Σελ. 66 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 4656616465666768717686 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 976-990 από 15912
  1. #976
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    ΥΓ
    Το προφιλ vodafone στο fritz τι νάναι άραγε?
    Επιλέγοντας προφίλ Vodafone στο Fritz, σε συνδέει μόνο με το internet και όχι με την VoIP τηλεφωνία.
    Η σύνδεση με την VoIP τηλεφωνία της Vodafone στο Fritz δεν γίνεται ούτε αυτόματα ,
    ούτε χειροκίνητα (επειδή δεν δίνουν τα απαραίτητα στοιχεία από την Vodafone)
    H Vodafone ξεκίνησε μία συνεργασία με τα Fritz, αλλά την σταμάτησε.
    Δεν ξέρω αν την σταμάτησε μόνιμα ή προσωρινά,
    επειδή δεν έχω επαφές με ανώτερα στελέχη της Vodafone, όπως μερικοί άλλοι.
    Αλλά και να είχα, το τι θα μου έλεγαν σήμερα, δεν σημαίνει ότι θα ίσχυε και στο μέλλον.
    Ο καθένας μπορεί να αλλάξει πολιτική, όποτε νομίζει ότι χρειάζεται η αλλαγή.

  2. #977
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι γνωστό σε όλους ότι το Fritz έχει το προφίλ της Cosmote και επιλέγοντάς το γίνεται αυτόματα ο συγχρονισμός σε Internet και VoIP.
    Επίσης όσοι είναι κάτοχοι της συσκευής γνωρίζουν ότι υπάρχει και το προφίλ της Vodafone (και κανενός άλλου παρόχου της χώρας μας).

    Το ερώτημα που έχουμε, είναι αν επιλέγοντας το προφίλ της Vodafone είναι δυνατόν να δουλέψουν όλα αυτόματα όπως γίνεται σε Cosmote.
    Για να διαπιστωθεί αυτό χρειάζεται δοκιμή του Fritz σε σύνδεση κάποιου που έχει ως πάροχο την Vodafone (είτε σε VDSL είτε σε FTTH).
    Μέχρι σήμερα δεν υπάρχει καμία σχετική πληροφόρηση, για θετική ή αρνητική εξέλιξη. Τουλάχιστον δεν έχει πέσει καμία στην δικιά μου αντίληψη.

    Μέχρι να μάθουμε κάτι, μπορούμε να δούμε μόνο τι στοιχεία υπάρχουν στο αρχείο ρυθμίσεων της συσκευής, στο τμήμα του tr069cfg. Για Cosmote αναφέρει κάτι σαν το παρακάτω:
    Κώδικας:
     managementserver {
                            url = "http://remanage.otenet.gr";
                            username = "otenet@otenet.gr";
                            password = "otenet";
                            URLAlreadyContacted = no;
                            LastInformReq = "1970-01-01 02:00:00";
                            LastSuccessfulContact = "1970-01-01 02:00:00";
                            URLbyDHCPIface = "";
                            PeriodicInformEnable = yes;
                            PeriodicInformInterval = 300;
                            PeriodicInformTime = "1970-01-01 02:00:00";
                            UpgradesManaged = no;
                            ACSInitiationEnable = yes;
                            ACSInitiationPorts = "8089+0";
                            SessionTerminationWithEmptyPost = yes;
                            ConnectionRequestUsername = "";
                            ConnectionRequestPassword = "";
                            dnsprefer = tr069dnsprefer_ipv4;
                            CRSecurityEnable = no;
                            CRSecurityDNSUpdateInterval = 86400;
                            AllowedAccessMedium = tr069_medium_all;
                    }
    Μας ενδιαφέρει τι αναφέρει για την Vodafone. Αλλά προσοχή!
    Τα προφίλ των παρόχων υπάρχουν στη μνήμη flash της συσκευής και στο αρχείο ρυθμίσεων (που το κατεβάζουμε με backup), εμφανίζεται μόνο αυτό που έχουμε επιλέξει και όχι όλα.
    Άρα από την στιγμή που θα το επιλέξεις μέσα στο μενού, λογικά θα χάσεις την σύνδεση που έχεις, έως ότου επιστρέψεις πάλι στην προηγούμενη κατάσταση.

    Προσωπικά για την δοκιμή θα έκανα:
    α. Πρώτα backup του αρχείου ρυθμίσεων, για να φορτώσουμε στο τέλος ξανά τις ίδιες ρυθμίσεις και να μην τις περνάμε χεράτα.
    β. Reset to factory στη συσκευή, ώστε να ξεκινήσει με καθαρές ρυθμίσεις κι επιλογές.
    γ. Αρχικοποίηση με επιλογή του προφίλ της Vodafone και backup το αρχείο ρυθμίσεων.
    δ. Ξανά τα βήματα (β) και (γ), με επιλογή της Cosmote και πέρασμα του backup του βήματος (α), ώστε όλα να επιστρέψουν όπως τα είχα εξαρχής.

    Μετά ανοίγεις το backup του βήματος (γ) και μας αναφέρεις το σχετικό τμήμα που μας ενδιαφέρει.
    Το ότι κάνει επικοινωνία με τον management server δεν σημαίνει οτι θα πάρει και ρυθμίσεις voip, θα πάρει μόνο ρυθμίσεις για την σύνδεση του Internet.
    Το firmware είναι International στην Ιταλία παίρνει και τις ρυθμίσεις voip, όχι όμως στην Ελλάδα.

  3. #978
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    αυτό είναι το ups της cosmote;;


  4. #979
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το Conceptum στο βίντεο είναι το πρώτο που έδινε, τώρα δίνει το Lamtech Mini UPS

  5. #980
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι κάνει επικοινωνία με τον management server δεν σημαίνει οτι θα πάρει και ρυθμίσεις voip, θα πάρει μόνο ρυθμίσεις για την σύνδεση του Internet.
    Το firmware είναι International στην Ιταλία παίρνει και τις ρυθμίσεις voip, όχι όμως στην Ελλάδα.
    Δεν λέω ότι θα πάρει τα στοιχεία του VoIP, αλλά τουλάχιστον να δούμε τι αναφέρει στο συγκεκριμένο τμήμα. Προφανώς χρειάζεται να το έχει επιτρέψει η εταιρεία.

    Π.χ. πριν από 1,5 χρόνο που ξεκίνησε να γίνεται αποκλειστικά στα Fritz που έδινε ο ΟΤΕ, όταν εμφανίστηκε το beta firmware της AVM και το βάζαμε σε άλλες συσκευές (π.χ. το 7490) ή με χρήση ίδιων συσκευών του εμπορίου, κάναμε αρκετές δοκιμές με άλλα μέλη.
    Τότε βλέπαμε ότι υπήρχε επικοινωνία με τον ACS server, στο αρχείο φαινόταν ότι άλλαζαν τα στοιχεία στο υπόψιν τμήμα (μάλιστα είχε τα username/password στα αντίστοιχα ConnectionRequest πεδία) και σχετική καταγραφή στο log (The service provider successfully transmitted settings to this device), αλλά το VoIP δεν δούλευε και ήθελε να πάρεις τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη να κάνουν τα μαγικά τους.

  6. #981
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Conceptum στο βίντεο είναι το πρώτο που έδινε, τώρα δίνει το Lamtech Mini UPS
    δωρεάν το δίνει;
    ή είναι υποχρεωτικό να το πάρεις και το πληρώνεις;;

  7. #982
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό είναι το ups της cosmote;;

    ναι αυτό μου είχε δώσει στις 03/2019 που πήρα το COSMOTE FTTH και μάλιστα δύο φορές (ένα μου το άφησαν οι τεχνικοί) καθώς αλλού μπήκε το ΝΟΚΙΑ και αλλού το SPEEDPORT PLUS

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Conceptum στο βίντεο είναι το πρώτο που έδινε, τώρα δίνει το Lamtech Mini UPS
    δεν μου αρέσει καθόλου

    βέβαια προσοχή όλα αυτά καλά και όμορφα

    αλλά αν έχεις ασύρματα τηλέφωνα Panasonic δυστυχώς ατύχησες δεν ταιριάζουν τα βύσματα τροφοδοσίας

    έτσι οι επιλογές που έχεις είναι πολύπριζο ασφαλείας και σε κανονικό UPS.

  8. #983
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    αυτά τα ups μπαίνουν στον τοίχο με βιδάκια;

  9. #984
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτά τα ups μπαίνουν στον τοίχο με βιδάκια;
    ναι (φαντάζομαι) εγώ τα έχω βάλει διαφορετικά

    αλλά πρόσεξε σου επαναλαμβάνω μπορούν τα τροφοδοτήσουν το ONT (NOKIA) , το SPEEDPORT PLUS αλλά αν έχεις ασύρματο τηλέφωνο όπως τα PANASONIC δεν ταιριάζει

    εγώ έχω τρία (δύο δωρεάν από την cosmote και το τρίτο το αγόρασα από κατάστημα cosmote κάπου στα 30 ευρώ.)

    το πρώτο καλύπτει το ONT (NOKIA) που το έχω στην κεντρική πρίζα οπτικής ίνας στην είσοδο του διαμερίσματος καθώς εκεί την έβαλαν

    το δεύτερο καλύπτει το SPEEDPORT PLUS που το έχω στο δωμάτιο μου

    το τρίτο καλύπτει το TP-LINK (Extender) που το έχω στην κουζίνα/σαλόνι/τραπεζαρία

    τα ασύρματα τηλέφωνα της PANASONIC , το SWITCH , υπολογιστές/οθόνες/τηλεοράσεις/κονσόλες καλύπτονται από κανονικά πολύπριζα ασφαλείας και UPS
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 06-01-20 στις 20:01.

  10. #985
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι (φαντάζομαι) εγώ τα έχω βάλει διαφορετικά

    αλλά πρόσεξε σου επαναλαμβάνω μπορούν τα τροφοδοτήσουν το ONT (NOKIA) , το SPEEDPORT PLUS αλλά αν έχεις ασύρματο τηλέφωνο όπως τα PANASONIC δεν ταιριάζει

    εγώ έχω τρία (δύο δωρεάν από την cosmote και το τρίτο το αγόρασα από κατάστημα cosmote κάπου στα 30 ευρώ.)

    το πρώτο καλύπτει το ONT (NOKIA) που το έχω στην κεντρική πρίζα οπτικής ίνας στην είσοδο του διαμερίσματος καθώς εκεί την έβαλαν

    το δεύτερο καλύπτει το SPEEDPORT PLUS που το έχω στο δωμάτιο μου

    το τρίτο καλύπτει το TP-LINK (Extender) που το έχω στην κουζίνα/σαλόνι/τραπεζαρία

    τα ασύρματα τηλέφωνα της PANASONIC , το SWITCH , υπολογιστές/οθόνες/τηλεοράσεις/κονσόλες καλύπτονται από κανονικά πολύπριζα ασφαλείας και UPS
    και εγώ κάπως έτσι θα τα βάλλω,

    σε άλλο δωμάτιο θα πάει το ΟΝΤ
    σε άλλο το speedport plus
    και το extnder επίσης αλλου (γι' αυτό είναι extender, εξ' άλλου)

    λες να μου δώσουν και εμένα 2 mini-ups δωρεάν;;;

    δεν με πειράζει για τα wireless τηλέφωνα τα έχω ήδη σε ups

  11. #986
    Εγγραφή
    30-06-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    546
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πάρεις όμως το 7590 "παντρεύεσαι" την Cosmote, γιατί αν αλλάξεις πάροχο όταν σταματήσει η επιδότηση SFBB, δεν θα παίζει το VoIP του με το 7590.
    Ναι αυτό το γνωρίζω σε ότι έχει έχει να κάνει με το voip
    Δεν ξέρω τι ισχύει στο ftth αλλα σε adsl και vdsl είχα αγανακτήσει με τους άλλους παρόχους την τελευταία φορα με τη forthnet είχα σε vdsl down 3 και up 5 για ένα μηνα μέχρι που έληξε το συμβόλαιο και τους κούνησα το μαντίλι γιατί θέλαν να με βγάλουν και τρελό βλέπαν το πρόβλημα το αναγνώριζαν αλλα έλεγαν ότι όλα είναι ok...

    Από την εμπειρία μου με όλους τους παρόχους (έχω περάσει και αυτούς που δεν υπάρχουν πια) έμαθα πως όσο όλα λειτουργούν σωστά είναι ok όταν όμως αρχίσουν οι βλάβες αν δεν είσαι πελάτης τις εταιρίας που έχει το δίκτυο σε γράφουν
    Δηλώνεις βλάβη έρχονται μετράνε και αν βλέπουν σήμα σου λένε είναι ok δεν παίζει βλάβη άσχετα που αν την μια έπιανε 50 και ξαφνικά πέφτει κάτω από 20 αν έπιανε 40 και την άλλη μέρα 3..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pabou13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μενα φιλε μου πριν απο 4-5 μερες ακριβως το ιδιο μηχανημα το DSL-AC68U σταματησε να αναγνωριζει την vdsl γραμμη (δεν αναβει το φωτακι). Μου συνεβη μετα απο διακοπη ρευματος αλλα προστατευοταν απο καλο ups οποτε δεν νομιζω να επηρεαστηκε. Ειναι αρκετα περιεργο που μας συνεβη σε τοσο κοντινο διαστημα και στους δυο, του εκανα reset, εβαλα πιο παλια εκδοση πανω αλλα τιποτα, μηπως αυτες τις μερες το αναβαθμισες με το καινουργιο firmware; Η γραμμη vdsl μου παιζει κανονικα σε αλλο modem που δοκιμασα.
    Δεν είχα κάνει firmware update ούτε καν reboot για 2+ μήνες, δεν νομίζω ότι έχει σχέση το ηλεκτρικό δίκτυο αν είχε θα είχε καεί το τροφοδοτικό ίσως και η συσκευή όχι μόνο το modem του router...
    Προσπάθησα μήπως και το επαναφέρω με πολλά και διάφορα firmware παλιά καινούρια άλλα πού ήταν για flash με το Rescue tool της άσους κάποια που ήταν fix firmwares, κάθε firmware το πέρασα διαδοχικά κάπου 4- 6 φορές μέχρι και από το ρεύμα το έβγαλα ενώ έκανε flash για να το μπρικάρω και να το επαναφέρω με το tool... δοκίμασα τα πάντα τίποτα δεν δούλεψε...

    Και έμενα η γραμμή έπαιζε κανονικά μόλις είδα ότι δεν βλέπει τη γραμμή μετά από 5-10 λεπτά αποσυνδέσα το άσους και σύνδεσα μόνο του το 2i του έκανα hard reset πήρε αυτόματα τις ρυθμίσεις και παίζει κανονικά


  12. #987
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Deus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό το γνωρίζω σε ότι έχει έχει να κάνει με το voip
    Δεν ξέρω τι ισχύει στο ftth αλλα σε adsl και vdsl είχα αγανακτήσει με τους άλλους παρόχους την τελευταία φορα με τη forthnet είχα σε vdsl down 3 και up 5 για ένα μηνα μέχρι που έληξε το συμβόλαιο και τους κούνησα το μαντίλι γιατί θέλαν να με βγάλουν και τρελό βλέπαν το πρόβλημα το αναγνώριζαν αλλα έλεγαν ότι όλα είναι ok...
    Ισχύει ότι είσαι σε FTTH και δεν θα έχεις θέματα "συγχρονισμού" όπως με την VDSL. Από εκεί και πέρα το θέμα με τις βλάβες είναι πολύ πιο εύκολο στην οπτική ίνα από ότι στο χαλκό.

  13. #988
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει ότι είσαι σε FTTH και δεν θα έχεις θέματα "συγχρονισμού" όπως με την VDSL. Από εκεί και πέρα το θέμα με τις βλάβες είναι πολύ πιο εύκολο στην οπτική ίνα από ότι στο χαλκό.
    Άρα οι ίδιοι οι πάροχοι έχουν κίνητρο να σπρώξουν τον κόσμο προς το FTTH, κι ας κόστισε πολύ σαν επένδυση... για να μειωθεί ο φόρτος στο βλαβοληπτικό.

  14. #989
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    να ρωτήσω γιατί δεν θυμάμαι

    από την μέρα που τελειώνει η εγκατάσταση της οπτικής ίνας στο σπίτι και η τοποθέτηση της πρίζας που καταλήγει η οπτική ίνα μέσα στο διαμέρισμα μετά από πόσες μέρες έρχεται ο τεχνικός να φέρει το ΟΝΤ και το ρούτερ;

  15. #990
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ρωτήσω γιατί δεν θυμάμαι

    από την μέρα που τελειώνει η εγκατάσταση της οπτικής ίνας στο σπίτι και η τοποθέτηση της πρίζας που καταλήγει η οπτική ίνα μέσα στο διαμέρισμα μετά από πόσες μέρες έρχεται ο τεχνικός να φέρει το ΟΝΤ και το ρούτερ;
    Μετά από όσες θέλει
    Μπορεί βδομάδα, 15 μέρες, μήνα, εξαρτάται από τον φόρτο εργασίας και τον προγραμματισμό τους.

    Στην δική μου περίπτωση 25 μέρες (cosmote) μετά από πιεση, γιατί έμεινα 10 μέρες χωρίς internet (είχε χαλάσει το adsl και δεν το φτιάχνανε)
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 66 από 1061 ΠρώτηΠρώτη ... 4656616465666768717686 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας