Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    30-08-2011
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Lightbulb
    Καλησπερα σας,

    Πηρε πρωτοβουλια ο πατερας μου να αλλαξει παροχο στο πατρικο μου και να φυγουν απο Nova (ADSL 24αρι) μετα απο τηλεφωνικη προσφορα της Cosmote για το νεο Double Play Fiber 30.
    Σημερα εγινε η ενεργοποιηση της γραμμης, ηρθε το Speedport Entry 2i με courier και πηγα να βοηθησω στο σεταρισμα. Αφου συνδεσαμε τηλεφωνα, PC κτλ και η γραμμη συγχρονιστηκε τα αποτελεσματα ηταν αποκαρδιωτικα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2018-02-09_22-00-51.png 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  25,3 KB 
ID: 191249

    Δηλαδη τουλαχιστον 2-4Μ απο οτι θυμαμαι να κλειδωνε η γραμμη με Nova.

    Ψαχουλευοντας λιγο τα χαρτια που ηρθαν μαζι με το courier ανακαλυπτω πως η αιτηση γραφει "Cosmote Home Double Play 24 XL"... Ή ο γερος μου δεν καταλαβε καλα τι του ελεγαν ή οι τυποι στον ΟΤΕ πουλησαν 24αρι ADSL για Fiber 30. Οπως και να'χει, εχω σκοπο να παρω τηλ αυριο να ζητησω αναβαθμιση ή αλλιως να προχωρησω σε υπαναχωρηση.

    Η ερωτηση που θελω να κανω ειναι:
    Υπαρχει περιπτωση να δουμε σημαντικη διαφορα με την αναβαθμιση της γραμμης σε Fiber με βαση οσα βλεπετε (αν θεωρησουμε οτι αυτη ειναι η ταχυτητα συγχρονισμου για 24αρι ADSL) ή τζαμπα θα μπλεχτουμε με τον ΟΤΕ?
    Η οικοδομη ειναι 30ετιας, στην περιοχη ξερω οτι εχει περασει οπτικες ινες η HCN, ο ΟΤΕ δεν νομιζω (και σε καμια περιπτωση μεχρι το σπιτι). Καμπινα (παλια) υπαρχει στα 20-30m. Τι μπορει να περιμενει κανεις?

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μήπως έχει βάλει χέρι στις ρυθμίσεις του Modem για το πως θα κάνει τον συγχρονισμό; δείχνει να μην έχει ενεργό το vectoring
    Λογικα είναι του ΟΤΕ, όποτε κάνε τους ενα τηλέφωνο να σε βοηθήσουν αν δεν το βρείς στις ρυθμίσεις, μπορεί πχ να θέλει αναβάθμιση firmware


    Λαθος διάβασα σαν 4.5 το 24.5 στο attenuation, sorry

  3. #3
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Ανω Τούμπα που κοντά είσαι? VDSL προς το παρόν μόνο απο ΑΚ. Kαμπίνες από ΟΤΕ δεν προβλέπονται, την περιοχή την έχει αναλάβει η Vodafone.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-08-2011
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανω Τούμπα που κοντά είσαι? VDSL προς το παρόν μόνο απο ΑΚ. Kαμπίνες από ΟΤΕ δεν προβλέπονται, την περιοχή την έχει αναλάβει η Vodafone.
    Οντως ερχομαι να σε επιβεβαιωσω.

    Μιλησα στο τηλ σημερα με τους τεχνικους του ΟΤΕ. Η συνδεση ειναι 24αρα ADSL και γινεται απευθειας με κεντρο του ΟΤΕ σε αποσταση 1.3χλμ.
    Στη περιοχη οπως ακριβως αναφερεις δεν υπαρχουν VDSL καμπινες του ΟΤΕ (αυτη που βλεπω εγω απεναντι μου εξηγησε πως ειναι απλη τηλεφωνικη). Ο ιδιος μου ειπε οτι η ταχυτητα που βλεπω ειναι η αναμενομενη δεδομενης της αποστασης μου απο το DSLAM και πως στο μελλον σκοπευουν να προχωρησουν σε επεκταση του δικτυου και να τους αφησω ενα τηλεφωνικο αριθμο να με ενημερωσουν οταν θα γινει αυτο (φεξε μου και γλιστρησα).

    Τωρα αυτο που λες πως τη περιοχη την εκμεταλλευεται η Vodafone προφανως και δεν μου το ανεφερε...

Παρόμοια Θέματα

  1. COSMOTE Double Play Fiber 200
    Από stathoulas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-18, 16:16
  2. Nova VDSL στην Άνω Τούμπα Θεσσαλονίκης
    Από theo4850 στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-18, 16:19
  3. αναβαθμιση απο dsl24 σε fiber 30
    Από kilop στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-18, 00:58
  4. Ανανέωση συμβολαίου Home Double Play
    Από ostvarivanje στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-17, 20:49
  5. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-17, 14:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας