Σελ. 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 36789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 132
  1. #106
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironfist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που δεν κατέχουν τίποτα από γνώσεις για να κρίνουν σε βάθος και να καταλάβουν πως η ηλεκτρονική συσκευή που ενδιαφέρονται να αποκτήσουν, για όσα σκοπεύουν να την χρησιμοποιήσουν δεν τους προσφέρει περισσότερα από μια άλλη που κοστίζει τα μισά και λιγότερα.
    Κάνοντας copy-paste από αλλού μια που η πρόταση είναι στο ίδιο ύφος.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...24#post6311724

    Αυτό είναι θρασύ να λέγεται γενικευμένα για μια ομάδα ανθρώπων. Και δείχνει και μια υπεροψία γι'αυτόν που το λέει.
    Εγώ μια χαρά καταλαβαίνω τι συμβαίνει, τι αγοράζω και για ποιους λόγους το αγοράζω.
    Επιπλέον δε νομίζω ότι είμαι η εξαίρεση.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  2. #107
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.430
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνοντας copy-paste από αλλού μια που η πρόταση είναι στο ίδιο ύφος.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...24#post6311724

    Αυτό είναι θρασύ να λέγεται γενικευμένα για μια ομάδα ανθρώπων. Και δείχνει και μια υπεροψία γι'αυτόν που το λέει.
    Εγώ μια χαρά καταλαβαίνω τι συμβαίνει, τι αγοράζω και για ποιους λόγους το αγοράζω.
    Επιπλέον δε νομίζω ότι είμαι η εξαίρεση.
    Να μου επιτρέπεις να θεωρώ πως ανήκεις στη μειοψηφία. Και δεν είναι "πολιτική" απάντηση ("όλοι κλέφτες" λέει ο χι βουλευτής για τους αντιπάλους "εκτός από εσάς, εσάς σας εκτιμώ βαθύτατα" συμπληρώνει για όποιον τύχει να κάθεται στο ίδιο πάνελ).
    Ανήκεις στη μειοψηφία (ή έχεις περισσότερες πιθανότητες να ανήκεις) όπως και όσοι είναι μέλη σε αυτή την κοινότητα και μόνο που ασχολείσαι παραπάνω με την τεχνολογία (γιατί προφανώς σου αρέσει) και μπορείς να κρίνεις διαφορετικά.
    Έξω από εδώ όμως υπάρχει μια τεράστια μάζα που δεν ανήκει σε αυτή τη κατηγορία και που σίγουρα αγοράζει με τελείως διαφορετικά κριτήρια.
    Κριτήρια που επειδή σου ακούγονται παράλογα θεωρείς πως δεν γίνεται να αφορούν την πλειοψηφία.
    Αρκεί όμως μια ματιά στον κύκλο σου για να το διαπιστώσεις.
    Στο τμήμα μας όσοι έχουν ακριβό κινητό είναι -στην κυριολεξία- τεχνολογικά αναλφάβητοι. Δεν το λέω με αρνητισμό. Είναι η πραγματικότητα.
    Στην ερώτηση λοιπόν τι ακριβώς κάνεις με τα +650 ευρώ η απάντηση είναι social, σερφάρισμα, ανέβασμα φωτογραφιών, κανένα παιχνιδάκι "σπάμε μπαλίτσες" να περνάει η ώρα, πάνω κάτω ο,τι θα έκαναν με ένα λάπτοπ ή σταθερό.
    Στην αμέσως επόμενη ερώτηση, γιατί πιστεύεις πως δεν θα μπορούσες να τα κάνεις όλα αυτά με 150 ευρώ, κολλάνε και η πλειοψηφία απαντάει "έ, άλλο 650 κι άλλο 150, έχει διαφορά" (αν έχουν και τι διαφορά που θα έκανε τη διαφορά στα παραπάνω, δεν ξέρουν...)
    Έχουμε κι έναν που και το φυσάει και υποχρεώσεις δεν έχει που κάθε δυο χρόνια αλλάζει τα πάντα. Συνειδητοποιημένα, απλά θέλει να ξοδέψει και παίρνει το ακριβότερο κάθε τεχνολογικής κατηγορίας. Εκεί πας πάσο.
    Και έχουμε και τον διευθυντή που πέρα από το ότι το φυσάει, για πρακτικούς λόγους χρειάζεται ένα hi-end και θα ήταν χαζό να πάρει το φθηνό.

    Που (φτάνοντας στο θέμα που συζητάμε) θα ήταν όμως απάτη και ανήθικο να έχει αποκτήσει κάτι πολύ ακριβό, περιμένοντας και την αντίστοιχη ποιότητα, εξυπηρέτηση, υποστήριξη κλπ και όταν πάει τη Μερσεντες για σέρβις και να του βάλουν κρυφά τσιπάκι που να ρίχνει την απόδοση του κινητήρα με τη δικαιολογία (όταν πιαστούν, χρόνια μετά και αφού κάποιοι άλλοι στη δική του θέση θα έχουν αλλάξει αυτοκίνητα) πως ναι μεν σέρνεται λιγουλάκι, αλλά το έκαναν για να μην έχει προβλήματα με σβησίματα, όταν θα αρκούσε να αλλάξει για παράδειγμα δυναμό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι και αυτο που λες (οτι καποιοι αγοραζουν ενα υπερκοστολογημενο προιον για να το αγορασουν), αλλα οχι παντα κι οχι οπως το παρουσιαζετε.
    Καποιοι αγοραζουν λειτουργικο και αλλα πραγματα σε ενα προιον που εσενα μπορει να μην σε ενδιαφερουν.

    Το θεμα της μπαταριας το εξηγησα. Θα επρεπε να υπηρχε ενημερωση, αυτο ηταν μεγαλο foul.
    Διαφωνούμε στα ποσοστά. Κάποιοι εννοείται πως αγοράζουν συνειδητοποιημένα (ακόμη και γιατί απλά θέλουν να ξοδέψουν) η πλειοψηφία όμως "κατευθύνεται" από άλλα πράγματα και κυρίως λόγω άγνοιας.

    (πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα πέρα από τα κινητά, με κάτι όμως που πλέον "δένει" και με το θέμα των s/phones αφού όλα έχουν και είναι και ένα από τα βασικότερα στοιχεία που πλασάρουν, από τα megapixels δεν νομίζω να υπάρχει)
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  3. #108
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironfist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην αμέσως επόμενη ερώτηση, γιατί πιστεύεις πως δεν θα μπορούσες να τα κάνεις όλα αυτά με 150 ευρώ, κολλάνε και η πλειοψηφία απαντάει "έ, άλλο 650 κι άλλο 150, έχει διαφορά" (αν έχουν και τι διαφορά που θα έκανε τη διαφορά στα παραπάνω, δεν ξέρουν...)
    Σοβαρά τώρα, δεν απαντάει κανείς σε αυτή την ερώτηση μονολεκτικά; Lag.

    Για μένα η αγορά τηλεφώνου (θα έπρεπε να) είναι ως εξής: Μπορώ να δώσω μέχρι Χ λεφτά. Ποιο κινητό είναι κοντά στο ταβάνι μου και μου αρέσει; Αυτό θα πάρω. Αν έχω τη δυνατότητα να πάρω κινητό με $300, θα πάρω κάτι τέτοιο, χαζός είμαι να αγοράσω ένα των $150 και να το μετανιώσω; Εκτός αν πιστεύεις ότι (στα low-mid end κινητά) η απόδοση και η ποιότητα δεν αυξάνει με την τιμή. Στα high end είναι άλλη κουβέντα που έχω κουραστεί να διαβάζω από τους οπαδούς και αντι-οπαδούς εδώ μέσα. Και τώρα έχουμε 3 νήματα με τη μπαταρία της Apple, όχι ένα, έλεος...

  4. #109
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.430
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρά τώρα, δεν απαντάει κανείς σε αυτή την ερώτηση μονολεκτικά; Lag.

    Για μένα η αγορά τηλεφώνου (θα έπρεπε να) είναι ως εξής: Μπορώ να δώσω μέχρι Χ λεφτά. Ποιο κινητό είναι κοντά στο ταβάνι μου και μου αρέσει; Αυτό θα πάρω. Αν έχω τη δυνατότητα να πάρω κινητό με $300, θα πάρω κάτι τέτοιο, χαζός είμαι να αγοράσω ένα των $150 και να το μετανιώσω; Εκτός αν πιστεύεις ότι (στα low-mid end κινητά) η απόδοση και η ποιότητα δεν αυξάνει με την τιμή. Στα high end είναι άλλη κουβέντα που έχω κουραστεί να διαβάζω από τους οπαδούς και αντι-οπαδούς εδώ μέσα. Και τώρα έχουμε 3 νήματα με τη μπαταρία της Apple, όχι ένα, έλεος...
    (Αντιλαμβάνεσαι πιστεύω πως αναφέρομαι μεταφορικά όσον αφορά το νόημα της ερώτησης και της απάντησης σε μια συζήτηση πάνω σε αυτό το θέμα, αλλά δεκτό το χιούμορ)

    Στο δεύτερο που γράφεις δεν διαφωνώ τελείως. Το γράφω άλλωστε και εδώ αλλά και με μεγαλύτερη ανάλυση και σε ένα από τα άλλα παρεμφερή νήματα που έτυχε να τρέχουν (δεν τα έκανα εγώ τρια ) με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα. Προφανώς όμως βάζω και άλλες παραμέτρους και όχι μόνο το αν μπορείς να πάρεις κάτι ή όχι, αφού με δόσεις μπορείς να αγοράσεις σχεδόν τα πάντα.

    Σίγουρα υπάρχουν διαφορές (τεχνολογικές, κατασκευαστικές κλπ) ανάμεσα σε ένα πανάκριβο και ένα οικονομικό. Αλίμονο.
    Για μένα όμως, πέρα από πόσο από το εισόδημα του ξοδεύει κάποιος για κάτι, μετράει και αν θα δει τόσο μεγάλη διαφορά για όσα θέλει να κάνει αν έχει των 600 ώστε να μην προτιμήσει των 150 και να "κρατήσει" τα 450 για κάτι άλλο. Πάντως είναι σεβαστή και η δική σου προσέγγιση.
    Εξάλλου, ο καθένας κάνει κουμάντο στη τσέπη του και στη ζωή του. Και άλλοι να συμφωνούν, άλλοι να διαφωνούν.
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  5. #110
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Kαι όντως δεν είμαι ο μόνος που η Apple αρνηθηκε να κάνει αλλαγή μπαταρίας, παρά το ενεργοποιημένο throttling.

    https://www.reddit.com/r/apple/comme..._a_29_battery/

    - - - Updated - - -

    Eπίσης ένας χρήστης παραπονιέται γιατί πλήρωσε $29, του είπαν οτι αλλαξαν την μπαταρία, αλλά δεν του την είχαν αλλάξει. ROFL
    Επιπλέον η ΙΔΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ την μια φορά πέρασε τα διαγνωστικά, και την άλλη δεν τα πέρασε. Quantum physics in practice.

    https://www.reddit.com/r/apple/comme..._same_battery/
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  6. #111
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1515471309873.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  241,6 KB 
ID: 190120

  7. #112
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.102
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1515471309873.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  241,6 KB 
ID: 190120
    Το κόλπο της apple, είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ και ελπίζω να της κοπεί η φόρα με μεγάλα πρόστιμα και ίσως απόσυρση των συσκευών που πείραξαν.

    Αν τέτοιες πρακτικές γίνουν η συνήθεια για όλους, την βάψαμε και μας βλέπω να αλλάζουμε μπαταρία ή κινητό με το στανιό, κάθε 1-1μιση χρόνο.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  8. #113
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Αν η Apple μπορέσει να αποδείξει ότι δεν το έκανε με στόχο να αναγκάσει αντικαταστάσεις αλλά με στόχο να προστατεύσει το προϊόν, δεν την αγγίζει κανείς. Με τις στρατιές δικηγόρων που έχει, μπορεί και να τα καταφέρει.

  9. #114
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η Apple μπορέσει να αποδείξει ότι δεν το έκανε με στόχο να αναγκάσει αντικαταστάσεις αλλά με στόχο να προστατεύσει το προϊόν, δεν την αγγίζει κανείς. Με τις στρατιές δικηγόρων που έχει, μπορεί και να τα καταφέρει.
    δυσκολο καθοτι μετα ειναι σαν να λεει οτι βαζουν χαλια μπαταριες μεσα

  10. #115
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.102
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυσκολο καθοτι μετα ειναι σαν να λεει οτι βαζουν χαλια μπαταριες μεσα
    H Apple έσπρωχνε ύπουλα τους πελάτες σε αγορά νέου κινητού ή έστω μπαταρίας. Πολύ βαρύ αν αποδειχθεί με κάποιο τρόπο.

    Οπότε το να καταλήξει η υπόθεση ότι τελικά κάνανε πατάτα κατασκευαστική με τις μπαταρίες, χίλιες φορές καλύτερο. Άντε να στρπατσαριστεί η εικόνα σε μικρή μερίδα χρηστών. Η πλειοψηφία όμως δεν χαμπαριάζει τίποτα και το είδαμε και στο παρόν τόπικ. Όποια και να είναι η κατάληξη, θα πούνε ευχαριστώ στην εταιρία.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #116
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tumblr_lr8pez8SQf1qbiz81.gif 
Εμφανίσεις:  65 
Μέγεθος:  468,1 KB 
ID: 190137

    Εδώ έχει @@ ο Δίας με το Spectre και Meltdown αλλά και τα ερασιτεχνικά fixes που κάνουν διάφοροι "μεγάλοι" (που παίρνεις μέχρι και το pc στο χέρι) και εδώ έχει κολλήσει η βελόνα τις μπαταρίες...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  12. #117
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.102
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Στην αφρική πεινάνε και έχει κολλήσει η βελόνα στις cpu.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #118
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ


    μεγάλε έγραψες...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  14. #119
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυσκολο καθοτι μετα ειναι σαν να λεει οτι βαζουν χαλια μπαταριες μεσα
    Γιατί το λες αυτό; Όλες οι μπαταρίες χαλάνε.

  15. #120
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί το λες αυτό; Όλες οι μπαταρίες χαλάνε.
    ποσες μπαταριες χαλανε στην ιδια χρονικη περιοδο για ΟΛΕΣ τις συσκευες?

Σελ. 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 36789 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-17, 09:31
  2. HDD case 3.5'' που να κάνει spin down ο δίσκος σε idle
    Από psolord στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-17, 01:33
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-17, 23:31
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-17, 16:47
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-17, 12:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας