην περιοχη που βαζει fiber δεν ξερω αν παιζει ρολο
    Πολλά έχουν συμβεί σε όλους.
    Σε εμένα πχ όταν ήρθαν σε εξαόροφη οικοδομή για να βάλουν την ίνα μέσα στο σπίτι, διαπιστώσανε ότι μόνο του 5ου ήτανε σπασμένη (εκεί που ενδιαφερόμουνα)
    Ηρθαν άλλοι, την ξαναπεράσανε, ήρθαν άλλοι με τα μηχανάκια τους μετρήσανε, εντέλει μπήκε η ίνα και δούλεψε.

    Υπομονή, στραβές γίνονται, θα το βρούν, μπορεί να έχεις πρόβλημα και στον δρόμο, θα το λύσουν.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #3208
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    441
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά σε εσάς μετά την εγκατάσταση πόσο καιρό έκαναν να έρθουν για ενεργοποίηση; Την Τετάρτη κλείνω 3 εβδομάδες από την ολοκλήρωση της εγκατάστασης. Τους έστειλα στο chat προχθές και μου είπαν ότι θα με πάρουν τηλέφωνο το συντομότερο και δεν έχουν ξανακουστεί από τότε.

  14. #3209
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InternetMaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά σε εσάς μετά την εγκατάσταση πόσο καιρό έκαναν να έρθουν για ενεργοποίηση; Την Τετάρτη κλείνω 3 εβδομάδες από την ολοκλήρωση της εγκατάστασης. Τους έστειλα στο chat προχθές και μου είπαν ότι θα με πάρουν τηλέφωνο το συντομότερο και δεν έχουν ξανακουστεί από τότε.
    Η ενεργοποίηση έγινε 2 εβδομάδες ακριβώς μετά την τελική εγκατάσταση (πρίζα) και συγκόλληση ίνας, μετά απο επαναλαμβανόμενα τηλέφωνα στην εξυπηρετηση πελατων του ΟΤΕ(με λίγα λόγια σπάμαρα το τηλ της τεχνικής υποστήριξης) και καθε φορα ελεγαν το ίδιο, πως θα πάρουν αυτοί, και την τελευταία φορα που τους πήρα μου είπαν έχουμε ραντεβού σε 3 μερες (εμενα κανεις δε με πηρε μονοι τους το εκλεισαν - αλλα με βολεψε). Φαντάζομαι πως το έτρεξαν γιατί έκλειναν 3 μήνες απο όταν ξεκίνησαν οι εργασίες οπότε μετά θα είχαν θέμα.

  15. #3210
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.833
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αίτηση τον Οκτώβριο, ολοκλήρωση οπτικης πριν τα Χριστούγεννα, και ακόμα τιποτε. Cosmote.

Σελ. 214 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 194204209212213214215216219224234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας