Σελ. 40 από 54 ΠρώτηΠρώτη ... 20303538394041424550 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 586-600 από 804
  1. #586
    Εγγραφή
    24-12-2012
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπέρα! Μένω Κορυδαλλό αλλά σύμφωνα με το χάρτη στο πρώτο post του θέματος, υπαγομαι στην περιοχή της Αγ.Βαρβάρας.Μια από αυτές τις γκρίζες καμπίνες της Wind βρίσκεται 2-3 στενά κάτω από το σπίτι μου(Τραπεζούντος).
    Μέχρι τώρα έχω vodafone double play "έως 24mbps"(10-12 συνήθως) και ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν βάλει vdsl 50 ή fiber 100 αν αξίζει τα επιπλέον χρήματα η μετάβαση;
    Στην περιοχή μας η καλύτερη επιλογή πλέον είναι η wind;

  2. #587
    Εγγραφή
    27-05-2017
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    TP-LINK
    SNR / Attn
    9(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αξιζει γιατι θα τα πιανεις ολα δεν θα ειναι εως 24 τωρα απο εκει και περα εσυ οτι θες βαζεις wind cosmote και vodafone λογικα δες τις τιμες και οποιο σου κανει πας, παρε τις προσφορες σου

  3. #588
    Εγγραφή
    24-12-2012
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Cyta Hellas
    Γεια σου Νίκο, ευχαριστώ!Απλά είναι 42€/μηνιαίως και αναρωτιέμαι αν αξίζει το κόστος.Δεν ήξερα ότι τα 100mbps εδώ είναι εγγυημένα, τώρα πρόσεξα ότι δε γράφει ''έως'', όπως στο κλασικό ''έως 24mbps'' που ξέραμε μέχρι τώρα!
    Η Vodafone δεν υποστηρίζει αυτές τις υπηρεσίες εδώ, μου το είπαν στο τηλ, το είδα και στον έλεγχο διαθεσιμότητας στη σελίδα τους.Άρα απομένουν μόνο η Comsote και η Wind...σκεφτόμουν Wind επειδή έχω δει τις καμπίνες που είναι πολύ κοντά.
    Βλέποντας το βιντεάκι στο site της Wind, μια τέτοια αλλαγή απαιτεί μια διαδικασία... δεν είναι απλά πάω στο κατάστημα και δίνω τα στοιχεία μου.Χρειάζεται να έρθουν τεχνικοί, να σκάψουν, να εγκαταστήσουν εξοπλισμό κτλ για να μπει fiber και όλη αυτή η διαδικασία με κρατάει λίγο πίσω.
    Το ίδιο απαιτείται να συμβεί και αν αντί για το Fiber 100 επιλέξω το VDSL 50;;

  4. #589
    Εγγραφή
    22-09-2018
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor 789v2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από efkola Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Νίκο, ευχαριστώ!Απλά είναι 42€/μηνιαίως και αναρωτιέμαι αν αξίζει το κόστος.Δεν ήξερα ότι τα 100mbps εδώ είναι εγγυημένα, τώρα πρόσεξα ότι δε γράφει ''έως'', όπως στο κλασικό ''έως 24mbps'' που ξέραμε μέχρι τώρα!
    Η Vodafone δεν υποστηρίζει αυτές τις υπηρεσίες εδώ, μου το είπαν στο τηλ, το είδα και στον έλεγχο διαθεσιμότητας στη σελίδα τους.Άρα απομένουν μόνο η Comsote και η Wind...σκεφτόμουν Wind επειδή έχω δει τις καμπίνες που είναι πολύ κοντά.
    Βλέποντας το βιντεάκι στο site της Wind, μια τέτοια αλλαγή απαιτεί μια διαδικασία... δεν είναι απλά πάω στο κατάστημα και δίνω τα στοιχεία μου.Χρειάζεται να έρθουν τεχνικοί, να σκάψουν, να εγκαταστήσουν εξοπλισμό κτλ για να μπει fiber και όλη αυτή η διαδικασία με κρατάει λίγο πίσω.
    Το ίδιο απαιτείται να συμβεί και αν αντί για το Fiber 100 επιλέξω το VDSL 50;;
    Δεν χρειαζεται όλη αυτή η διαδικασία που για την περιοχή μας δεν υποστιριζεται ακόμη το fiber to the home. Μπορείς να βαλεις 100αρα κανονικα. Εγω εχω κανει αίτηση να παω στην wind για 100αρα. Οταν με το καλό ξεμπερδεψω με την Cosmote κ με αναλάβει η wind θα ανεβάσω στοιχεία να δεις. Αν πας πισω στις σελίδες θα δεις διάφορους που εχουν βαλει 100 κ 200 είτε σε wind είτε Cosmote κ οι ταχύτητες ειναι μια χαρά!!

  5. #590
    Εγγραφή
    24-12-2012
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Cyta Hellas
    Ευχαριστώ Κώστα!Ωραία, αυτό ακούγεται καλό διότι χρειάζεται απλά μια επίσκεψη στο κατάστημα για να γίνει το deal.
    Το Fiber 100 υπάρχει περίπτωση να βρω να το κλείσω σε ποσό λιγότερο από τα 42€ που βλέπω στη σελίδα της Wind;
    Και κάτι ακόμα: αν γίνει το deal και δεν έχω την επιθυμητή ταχύτητα κοντά στα 100mbps, μπορώ να οπισθοχωρήσω ρίχνοντας ευθύνη στην εταιρεία;

  6. #591
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το ότι δεν γράφει το "έως" δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει. Μόνο σε συνδέσεις FTTH με οπτική έχουμε εξασφαλισμένη ταχύτητα.
    Και αναφέρει σχετικά στις πληροφορίες του πακέτου:
    Η ταχύτητα σύνδεσης εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως η χρησιμοποιούμενη τεχνολογία, η απόσταση από την υπαίθρια καμπίνα (ΚΑΦΑΟ) με την οποία συνδέεται η γραμμή, η ποιότητα των εσωτερικών υποδομών καλωδίωσης, οι πιθανές παρεμβολές από γειτονικά δίκτυα, η ποιότητα και η ταχύτητα με την οποία προσφέρεται το ζητούμενο περιεχόμενο, τον τερματικό εξοπλισμό του συνδρομητή κ.α.. Στην περίπτωση των υπηρεσιών 100Mbps και 200Mbps, οι διακυμάνσεις είναι ελάχιστες. Για την ποιότητα των εσωτερικών υποδομών καλωδίωσης, συνιστάται να γίνει ο έλεγχος της εσωτερικής καλωδίωσης του κτηρίου από τον πελάτη, προκειμένου να εξασφαλιστεί η βέλτιστη αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών και ταχυτήτων του τηλεπικοινωνιακού δικτύου. Από την πλευρά της WIND καταβάλλεται κάθε προσπάθεια για την επίτευξη της βέλτιστης ταχύτητας ανάλογα με την τεχνολογία και τα ειδικά χαρακτηριστικά κάθε γραμμής.
    Αντίστοιχα και στους όρους του συμβολαίου:
    Οι ονομαστικές ταχύτητες δεν είναι εγγυημένες αλλά αποτελούν τις μέγιστες δυνατές ταχύτητες επειδή εξαρτώνται από συνθήκες και τεχνικές παραμέτρους πέραν του ελέγχου της Εταιρείας. Η μέγιστη επιτευχθείσα ονομαστική ταχύτητα ανόδου/καθόδου της παρεχόμενης στον Πελάτη γραμμής θα καθορίζεται μετά από την ενεργοποίηση. Η μέγιστη απόδοση της γραμμής, δηλαδή η ταχύτητα συγχρονισμού, εξαρτάται άμεσα από την ποιότητα του φυσικού μέσου – καλώδια χαλκού - του τοπικού αστικού δικτύου καθώς και της εσωτερικής καλωδίωσης στο κτίριο και την οικία του Πελάτη.

  7. #592
    Εγγραφή
    22-09-2018
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor 789v2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από efkola Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ Κώστα!Ωραία, αυτό ακούγεται καλό διότι χρειάζεται απλά μια επίσκεψη στο κατάστημα για να γίνει το deal.
    Το Fiber 100 υπάρχει περίπτωση να βρω να το κλείσω σε ποσό λιγότερο από τα 42€ που βλέπω στη σελίδα της Wind;
    Και κάτι ακόμα: αν γίνει το deal και δεν έχω την επιθυμητή ταχύτητα κοντά στα 100mbps, μπορώ να οπισθοχωρήσω ρίχνοντας ευθύνη στην εταιρεία;
    Ναι αν δεν μπορουν να σου δώσουν μπορείς να κανεις πισω. Σωστα τα λεει ο φίλος παρακάτω για τις ταχύτητες. Αλλα ευτυχώς μεχρι τωρα δείχνουν οτι σε κλειδώνουν στην ταχύτητα που εχεις επιλέξει. Αν δεν πιάνεις την ταχύτητα κ εισαι σε συμβόλαιο τοτε εχεις δικαίωμα να κατέβεις σε πιο χαμηλό προγραμμα.

  8. #593
    Εγγραφή
    12-02-2008
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα και από μένα φίλε μου....
    Οι διαφορές που θα δεις θα ειναι αισθητές , ιδιαίτερα σε 100 ή 200...
    Η αναλογία κοστους/ποιότητας μπορεί να φαίνεται υψηλη (42ευρώ) όμως στην ουσία δεν είναι αναλογιζόμενος τις προβληματικες συνδέσεις με adsl (χαμηλές ταχυτητες, αποσυνδέσεις κλπ)
    Εγω για fiber+ 200/20 πληρωνω 55 ευρώ (περιλαμβάνεται και ΦΠΑ) με 1500 λεπτά κινητα ανα μήνα παντου (Voip), σε σχέση με τη Cyta/Vodafone στα 24.9 ευρώ/μήνα, 300 λεπτά σε κινητά και ταχυτητες περίπου 6-7 Mbps...Να μη μιλήσω καλυτερα για το upload που στην ουσία εκεί βλέπεις την ουσιαστικότερη διαφορά

    Αν είσαι gamer δε θα σε απασχλήσει καθόλου το ping ή αποσυνδέσεις, εγω εχω βρει πλεον την υγεία μου

    Η επίλογή είναι δικιά σου ανάλογα με τις ανάγκες σου. Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι πλεον η adsl δεν αποτελεί πλεόν μια φθηνη λυση για internet οταν στην περιοχή σου καλυπτεσαι από δικτυο FTTC

    Φιλικά,
    Σταμάτης
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος whiteman : 05-07-19 στις 10:51.

  9. #594
    Εγγραφή
    24-12-2012
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Cyta Hellas
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
    Είχα περάσει το πρωί από τη wind και ρώτησα για διαθεσιμότητα και τιμές.
    Μου είπαν ότι περνάει οπτική ίνα από την οδό μου(άλλωστε βλέπω τις καμπίνες, σήμερα παρατήρησα ότι στη Δελφών βρίσκεται η Α127!) και μου έδωσε τιμή 31€ για το fiber 50(ίδια τιμή με cosmote) και 42€ για το fiber 100...και στα δύο υπάρχει διετής δέσμευση.
    Μου είπε πως δίνεται δωρεάν νέο ρούτερ (ΖΤΕ) διότι το υπάρχον δε μας κάνει πια και ότι δεν πρόκειται να πέσω κάτω από 45mbps στο fiber 50...το σκέφτομαι σοβαρά αλλά χρειάζονται και 7-10 εργάσιμες για να γίνουν οι διαδικασίες.
    Παράδοξο ότι το vdsl 50 κοστίζει 4€ ακριβότερα από τo Fiber 50 και μάλιστα χωρίς να εγγυάται ότι θα φτάσεις σε ταχύτητες 45-50.Υποθέτω ότι αυτό προσφέρεται μόνο σε πελάτες που δεν έχουν περάσει οπτικές ίνες στις περιοχές τους.

  10. #595
    Εγγραφή
    27-05-2017
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    TP-LINK
    SNR / Attn
    9(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κοιτα 50 θα τα πιανεις ολα ευκολα και 100 φανταζομαι απλα αυτο παιζει ρολο ποση αποσταση εχεις απο την καμπινα του οτε και σε τι κατασταση ουσιαστικα ειναι ο χαλκος απο την καμπινα εως μεσα στο σπιτι θεμα θορυβος δηλαδη αλλα να μην μπορεις να πιασεις 50 ειναι αρκετα δυσκολο, βεβαια εαν θες 100αρα μπορεις να την βαλεις και εαν δεις οτι δεν τα κλειδωνεις και τα 100 τους λες να σε πανε στην 50αρα χωρις χρεωση εκτος εαν στειλουν τεχνικο και δει ουσιαστικα που ειναι το προβλημα και το φτιαξουνε αλλιως 50αρα. λες οτι σαν σαν adsl πιανεις 10 ποσα ειχες πει δεν θα εχεις θεμα μετα οτι θες βαζεις οτε wind
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikozzz123 : 06-07-19 στις 15:16.

  11. #596
    Εγγραφή
    24-12-2012
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Cyta Hellas
    Γεια σου Νίκο! Κάτσε τώρα γιατί με μπέρδεψες...χθες ο υπάλληλος στη wind μου έλεγε ότι η όποια χαμηλότερη ταχύτητα λόγω απωλειών οφείλεται στο χαλκό γι'αυτό και τώρα στην οπτική ίνα δε θα υπάρχουν απώλειες.Επίσης δεν υπάρχει πια καμπίνα ΟΤΕ αφού το δίκτυο είναι της Wind!Δεν ξέρω αν δεν το έχω σωστά στο μυαλό μου!
    Το τελευταίο που έγραψες ''λες οτι σαν σαν adsl πιανεις 10 ποσα ειχες πει δεν θα εχεις θεμα μετα οτι θες βαζεις οτε wind'' δεν το κατάλαβα, αν θέλεις επαναδιατύπωσέ το

  12. #597
    Εγγραφή
    27-05-2017
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    TP-LINK
    SNR / Attn
    9(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υπαρχει η παλια καμπινα οτε απο εκει παιρνεις σπιτι ειναι ουσιαστικα ο χαλκος εως στο σπιτι σου, για το ποσο θα κλειδωνεις μετα εξαρταται απο αυτο ποση αποσταση απεχεις και σε τι κατασταση ειναι ο χαλκος εως το σπιτι και μεσα στο σπιτι. Απλα λεω αφου πριν δηλαδη τωρα κλειδωνεις καπου στα 10 με 12 δεν θα εχεις θεμα το να κλειδωνεις 50 σιγουρα και 100 πιστευω. απλα λεω εαν φοβασαι και θες 100αρα μπορεις να βαλεις και εαν δεις οτι δεν τα κλειδωνει ολα λες η να σου στειλουν τεχνικο να δουνε αλλιως πας στην 50αρα χωρις χρεωση

  13. #598
    Εγγραφή
    24-12-2012
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Cyta Hellas
    Οκ!
    Σήμερα μίλησα και με το 13800 της wind...η κοπέλα μου είπε ότι δεν υπάρχει fiber 50..μόνο vdsl 50... και εδώ βρίσκεται το μπέρδεμα διότι ούτε στο site υπάρχει fiber 50 αλλά ο υπάλληλος χθες στο κατάστημα μου είπε ξεκάθαρα(το έγραψε κιόλας στο χαρτί της προσφοράς) ότι υπάρχει και μάλιστα τόνισε ότι το vdsl 50 κοστίζει 35€ ενώ το fiber 50 κοστίζει 31€!
    Ζήτησα να με πάρουν από Δευτέρα από το τμήμα προσφορών.

  14. #599
    Εγγραφή
    27-05-2017
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    TP-LINK
    SNR / Attn
    9(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το fiber πιο φτηνο απο το vdsl? βασικα πες τους και στις 2 περιπτωσεις ειναι vdsl λογικα η κοπελα θα ελεγε fiber εως το σπιτι μεσα κατι που δεν εχουμε, στο site δεν ειναι και αξιοπιστο γιατι και εμενα πχ ενω εχω vdsl οτε στο site της wind μου λεει οτι δεν εχω

  15. #600
    Εγγραφή
    17-02-2019
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παιδιά μένω κοντά Ιερολοχιτών με Αισχυλου και Κώστα Βαρναλη. Με περιβάλλουν 3 καμπίνες καινούργιες της wind. VDSL οπτική ίνα. Όπως ξέρετε έχει αναλάβει την περιοχή μου η wind. Αυτό που θα σας περιγράψω τώρα , την εμπειρία μου δεν την συνιστώ για άλλη περιοχή που δεν έχει καμπίνες της wind.
    Λοιπόν. Είχα Forthnet χρόνια. Μια χαρά αλλά download 2M. Δεν έχει 50. Περίμενα 2 χρόνια , όλο στο περίμενε με είχαν. Μια μέρα πάω στο public και μου λέει ένας υπάλληλος της wind εκεί , έχει προσφορά για σένα που έχεις Forthnet μέχρι τέλους του μήνα (Ιούνη , δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα ) 50 vdsl δωρεάν σταθερά , 2ωρες σε κινητά και 150 δωροεπιταγή στα public. Και εάν έβαζα το vision με 4€ ακόμα(από 10€ που είναι το απλό πακέτο χωρίς τα αθλητικά ) ( σύνολο 28€ τον μήνα ) 300€ δωροεπιταγή από τα public.
    Το σκέφτομαι , ρωτάω ξαναρωτάω , έχει σίγουρα ρε παιδιά 50 , οι άλλοι δεν έχουν. Εμείς έχουμε λέει η wind και πραγματικό.
    Τέλος πάντων κάνω αίτηση την Παρασκευή. ( να πω εδώ πως δεν δεσμευομουν με συμβόλαιο στην Forthnet,είχε λήξει , δεν το ανανεωνα επίτηδες ) την Τετάρτη είχα εξοπλισμό στα χέρια μου και Πέμπτη πρωί σύνδεση. Έπαθα σοκ. Κατεβάσω με 6.2. Απίστευτο παιδιά. Φτου φτου μην το ματιάσω. Έχω και το κουτάκι της wind το vision το έχω πιο πολύ για Netflix,( δικό μου account) μια χαρά δεν κολάει καθόλου. Απλά και νοικοκύρεμενα. Ολα γίνανε εύκολα και χωρίς περίεργα που ακούω εδώ μέσα. Για αυτό βέβαια υπευνθημιζω πως δεν δεσμευομουν από κανένα συμβόλαιο και έχει καμπίνες οι wind η περιοχή μου. Δεν το συνιστώ για άλλες περιοχές. Ελπίζω να βοήθησα από εδώ γύρω. Καληνύχτα σας.

Σελ. 40 από 54 ΠρώτηΠρώτη ... 20303538394041424550 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1260
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-24, 14:01
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-18, 12:59
  3. Αποσταση απο Α/Κ
    Από Deflation στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-18, 18:55
  4. Σχετικα με Α/Κ και KV στο Ταυρο
    Από Deflation στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-18, 18:51
  5. 30/3 Απο Α/Κ
    Από Geraki στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-17, 22:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας