Σελ. 6 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 317

Θέμα: F1-2018 Pre-season

  1. #76
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @gp διαβάζω διαρκώς ότι όλοι είναι για τα λεφτά μέσα (σωστό) αλλά όταν αναφέρεσαι στο ευατο σου, η προσέγγισή σου είναι πάντα από την σκοπιά της αγνότητας του σπορ.

    Κατά την γνώμη μου αυτό είναι αντιφατικό γιατί λειπει η κατανόηση ότι αυτοί που μπαίνουν για τα λεφτά μέσα σε βλέπουν απλά σαν καταναλωτή. Στην καλύτερη περίπτωση θέλουν του ενθουσιώδεις του μηχανοκίνητου αθλητισμού χαρούμενος για να γίνεται ντόρος για να δουλεύουν σαν κραχτης του κοσμακι που θα καταναλώσει. Το μόνο που θα βγάλουν σε λεφτά από τον ενθουσιώδη θεατή είναι τα δικαιώματα που για μένα δεν είναι ο κύριος λόγος συμμετοχής των ομάδων στην φ1.

    Κατά την γνώμη, ο ενθουσιώδης θεατής αυτού του αθλήματος δεν είναι χρήσιμος ποια για τον βασικότερο λόγο ότι η ίδια η πρόκληση του μηχανοκίνητου αθλητισμού είναι σε σοβαρή κάμψη ή απλά πεθαίνει.

    Μήπως είσαι πολύ ρομαντικός;
    Δηλαδη τι πρεπει να πω? Οτι αφου ετσι εχουν τα πραγματα πλεον, θα την φαμε και θα βλεπουμε 2-3 ομαδες να παιζουν μπαλα και τις υπολοιπες να γυρνανε 2-3" αργοτερα? Ή να εγκαταλειψουν το χωρο αλλες 2-3 μικρες ομαδες γιατι δε μπορουν να ακολουθησουν στα εξοδα? Και να το παιζω χαρουμενος γιατι δεν περναει απο το χερι μου να αλλαξω κατι? Συνεχιζω να ελπιζω οτι με τις σωστες κινησεις μπορει η F1 να γινει παλι πιο ανταγωνιστικη! Και αυτο που περναει απο το χερι μου το κανω. Λεω το σωστο, οπως το ειπε και ο haHa. Αλλοι μπορει να συμφωνησουν και αλλοι μπορει να το εχουν γραμμενο κανονικα το σωστο και να τους νοιαζει απλα να κερδιζει η ομαδα τους!

    Και δεν ειναι ρομαντισμος ουτε γραφικοτητα αυτο. Ειναι απλα ελπιδα για ενα καλυτερο μελον. Και δεν κατηγορω τις ομαδες/εταιριες που προσπαθουν να βγαλουν περισσοτερα χρηματα. ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ. Απλα σαν θεατης με απασχολει να βλεπω καλυτερους αγωνες. Το αρρωστημενο ειναι οτι υπαρχουν θεατες (μη λεμε ονοματα ) που τους απασχολει ο πλουτισμος των ομαδων τους, λες και θα βαλουν εστω και ενα cent στο παντελονι τους

  2. #77
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @gp διαβάζω διαρκώς ότι όλοι είναι για τα λεφτά μέσα (σωστό) αλλά όταν αναφέρεσαι στο ευατο σου, η προσέγγισή σου είναι πάντα από την σκοπιά της αγνότητας του σπορ.

    Κατά την γνώμη μου αυτό είναι αντιφατικό γιατί λειπει η κατανόηση ότι αυτοί που μπαίνουν για τα λεφτά μέσα σε βλέπουν απλά σαν καταναλωτή. Στην καλύτερη περίπτωση θέλουν του ενθουσιώδεις του μηχανοκίνητου αθλητισμού χαρούμενος για να γίνεται ντόρος για να δουλεύουν σαν κραχτης του κοσμακι που θα καταναλώσει. Το μόνο που θα βγάλουν σε λεφτά από τον ενθουσιώδη θεατή είναι τα δικαιώματα που για μένα δεν είναι ο κύριος λόγος συμμετοχής των ομάδων στην φ1.

    Κατά την γνώμη, ο ενθουσιώδης θεατής αυτού του αθλήματος δεν είναι χρήσιμος ποια για τον βασικότερο λόγο ότι η ίδια η πρόκληση του μηχανοκίνητου αθλητισμού είναι σε σοβαρή κάμψη ή απλά πεθαίνει.

    Μήπως είσαι πολύ ρομαντικός;
    Δεν νομιζω οτι ειναι αντιφατικο.

    Σε σχεδον οποιοδηποτε αγαθο/υπηρεσια, ο καταναλωτης καταλαβαινει οτι ο πωλητης τον βλεπει σαν .. καταναλωτη που θελουν να βγαλουν χρηματα απο αυτον. Το οτι θελει να μεινει ικανοποιημενος για το αγαθο/υπηρεσια που καταναλωνει δεν ερχεται σε αντιθεση με το θεμα των χρηματων.

    Αντιστοιχα πχ ειναι και στο ποδοσφαιρο:
    ο καταναλωτης βλεπει champions league γιατι του αρεσει το ποδοσφαιρο. Απο την αλλη μερια, ο διαργανωτης(uefa) και οι ομαδες θελουν να εχουν τον καταναλωτη ικανοποιημενο για να παραμεινει και να τους αποφερει χρηματα και για αυτο κανουν αλλαγες στο θεσμο, αναβαθμισεις κλπ.

  3. #78
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haHa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομιζω οτι ειναι αντιφατικο.

    Σε σχεδον οποιοδηποτε αγαθο/υπηρεσια, ο καταναλωτης καταλαβαινει οτι ο πωλητης τον βλεπει σαν .. καταναλωτη που θελουν να βγαλουν χρηματα απο αυτον. Το οτι θελει να μεινει ικανοποιημενος για το αγαθο/υπηρεσια που καταναλωνει δεν ερχεται σε αντιθεση με το θεμα των χρηματων.

    Αντιστοιχα πχ ειναι και στο ποδοσφαιρο:

    ο καταναλωτης βλεπει champions league γιατι του αρεσει το ποδοσφαιρο. Απο την αλλη μερια, ο διαργανωτης(uefa) και οι ομαδες θελουν να εχουν τον καταναλωτη ικανοποιημενο για να παραμεινει και να τους αποφερει χρηματα.
    Ακριβως ετσι. Αυτοι μας πουλανε ενα προιον και εμεις θελουμε αυτο το προιον που αγοραζουμε να ειναι το καλυτερο δυνατο.

    Ειναι τρελο αυτο που κανει ο aroutis. Που ενω ειναι αγοραστης (και θα επρεπε να θελει ενα ωραιο πρωταθλημα), το βλεπει απο τη μερια των πωλητων που τους νοιαζει το κερδος (και η Liberty και οι ομαδες πωλητες ειναι στην περιπτωση μας).

  4. #79
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα και μπηκε για τα λεφτα η liberty. Και βλεπει οτι με το νταβατζιλικι των μεγαλων ομαδων, δεν εχει μελλον το προιον της. Για αυτο προσπαθει να αμβλυνει λιγο τις διαφορες αναμεσα στους μικρους και τους μεγαλους. Οι μεγαλοι φυσικα (και δικαιως) θα παρεμεινουν μεγαλοι. Αλλα εδω και χρονια βλεπουμε τους μικρους να εχουν εξαφανιστει απο το χαρτη και ειναι θλιβερο.

    Και να σου πω την αληθεια χεσμενη εχω τη liberty και επισης χεσμενες εχω τις Ferrari-Mercedes. Εγω σα θεατης θελω ενα ανταγωνιστικοτερο πρωταθλημα. Εσυ σαν κολλημενος οπαδος, θελεις απλα να κερδιζει η ομαδα σου και παπαγαλιζεις την επισημη αποψη της (συμφωνωντας ΠΑΝΤΑ), χωρις να εισαι ικανος να κρινεις αν η εκαστοτε αποψη της Ferrari ειναι καλη ή κακη για το θεσμο!



    Παπαγαλοι ειναι αυτοι που επαναλαμβανουν κατι, χωρις να ειναι ικανοι να καταλαβουν αν αυτο που επαναλαμβανουν ευσταθει ή οχι.

    Αυτο το ignore σε παρακαλω ΠΟΛΥ να το κρατησεις aroutis. Μη μας πεις "πατησα ενα κουμπι κατα λαθος και σε εβγαλα απο την ignore list", μη μας πεις "σε εκανε καποιος quote και αφου ειδα το μηνυμα σου απαντησα", μη μας πεις "περασε καιρος και ειπα να σου δωσω μια ακομα ευκαιρια".

    Αυτο το ignore ειναι το καλυτερο δωρο που θα μπορουσες να κανεις σε εμενα και σε ολους τους φιλους που ακολουθουν τα νηματα της F1. Θα λες κατι αστειο, θα σε ξεμπροστιαζω και δε θα ειμαστε ολοι αναγκασμενοι να διαβαζουμε απειρα μηνυματα στα οποια θα προσπαθεις να δικαιολογησεις την αρχικη σου αστειοτητα. Και οπως ξερεις εχω ενα κουσουρι... Δε μπορω να αφησω αναπαντητη μια αστειοτητα, απλα για να σου κανω το χατηρι να πεις την τελευταια λεξη!
    Φθασαμε να συζηταμε το αυτονοητο(οτι η Liberty κλπ ειναι μεσα για τα λεφτα) απλα γιατι λογω ανυπαρξιας επιχειρηματων, βλεπουμε strawman επιχειρηματα.
    Πρεπει να καταλαβουμε (αντι να επαναλαμβανουμε δελτια τυπου των ομαδων) οτι ειναι απολυτως φυσιολογικο οι μεγαλες ομαδες να εχουν κοινα συμφεροντα απεναντι στην Liberty, μιας και οι μεν ομαδες θελουν το καλυτερο για αυτες, ενω η Liberty θεωρητικα θελει το καλυτερο για το θεσμο για να εχει μεγαλυτερα κερδη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβως ετσι. Αυτοι μας πουλανε ενα προιον και εμεις θελουμε αυτο το προιον που αγοραζουμε να ειναι το καλυτερο δυνατο.

    Ειναι τρελο αυτο που κανει ο aroutis. Που ενω ειναι αγοραστης (και θα επρεπε να θελει ενα ωραιο πρωταθλημα), το βλεπει απο τη μερια των πωλητων που τους νοιαζει το κερδος (και η Liberty και οι ομαδες πωλητες ειναι στην περιπτωση μας).
    Πριν μερικα χρονια, η Φερραρι ηθελε να αυξηθουν οι δοκιμες(μιας και ειχε την ιδιωτικη πιστα κλπ ωστε να μπορεσει να μεγαλωσει ακομα περισσοτερο την διαφορα με τις μεσαιες ομαδες) και φθασαμε να διαβαζουμε οτι οι δοκιμες ηταν καλο για τον φιλαθλο, οτι εδιναν value και μπορει να ηταν εντυπωσιακες(!!) κλπ.
    Χρειαζεται εστω και λιγη κριτικη σκεψη και να μην επαναλαμβανουμε απλα τα δελτια τυπου των μεγαλων ομαδων που σιγουρα δεν εχουν τα ιδια συμφεροντα με εμας.

    Το πιο απλο πραγμα:
    οι μεγαλες ομαδες θελουν να φροντισουν να μην υπαρχει σχεδον καμια πιθανοτητα να νικησει μια μεσαια ομαδα. Για αυτο αλλωστε εχουν φροντισει να παιρνουν τεραστιο ποσοστο χρηματων απο τα τηλεοπτικα ωστε να μενουν ψιχουλα για τις μεσαιες-μικρες.
    Αυτο δεν βοηθαει στο να ειναι ανταγωνιστικο το πρωταθλημα και θεωρητικα για εναν φιλαθλο που θελει να βλεπει ενα πιο ωραιο και ανταγωνιστικο πρωταθλημα δεν ειναι καλο.

    Για αυτο ακριβως θα ηταν καλο για τους φιλαθλους να γινει πιο δικαιη κατανομη χρηματων και ειναι κατι που κοιταει να κανει η Liberty(εχοντας στο μυαλο της περισσοτερα εσοδα). Οι μεγαλες ομαδες ομως ειναι στην απεναντι πλευρα, γιατι δεν θελουν να χασουν αυτο το πλεονεκτημα τους.

    Αναμενεται λοιπον διαπραγματευση πανω σε αυτο και για αυτο θα ακουμε κουφιες απειλες για αποχωρηση κλπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 20-01-18 στις 13:36.

  5. #80
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.147
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Ανακοινωσαν ηδη καποιες ομαδες της ημερομηνιες παρουσιασης των μονοθεσιων τους.

    Μερσεντες και Φερραρι 22/02/2018

    Μακλαρεν 23/02/2018

    Τορο Ροσσο 25/02/2018
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

  6. #81
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    @haHa προσεχε τα (αυτονοητα και σωστα) λογια σου γιατι σε βλεπω να καταληγεις σε καμια ignore list

  7. #82
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Haha και gp δεν διαφωνώ με το να θέλει κανείς το καλύτερο. Και ειλικρινά σας καταλαβαίνω για όλους τομείς που απασχολούν εμένα. Και σουπερ που έχετε το πάθος.

    Η διαφωνία μου, και κυρίως με τον gp, είναι ότι χρησιμοποιεί την λογική για να στηρίξει την επιχειρηματολογία του και μπαίνει σε μια λογική υπεραναλυσης. Και καλώς η λογική ανάλυση κτλ κτλ αλλά στο σημείο που αφορά τον καταναλωτή θεατή, αντί μια πραγματιστικης αντιμετώπισης διακρίνω ρομαντισμό και κάπου αυτό αντιφάσκει και σε κάποιο βαθμό βγάζει off όλο το σεντόνι εκτός από αυτούς που σκέφτονται επίσης ρομαντικά.

    Η πραγματικότητα είναι ότι η f1 απλά συνεχίζει λόγω αρχικής ορμής και λόγω ασιατικών αγορών που απλά τώρα θέλουν να ζήσουν ότι έχασαν. Όμως η νέα γενιά δεν έχει την ίδια κάψα. Είμαστε dying breed πως να το πω. Στην Κίνα θέλουν όλοι αυτοκίνητα αλλά είναι και μια από τις πιο πρωτοποριακές χώρες. Η μόνη εταιρία αυτοκινήτων που θεωρείτε καλή είναι μια που παράγει ηλεκτρικά αυτοκίνητα.

    Τώρα θα πεις δεν παρακολουθώ και δίκιο έχεις, μάντεψε όμως γιατί; Διαβάζω όμως αυτά που γράφετε και τα λινκς. Αισθάνομαι ότι η συζήτηση πολλές φορές είναι μεταξύ 8bit fans στο σημερινό κόσμο. Και ναι σούπερ η πορωση αλλά όταν ουσιαστικά εφαρμόζεις αυτή την λογική στον σημερινό κόσμο τότε μιλάμε για "ρομαντισμό".

    Αυτό. Ξέρω ότι δεν θα συμφωνήσουμε. Δεν πειράζει. Απλά σκέψου λίγο πριν απαντήσεις ή όχι. Μήπως, ο θεατής που εκπροσωπείς απλά τον έχει χεσμενο και γραμμένο το άθλημα; Και κατά συνέπεια σου κουφού την πόρτα κοπάνα η λογική αυτή;

    Εγώ απορώ πραγματικά γιατί η liberty μπήκε μέσα. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι θέλει το brand name της f1 αλλά όχι την μηχανοκίνητη καρδιά της. Εγώ πάντως τις νέες τεχνολογίες, αυτές που έχουν ψωμί, θα εσπρωχνα. Και πιστεύω ότι αυτό θα κάνει σιγά σιγά. Και στις νέες τεχνολογίες, ακόμα και ο οδηγός δεν θα είναι σημαντικός. Μια γενιά που μεγαλώνει με αυτοκίνητα που θα οδηγανε μόνα τους, θα είναι αθορυβα με τι θα την τραβάει η φ1 του σήμερα; Εκτός και αν είναι η Σάντρα στο demolition man.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  8. #83
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Haha και gp δεν διαφωνώ με το να θέλει κανείς το καλύτερο. Και ειλικρινά σας καταλαβαίνω για όλους τομείς που απασχολούν εμένα. Και σουπερ που έχετε το πάθος.

    Η διαφωνία μου, και κυρίως με τον gp, είναι ότι χρησιμοποιεί την λογική για να στηρίξει την επιχειρηματολογία του και μπαίνει σε μια λογική υπεραναλυσης. Και καλώς η λογική ανάλυση κτλ κτλ αλλά στο σημείο που αφορά τον καταναλωτή θεατή, αντί μια πραγματιστικης αντιμετώπισης διακρίνω ρομαντισμό και κάπου αυτό αντιφάσκει και σε κάποιο βαθμό βγάζει off όλο το σεντόνι εκτός από αυτούς που σκέφτονται επίσης ρομαντικά.

    Η πραγματικότητα είναι ότι η f1 απλά συνεχίζει λόγω αρχικής ορμής και λόγω ασιατικών αγορών που απλά τώρα θέλουν να ζήσουν ότι έχασαν. Όμως η νέα γενιά δεν έχει την ίδια κάψα. Είμαστε dying breed πως να το πω. Στην Κίνα θέλουν όλοι αυτοκίνητα αλλά είναι και μια από τις πιο πρωτοποριακές χώρες. Η μόνη εταιρία αυτοκινήτων που θεωρείτε καλή είναι μια που παράγει ηλεκτρικά αυτοκίνητα.

    Τώρα θα πεις δεν παρακολουθώ και δίκιο έχεις, μάντεψε όμως γιατί; Διαβάζω όμως αυτά που γράφετε και τα λινκς. Αισθάνομαι ότι η συζήτηση πολλές φορές είναι μεταξύ 8bit fans στο σημερινό κόσμο. Και ναι σούπερ η πορωση αλλά όταν ουσιαστικά εφαρμόζεις αυτή την λογική στον σημερινό κόσμο τότε μιλάμε για "ρομαντισμό".

    Αυτό. Ξέρω ότι δεν θα συμφωνήσουμε. Δεν πειράζει. Απλά σκέψου λίγο πριν απαντήσεις ή όχι. Μήπως, ο θεατής που εκπροσωπείς απλά τον έχει χεσμενο και γραμμένο το άθλημα; Και κατά συνέπεια σου κουφού την πόρτα κοπάνα η λογική αυτή;

    Εγώ απορώ πραγματικά γιατί η liberty μπήκε μέσα. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι θέλει το brand name της f1 αλλά όχι την μηχανοκίνητη καρδιά της. Εγώ πάντως τις νέες τεχνολογίες, αυτές που έχουν ψωμί, θα εσπρωχνα. Και πιστεύω ότι αυτό θα κάνει σιγά σιγά. Και στις νέες τεχνολογίες, ακόμα και ο οδηγός δεν θα είναι σημαντικός. Μια γενιά που μεγαλώνει με αυτοκίνητα που θα οδηγανε μόνα τους, θα είναι αθορυβα με τι θα την τραβάει η φ1 του σήμερα; Εκτός και αν είναι η Σάντρα στο demolition man.
    Σε καθε αθλημα ή υπηρεσια, αν αυτο που εχεις στο μυαλο του ενας φιλαθλος δεν συναυδει με αυτο του μεσου ορου ή του καλου/δυνατου καταναλωτη οπως τον φανταζεται ο πωλητής, τοτε φυσικα και υπαρχει η περιπτωση να μην συμβαδιζουν το οραμα τους για το μελλον.
    Πχ μπορει σε εναν παλιο μπασκετικο να του αρεσαν οι επιθεσεις των 30 δευτερολεπτων. Αλλα αυτο δεν ηταν εμπορικο και οι νεοι φιλαθλοι κλπ προτιμουσαν γρηγοροτερο μπασκετ, οποτε οι κανονες πηγαν στον να ικανοποιησουν αυτον τον φιλαθλο και οχι τον παλιο μπασκετικο.

    Δεν ειναι θεμα ρομαντισμου, ειναι συνηθως απλα τι θεωρειται απο τον πωλητη πιο εμπορικο.

    Απλα στην συγκεκριμενη περιπτωση, βλεπουμε οτι συμβαδιζουν το τι θελει πχ ο GP με το τι θελει η Liberty: θελουν ενα πρωταθλημα πιο ανταγωνιστικο.
    Και προσεξε, δεν σημαινει οτι θα συμβαδιζουν σε ολα, αλλα η συζητηση τωρα γινεται για καποια βασικα πραγματα.

    Απεναντιας, πολλες φορες στο παρελθον βλεπαμε οτι μερικες κινησεις/αποφασεις της FIA κλπ να μην συμβαδιζουν με αυτο που πχ εγω ειχα στο μυαλο μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 21-01-18 στις 04:21.

  9. #84
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haHa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καθε αθλημα ή υπηρεσια, αν αυτο που εχεις στο μυαλο του ενας φιλαθλος δεν συναυδει με αυτο του μεσου ορου ή του καλου/δυνατου καταναλωτη οπως τον φανταζεται ο αγοραστης, τοτε φυσικα και υπαρχει η περιπτωση να μην συμβαδιζουν το οραμα τους για το μελλον.
    Πχ μπορει σε εναν παλιο μπασκετικο να του αρεσαν οι επιθεσεις των 30 δευτερολεπτων. Αλλα αυτο δεν ηταν εμπορικο και οι νεοι φιλαθλοι κλπ προτιμουσαν γρηγοροτερο μπασκετ, οποτε οι κανονες πηγαν στον να ικανοποιησουν αυτον τον φιλαθλο και οχι τον παλιο μπασκετικο.

    Δεν ειναι θεμα ρομαντισμου, ειναι συνηθως απλα τι θεωρειται απο τον πωλητη πιο εμπορικο.

    Απλα στην συγκεκριμενη περιπτωση, βλεπουμε οτι συμβαδιζουν το τι θελει πχ ο GP με το τι θελει η Liberty: θελουν ενα πρωταθλημα πιο ανταγωνιστικο.
    Και προσεξε, δεν σημαινει οτι θα συμβαδιζουν σε ολα, αλλα η συζητηση τωρα γινεται για καποια βασικα πραγματα.

    Απεναντιας, πολλες φορες στο παρελθον βλεπαμε οτι μερικες κινησεις/αποφασεις της FIA κλπ να μην συμβαδιζουν με αυτο που πχ εγω ειχα στο μυαλο μου.
    Ναι. Και ωραίο παράδειγμα μιας και είναι το άθλημα μου. Μακάρι πάντως να βγουν τα όνειρα αληθινά. Εγώ πάντως πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει πιο βαθειά ατζέντα, αλλιώς το στο διάολο ήρθαν να κάνουν; Εκτός και αν ο CEO της είναι φανμποι και κάνει ψυχικο. Προσωπικά πιστεύω ότι έφτασε ο καιρός να μπουν έτσι μαζικά νέες τεχνολογίες.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  10. #85
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαφωνία μου, και κυρίως με τον gp, είναι ότι χρησιμοποιεί την λογική για να στηρίξει την επιχειρηματολογία του και μπαίνει σε μια λογική υπεραναλυσης
    Ποια υπεραναλυση ρε φιλε? Και εγω και ο haHa με 2 λογια ειπαμε το ιδιο πραγμα. Οτι σαν θεατες θελουμε ενα ανταγωνιστικο πρωταθλημα και οι ομαδες θελουν να βγαλουν οσο μεγαλυτερα κερδη γινεται.

    Επισης ο haHa ειπε και κατι αλλο λογικοτατο. Οτι η liberty μπορει να κανει προτασεις που συμβαδιζουν με το σκεπτικο των φιλαθλων. Γιατι αν ειναι χαρουμενοι οι φιλαθλοι, θα εχει και η liberty μεγαλυτερα κερδη. Απο την αλλη μερια οι ομαδες το βλεπουν λανθασμενα κατα την αποψη μου. Ενδιαφερονται μονο για τα αμεσα κερδη και δε βλεπουν οτι ο θεσμος αργοπεθαινει και πρεπει να κανουν ενα βημα πισω για να βγαζουν μεροκαματο και στο μελλον!

  11. #86
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια υπεραναλυση ρε φιλε? Και εγω και ο haHa με 2 λογια ειπαμε το ιδιο πραγμα. Οτι σαν θεατες θελουμε ενα ανταγωνιστικο πρωταθλημα και οι ομαδες θελουν να βγαλουν οσο μεγαλυτερα κερδη γινεται.

    Επισης ο haHa ειπε και κατι αλλο λογικοτατο. Οτι η liberty μπορει να κανει προτασεις που συμβαδιζουν με το σκεπτικο των φιλαθλων. Γιατι αν ειναι χαρουμενοι οι φιλαθλοι, θα εχει και η liberty μεγαλυτερα κερδη. Απο την αλλη μερια οι ομαδες το βλεπουν λανθασμενα κατα την αποψη μου. Ενδιαφερονται μονο για τα αμεσα κερδη και δε βλεπουν οτι ο θεσμος αργοπεθαινει και πρεπει να κανουν ενα βημα πισω για να βγαζουν μεροκαματο και στο μελλον!
    Αν και δεν με απασχολεί πια, σε αυτό το θέμα πολύ συγκεκριμένα, μόνο να χαμογέλασω μπορώ στο ερώτημα σου.

    Για να μην παρασυρθώ και εγώ, αν θες λαμβάνεις υπόψη αυτό που έγραψα, αν δεν θες και αυτό καλό είναι.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  12. #87
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δεν με απασχολεί πια, σε αυτό το θέμα πολύ συγκεκριμένα, μόνο να χαμογέλασω μπορώ στο ερώτημα σου.

    Για να μην παρασυρθώ και εγώ, αν θες λαμβάνεις υπόψη αυτό που έγραψα, αν δεν θες και αυτό καλό είναι.
    Ειλικρινα δε σε καταλαβαινω. Αν η επεξηγηση μιας καταστασης μεσα σε 2 γραμμες θεωρειται ως υπεραναλυση, μαλλον μιλαμε διαφορετικη γλωσσα!

  13. #88
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειλικρινα δε σε καταλαβαινω. Αν η επεξηγηση μιας καταστασης μεσα σε 2 γραμμες θεωρειται ως υπεραναλυση, μαλλον μιλαμε διαφορετικη γλωσσα!
    Όπως και να έχει, επειδή θέλω να αποφύγω μια γενικότερη τάση σε αυτό το νήμα για το ποιος είπε τι κτλ κτλ, θα το ολοκληρώσω εδώ.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  14. #89
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Οι κατασκευάστριες ομάδες τύπου Ferrari & Mercedes δεν έχουν το ίδιο budget που έχουν ομάδες που δεν κατασκευάζουν κινητήρες.
    Και αυτό το budget έχει να κάνει με όλα, από R&D, μισθοδοσίες , εγκαταστάσεις ως και φυσικά την ανάπτυξη του κινητήρα.
    Είναι προφανες (θέλω να πιστεύω) ότι η ατζέντα τους ειναι διαφορετική από κάποιες άλλες ομάδες (δες πχ RBR, McLaren κλπ) που
    δεν έχουν τέτοιους προβληματισμούς.

    Το να αρχίζουμε να κάνουμε πεζές ρητορίες περί το ποιος θέλει το καλό και το κακό της μπίζνας που λέγεται F1 που περιλαμβάνει και
    το σπορ, αλλά στην ουσία έχει απο πίσω πολύ γερά business plans όπως έχει αποδειχθεί πολάκις, είναι τουλάχιστον αστείο.

    Μιλάμε για τιτανοτεράστιους οργανισμούς οι οποίοι με την Liberty στην μέση πλέον θα δημιουργήσουν συμμαχίες όπως και βλέπουμε
    (Ferrari + Merc από την μία, έπονται και άλλοι, RBR + Liberty και άλλοι από την άλλη).

    @gp , το ότι είσαι στην ignore list έχει να κάνει ότι ο τρόπος που κάνεις "διαλογο" ειναι χειρότερος από 15χρονου παιδιου. Οταν θα ηρεμήσεις
    και θα μπορούμε να μιλάμε ήρεμα χωρίς να πρήζουμε τους υπόλοιπους, αυτό μπορεί να αλλάξει.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  15. #90
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.147
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Οπ εφυγε απο την υπογραφη του αρουτη που ο Κιμι εριχνε γυρο στην Μακλαρεν :P
    Και γω να αλλαξω αφου μου καηκε η μητρικη :P
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

Σελ. 6 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας