Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ανοιγω νεο θεμα γιατι ο καθενας εχει διαφορετικες αναγκες.

    Λοιπον οπως γραφω στον τιτλο θελω να φτιαξω ενα δικτυο στις μεγιστες επιτρεπομενες ταχυτητες που μου επιτρεπουν τα καλωδια και οι συσκευες.

    Αυτη τη στιγμη εχω βαλει το modem/router (w724 του ΟΤΕ) στην κεντρικη πριζα του σπιτιου και πανω κει εχω συνδεσει ενα ασυρματο powerline (γιατι ακομα δινω μεσω powerline στο "home theater" [tv+bluray+ενισχυτης] και στο διπλανο δωματιο του αδερφου μου) κι ενα καλωδιο 20-25μετρων που παει στο Υ/Δ πανω σε ενα αλλο router ASUS WL-520GC των 100Mbps αφηνοντας δυο ελευθερες θυρες για μετα.

    Εδω να πω οτι αν βαλω απο το modem το καλωδιο στην wan θυρα του asus πιανω μονο 50 mbps και μου κοβει το ip6 ενω αν το συνδεσω οπως τωρα σε μια lan θυρα ειμαι σαν να ημουν πανω στο modem αμεσα. Δεν ξερω αν φταιει το router επειδη ειναι παλιο ή ετσι παει.

    Επανω στο asus εχω βαλει το καλωδιο απο το modem, τον υπολογιστη μου (αναγκαστικα στα 100 παροτι εχω φτιαξει το καλωδιο για 1Gbps) και δυο αλλες συσκευες στο διπλανο δωματιο με split καλωδιο στα 100 (ψιλοδικο μου στυλ αλλα δουλευουν) ενα πολυμηχανημα 100mbps και ενα ακομα πισι χωρις καμμια θεση κενη.

    Στο θεμα μας ομως. Θελω να εχω στο "home theater" τις μεγιστες ταχυτητες των συσκευων και αυτο μαλλον επιτυγχανεται με ενα ακομα router γιατι οι ταχυτητες που βλεπω στην τηλεοραση ειναι απογοητευτικες αν θελω να κανω και streaming τις βιντεοκασετες που εχω περασει στο πισι και καποιες ταινιες με υψηλο bitrate.

    Οι αποριες μου ειναι οι εξης: μπορω να βαλω το υπαρχων ASUS router στο home theater που ειναι ψιλοπαλιο ή θα κανει "νερα" και δεν θα παιζουν στο μεγιστο? Και ποιο router να παρω για να βαλω στο Υ/Δ να εχω εγω 1Gbps και οι αλλες δυο συσκευες μαζι με wifi? (εχω στα υποψιν το TP-LINK TL-WR1043N v5 απλα δεν ξερω αν ειναι η καλυτερη λυση).

    Επισης το καλωδιο που θα περασω απο το modem/router στο home theater, μπορω να το περασω παρεα με καλωδια ηχειων ή πρεπει να βρω χωρο να το περασω απο καπου αλλου?

    Επισης να πω οτι θα καταργηθει το powerline σαν βασικη συνδεση συσκευων και θα υπαρχει μονο για καποια εκτακτη περισταση αρα θα παραμεινει επανω στο modem. Αργοτερα στο διπλανο δωματιο του αδερφου μου θα του περασω καλωδιο για να ειναι κι αυτος καρφωμενος στο modem για να εχει κι αυτος 1Gbps συνδεση. Ομως το προβλημα που προκυπτει ειναι οτι πρεπει να χρησιμοποιηθει και η τεταρτη θυρα lan στο modem (αυτη για το cosmote tv) και δεν ξερω αν ειναι σαν τις αλλες θυρες ή μπορω να την χρησιμοποιησω ελευθερα. Και επανω σε αυτην, τί μπορω να συνδεσω? Το δικτυο που παει στο 20μετρο καλωδιο (1pc στο 1Gbps, 1pc στα 100 και ενα πολυμηχανημα επισης στα 100), το δικτυο για το home theater, το powerline ή το pc του αδερφου μου επισης στο 1Gbps?

    Ευχαριστω για την υπομονη σας να διαβασετε ολο αυτο το κατεβατο και ο,τι δεν εχει διευκρινιστει (γιατι δεν ειναι κανενας σας στο κεφαλι μου και πιο πολυ στο σπιτι μου), θα διευκριστει στις απαντησεις.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Κάτι είναι λίγο μπερδεμένο, όταν λές δυο router έχεις δύο γραμμές, ή απλά το 2ο το έχεις βάλει για να πάρεις απο 1 καλώδιο σε παραπάνω συσκευές; το έχεις κάνει δηλαδή switch

  3. #3
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδη μια εικονα χιλιες λεξεις:

    Χρησιμοποιω αυτην την εικονα γιατι αυτην βρηκα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  W724.jpg 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  320,9 KB 
ID: 190248

    Δεν βρηκα καλυτερη εικονα αλλα νομιζω γινομαι κατανοητος.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ASUS.jpg 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  99,4 KB 
ID: 190250
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Οπότε θέλεις switch και ap για το δωμάτιο
    Θα έλεγα να πάρεις ενα switch 1000αρι και να κρατήσεις το asus σαν ap μόνο για το ένα δωμάτιο.

    Για την τηλεόραση δεν μπορεί να παει καλώδιο δικτύου απο το speedport ή απο το δωμάτιο σου; αν ναι δεν θα έχεις κάποιο θέμα και ναι μπορείς να το περάσεις μαζί με τα καλώδια των ηχείων.

    Την θύρα 4 στο speedport Μπορείς να την αλλάξεις ώστε να είναι κανονική θύρα και όχι stb, κάπου έχει επιλογή για Portbinding
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 12-01-18 στις 19:36.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η τηλεοραση ειναι σε ευθεια 7,5 μετρα απο το μοντεμ, ουσιαστικα στην αλλη ακρη του σαλονιου. Τα καλωδια ειναι περασμενα μεσα σε καναλια (2 μαζι για πλαϊνο και πισω) και μπορω να περασω και το ethernet?

    Γιατι να κρατησω και το asus? Αφου το καλωδιο που ερχεται απο το σαλονι πρεπει να το μοιρασω σε 3 συσκευες. Το tp-link που εγραψα πιο πανω δεν κανει? Αλλωστε εκτος απο την τηλεοραση ειναι το bluray + ο ενισχυτης που αυτη τη στιγμη δεν ειναι δικτυωμενοι ενσυρματα αλλα ασυρματα μεσω του wifi powerline και οι ταχυτητες ειναι για κλαματα. Το ASUS εχει και wifi και ετσι θα ειμαι πληρως καλυμμενος με αυτο στο σαλονι (αφου θα καταργησω το wifi απο το powerline και θα το εχω μονο σε εκτακτη περισταση) και στο δωμάτιό μου θα εχω καποιο αλλο οπως το προαναφερθεν tp-link που και αυτο εχει wifi οποτε καλυπτει το Υ/Δ και το διπλα με τις αλλες δυο συσκευες.

    Επειδη ειμαι σιγουρος οτι δεν γινομαι κατανοητος θα φτιαξω ενα προχειρο σχεδιο στο επομενο σχολιο για να δεις την δικτυωση.

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  σπιτι.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  78,0 KB 
ID: 190251

    Νομιζω γινομαι πιο κατανοητος. Με το tp-link που γραφω στην αρχη θα μπορω να εχω στο Υ/Δ σωστο δικτυο? Ειναι στα 1gbps και εχει και wifi οποτε καλυπτει εμενα, το διπλα δωματιο αν καποια στιγμη η μανα μου μαθει να χρησιμοποει το smartphone της, το αιθριο αν χρειαστει και σιγουρα το μπανιο (ειναι πιο κοντα απ' ο,τι φαινεται αλλα δεν ειμαι καλος στο σχεδιο).

    Με το ASUS αν μπει στο σαλονι θα εξυπηρετει το σαλονι, την κουζινα, και τον αδερφο μου ασυρματα και ενσυρματα μονο την τηλεοραση, το bluray και τον ενισχυτη. Το home theater εχει μεγιστη ταχυτητα 100mbps, κατι που δεν ανεφερα αλλα τί αλλο θα μπορουσαν να εχουν.

    Αν θελω να συνδεσω καποια εξτρα συσκευη π.χ. ενα desktop απευθειας στην τηλεοραση και θελω να εχω δικτυο, μπορω να το βαλω στο ASUS βγαζοντας μια συσκευη απο κει ή βαζω το powerline.

    Το σκεπτικο μου ειναι σωστο ή θελει καποια διορθωση?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Archon : 12-01-18 στις 20:28.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Καλά τα λες, αφου θέλεις κάτι με ταχύτητες στα 1000 δεν σε καλύπτει το asus
    Το tplink θα κάνει καλύτερη δουλειά απο το asus στο δωμάτιο σου, αλλά κοστίζει 40 ευρώ, ενω ενα 1000αρι 5 πορτο switch κάνει 15 ευρώ

    Οπότε για το δωμάτιο, μπορείς να πάρεις ή ενα switch στα 15 και να συνδέσεις το καλώδιο που έρχεται απο το router, μαζί τους δυο υπολογιστές και το πολυμηχάνημα + το asus για να παρέχει εκεί ασύρματο, ή το tplink με 40 που θα συνδεθεί στο καλώδιο απο το router Και πάνω του θα μπούνε 2 υπολογιστές και θα παρέχει το ασύρματο με θεωρητικά καλύτερες ταχύτητες ασυρμάτου απο το asus.

    Στην άλλη άκρη, μπορείς να βάλεις το asus αλλά θα κάνει Limit τα πάντα στα 100, ενώ με 15 ευρώ μπορείς να βάλεις το switch και οι 3 συσκευές εκεί να δουλεύουν μέσω δικτύου στα 1000 και βάζεις και το asus εκεί για το ασύρματο.
    Μιλάμε πάντα για το ότι θέλεις να έχεις gigabit αν είσαι οκ με τα 100 τότε μπορείς να αφήσεις μόνο το asus στο σαλόνι

    Για το κανάλι ναι μπορείς να περάσεις και το καλώδιο του δικτύου απο εκεί.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ειναι λιγο περιεργο το ολο θεμα μου. Η αληθεια ειναι οτι ολο αυτο επρεπε να το ειχα κανει καιρο τωρα γι' αυτο και οι αποριες μου δημιουργουν συγχυση.

    Η τηλεοραση, το bluray, ο ενισχυτης και στην αλλη ακρη το πολυμηχανημα δουλευουν στα 100 ετσι κι αλλιως. Ολοι οι υπολογιστες (3 σταθεροι) δουλευουν στα 1000 πλην του ενος που αναγκαστικα ετσι που το εχω κανει παιρνει 100. Το λαπτοπ ειναι ενα αρχαιο που δεν με νοιαζει κιολας.

    Δεν παιρνω switch αν και επιμενεις και με το δικιο σου ισως γιατι και το asus και το tp-link μου δινουν wifi. Τα κινητα και οποιες αλλες συσκευες συνδεθουν στο wifi, οποια ταχυτητα και να 'χουν καλα θα 'ναι. Το ενσυρματο δικτυο ειναι που με νοιαζει. Για το wifi δεν καιγομαι αν δεν πιανουν το μεγιστο.

    Το συγκεκριμενο tp-link ειναι καλο? Γιατι και δεν προτιθεμαι να δωσω παραπανω (αντε +5€ το πολυ) και δεν θα κανω κατι extreme που να χρειαζεται καποιο φοβερο router.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα είσαι οκ τότε με το tplink στο δωμάτιο και το asus στο σαλόνι

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL-N55U modem/router
    Από chriskirza στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 137
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-20, 00:07
  2. [Other] Αγορά modem/router ή σκέτο router/wifi (ή κάτι άλλο;)
    Από Puran στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-17, 14:46
  3. [Other] Πρόβλημα με TP-LINK W9980 και αγορά νεου Router ή Modem/Router
    Από kergaz στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-17, 16:26
  4. [Netgear] Router σε υπαρχον modem router
    Από gdimitris στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-17, 21:43
  5. [Other] Σύνδεση ADSL Modem Router - Repeater Router
    Από wncdgr στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-17, 21:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας