Σελ. 74 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 5464697273747576798494 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.096-1.110 από 9923

Θέμα: Speedport Plus

  1. #1096
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    [QUOTE=dimyok;6514732]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjTony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σχέση έχει το ρουτερ με την αλλαγή; και για ποια λεφτά μιλάς;

    Έγω θέλω από fast interleaved μπας και συντονισει 2-3 mbps παραπάνω αλλά είχα πέσει σε μάπα πριν καιρό και δεν το έκανα γιατί κάτι έλεγε να το βαλεi σε κλειδωμενο service ενώ το θέλω ελεύθερο 8ρι πόσο δίνουν ;
    Δεν είπε καθαρά δε γίνεται αλλά είπε αφηστε το μη χαλάσει το dslam από τις αλλαγές . Στο vdsl 17a υπάρχει fast και interleaved ;
    Ναι υπάρχει

  2. #1097
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ και Καλή Χρονιά ! Φαίνεται κάπου μέσα στο Speedport ; vdsl 50 μπορώ να δω κάπου και το attainable ;

    Στο site cosmote έχουν την ταχύτητα της σύνδεσης κατά προσέγγιση νομίζω ;

  3. #1098
    Εγγραφή
    04-08-2017
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    380
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρεπει να βαλεις και στο port fowarding. To ΖΤΕ θες να δεις?
    Όχι, το Plus.

  4. #1099
    Εγγραφή
    31-08-2017
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AonDuine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια καλημερα και Χρόνια πολλά . Είμαι κάτοχος 50αρας γραμμης και η cosmote μου έχει δώσει το plus , Αντιμετωπίζω όμως δύο θέματα .

    1ον τρομερό battery drain στα κινητά που υπάρχουν στο σπιτι, ενα p10 και ενα xz1 , σε σημείο που την νυχτα μπορεί να ΄χασουν και 20% μπαταρια

    αν τους αφήσουμε το wifi ανοικτο. Επιλογή να κλείνω το wifi στα κινητά δεν υπάχει για λόγους επικοινωνίας .

    2ον Κάνω streaming ταινιών απο τον υπολογιστή μου στο ps4 με το plex και κάποιες φορές έχω buffering .Το mac ειναι συνδεδεμενο στην 5αρα και το ps4 στα 2.4.

    Το plus έχει gigabit wlan? αν ναι γιατι συμβαινει αυτό ?

    Έχω σκεφτεί δυο λύσεις μία είναι να βάλω ένα repeater για να συνδεσω εκει μονο τα κινητά .

    Έχω βρει αυτό , που έχει και 5αρα.

    https://www.germanos.gr/product/tp-l...ater/20300886/

    Kαι στο ps4 να τραβάω καλώδιο ,πράγμα λίγο βαρετό + η απόσταση απο το router.

    H δεύτερη να προβώ σε αγορά κάποιου router , οποτε κραταω το plus σαν modem και voip και έχω το άλλο για το δικτυο του σπιτιου .

    Βρήκα αυτό .

    https://www.amazon.com/TP-Link-Qualc...link+archer+c7

    Το έχει αυτές τις μέρες το πλαίσιο προσφορά στα 69ευρώ.
    Θα με καλύψεί το συγκεκριμένό; Το έχει δουλέψει κάποιος ;


    Καλημέρα , καλή χρονιά η αγορά έγινε .

    Πηρα το ΤP-LINK ARCHER C7 το οποίο το σύνδεσα με passthrought mode στο speedport plus .

    Τέσσερις μέρες τώρα δουλέυει άψογα , το wifi super ακομα και στα 2.4 δεν έχω τα προβλήματα που είχα με το plus .

    Καθόλου battery drain στα κινητα και καθόλου buffering στο streaming HD ταινιών στο wlan.

    H κάλυψη στο σπίτι άψογη και στα 5ghz και η τηλεφωνία , voip , λειτουργει κανονικά .

    Το menu του και το app για το κινητό πολύ εύχρηστα .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AonDuine : 02-01-19 στις 14:51.

  5. #1100
    Εγγραφή
    02-01-2019
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα και Καλή Χρονιά.

    Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το τρελό battery drain σε κινητές συσκευές όπως και άλλοι εδώ.
    Η Cosmote σε τηλεφωνική κλήση μου είπε πως έχουν ενημέρωση μόνο για το 5Ghz κάτι το οποίο δεν ισχύει μιας και δοκίμασα να απενεργοποιήσω το 5Ghz και να μείνω με μόνο με το 2.4Ghz χωρίς κανένα αποτέλεσμα.
    Μου πρότειναν μόνο αντικατάσταση εξοπλισμού την οποία και δέχτηκα και αναμένω.
    Δε μπορούν να προχωρήσουν σε διερεύνηση αν δε γίνει πρώτα αντικατάσταση μιας και θα τους ζητηθεί να γίνει υποχρεωτικά προτού πάνε παρακάτω.
    Μου πήρε μήνες να καταλάβω ότι έφταιγε το Plus για το τρελό battery drain.
    Δε μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο με router οπότε δε πήγε καν το μυαλό μου ότι έφταιγε το router.
    Έχασα πολλά ξυπνητήρια λόγο το ότι έκλεινε το κινητό από το battery drain κατά τη διάρκεια της νύχτας.
    Το πρόβλημα το είχα από την αρχή που μου έστειλαν αυτό το router επομένως δε πιστεύω ότι διορθώθηκε με κανένα firmware έως τώρα.
    Δε είχα κανένα θέμα με το 2i ούτε με κανένα άλλο router που είχα στο παρελθόν.
    Προς το παρόν χρησιμοποιώ ένα παλιό TP-Link μιας και είναι αδύνατον να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το Plus.
    Ο τύπος στη Cosmote πάντως μου είπε ότι δεν έχει αναφερθεί το πρόβλημα αυτό από πελάτες (όχι αρκετούς για να σημάνει πρόβλημα και να σπρώξει την Cosmote να αναζητήσει την αιτία/λύση τουλάχιστον).

  6. #1101
    Εγγραφή
    04-08-2017
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    380
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Fastpath
    Τί κάνω λάθος; Αν το σετάρω στο IPv6 Filter δουλεύει, αλλά δεν είναι δυνατό να ξέρω την IPv6 του άμα αλλάζειΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-01-02 Speedport Plus Configuration Program.png 
Εμφανίσεις:  59 
Μέγεθος:  82,5 KB 
ID: 200050

  7. #1102
    Εγγραφή
    11-02-2005
    Μηνύματα
    871
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓55000/5500↑
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evrisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και Καλή Χρονιά.

    Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το τρελό battery drain σε κινητές συσκευές όπως και άλλοι εδώ.
    Η Cosmote σε τηλεφωνική κλήση μου είπε πως έχουν ενημέρωση μόνο για το 5Ghz κάτι το οποίο δεν ισχύει μιας και δοκίμασα να απενεργοποιήσω το 5Ghz και να μείνω με μόνο με το 2.4Ghz χωρίς κανένα αποτέλεσμα.
    Μου πρότειναν μόνο αντικατάσταση εξοπλισμού την οποία και δέχτηκα και αναμένω.
    Δε μπορούν να προχωρήσουν σε διερεύνηση αν δε γίνει πρώτα αντικατάσταση μιας και θα τους ζητηθεί να γίνει υποχρεωτικά προτού πάνε παρακάτω.
    Μου πήρε μήνες να καταλάβω ότι έφταιγε το Plus για το τρελό battery drain.
    Δε μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο με router οπότε δε πήγε καν το μυαλό μου ότι έφταιγε το router.
    Έχασα πολλά ξυπνητήρια λόγο το ότι έκλεινε το κινητό από το battery drain κατά τη διάρκεια της νύχτας.
    Το πρόβλημα το είχα από την αρχή που μου έστειλαν αυτό το router επομένως δε πιστεύω ότι διορθώθηκε με κανένα firmware έως τώρα.
    Δε είχα κανένα θέμα με το 2i ούτε με κανένα άλλο router που είχα στο παρελθόν.
    Προς το παρόν χρησιμοποιώ ένα παλιό TP-Link μιας και είναι αδύνατον να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το Plus.
    Ο τύπος στη Cosmote πάντως μου είπε ότι δεν έχει αναφερθεί το πρόβλημα αυτό από πελάτες (όχι αρκετούς για να σημάνει πρόβλημα και να σπρώξει την Cosmote να αναζητήσει την αιτία/λύση τουλάχιστον).
    Το οτι το εχεις απο την αρχη μας βγαζει απο ενα μεγαλο δίλημμα που ειχαμε και συζητάγαμε με φιλους... οπως και να εχει συνεχισε να κανεις παραπονα... Προσωπικα θεωρω πλεον οτι πρεπει να κοιταξουμε αλλες λυσεις καθως οι εποχες που αυτος εδω ο χωρος γινοταν μπροσταρης σε τετοιες κινησεις εχουν περασει ανεπιστρεπτί..... Το αιτημα διερευνησης στον συνήγορο του καταναλωτη φαινεται πλεον να ειναι η μονη λυση ... και ο λογος ειναι πολύ απλος... ΜΑΣ ΕΞΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΛΥΣΗ χωρις να μας δίνουν το δικαίωμα της δωρεαν επιλογης προς τα πισω [speedport entry] αλλα εξαναγκαζομαστε να λειτουργουμε το router τους εις βάρος των συσκευων που συνδεονται σε αυτο .... εκτος και αν αγορασουμε τα πιστοποιημενα ρουτερ που βρισκονται στην σελιδα τους και δειχνουν ως τα μοναδικα συμβατα για τις ταχυτητες μας....

  8. #1103
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Πέραν του fritz που πουλάει ο Γερμανός με 300€ έχετε να προτείνετε ένα ρουτερ εμπορίου αξιόπιστο με voip και καλό ειδικά στο WiFi, αλλά φαντάζομαι θα είναι βράχος και σε θέμα συγχρονισμού και σταθερότητας.. Από κοτσωβολο ειδικά αν γίνεται, για τις άτοκες δόσεις πιο πολύ..

  9. #1104
    Εγγραφή
    31-08-2008
    Περιοχή
    Nαύπακτος
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7560
    SNR / Attn
    24,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjTony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέραν του fritz που πουλάει ο Γερμανός με 300€ έχετε να προτείνετε ένα ρουτερ εμπορίου αξιόπιστο με voip και καλό ειδικά στο WiFi, αλλά φαντάζομαι θα είναι βράχος και σε θέμα συγχρονισμού και σταθερότητας.. Από κοτσωβολο ειδικά αν γίνεται, για τις άτοκες δόσεις πιο πολύ..
    https://www.amazon.it/AVM-Internatio.../dp/B01N5FGQMF

    https://www.amazon.es/AVM-Fritz-Box-.../dp/B07HNRTZY6

    Το 1ο το έχω και είναι Βράχος...σε wifi και σταθερότητα συγχρονισμού....

  10. #1105
    Εγγραφή
    11-02-2005
    Μηνύματα
    871
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓55000/5500↑
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AssVas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας administrator του forum μπορεί να κάνει edit το αρχικό μου 1st post και να το παραθέσει στα "Κατά" ως critical issue και εάν έχει κέφι, μαζί με τα λοιπά που αναφέρθηκαν, μπορεί κανείς να κάνει ένα sum up ?
    ;
    KANEIΣ ΑDMIN -MOD ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ???? για να γραψει ως κατα στο 1st post να μην παιρνουμε κι αλλους στο λαιμό μας....
    ΚΑΤΑ
    1. Το plus προκαλεί πολύ μεγάλο battery drain σε smartphones
    2. Το WiFi του εχει νεκρα διαστήματα με αποσυνδέσεις και δεν ειναι σταθερό
    2. Δεν μπορείς να σετάρεις QOS,
    3. Δεν μπορείς να ορίσεις custom DNS στο DHCP,
    4. Λείπουν επιλογές από τα wireless settings,
    5. Δεν δείχνει attainable rate ή interleave depth
    6. Δεν αλλαζει απο ipv4/ipv6 σε ipv4

  11. #1106
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το θέμα με το wifi έγινε προσθήκη στο πρώτο ποστ,

    Το να φωνάζει κάποιο μέσα σε ενά νήμα κανένας admin ¨ή mod δεν σημαίνει πως θα το δει κάποιος, για αυτό υπάρχουν τα πμ, δεν δαγκώνουμε

  12. #1107
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    10(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chaos38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.amazon.it/AVM-Internatio.../dp/B01N5FGQMF

    https://www.amazon.es/AVM-Fritz-Box-.../dp/B07HNRTZY6

    Το 1ο το έχω και είναι Βράχος...σε wifi και σταθερότητα συγχρονισμού....
    Και τα δυο modem/router έχουν μια θύρα για τηλέφωνο ενώ το speedport έχει 2. Για να έχω τηλέφωνο και στα αλλα δωμάτια κάνει το loopback στην δεύτερη θύρα τηλ του μόντεμ. Τι γίνεται σε αυτήν τη περίπτωση με τα fritz?

  13. #1108
    Εγγραφή
    11-02-2005
    Μηνύματα
    871
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓55000/5500↑
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα με το wifi έγινε προσθήκη στο πρώτο ποστ,

    Το να φωνάζει κάποιο μέσα σε ενά νήμα κανένας admin ¨ή mod δεν σημαίνει πως θα το δει κάποιος, για αυτό υπάρχουν τα πμ, δεν δαγκώνουμε
    Το καταλαβα για αυτο εκανα report post

  14. #1109
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Minotavrs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καταλαβα για αυτο εκανα report post
    post πιο πάνω 16:15 report 16:17....., εχμ οκ

  15. #1110
    Εγγραφή
    11-02-2005
    Μηνύματα
    871
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓55000/5500↑
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box7590
    Path Level
    Fastpath
    Σημερα ξανα μιλησα με το helpdesk καθως πλην των γνωστων θεματων με τo battey draining και το ασταθεστατο WiFi, εχω θεμα με το ipv4, λύσεις δεν δοθηκαν οπως ηταν αναμενόμενο και για 4η φορα κατεγραψαν το προβλημα μου οπου και θα ειδοποιηθω σχετικά...

    Για την ιστορια τις προηγουμενες 3 φορες που ειχα παραπονεθει για το ιδιο θεμα κανεις δεν με πηρε τηλεφωνο ολους αυτους τους μηνες, αλλα δεν πειραζει θα περιμενω για ακόμα λίγο...

    Επειδη λοιπον βαρεθηκα να τα λεω ξανα και ξανα εκατσα και τα εγραψα σε σχετικό ποστ με την ονομασια Αποφύγετε την αλλαγή σε Speedport PLUS για να βοηθησουμε τους πιθανους κατοχους που δεν γνωριζουν τα προβληματα του Plus αλλά μηπως και φιλοτιμηθει κανεις και απαντησει απο το τεχνικό τμημα...

    Σας παρακαλώ πολύ λοιπόν όσοι εμπλεκόμαστε ας επιβεβαιωσουν τα γραφομενα μου ειτε με προσωπικες εμπειριες - δοκιμες είτε με καταγεγγραμενα screenshots, logs και παραπονα στο helpdesk, μηπως βοηθηθούμε εν τελη...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Minotavrs : 03-01-19 στις 19:14.

Σελ. 74 από 662 ΠρώτηΠρώτη ... 5464697273747576798494 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  2. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  3. Speedport Entry πίσω από D-Link DSL 3682 μόνο για VoiP
    Από searanger στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-18, 19:42
  4. Speedport Entry 2i + TP-LINK VR400 VDSL
    Από George21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-17, 19:54
  5. [Other] Speedport Entry 2i σαν modem και TP-Link W9980 σαν ρουτερ
    Από sotiris.bos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 22:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας