Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    28-05-2013
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλη την υπέροχη παρέα.Μετά από ενημέρωση από τον ΟΤΕ της περιοχής μου ότι ματαιώνεται για την επόμενη χρονιά η αλλαγή καμπίνας από Adsl σε Vdsl,αποφάσισα να ματαιώσω την αγορά του Assus ac-68u μιας και δεν θα το μπορούσα να το χρησιμοποιήσω. Έτσι θεώρησα επιβεβλημένο μη διαθέτοντας αρκετές γνώσεις να επισυνάψω screenshots του Modem Tplink 8970 V1 τα οποία ελέγχθηκαν από τον κύριο Babis τον οποίο ευχαριστώ πολύ, να κρατήσω το ίδιο Modem το οποίο είναι συνδεδεμένο στην πρώτη πρίζα του σπιτιού χωρίς spliter μου στον ισόγειο όροφο.Στον πρώτο όροφο έχω συνδεδεμένο ασύρματο τηλέφωνο με φίλτρο, (δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο) .Διαβάζοντας εδώ μέσα για την βέλτιστη συνδεσμολογία (Voip) αποσυνδέσα το φίλτρο, από αυτό και βάζοντας απευθείας το τηλέφωνο στην πρίζα του ΟΤΕ έγινε ο χαμός!!!!!!Αμέσως αποσυνδέθηκε το Modem και συγχρόνως η γραμμή του τηλεφώνου ενώ είχε σήμα ΟΤΕ απέκτησε πάρα πολλά παράσιτα,σε τέτοιο βαθμό που θα ήταν αδύνατη η επικοινωνία.Τι μπορεί να ευθύνεται για όλον αυτόν τον χαμό????Μήπως τα φίλτρα παίζουν ρόλο και στη ταχύτητα του Ίντερνετ και γενικά στον συγχρονισμό?Επιπροσθέτως παραθέτω screenshots από το Modem,που δεν γνωρίζω αν πιθανόν να μπορούσε να κλειδώσει και ίσως λίγο ποιο πάνω!!!!!Θα πρέπει να καλέσω κάποιο συνεργείο του ΟΤΕ?Η ηλεκτρολόγο να ελέγξει τα εσωτερικά τηλέφωνα?Τι μπορεί να φταίει?,Ευχαριστώ πολύ για την αμέριστη βοήθεια σας καθώς και την υπομονή σας.Ευχαριστώ.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot (18).png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος airjim : 17-12-17 στις 23:42.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πως έχεις σήμα στο τηλέφωνο όταν το βάζεις κατευθείαν στην γραμμή;; έχεις κάνει επιστροφή σήματος;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Mηπως εννοει το modem κατευθειαν στη γραμμη? εγω αυτο εννοουσα και η φωτο δεν δειχνει καποιο προβλημα (errors), ολα καλα στη φωτο, ποση ωρα ειναι η συνδεση επανω, σε αυτη τη φωτο που δεν εχει λαθη? (γιατι το system uptime ειναι αλλο)

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mηπως εννοει το modem κατευθειαν στη γραμμη? εγω αυτο εννοουσα και η φωτο δεν δειχνει καποιο προβλημα (errors), ολα καλα στη φωτο, ποση ωρα ειναι η συνδεση επανω, σε αυτη τη φωτο που δεν εχει λαθη? (γιατι το system uptime ειναι αλλο)
    Για το τηλέφωνο λέει Μπάμπη

    Διαβάζοντας εδώ μέσα για την βέλτιστη συνδεσμολογία (Voip) αποσυνδέσα το φίλτρο, από αυτό και βάζοντας απευθείας το τηλέφωνο στην πρίζα του ΟΤΕ έγινε ο χαμός
    Αν έχει VoIP μόνο με επιστροφή σήματος έχει τηλέφωνο στην γραμμή, οπότε φυσιολογικά χρειάζεται και φίλτρο στο τηλέφωνο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    10-01-2011
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ
    Router
    ASUS DSL-AC88U
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στα TP-Link, τουλάχιστον στο δικό μου TD-W9880 και φαντάζομαι ομοίως και στο 8970 τα CRC δεν φαίνονται στην πραγματικότητα.
    Για να δεις τα errors υπάρχει πλάγιος τρόπος. Σε Google Chrome:
    - δεξί κλικ πάνω στη σελίδα του ρούτερ με τα στατιστικά και "Έλεγχος" (swift-contrl-i)
    - σε αυτο που θα ανοίξει πάμε στην καρτέλα network
    - περιμενουμε λίγα δευτερόλεπτα να φορτώσει αυτόματα η σελίδα εκ νέου (το κάνει κάθε 3"-4")
    - σε κάποιο από τα αρχεία που θα εμφανιστούν θα δούμε τα πραγματικα στατιστικά της γραμμής.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled-1.png 
Εμφανίσεις:  71 
Μέγεθος:  148,3 KB 
ID: 189518

  6. #6
    Εγγραφή
    28-05-2013
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα και πάλι σε όλους τους υπέροχους φίλους.Μάλλον σας έχω μπερδέψει με όλα αυτά που έχω γράψει,και εν συντομία θα ήθελα να σας αναφέρω πως έχουν όλες οι συνδέσεις οι οποίες και με ταλαιπωρούν.
    Α.Το Modem Tplink 8970 V1 βρίσκεται συνδεδεμένο χωρίς φίλτρο στην πρώτη πρίζα του σπιτιού μου,με καλώδιο utp cat 5,η οποία και βρίσκεται στον ισόγειο της οικίας μου.Στον πρώτο όροφο έχω συνδεδεμένο με φίλτρο ασύρματο τηλέφωνο.Διαβάζοντας εδώ το αντίστοιχο νήμα,για την βέλτιστη συνδεσμολογία σε PSDN και Voip ,προσπάθησα να αφαιρέσω το φίλτρο του παρόχου του ΟΤΕ στην τηλεφωνική πρίζα,κουμπώνοντας χωρίς φίλτρο την τηλεφωνική συσκευή απευθείας στην πρίζα.Και αμέσως επακολούθησαν τα ακόλουθα:
    Το Modem αμέσως αποσυνδέθηκε,(Κόπηκε το Ιντερνετ) έχασε τον συγχρονισμό,καθώς και η τηλεφωνική γραμμή απέκτησε ισχυρό παράσιτο σε τέτοιο βαθμό που ήταν αδύνατη η επικοινωνία με συνδρομητή.
    Και έρχομαι να σας κουράσω με τις ερωτήσεις μου:
    Έτσι θα έπρεπε να συμβεί αφαιρώντας ένα φίλτρο κάκιστης ποιότητας του παρόχου να πέφτει το Ιντερνετ??/
    Σε ποιο βαθμό τα φίλτρο που είναι τοποθετημένο στην τηλεφωνική μου γραμμή να επηρεάζει τον συγχρονισμό και την ταχύτητα του Modem?
    Μήπως θα πρέπει να προβώ σε αγορά καλύτερων τηλεφωνικών φίλτρων,καθώς και spliter για το Modem??
    Πρόσφατα έχω κάνει έλεγχο όλες τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού με ηλεκτρολόγο,και δεν διαπιστώθηκε κανένα απολύτως πρόβλημα.
    Επισυνάπτω σημερινό screensohts από το Modem.
    Σας ευχαριστώ πολύ για την τεράστια υπομονή σας καθώς και την αμέριστη βοήθειά σας,σε όλους εμάς που η γνώσης μας δεν μας βοηθάνε να λύσουμε όλα αυτά τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε.
    Και πάλι ευχαριστώ.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot (19).png  


  7. #7
    Εγγραφή
    10-01-2011
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ
    Router
    ASUS DSL-AC88U
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η βέλτιστη λύση είναι η παρακάτω, κάνωντας χρήσης διπλής RJ11 πρίζας:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  voip1.png 
Εμφανίσεις:  404 
Μέγεθος:  17,2 KB 
ID: 189542

    Προφανώς δεν έκανες το παραπάνω, απλώς αφαίρεσες το φίλτρο, γι' αυτό και έχεις τα προβλήματα που αναφέρεις.
    Αν δεν μπορείς να κάνεις το παραπάνω τότε πρέπει να κάνεις χρήση splitter / φίλτρων όπως εδώ:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  voip2.png 
Εμφανίσεις:  91 
Μέγεθος:  20,9 KB 
ID: 189543

    Γνώμη μου πως σε ADSL δεν θα δεις διαφορά στο συγχρονισμό με οποιοδήποτε από τους δύο τρόπους. (Σε VDSL ίσως έβλεπες...)
    Γνώμη μου επίσης πως τα φίλτρα / splitter που συνοδεύουν τον ρούτερ είναι μια χαρά, κρίνοντας κι από τα στατιστικά της γραμμής σου.

    Στη θέση σου απλώςθα ξαναχρησιμοποιούσα το φίλτρο, εκτός κι αν δεν σου είναι κοπός να αλλάξεις την τηλεφωνική πρίζα σε διπλή με βάση το 1ο σχεδιάγραμμα.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από airjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και πάλι σε όλους τους υπέροχους φίλους.Μάλλον σας έχω μπερδέψει με όλα αυτά που έχω γράψει,και εν συντομία θα ήθελα να σας αναφέρω πως έχουν όλες οι συνδέσεις οι οποίες και με ταλαιπωρούν.
    Α.Το Modem Tplink 8970 V1 βρίσκεται συνδεδεμένο χωρίς φίλτρο στην πρώτη πρίζα του σπιτιού μου,με καλώδιο utp cat 5,η οποία και βρίσκεται στον ισόγειο της οικίας μου.Στον πρώτο όροφο έχω συνδεδεμένο με φίλτρο ασύρματο τηλέφωνο.Διαβάζοντας εδώ το αντίστοιχο νήμα,για την βέλτιστη συνδεσμολογία σε PSDN και Voip ,προσπάθησα να αφαιρέσω το φίλτρο του παρόχου του ΟΤΕ στην τηλεφωνική πρίζα,κουμπώνοντας χωρίς φίλτρο την τηλεφωνική συσκευή απευθείας στην πρίζα.Και αμέσως επακολούθησαν τα ακόλουθα:
    Το Modem αμέσως αποσυνδέθηκε,(Κόπηκε το Ιντερνετ) έχασε τον συγχρονισμό,καθώς και η τηλεφωνική γραμμή απέκτησε ισχυρό παράσιτο σε τέτοιο βαθμό που ήταν αδύνατη η επικοινωνία με συνδρομητή.
    Και έρχομαι να σας κουράσω με τις ερωτήσεις μου:
    Έτσι θα έπρεπε να συμβεί αφαιρώντας ένα φίλτρο κάκιστης ποιότητας του παρόχου να πέφτει το Ιντερνετ??/
    Σε ποιο βαθμό τα φίλτρο που είναι τοποθετημένο στην τηλεφωνική μου γραμμή να επηρεάζει τον συγχρονισμό και την ταχύτητα του Modem?
    Μήπως θα πρέπει να προβώ σε αγορά καλύτερων τηλεφωνικών φίλτρων,καθώς και spliter για το Modem??
    Πρόσφατα έχω κάνει έλεγχο όλες τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού με ηλεκτρολόγο,και δεν διαπιστώθηκε κανένα απολύτως πρόβλημα.
    Επισυνάπτω σημερινό screensohts από το Modem.
    Σας ευχαριστώ πολύ για την τεράστια υπομονή σας καθώς και την αμέριστη βοήθειά σας,σε όλους εμάς που η γνώσης μας δεν μας βοηθάνε να λύσουμε όλα αυτά τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε.
    Και πάλι ευχαριστώ.
    Tα έχεις μπερδέψει εσύ, γι' αυτό μπερδεύεις κι' εμάς, απλά δεν είσαι σε VoIP(ευρυζωνική τηλεφωνία/το τηλέφωνο παίρνει από το ρούτερ και όχι από την γραμμή, εκτός αν κάνεις επιστροφή σήματος), αλλά σε γραμμή PSTN.
    Που είδες λοιπόν σε PSTN γραμμή, τηλέφωνο να συνδέεται χωρίς φίλτρο ή χωρίς splitter;;;

    Αν είχες VoIP θα έπρεπε να παίρνεις τηλεφωνία από το Speedport του ΟΤΕ ή κάποιο άλλο που να έχει δυνατότητα για VoIP, το συγκεκριμένο που αναφέρεις δεν έχει τέτοια δυνατότητα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    28-05-2013
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καταρχήν θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την απάντησή σας.Δεν ξέρω αν μπορώ τελικά να εφαρμόσω την πρώτη βέλτιστη λύση που μου προτείνατε,γιατί δεν γνωρίζω που θα πρέπει να προμηθευτώ την διπλή πρίζα RJ11 και πως θα πρέπει να συνδεθεί,αλλά έχοντας το σχέδιό σας θα φέρω κάποιον ηλεκτρολόγο να το κάνει.Σε προηγούμενα postέχω αναφέρει πως είμαι σε Voip τηλεφωνία,και έχω το Tplink 8970 V1 για Ιντερνετ και το Speedport entry2i για την Voip και έκανα αυτή την σύνδεση αντλώντας πληροφορίες καθώς και αμέριστη βοήθεια από τον κύριο Jkoykos για να καταφέρω να στήσω όλο αυτό το εγχείρημα,και να το κάνω να δουλέψει,γιατί είχα αρκετά προβληματάκια τα οποία κατάφερα να τα ξεπεράσω.Θα προσπαθήσω να εφαρμόσω πιστά το σχέδιο σας καθώς και τις οδηγίες σας,απλά την πρίζα από που θα μπορούσα να την προμηθευτώ και αν τελικά αυτή θα βοηθούσε στην αποφυγή των φίλτρων και το spliteer.
    Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι για την βοήθειά σας,να είστε πάντα καλά.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συμφορουμίτη, τα κάναμε σαλάτα, το Speedport μόλις τώρα το έχεις αναφέρει στην συζήτηση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    28-05-2013
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα και πάλι,δεν πειράζει και η σαλάτα καλή είναι.Το Speedport Entry2i το παρέλαβα μετά από αναβάθμιση της γραμμής η οποία και έγινε Voip και δοκιμάζοντας το απογοητεύτικα,ειδικά το Wi-Fi ήταν πολύ χάλια,και άρχισα να ψάχνω τρόπους και να διαβάζω πως θα μπορούσα να κρατήσω το Tplink 8970 V1 για Ιντερνετ αλλά να έχω και σταθερό τηλέφωνο.Ψάχνοντας λοιπόν ανακάλυψα το νήμα που αναφέρετε στην εν λόγω διαδικασία,και με την αμέριστη βοήθεια του Jkoukos κατάφερα και το έκανα να δουλέψει,και έχω το Tplink για το Ιντερνετ και το άθλιο Speedport entry2i για την Voip.Και τώρα τελευταία επειδή η απαιτήσεις σε Ιντερνετ στο σπίτι αυξήθηκαν,και μερικές φορές διαπιστώνω ότι το Tplink τρώει κωλύματα,αποφάσισα να προβώ σε αγορά ενός Asus Ac-68 για να αναβαθμιστώ ,αλλά τελευταία στιγμή με ενημέρωσε το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ το οποίο είμαι πάροχος ότι η περιοχή που διαμένω(Προάστιο εκτός Θεσσαλονίκης) η αναβάθμιση σε VDSL θα γίνει στα τέλη του 2018 και ματαίωσα την εν λόγω αγορά του Assus στέλνοντας δε Screenshots στον αξιότιμο κύριο babis ο οποίος μου είπε πως δεν χρειάζομαι κάποιο άλλο modem μιας και η γραμμή μου δεν είναι Vdsl.Δεν γνωρίζω βέβαια αν μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο να βελτιώσω,την ποιότητα του Ιντερνετ στο σπίτι,επειδή μερικές φορές το Modem κολλάει και δεν ξέρω που οφείλεται (συνδεδεμένα μόνιμα 3 κινητά,Κονσόλα PSP3 ,Laptop,και σταθερός υπολογιστής) πιθανών να είναι φυσιολογικό,εσείς βέβαια μπορείτε να το αξιολογήσετε,για αυτό και διαβάζω την βέλτιστη συνδεσμολογία,του Modem μήπως εκεί εστιάζεται το πρόβλημα.
    Σας ευχαριστώ πολύ,για την υπομονή σας πρωτίστως,καθώς και για τις τόσες γνώσεις σας η οποίες είναι αρωγός σε όλους εμάς. Εύχομαι να είστε πάντα καλά.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mπορείς να ρυθμίσεις το bandwidth control για καλύτερη απόδοση της γραμμής.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    28-05-2013
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας ,θα προσπαθήσω να το κάνω να δω αν θα καταφέρω και θα επανέλθω.Σας ευχαριστώ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  2. ΟΤΕ voip τηλεφωνία
    Από mazout στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 466
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-23, 23:06
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-17, 02:30
  4. cosmote vdsl = voip τηλεφωνια;
    Από paparen στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-17, 00:11
  5. VDSL με voip ευαίσθητο σε παρεμβολές από ασανσέρ
    Από daniels_saving_grace στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-17, 22:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας