Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Καλησπέρα σε όλους,


    Τους τελευταιους μήνες προσπαθώ να κάνω πληρωμές με κάρτα χρεωστική τράπεζας του εξωτερικού μιας και διαμένω εκεί πλέον για τις πληρωμές μου στην Cosmote. Το θέμα ειναι οτι οποιαδήποτε κάρτα ξένης τράπεζας και αν χρησιμοποιήσω η συναλλαγή απορρίπτεται. Έχω προσπαθήσει με διάφορες κάρτες ξένων τραπεζών τους τελευταίους μήνες και δεν μπορεί να ολοκληρωθεί η συναλλαγή με καμμία απο αυτές. Παρ'όλα ταύτα όταν χρησιμοποιώ κάρτα ελληνικής τράπεζας (πειραιώς, eurobank, payzy, κτλ..) δεν δημιουργείται κανένα θέμα απολύτως και οι συναλλαγές εκτελούνται κανονικά για την πληρωμή των λογαριασμών μου προς την Cosmote.

    Σημειωτέον, ότι οι συναλλαγές δεν μπλοκάρονται απο τις κάρτες των τραπεζων του εξωτερικού που χρησιμοποιώ και οι εγκρίσεις psd2 γίνονται κανονικά από την μεριά μου και από την ξένη τράπεζα.

    Έστειλα ένα μήνυμα στην cosmote payments αναφέροντας το συγκεκριμένο πρόβλημα.

    Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν έχετε παρόμοιο θέμα.

    Ευχαριστώ.



  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Αφού υπάρχει αυτό το πρόβλημα, γιατί δεν κάνεις την πληρωμή από κάρτα ελληνικής τράπεζας που δουλεύει κανονικά; Ή από το ebanking ελληνικής τράπεζας;
    Σκέφτηκες ότι μπορει να το μπλοκάρουν επίτηδες; Το ίδιο κάνει και η ΑΑΔΕ.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    H ΑΑΔΕ δεν ειχε συμβαση για καρτες εξωτερικου. Τωρα εχει.

    Το πιθανοτερο σεναριο ειναι οτι αν ζεις εξω, τοτε πληρωνεσαι και εξω, οποτε οι ελληνικες καρτες δεν εχουν λεφτα. Απλο δεν ειναι?

    Οσο γιατι δεν τις δεχονται. Με μια λεξη.. fees.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο γιατι δεν τις δεχονται. Με μια λεξη.. fees.
    Αυτό, συνήθως οι συναλλαγές με κάρτες εξωτερικού, έχουν μεγαλύτερο ποσοστό κράτησης.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Να στε καλα για τις απαντησεις σας!

    Ναι ο λογος ειναι οτι πληρωνομαι στο εξωτερικο και δεν θελω να κανω transfer γιατι η cosmote αποφασισε οπως θελει οποτε εγω θα πληρωνω εξτρα προμηθειες... Υποψιαζομουν αυτο που ανεφερε και ο netblues το θεμα ειναι εδω οτι υπαρχει σχετικη ευρωπαικη οδηγια που δεν επιτρεπεται κατι τετοιο τουλαχιστον για την mastercard:
    https://www.google.com/url?sa=t&sour...AQVIXboo3ou_VK

    Ορος 3.2 (209). Αυτο δεν αποτελει discrimination;

    Επισης σορρυ που τοποθετησα σε λαθος subforum το thread μου.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις δοκιμάσει να μιλήσεις μαζί τους ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #7
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    - Ανοίγεις ένα payzy
    - Κάνεις φόρτιση δωρεάν με την κάρτα του εξωτερικού (θα σε χρεώσει μόνο η κάρτα την αλλαγή ισοτιμίας αν δεν είναι σε ευρώ)
    - Πληρώνεις όπου θες με την κάρτα payzy, ειδικά για cosmote αν έχεις καρτοκινητά ή NEO έχει και κάποια προνόμια

    Το ίδιο γίνεται και με viva αλλά εκεί έχει χρέωση για τις φορτίσεις. Με το payzy παίρνεις και κάτι ψιλά πίσω για τις πληρωμές που κάνεις με την κάρτα τους.
    hnesne

  8. #8
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    @nnn Ναι εστειλα email στην cosmote payments και εκανα cc και στο complaints dept τους. Ακομα δεν απαντησαν. Το εστειλα πριν 3 μερες.

    @jap Σε ευχαριστω για τις οδηγιες. Ναι εχω payzy και οι ελληνικες τραπεζες που εχω χρησιμοποιησει (4 μεγαλες, viva, payzy οπως ειπα) δεν εχουν θεμα. Απλα δεν ημουν σιγουρος τι επαιζε. Αλλα μαλλον ο netblues εχει δικιο.
    Δεν προσπαθω να κανω δυσκολη τη ζωη μου ουτε ψαχνομαι για "φασαριες" (νομικες). Απλα καπου καπου ελεος ας πουμε τους κυνηγαμε μεσω ΕΕΤΤ για τις μ@λ....ες
    που κανουν ως τηλεπι/νοι παροχοι, θα πρεπει δλδ να τους κυνηγαμε και με αλλους αρμοδιους ρυθμιστες αλλων εμπορικων δραστηριοτητων επειδη αυτοι πατανε σε οτι βλακεια τους κατεβει στο κεφαλι;

    Τελοσπαντων, να δω τι θα απαντησουν αν και δεν νομιζω οτι θα δωσουν απαντηση που ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα. Θα το ριξουν σε μενα, την τραπεζα του εξωτερικου, στους εξωγηινους. Αυτοι θα ισχυριστουν οτι ειναι και οι κροτοι!

    - - - Updated - - -

    Ελαβα απαντηση: Καλεστε στο 13888

    Δεν μπορω να καλεσω γιατι ειμαι σε δικτυο vodafone στο εξωτερικο...Αχαχα..

  9. #9
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Για το payzy στο πρότεινα γιατί μπορείς να το φορτίσεις δωρεάν με την κάρτα του εξωτερικού, το ξέρουμε σαν λύση.
    hnesne

  10. #10
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Ναι βρε! Σε ευχαριστω! Το δοκιμασα και εχεις δικιο δουλευει. Δεν αντιλεγω.

    Μου απαντησε ενας αλλος απο cosmote payments και μου ειπε δωσε τα 6 πρωτα και 4 τελευταια ψηφια των καρτων που χρησιμοποιησες να το ελεγξω.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου απαντησε ενας αλλος απο cosmote payments και μου ειπε δωσε τα 6 πρωτα και 4 τελευταια ψηφια των καρτων που χρησιμοποιησες να το ελεγξω.
    Λογικό να δουν αν είναι στις τράπεζες που συνεργάζονται.

    +306971013888 για κλήση από εξωτερικό
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #12
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    @nnn Σε ευχαριστω για την πληροφορια. Το θεμα ειναι οτι οταν βρισκομαι στην εξωτερικο και οταν ημουν συνδρομητης cosmote και τωρα vodafone και ενω καλουσα το συγκεκριμενο νουμερο εβγαινε ενα αυτοματοποιημενο που ελεγε: "Αυτη η γραμμη εξυπηρετει αποκλειστικα συνδρομητες cosmote στο εξωτερικο για χρεωσεις περιαγωγης. Καλεστε στο 13888 για οικιακους πελατες ή στο 13818 για εταιρικους" (περιπου κατι τετοιο) και μου το εκλεινε. Ξερεις αν υπαρχει κανενα άλλο;

    Ελαβα απαντηση btw:


    Καλημέρα

    Κατόπιν ελέγχου Τα συγκεκριμένα BIN ανήκουν σε Τράπεζες όπου στο πρόσφατο παρελθόν υπήρχε έντονη ύποπτη κινητικότητα και συναλλαγές από κλεμμένες κάρτες τους σε εμπόρους της COSMOTE, με αποτέλεσμα το Fraud της COSMOTE Payments να μπλοκάρει τα ΒΙΝ για να προστατευτούν και οι Τράπεζες και οι πελάτες θύματα. Τα συγκεκριμένα BIN παραμένουν μπλοκαρισμένα. Θα χρειαστεί να στείλεις στην ηλεκτρονική διεύθυνση fraud_prevention@cosmotepayments.gr αναγράφοντας ολόκληρο το νούμερο των καρτών του, ώστε να τις βάλουμε whitelist και να μπορεί να κάνει απρόσκοπτα συναλλαγές.

    Στη διάθεσή σας

    Cosmote Payments Operations
    Κοινως πρεπει να αποκλειουν ολοκληρες τραπεζες απο χωρες εξωτερικου οταν δουν οτι δεν παει κατι καλα. Το θεμα ειναι οτι εχουν κοψει και τραπεζες πολυ διασημες στο παγκοσμιο τραπεζικο στερεωμα. (Deutsche Bank, NORD/LB, κτλ...) Ποναει χερι, κοψει χερι...

    - - - Updated - - -

    Λοιπον τους εδωσα καποιες που ειχαν θεμα και με ενημερωσαν οτι τις εκαναν whitelist. Για να δουμε στον επομενο λογαριασμο.
    Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια και τις συμβουλες σας!

    Υ.Γ.: Εχετε επιχειρησει ποτε να στειλετε εδω: fraud_prevention@cosmotepayments.gr και λαβατε email απο τον exchange server τους οτι το συγκεκριμενο email address δεν μπορει να λαβει email εκτος απο email addresses του ιδιου οργανισμου; Τους το ανεφερα και μου ειπαν οτι οχι το email αυτο δουλευει κανονικα και οτι εγω εχω θεμα. Εστειλα απο 3 διαφορετικα email και ελαβα το ιδιο error. Eβαλα και αλλους να στειλουν και οι αλλοι ελαβαν το ιδιο. Αυτο ειναι το error:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2024-04-26 131013.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  75,6 KB 
ID: 255707
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fasdf : 26-04-24 στις 17:46.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Χαχαχαχα κορυφαιοι ποτετζηδες. Μονο λιγο καιρο ξαποσταινουν.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.932
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Θα χαίρονται τόσο καιρό που έχουν 0 emails για fraud, θα το ανακοινώνουν και με περηφάνεια σε reports τους...

  15. #15
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    616
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Αχαχαχαχα!

    Ειμαστε οι καλυτεροι των καλυτερων!!!! Η αφροκρεμα της ηλεκτρονικής τραπεζικης!

    Μου θυμισε ενα κορυφαιο που μου ειχαν πει καποτε για ενα error καθως εκαναν κατι δοκιμες σε εναν υπολογιστη:

    System check ok! CPU not found.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας