Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    31-12-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Unhappy
    Καλημέρα! Διατηρώ ένα μικρό μαγαζάκι και εμπορεύομαι προϊόντα, οπότε το τηλέφωνο της δουλειάς μου το χρειάζομαι για να συνεργάζομαι με τους προμηθευτές, να κλείνω τηλεφωνικές παραγγελίες και γενικά είναι ένα εργαλείο δουλειάς για μένα.

    Πριν λίγες μέρες άρχισα να λαμβάνω στο μαγαζί απανωτές κλήσεις από μεσιτικά γραφεία, χωρίς εγώ να έχω δώσει πουθενά τα στοιχεία μου. Στα πρώτα τηλεφωνήματα υπέθεσα ότι έγινε κάποιο λάθος, ότι πρόκειται για συνωνυμία ή μπέρδεμα και δεν έδωσα αμέσως σημασία. Την επόμενη μέρα συνεχίστηκαν οι τηλεφωνικές κλήσεις από μεσίτες να έρχονται με το κιλό και όντας υποψιασμένη ότι κάτι άλλο θα παίζει, άρχισα να τους ρωτάω που βρήκαν τα στοιχεία μου!

    Δύο μεσίτες μου είπαν στο τηλέφωνο ότι κάποιος/κάποια συμπλήρωσε την αίτηση που υπάρχει στην ιστοσελίδα Spitogatos . gr , ενώ μια άλλη μεσίτρια μου είπε ότι της τα έστειλαν από την σελίδα Tospitimou . gr !!!

    Ψάχνοντας τις συγκεκριμένες σελίδες διαπίστωσα ότι όντως αν κάνεις αναζήτηση σπιτιών σε μια τοποθεσία, σου εμφανίζει έπειτα τη δυνατότητα να συμπληρώσεις μια αίτηση με τα στοιχεία σου και να επιλέξεις να σταλεί στους μεσίτες. Έμεινα έκπληκτη ότι με μία μόνο συμπλήρωση μιας φόρμας μπορείς να στείλεις τα στοιχεία σε 500 και 700 μεσίτες ταυτόχρονα! Κι όλο αυτό δεν ζητάει να επαληθεύσει κανείς κάποιο αληθινό email. Δηλαδή όταν κάποιος καταχραστεί αυτή τη δυνατότητα μπορεί άνετα να σπαμάρει και να ενοχλεί ανυποψίαστο κόσμο, όπως έκαναν σε μένα!

    Προφανώς δεν έχω κάτι εναντίον της ιστοσελίδας Spitogatos . gr , και της Tospitimou . gr , θεωρώ ότι δεν είναι δικό τους το λάθος αν κάποιος/κάποια κακομεταχειριστεί τις δυνατότητες των σελίδων αυτών. Αυτές οι σελίδες προφανώς θέλησαν να διευκολύνουν την αναζήτηση σπιτιών και πρόσθεσαν αυτή τη δυνατότητα, δεν το έκαναν με κακό σκοπό. Αλλά δεν είναι ταυτόχρονα υπερβολικό, μέσα σε ένα λεπτό, να μπορεί ένας άγνωστος να στείλει τα στοιχεία σου σε εκατοντάδες μεσίτες; Κι όλο αυτό όπως είπα δεν ζητάει κάποια επαλήθευση! Όλα χύμα λοιπόν…

    Το κακό είναι ότι ακόμα συνεχίζουν να με καλούν και να τους λέω ότι έγινε λάθος. Όταν το έχουν δώσει το τηλέφωνο της δουλειάς σου σε καμιά πεντακοσαριά μεσιτικά γραφεία, άντε μετά να ξεμπλέξεις!!

    Αισθάνομαι πολύ ενοχλημένη. Θα ήθελα να ρωτήσω, νομικά τι μπορώ να κάνω πάνω σε αυτό; Έχουν ευθύνες κι οι ιστοσελίδες ή μόνο το άτομο που τις κακομεταχειρίστηκε; Γενικά μπορώ να το κυνηγήσω; Αξίζει τον κόπο; Μια φίλη μου που ρώτησα μου είπε ότι αν έχουν χρησιμοποιήσει μεθόδους ανωνυμίας, τρέχα γύρευε, δεν θα βγάλω άκρη κτλ.

    Ετοιμάζω να στείλω e-mail στη σελίδα SPITOGATOS και στη σελίδα TOSPITIMOU, για να ζητήσω αρχικά να μπλοκάρουν τον δικό μου αριθμό για να μην μπορεί να σταλεί ξανά. Τι με συμβουλεύετε να τους γράψω ακόμη;

    Περιμένω την οποιαδήποτε απάντησή σας. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν κάνει κάτι το κακό η συγκεκριμένη σελίδα, προφανώς κάποιος κάτι έχει μαζί σου και αποφάσισε να κάνει χρήση αυτού του τρόπου για να σου σπάσει τα νευρά.
    Θα μπορούσες να έρθεις σε επικοινωνία με την σελίδα και να τους ρωτήσεις αν μπορεί να γίνει κάποιο τέτοιο μπλοκάρισμα, δυστυχώς όμως υπάρχουν και άλλες σελίδες που μπορεί κάποιος να βάλει ενα τηλέφωνο και να ζητήσει να τον καλέσουν.

    ίσως μια ερώτηση στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος αν μπορεί να γίνει κάτι.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.034
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    μπορείς να προμηθευτείς τη συσκευή call blocker v5000 και θα ησυχάσεις.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...B5%CF%81%CF%8C!
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.692
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Επικοινώνησε με τις σελίδες και πες τους να βγάλουν το νούμερό σου και να ενημερώσουν όσους το έχουν ήδη.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-03-2004
    Περιοχή
    192.168.1.1
    Μηνύματα
    1.115
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Fritz!box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορείς να προμηθευτείς τη συσκευή call blocker v5000 και θα ησυχάσεις.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...B5%CF%81%CF%8C!
    Δεν έχει και τόσο καλά reviews...
    Νέα έκδοση DSL : WARP-DSL 9.99999999999 (=10000000TerraByte/sec)

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας