Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Πρωτα απο ολα καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους. Δευτερον ενημερωνω εξ'αρχης οτι ειμαι εντελως ασχετος αρα ισως γραψω και καμια κοτσανα. Και τριτον αν ανοιγω θεμα σε λαθος νημα, ας μεταφερθει εκει που πρεπει.

    Στο δια ταυτα. Εχω vdsl 50 με ενα Speedport Entry 2i. Υπαρχουν στο σπιτι αρκετες συσκευες οπως Smart TV, PS4, Cosmote TV, laptop, smartphones, tablets... Τα περισσοτερα συνδεονται μεσω wifi και δεν μπορω να πω οτι εχω ιδιαιτερα προβληματα στην καθημερινη μου χρηση. Μια μονο συσκευη (4Κ TV) συνδεεται με Powerline (TP-LINK TL-PA4020PKIT v2) μιας και ειμαι 5-6 μετρα μακρια απο το modem και δεν θελω να τραβαω καλωδια. Μεσω της τηλεορασης (android tv) προσπαθω να δω ταινιες μεγαλης αναλυσης (4K) και γενικοτερα στριμαρω απο netflix/kodi κλπ... Το ζητημα μου εχει ως εξης... Πολλες φορες οι ταινιες μου κολλανε λογω δικτυου. Ενω για παραδειγμα εαν κανω ενα speedtest εστω και ασυρματα μου δειχνει αποτελεσματα της ταξεως των 30/40 mbps, την ιδια στιγμη κανοντας ενα τεστ δικτυου απο την τηλεοραση με τους servers της netflix μου βγαζει 10/12 mbps... Και για να δεις ανετα ταινια 4Κ πρεπει να εισαι τουλαχιστον στα 20... Εχω μπερδευτει εγω καπου? Υπαρχουν λυσεις? Δηλαδη ειμαι σε μια φαση που αγορασα δυνατη τηλεοραση και δεν μπορω να την χαρω οπως θελω διοτι το powerline παιζει μπαλα ανετα μεχρι 1080... Απο τον ΟΤΕ μου λενε πως η γραμμη μου φαινεται μια χαρα. Και μαλλον ετσι πρεπει να'ναι. Τι παιζει ομως με το streaming που δεν μπορω να συνδεσω την TV απευθειας πανω στο modem? Η αγορα ενος αλλου modem/router θα βοηθουσε ή καμια σχεση αφου ετσι κι αλλιως ειμαι μεσω powerline? Καποια ρυθμιση του modem σχετικα με το streaming? Μηπως ενα powerline με gigabit θυρα? Εκει βεβαια απ'οσο αντιλαμβανομαι πρεπει να αλλαξω και το δευτερο powerline που συνδεεται με το modem οπως επισης και ενα switch μιας και το speedport δεν εχει gigabit θυρα... Δεν ξερω αν λεω μπαρουφες..... Γι'αυτο αλλωστε ανοιγω κι αυτο το θεμα, μπας και βρω καποια βοηθεια στο ζητημα του streaming με αρχεια 4K αναλυσης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Yannos : 28-12-17 στις 02:49.

  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Όπως έχεις καταλάβει το θέμα είναι στα powerline. Όχι όμως απαραίτητα σε αυτά ως μηχανήματα αλλά ίσως λόγω εγκατάστασης. Είναι απευθείας στην πρίζα ή πάνω σε πολύπριζα; Πόσα μέτρα καλώδιο πίστευεις πως είναι συνολικά (κατά πάσα πιθανότητα από κάθε πρίζα μετράς προς τον πίνακα). Μονοφασικό ρεύμα στο σπίτι ή τριφασικό; Έχεις δοκιμάσει ασύρματα την τηλεόραση; Σίγουρα είναι προτιμότερο ενσυρματα αλλά αφού έχεις θέματα η δοκιμή δεν έβλαψε ποτέ. Αν όλα τα παραπάνω δεν παίξουν, πας είτε σε καλώδιο Ethernet (το ιδανικό) είτε σε καλύτερο powerline (πχ gigabit Devolo). Φυσικά την ώρα των μετρήσεων δεν πρέπει να υπάρχει κάποια άλλη συσκευή που να γονατίζει το Internet.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-03-2004
    Περιοχή
    192.168.1.1
    Μηνύματα
    1.115
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Fritz!box 7590
    Αν συνδέσεις laptop ή pc ατο powerline τι σου βγάζει το speedtest ?

    edit: αίγουρα το ethernet καλώδιο είναι καλύτερο
    Νέα έκδοση DSL : WARP-DSL 9.99999999999 (=10000000TerraByte/sec)

  4. #4
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Χρόνια πολλά καταρχήν.

    Το πιθανότερο είναι να φταίει το powerline ή τα καλώδια του ρεύματος αλλά πριν προχωρήσεις σε αγορά, δοκίμασε με ένα utp καλώδιο κατευθείαν από το modem στην τηλεόραση να δεις πως θα συμπεριφερθεί. Όταν το κάνεις αυτό καπάκι δες και πως θα συμπεριφερθεί με τα ίδια ακριβώς από το powerline.

    Επίσης να μην έχεις άλλες συσκευές συνδεδεμένες όταν κάνεις την δοκιμή όπως ανέφεραν παραπάνω.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-12-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καταρχας σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και τις συμβουλες. Τα powerlines ειναι απευθειας πανω σε μπριζα... Κι επειτα τα πολυμπριζα πανω στα powerlines... Η μπριζα που συνδεω την τηλεοραση, θεωρητικα πρεπει να ειναι 5-6 μετρα απο τον πινακα... Και το ρευμα του σπιτιου μονοφασικο! Οσο για το wifi δοκιμασα, ομως τα πραγματα ηταν λιγο.......χειροτερα! Επισης, το σπιτι ειναι 7 χρονων, αν παιζει καποιο ρολο.

    Δυστυχως δεν μπορω να κανω τεστ με το λαπτοπ διοτι ειναι Macbook Pro και δεν εχει θυρα ethernet. Τελος, προς το παρων τουλαχιστον δεν εχω τοσο μακρυ καλωδιο για να συνδεσω την TV με το modem για να πειραματιστω.

    Οπως εγραψα και στο πρωτο μου post, πιστευετε πως με ενα σετακι TP-LINK TL-PA7020PKIT v2 συν ενα TP-LINK TL-SG1005D v6 , ολα συνδεδεμενα με καλωδια Cat 6... Θα δω καλυτερο αποτελεσμα? Ισως και καποιο TP-LINK Archer VR200 ? Θα μου δωσει κατι ή δεν παιζει καποιον ρολο το modem router στο προβλημα μου?

    Edit: Μολις ανακαλυψα πως η τηλεοραση μου δεν εχει θυρα gigabit ethernet.... Τι φαση? Ισως κατι σε USB ethernet adapter? Κι εκει αντε να βρεις καποιο που να ειναι συμβατο με την τηλεοραση...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Yannos : 28-12-17 στις 13:33.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Στην τηλεόραση όταν κάνεις speedtest πχ απο okla μέσω τις εφαρμογής τους, τι ταχύτητες έχεις;

  7. #7
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Το 100αρι είναι μια χαρά. Τα powerline όμως δίνουν αρκετά λιγότερα από ότι διαφημίζουν. Πχ παρόμοια αν όχι ίδια με τα δικά σου μου έδιναν λιγότερο από 30Mbps. Μην σε απασχολεί δηλαδή το interface αν πάρεις άλλα πιο γρήγορα και έχουν gigabit. Το ρούτερ λογικά δεν έχει θέμα (ως ρούτερ). Ως access point αν βάλεις κάποιο με WiFi AC θα δεις σίγουρα μεγαλύτερη ταχύτητα στην τηλεόραση αν την συνδέσεις ασύρματα.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-12-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    19 ping, 26 Down, 4 up

    Η πλακα ειναι οτι κανοντας στα καπακια speedtest μεσω της εφαρμογης του Netflix...........ισως και για πρωτη φορα μου βγαζει 32..... Συνηθως οσο ψηλα και να ημουν στο τεστ της okla.... στους servers του netflix πηγαινα εως 12-14....

  9. #9
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.312
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yannos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελος, προς το παρων τουλαχιστον δεν εχω τοσο μακρυ καλωδιο για να συνδεσω την TV με το modem για να πειραματιστω.
    Πιο λίγο θα κοστίσει ένα μακρύ καλώδιο παρά ένα νέο σετάκι powerlines που ίσως να μην κάνει δουλειά αν δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Το πολύ-πολύ, κουβάλα την τηλεόραση για να κάνεις τη δοκιμή κοντά στο router.

    Μπορεί το πρόβλημα να είναι στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση (χλωμό βέβαια με αυτά που λες - μονοφασικό και 7ετίας), αλλά και στην ταχύτητα σύνδεσης με το netflix. Από το laptop αν ανοίξεις το fast.com τι ταχύτητα βγάζει; Εδώ που είμαι εγώ για παράδειγμα μου βγάζει 1/3 της ταχύτητας από του speedtest.net. Αν δεν πιάσεις 25 στο fast.com το ξεχνάς το 4K.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yannos Εμφάνιση μηνυμάτων
    19 ping, 26 Down, 4 up

    Η πλακα ειναι οτι κανοντας στα καπακια speedtest μεσω της εφαρμογης του Netflix...........ισως και για πρωτη φορα μου βγαζει 32..... Συνηθως οσο ψηλα και να ημουν στο τεστ της okla.... στους servers του netflix πηγαινα εως 12-14....
    Αυτό συμβαδίζει με το ότι οι ταινίες κολλάνε κάποιες φορές αλλά όχι πάντα.
    hnesne

  10. #10
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Μηνύματα
    538
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο λίγο θα κοστίσει ένα μακρύ καλώδιο παρά ένα νέο σετάκι powerlines που ίσως να μην κάνει δουλειά αν δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Το πολύ-πολύ, κουβάλα την τηλεόραση για να κάνεις τη δοκιμή κοντά στο router.

    .
    +1000

  11. #11
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Περιοχή
    Εβρος
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50down/30up
    ISP
    cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    (dB) / 11.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και ακομα πιο λιγο θα κοστισει ενα μακρυ τηλεφωνικο καλωδιο για να παει το ρουτερ διπλα στην τηλεοραση

  12. #12
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nakata Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ακομα πιο λιγο ενα μακρυ τηλεφωνικο καλωδιο για να παει το ρουτερ διπλα στην τηλεοραση
    δεν συνίσταται απλό τηλεφωνικό μη συνεστραμμένο, ενδεχομένως να μην συγχρονίσει καθόλου αν είναι πολλά μετρα.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-12-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο λίγο θα κοστίσει ένα μακρύ καλώδιο παρά ένα νέο σετάκι powerlines που ίσως να μην κάνει δουλειά αν δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Το πολύ-πολύ, κουβάλα την τηλεόραση για να κάνεις τη δοκιμή κοντά στο router.

    Μπορεί το πρόβλημα να είναι στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση (χλωμό βέβαια με αυτά που λες - μονοφασικό και 7ετίας), αλλά και στην ταχύτητα σύνδεσης με το netflix. Από το laptop αν ανοίξεις το fast.com τι ταχύτητα βγάζει; Εδώ που είμαι εγώ για παράδειγμα μου βγάζει 1/3 της ταχύτητας από του speedtest.net. Αν δεν πιάσεις 25 στο fast.com το ξεχνάς το 4K.

    - - - Updated - - -



    Αυτό συμβαδίζει με το ότι οι ταινίες κολλάνε κάποιες φορές αλλά όχι πάντα.
    Thanks και παλι για τις συμβουλες. Αυτη την στιγμη, μεσω του λαπτοπ (wifi) το fast.com μου βγαζει 30 και η τηλεοραση (powerline) 32. Η αληθεια ειναι πως σημερα για εναν περιεργο λογο ειμαι ανετα πανω απο 20-25 που χρειαζεται για τις 4K ταινιες. Οχι παντα ομως κι αυτο ειναι που με τρωει.

    Αντιλαμβανομαι τι λετε με το μακρυτερο καλωδιο του μοντεμ, δεν βρισκω ομως λογο να το κανω διοτι και 50mbps να φτανω σ'αυτη την περιπτωση, δεν με καλυπτει υπο την εννοια πως δεν θελω να εχω τραβηγμενα καλωδια στο σπιτι....... η ερωτηση λοιπον που εκανα νωριτερα ισχυει...... Με ενα σετακι powerlines gigabit + switch gigabit στο modem + καλωδια cat 6, λογικα θα δω καλυτερο αποτελεσμα απ'οτι τωρα? Επισης σχετικα με το γεγονος οτι η τηλεοραση μου δεν εχει θυρα gigabit, χαλαει ολα τα προηγουμενα ή μπορω να κανω δουλεια και με ενα συμβατο με την τηλεοραση gigabit USB ethernet adapter?

  14. #14
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Πάντως η διασύνδεση με το Netflix είναι μια χαρά από όσο βλέπω.

    Ακολούθησε τις συμβουλές παραπάνω -ιδανικά σύνδεση με ethernet, όχι μεγαλύτερο τηλεφωνικό καλώδιο.

  15. #15
    Εγγραφή
    28-12-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Και μερικά prnt scrn απο την κατασταση μου μπας και βλεπετε τιποτα περιεργο... Διοτι και που τα βλεπω εγω, δεν καταλαβαινω και κατι...








Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-18, 12:44
  2. Μεταβαση απο VDSL 50 σε VDSL 100 COSMOTE
    Από ManolisGti στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 12:31
  3. Πρόβλημα Cosmote vdsl
    Από Manoswar στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-17, 02:29
  4. Μηνύματα: 188
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-17, 17:33
  5. Πρόβλημα VDSL 50 (Εντελώς νέα σύνδεση)
    Από Aurumnus στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-17, 01:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας