Σελ. 384 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 364374379382383384385386389394404 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.746-5.760 από 15905
  1. #5746
    Εγγραφή
    14-02-2010
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω ειμαι με Hardware version 001. Αν παιζει καποιο ρολο. Ολα τα αλλα ειναι σαν τα δικα σου
    Ευχαριστώ για την ενημέρωση, στο θέμα του Sercomm έγραψαν ότι ξεκινάει αναβάθμιση σιγά σιγά..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το IPv6, αν θυμάμαι καλά στις ρυθμίσεις του DHCP έχει επιλογή να κλείσεις τον DHCP V6 Server και το RA (Router Advertisement) . Για δοκίμασε το.
    Εννοείς αυτό;
    Το έκλεισα, αλλά δεν δούλεψε!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IPv6.png 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  14,3 KB 
ID: 233883

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    O dhcpv6 server είναι για να δίνει το ρούτερ local v6 διευθύνσεις.
    Δεν πρέπει να είναι ενεργοποιημένος.

  2. #5747
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.273
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncle_nontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό εν τω μεταξύ είναι κουλό. Το Speedport δεν έχει wan, και ο τεχνικός τους όταν έρχεται, μπαίνει στη διαχείριση και παραμετροποιεί τη LAN1. Το Fritz έχει έτοιμη wan και το μόνο που χρειάζεται είναι να.....συνδέσεις τα καλώδια και να το ανάψεις!

    Ωχ. Μετατρέπει τη lan σε wan? Έλεος...


  3. #5748
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aimilios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλει και μια επιλογή προφίλ Cosmote με εκκίνηση του σχετικού wizard όταν προέρχεται από xDSL (το οποίο έκανα εγώ γιατί ο άλλος χρειάστηκε να πάρει τηλέφωνο να του πουν αν παίζει το Fritzbox...).
    αυτοί είναι τεχνικοί του εργολάβου ή της cosmote? μου φαίνεται περίεργο για αυτό ρωτάω

    γιατί στην αρχή υπήρχαν καλοί τεχνικοί τι έγιναν...πήγαν όλοι στο B2B

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε περίπτωση αίτησης για σύνδεση οπτικής ίνας σε cosmote, όταν υπάρχει χάλκινη σύνδεση άλλου παρόχου φαντάζομαι γίνεται κανονικά αυτόματη φορητότητα αριθμού και διακοπή παλιάς σύνδεσης, σωστά;
    Συνήθως ναι

    αλλά για καλό κακό να έχεις και το νου σου θα πρότεινα...

  4. #5749
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε περίπτωση αίτησης για σύνδεση οπτικής ίνας σε cosmote, όταν υπάρχει χάλκινη σύνδεση άλλου παρόχου φαντάζομαι γίνεται κανονικά αυτόματη φορητότητα αριθμού και διακοπή παλιάς σύνδεσης, σωστά;
    Nai

    Αλλά

    Στον άλλο πάροχο μπορεί να είσαι vdsl, κάνεις αίτηση ftth για cosmote, σε παίρνει η cosmote πιθανότατα σε adsl, kai σε 2-3 μήνες σου δίνει το ftth
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #5750
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nai

    Αλλά

    Στον άλλο πάροχο μπορεί να είσαι vdsl, κάνεις αίτηση ftth για cosmote, σε παίρνει η cosmote πιθανότατα σε adsl, kai σε 2-3 μήνες σου δίνει το ftth
    ναι μπορεί να συμβεί και αυτό το σενάριο που λέει πολύ σωστά ο @Dimitri_ns

  6. #5751
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από farcry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωχ. Μετατρέπει τη lan σε wan? Έλεος...
    Ποιο ειναι το περιεργο? Τι αλλο να κανει?Ολες οι wan ειναι ethernet με ρυθμισεις και αυτοκόλλητο

  7. #5752
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από farcry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωχ. Μετατρέπει τη lan σε wan? Έλεος...
    Γιατί στα Fritz πως είναι, αν εξαιρέσεις 1-2 μοντέλα; Και σε αυτά η No1 LAN παίζει ως WAN με σχετική ρύθμιση στο μενού.

  8. #5753
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nai

    Αλλά

    Στον άλλο πάροχο μπορεί να είσαι vdsl, κάνεις αίτηση ftth για cosmote, σε παίρνει η cosmote πιθανότατα σε adsl, kai σε 2-3 μήνες σου δίνει το ftth
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι μπορεί να συμβεί και αυτό το σενάριο που λέει πολύ σωστά ο @Dimitri_ns
    Εμένα ήταν από Nova VDSL σε Cosmote FTTH. Αρχικά από την εξυπηρέτηση πελατών της Cosmote μου ειχαν πει για υποβαθμιση της VDSL 50 σε ADSL 24 από την αίτηση για λόγους του "συστήματος" που δεν θα μπορούσε να κάνει την αλλαγή. Εντωμεταξύ στην διεύθυνση μου πράγματι δεν παρέχονταν 50αρα, αλλά το κουλό ήταν ότι αυτό το είπαν πριν τους δώσω διεύθυνση. Απογοητευμένος ότι θα φάω υποβάθμιση για άγνωστο χρονικό διάστημα, έκανα ερώτηση στην ΕΕΤΤ να μου εξηγήσει η Cosmote γιατί δεν το κάνει με την ενεργοποίηση. Σε αυτή πήρα γενικόλογη απάντηση που συνοψίζεται στο "δυστυχως δεν γίνεται αλλιώς".

    Έλα μου όμως που όταν έστειλα την αίτηση ο εκπρόσωπος (πάλι από την εξυπηρέτηση πελατών Cosmote) μου είπε ότι θα κρατήσω ό,τι έχω μέχρι την οριστική ενεργοποίηση (Δεν του ανέφερα καν για υποβάθμιση που έλεγαν οι άλλοι ώστε να μην υπήρχε στην καταγραφή της κλήσης μήπως την χρισημοποιούσα αργότερα). Πράγμα που τελικά έγινε, μέχρι να συνδέσει χθες ο τεχνικός την FTTH είχα κανόνικότατα 50αρα Nova.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτοί είναι τεχνικοί του εργολάβου ή της cosmote? μου φαίνεται περίεργο για αυτό ρωτάω

    γιατί στην αρχή υπήρχαν καλοί τεχνικοί τι έγιναν...πήγαν όλοι στο B2B
    Κάπου εδώ δεν διάβασα ότι για να προλάβουν "νοίκιασσν" και άλλους;

    Δεν ήταν μόνο ότι δεν ήξερε για το Fritz. Δεν ήξερε σωστά και τις διαδικασίες.

    Στην αρχή ήρθε και με ρώτησε αν μου είχαν αφήσει οι προηγούμενοι ή αν παρέλαβα από τα ΕΛΤΑ ONT. Δεν είχα και μου είπε ότι φεύγει και κανονίζουμε από βδομάδα γιατί αυτό που είχε μαζί του δεν μπορεί να το αφήσει. Φεύγει και ξαναχτυπά μετά από 10-15' λέγοντας μου ότι τελικά μπορεί.

    Μετά προσπαθούσε να σκανάρει το Fritz για να κλείσει την επίσκεψη, όταν έπρεπε να σκανάρει το Speedport για να μου το χρεώσει (παρεμπιπτόντως μου έμεινε στο κουτί του, καθόλου άσχημα για backup).

    Όλα λυνόντουσαν με αλλεπάλληλα τηλέφωνα σε "γνωστη" (και το Fritz που μου έλεγε ότι είναι παλαιό μοντέλο το 7590...).

    ΥΓ: συγνώμη για τα διαδοχικά μηνύματα αλλά το multi quote δεν παίζει για κάποιο λόγο σε Android Chrome στην mobile σελίδα...

  9. #5754
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πρέπει να μην είχε εμπειρία γενικά. Όλα τα Speedport έχουν έτοιμες ρυθμίσεις σύνδεσης ανάλογα το είδος της γραμμής (ADSL, VDSL, Ethernet).
    Έτσι σε FTTH έχουν έτοιμο προφίλ και όταν συνδεθούν στην LAN1 αυτή γυρίζει αυτόματα σε WAN και κάνουν την κλήση ΡΡΡ.

  10. #5755
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.273
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο ειναι το περιεργο? Τι αλλο να κανει?Ολες οι wan ειναι ethernet με ρυθμισεις και αυτοκόλλητο

    Δεν εννοούσα αυτό. Απλά περίμενα πως το ρούτερ θα έχει wan port όπως είχε και το παλιό ρούτερ zte που είχα. Όχι έλεος για την μετατροπή που έκανε. Παρεξήγηση

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aimilios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά προσπαθούσε να σκανάρει το Fritz για να κλείσει την επίσκεψη, όταν έπρεπε να σκανάρει το Speedport για να μου το χρεώσει (παρεμπιπτόντως μου έμεινε στο κουτί του, καθόλου άσχημα για backup).

    !!! Λολ. Ε συγνώμη τι κάνω αν είναι δυνατόν! :-D


  11. #5756
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ubiquiti UCG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aimilios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά προσπαθούσε να σκανάρει το Fritz για να κλείσει την επίσκεψη, όταν έπρεπε να σκανάρει το Speedport για να μου το χρεώσει (παρεμπιπτόντως μου έμεινε στο κουτί του, καθόλου άσχημα για backup).
    Εχε το νου σου στον επομενο - παραεπομενο λογαριασμο γιατι μπορει τελικα να στο εχουν χρεωσει. Σε φιλο μου εγινε αυτο που λες και τον χρεωσαν. Σε εμενα ακομα πιο περιεργο, το πηρε μαζι του και δεν το δηλωσε καν και το χρεωθηκα. Εννοειται και στις δυο περιπτωσεις με ενα τηλεφωνο μου αφαιρεθηκε το ποσο στον επομενο λογαριασμο απλα για να μην τρεχεις στο λεω.

    Edit: Το κοστολογουν 45 Ευρω.

    Τέλος μη επιστροφής vdsl εξοπλισμού [02/04/2021] 44,634€
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος trod : 08-01-22 στις 13:32.
    [c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

  12. #5757
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στα κανονικά router γενικά υπάρχει interface που την λειτουργία του, αν θα παίζει ως LAN ή WAN, την ορίζουμε εμείς.
    Στα απλά router υπάρχει ξεχωριστή WAN θύρα από τις αντίστοιχες LAN χωρίς να έχουμε δυνατότητα ορισμού κατά το δοκούν.
    Στα DSL Router ως επί το πλείστον υπάρχουν μόνον LAN θύρες (μια εκ των οποίων πιθανόν να παίζει ως WAN κατ' επιλογή) και σπανίως ξεχωριστή WAN.

  13. #5758
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχε το νου σου στον επομενο - παραεπομενο λογαριασμο γιατι μπορει τελικα να στο εχουν χρεωσει. Σε φιλο μου εγινε αυτο που λες και τον χρεωσαν. Σε εμενα ακομα πιο περιεργο, το πηρε μαζι του και δεν το δηλωσε καν και το χρεωθηκα. Εννοειται και στις δυο περιπτωσεις με ενα τηλεφωνο μου αφαιρεθηκε το ποσο στον επομενο λογαριασμο απλα για να μην τρεχεις στο λεω.

    Edit: Το κοστολογουν 45 Ευρω.
    Από την σύμβαση (είναι δράση SFBB) προβλέπεται δωρεάν παραχώρηση με χρησιδάνειο. Αν το χρεώσουν βλέπουμε.

    - - - Updated - - -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να μην είχε εμπειρία γενικά. Όλα τα Speedport έχουν έτοιμες ρυθμίσεις σύνδεσης ανάλογα το είδος της γραμμής (ADSL, VDSL, Ethernet).
    Έτσι σε FTTH έχουν έτοιμο προφίλ και όταν συνδεθούν στην LAN1 αυτή γυρίζει αυτόματα σε WAN και κάνουν την κλήση ΡΡΡ.
    Το Fritz έπρεπε να ρυθμιστεί. Το Speedport έμεινε κουτί. Φαντάζομαι (και ελπίζω) να ήξερε τι να κάνει στο δεύτερο. Στο πρώτο έχασε την μπάλα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα κανονικά router γενικά υπάρχει interface που την λειτουργία του, αν θα παίζει ως LAN ή WAN, την ορίζουμε εμείς.
    Στα απλά router υπάρχει ξεχωριστή WAN θύρα από τις αντίστοιχες LAN χωρίς να έχουμε δυνατότητα ορισμού κατά το δοκούν.
    Στα DSL Router ως επί το πλείστον υπάρχουν μόνον LAN θύρες (μια εκ των οποίων πιθανόν να παίζει ως WAN κατ' επιλογή) και σπανίως ξεχωριστή WAN.
    Καλά, δεν λες "απλό" το 7590, που έχει ξεχωριστή WAN (με δυνατότητα ορισμού ως επιπλέον LAN), με το Speedport να είναι το "κανονικό".

  14. #5759
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και το Fritz απλό είναι όταν παίζει ως σκέτο Router, με επιπλέον δυνατότητες κυρίως στην τηλεφωνία. Δεν υπάρχει καμία απολύτως σύγκριση μιας συσκευής που προσπαθεί να τα χωρέσει όλα σε μια συσκευασία, με τα κανονικά Router.

  15. #5760
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Και κάτι άλλο: επειδή δεν μπορώ να εγγυηθώ την βιωσιμότητα της οπτικής από το πριζάκι τοίχου στο ONT με τα ταλιμπανάκια σπίτι, ξέρει κανείς πως την ψάχνω να πάρω μια backup;

Σελ. 384 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 364374379382383384385386389394404 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας