Σελ. 72 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 5262677071727374778292 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.066-1.080 από 5543
  1. #1066
    Εγγραφή
    08-09-2019
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μπορεί η παρτίδα αυτή των ρουτερ να ήταν χάλια. Αυτό με την πόρτα δεν το ήξερα θα τους το αναφέρω, δεν ξέρω τι ρόλο παίζει. Αυτό με το reset το δοκίμασα αλλά τίποτα. Και μέσα από το μενού. Ναι τους αποσυγχρονισμούς τους κάνει συχνότερα τις πρωινες ώρες 8-1. Άλλαξα το καλώδιο θα δούμε πως θα παει. Έγραψα εδώ διότι έχει να κάνει με αυτό το συγκεκριμένο ρουτερ. Αν συνεχίζω να έχω πρόβλημα θα ξεινήσω άλλο. Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Θα καλέσω και έναν τεχνικό εξωτερικό να δούμε τι θα πει.

  2. #1067
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mel_ex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί η παρτίδα αυτή των ρουτερ να ήταν χάλια. Αυτό με την πόρτα δεν το ήξερα θα τους το αναφέρω, δεν ξέρω τι ρόλο παίζει. Αυτό με το reset το δοκίμασα αλλά τίποτα. Και μέσα από το μενού. Ναι τους αποσυγχρονισμούς τους κάνει συχνότερα τις πρωινες ώρες 8-1. Άλλαξα το καλώδιο θα δούμε πως θα παει. Έγραψα εδώ διότι έχει να κάνει με αυτό το συγκεκριμένο ρουτερ. Αν συνεχίζω να έχω πρόβλημα θα ξεινήσω άλλο. Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Θα καλέσω και έναν τεχνικό εξωτερικό να δούμε τι θα πει.
    Το ρούτερ της cyta δεν συγχρονίζει τελικά; Δεν κατάλαβα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #1068
    Εγγραφή
    08-09-2019
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Δεν το δοκίμασα ακόμη. Αν μου το ξανακάνει θα το δοκιμάσω. Ελπίζω να ήταν από το καλώδιο. Αν συγχρονίζει ή όχι αλλά δεν έχει ιντερνετ τι σημαίνει σε κάθε περίπτωση.

  4. #1069
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mel_ex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το δοκίμασα ακόμη. Αν μου το ξανακάνει θα το δοκιμάσω. Ελπίζω να ήταν από το καλώδιο. Αν συγχρονίζει ή όχι αλλά δεν έχει ιντερνετ τι σημαίνει σε κάθε περίπτωση.
    Το ότι δεν δίνει ίντερνετ το ρούτερ της cyta μπορεί να είναι θέμα ρύθμισης των κωδικών όπως είπα..αλλά anyway, μη δίνουμε έμφαση τόσο στο αν δίνει η όχι ίντερνετ, για άλλο λόγο το λέω..
    Αν μπορούσες να κάτσεις για ένα βράδυ με το παλιό ρούτερ εφόσον συγχρονίζει..να δεις αν το πρωί θα σου κάνει και αυτό το 30->17 στη ταχύτητα.. Αν το κάνει..τότε δεν είναι θέμα των ρούτερ.. Έχε τη παραπάνω δοκιμή υπόψη σου..

    Α και κάτι ακόμα τελευταίο..μαζί με τα ρούτερ υποθέτω αλλάζεις και τα τροφοδοτικά τους..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 10-09-19 στις 22:25.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #1070
    Εγγραφή
    08-09-2019
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Αν λες απο το 1 Η300S στο άλλο δεν νομίζω να άλλαξα τροφοδοτικό και κράτησα του προηγούμενου, μπορεί και τα καλώδια τα ίδια να άφησα, γενικά ένα μπέρδεμα. Όταν θα μου φέρουν το νεο θα βάλω το τροφοδοτικό το δικό του. Λες να είναι λόγω τροφοδοσίας; Errors πάντως υπάρχουν, να είναι φυσιολογικό; Αυτό με την πόρτα τι εννείται ακριβως; Γιατι όταν τους είπα να μου ανοίξουν αυτοί πόρτες για να παίζουν οι κονσόλες μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο για λόγους ασφαλείας. Πως να τους το ζητήσω;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  71,2 KB 
ID: 206720

  6. #1071
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mel_ex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν λες απο το 1 Η300S στο άλλο δεν νομίζω να άλλαξα τροφοδοτικό και κράτησα του προηγούμενου, μπορεί και τα καλώδια τα ίδια να άφησα, γενικά ένα μπέρδεμα. Όταν θα μου φέρουν το νεο θα βάλω το τροφοδοτικό το δικό του. Λες να είναι λόγω τροφοδοσίας; Errors πάντως υπάρχουν, να είναι φυσιολογικό; Αυτό με την πόρτα τι εννείται ακριβως; Γιατι όταν τους είπα να μου ανοίξουν αυτοί πόρτες για να παίζουν οι κονσόλες μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο για λόγους ασφαλείας. Πως να τους το ζητήσω;

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  71,2 KB 
ID: 206720
    Δεν δίνω τόσο πολύ έμφαση στο θέμα τροφοδοσίας...αλλά ποτέ δε ξέρεις..
    Τα error δεν είναι πολλά..(κοιτάμε τα crc κυρίως), εξαρτάται βέβαια το σε πόσο χρονικό διάστημα έγιναν αυτά..
    Πότε έγινε ρεστάρτ η αποσύνδεση..
    Με τον όρο πόρτα δεν εννοούμε τις πόρτες των εφαρμογών..αλλά εκεί που κουμπώνει (σύνδεση θύρας) η γραμμή σου
    στο dslam στο αστ.κέντρο..
    2 διαφορετικές έννοιες.. Αλλαγή πόρτας στο dslam το ζητάς.. Πρέπει να μιλάς με τεχνικό για να σε καταλάβει..οι απλοί εκπρόσωποι μπορεί να μην το καταλάβουν..σε κάθε περίπτωση ζητάς να γραφτεί σαν αίτημα..
    Η όπως είπα πριν και δεν εννοούσα ρεσέτ στο ρούτερ..μπορείς αν δεν κάτσει καλά και το 3ο ρούτερ που θα σου στείλουν.. να ζητήσεις πριν την αλλαγή πόρτας, ρεσέτ στην πόρτα του dslam.. Αυτό κάνει επαναφορά ρυθμίσεων της πόρτας που αφορά τη γραμμή σου, στο μηχάνημα στο αστικό κέντρο..που καμιά φορά μπορεί να την έχει δει αλλιώς..
    Αν και πρώτη πρώτη δική μου δοκιμή θα ήταν αυτό με το ρούτερ που πρότεινα επάνω..και μετά εσ.καλωδίωση, πάροχος κλπ κλπ..
    Σε κάθε περίπτωση ελπίζω να σου έδωσα μερικές ιδέες..βλέπεις και κάνεις..
    Και ελπίζω να μη σε βραχυκύκλωσα.. Με το καλό να ξεμπερδέψεις..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 10-09-19 στις 22:48.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #1072
    Εγγραφή
    01-04-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    33.3(dB) / 1.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτε δεν καταλαβα γιατι αλλαξες ΚΑΙ τα καλωδια
    Είχα ΚΑΙ τρομερό πρόβλημα ταχύτητας. Όταν κάπου στις αρχές του μήνα ήρθε ο τεχνικός και μου είπε ότι η γραμμή μου είναι άψογη και τα speedtests δεν είναι ακριβείας και μπλα μπλα... (λες και δεν μπορεί κάποιος και χωρίς speedtest να καταλάβει πότε σέρνεται η σύνδεση) άλλαξα καλώδια και έβαλα AP. Για 2 μέρες ήμουν μια χαρά και υπέθεσα ότι έφταιγε μόνο το wifi. Έβαλα ξανά τα καινούρια καλώδια -που ηταν άσπρα και γυαλιστερά και μου χτύπαγαν ωραία στο μάτι :P - ΑΛΛΑ μπορείς ξεκάθαρα να δεις πότε έγινε αυτό στην εικόνα, είναι η κοιλιά στο γράφημα. Ξαναβάζω τα δικά μου και από τότε πάω ευθεία.

    Οπότε η απάντηση στην ερώτησή σου είναι: τα άλλαξα γιατί ήταν το τελευταίο που μπορούσα ακόμη να δοκιμάσω από μεριά μου και τα κρατάω έτσι, γιατί είδα αποτέλεσμα. Ως τώρα τουλάχιστον.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2019-09-11 09-03-24.png 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  139,4 KB 
ID: 206730

  8. #1073
    Εγγραφή
    08-09-2019
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παιδιά αυτό τι σημαίνει; Το βρήκα μέσα στα logs του router Providing DHCP information to a requesting station has failed (H003). Μετά τους αποσυγχρονισμούς έχουμε αυτό

  9. #1074
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mel_ex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά αυτό τι σημαίνει; Το βρήκα μέσα στα logs του router Providing DHCP information to a requesting station has failed (H003). Μετά τους αποσυγχρονισμούς έχουμε αυτό
    Αν θυμαμαι καλα το βγαζει παντα οταν ενα κινητο συνδεεται σε μια απο τις μπαντες και βγαζει οτι δεν συνδεθηκε στην αλλη. Μπορεις να το τσεκαρεις

  10. #1075
    Εγγραφή
    08-09-2019
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θυμαμαι καλα το βγαζει παντα οταν ενα κινητο συνδεεται σε μια απο τις μπαντες και βγαζει οτι δεν συνδεθηκε στην αλλη. Μπορεις να το τσεκαρεις
    Ευχαριστώ πολύ, ναι όντως συνδεθηκε κινητό. Το περίεργο είναι ότι ενώ ήμουν online σε παινχίδι έδειχνε κάτω στη μπάρα ότι αποσυνδέθηκε αλλά δεν με πέταξε έξω. Πολύ περίεργο. Άρα δεν ήταν αποσυγχρονισμός.

  11. #1076
    Εγγραφή
    26-05-2019
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανένας το H300s (σε ADSL και όχι VDSL) με Vodafone TV και αν παίζει κανονικά. Σε εμένα κολλάει στο stream μετά από 10 δευτερόλεπτα. Φτάσαμε μετά από όλα τα απλά που δοκιμάσαμε σε επίσκεψη τεχνικού που δοκίμασε ένα άλλο router στη γραμμή και έπαιζε. Ξέρω ότι δε θα ακουστεί φυσιολογικό (αλλά έχει εξήγηση), ενώ μου έστειλαν το 2ο router δεν υπάρχει η δυνατότητα να το συνδέσω στη γραμμή. Χθες παρέλαβα έναν καινούριο αποκωδικοποιητή του VOD TV (ένας μικρός μαύρος τετράγωνος με WIFI), αλλά πάλι τα ίδια. Έχει άραγε κανένας κάποια καλή ιδέα να με βοηθήσει, πέρα από τα προφανή, πχ επαναφορά κλπ?

  12. #1077
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από loutradis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανένας το H300s (σε ADSL και όχι VDSL) με Vodafone TV και αν παίζει κανονικά. Σε εμένα κολλάει στο stream μετά από 10 δευτερόλεπτα. Φτάσαμε μετά από όλα τα απλά που δοκιμάσαμε σε επίσκεψη τεχνικού που δοκίμασε ένα άλλο router στη γραμμή και έπαιζε. Ξέρω ότι δε θα ακουστεί φυσιολογικό (αλλά έχει εξήγηση), ενώ μου έστειλαν το 2ο router δεν υπάρχει η δυνατότητα να το συνδέσω στη γραμμή. Χθες παρέλαβα έναν καινούριο αποκωδικοποιητή του VOD TV (ένας μικρός μαύρος τετράγωνος με WIFI), αλλά πάλι τα ίδια. Έχει άραγε κανένας κάποια καλή ιδέα να με βοηθήσει, πέρα από τα προφανή, πχ επαναφορά κλπ?
    Ο αποκωδικοποιητής συνδέεται ενσύρματα ή ασύρματα;

  13. #1078
    Εγγραφή
    26-05-2019
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σου. Ενσύρματα συνδέεται. Έχω καλωδίωση ethernet στο σπίτι και μέσω της πριζας στον τοίχο συνδέεται απευθείας στο route. Δεν δοκίμασα το wifι που έχει ο καινούριος. Αυτό που πρέπει να διευκρινίσω είναι ότι οι ταινίες streamαρουν κανονικά. Μόνο τα κανάλια του live κολλάνε. Τέλος μόλις εγκαταστάθηκε καινούρια καμπίνα στη γειτονιά. Όταν αυτή δουλέψει μπορεί να λυθεί το πρόβλημα?

  14. #1079
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    24 η 50 έχεις ;

  15. #1080
    Εγγραφή
    08-09-2019
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Αυτές τις 2 μέρες δεν είχα αποσυχρονισμούς. Με ενημέρωσαν σήμερα από το τεχνικό τμήμα πως έριξαν τον θόρυβο. Δεν γνωρίζω πως αυτό βοήθησε. Από Δευτέρα το νέο ρουτερ. Κι γω νόμιζα πως επειδή όλοι πήγαν σχολείο κι εκρυψαν οι γονείς τους τους υπολογιστές λίγο ξεμπούκωσε το δίκτυο

    Edit: ανέφερα αυτό με τη αλλαγή πόρτας στο dslam και μου είπαν ότι θα είναι η τελευταία επιλογή αν τελικά επανέλθει/δεν διορθωθεί το πρόβλημα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mel_ex : 12-09-19 στις 20:59.

Σελ. 72 από 370 ΠρώτηΠρώτη ... 5262677071727374778292 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  3. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  4. Wireless Router Crypto AirData 300 N
    Από geodimis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 13:39
  5. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας