Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    24-11-2011
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Καλησπέρα απο Χολαργό με COSMOTE..

    Ζήτησα αναβάθμιση στα 100 (βλέπω διαθεσιμότητα μεχρι 200). Τα 50 τα επιανα κανονικα! Απόσταση απο τη καμπίνα υπολογίζω περίπου 150-200 μέτρα.

    Μετά από 2 μέρες βλέπω το upload ανεβαίνει στα 10 αλλά το download στα 55.. Αφού ακολούθησα τη διαδικασία με τη δήλωση βλάβης όπως μου είπαν απο το 13888, τελικά αποφάνθηκαν οτι φταίει το δικό μου καλώδιο. (πολυκατοικία - ενοίκιο - 3ος όροφος).

    Άνοιξα την πρώτη μπρίζα και αποσύνδεσα τις άλλες μπρίζες του σπιτιού και ανέβηκα στα 60 Mb/s.

    To ερώτημα μου είναι αν αξίζει να ασχοληθώ, τι παίζει με έγκριση από την πολυκατοικία (αν χρειάζεται) και κυρίως: περίπου τι κόστος παίζει στην αγορά για να περάσω ένα καλώδιο..

    Αναζήτησα παρεμφερή θέματα αλλα δε βρήκα κατι αρκετά αντίστοιχο..

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2021-01-02 at 9.14.30 PM.png 
Εμφανίσεις:  54 
Μέγεθος:  110,8 KB 
ID: 222940

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To κόστος μπορεί να το υπολογίσει μόνο τεχνικός που θα έρθει επί τόπου και θα δει τον χώρο, την όδευση, τον βαθμό δυσκολίας, κ.λ.π.
    Να πάει το καλώδιο εσωτερικά στον 3ο όροφο και να πρέπει να ανοιχτούν κουτιά και να περάσει καινούργιο καλώδιο που μπορεί και να μην χωράει, είναι το πιο δύσκολο σενάριο.

    Θα πρότεινα να κάνεις μία μέτρηση και στον κατανεμητή για να έχεις εικόνα του συγχρονισμού και εκεί.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.827
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μπορει να συμβαινουν και αλλα πραγματα. πχ να μην εισαι συνδεδεμενος σε ζευγαρι αλλα σε τυχαια καλωδια, εντος της πολυκατοικιας.
    Μετρηση στον κατανεμητη στην εισοδο έχεις? Απο κει ξεκινας

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Όπως αναφέρθηκε, το καλύτερο που έχεις να κάνεις για αρχή είναι να φέρεις κάποιον ηλεκτρολόγο και να πάρετε το ρουτερ κάτω αφού βρείτε το ζεύγος σου και να δείτε στατιστικά εκεί..
    *Errors γενικά δεν βλέπω πάντως.. Καλό σημάδι, αλλά κάνε πρώτα το από πάνω.. Μην μπεις κατευθείαν στα βαθιά με καλώδια κλπ.. Ιδίως σε πολυκατοικίες που η όδευση μπορεί να είναι δύσκολη..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #5
    Εγγραφή
    24-11-2011
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Σε εντελώς do not try this at home διάθεση, με τη βοήθεια ενός πολύμετρου βρήκα ένα δευτερο ζευγος που ανεβαίνει στο διαμέρισμα μου, αλλα εδώ και ώρες δε μπορω με τίποτα να βρώ τη γραμμή μου..
    Είναι VoIP δεν έχει τάση, και δοκίμασα βραχυκυκλωνοντας τη να την εντοπίσω αλλα με τίποτα... Δε ξέρω αν δεν τα λέει καλά στο Ωμόμετρο μηπως αυτο αποδυκνύει οτι κάποιο θέμα έχει το τρέχον ζεύγος.
    Στη ρεγκλέτα υπάρει και μια μπρίζα ρεύματος θα μπορούσα να βάλω το router μου να δω τι πιάνω εκει που έρχεται το καλώδιο. Αν είχαν βάλει σε μια χαρτοταινία ποια γραμμή ειναι ποια θα είχα τελειώσει.. Τωρα μου κάνει περίεργο να πληρώσω 50-70 ευρώ για να μου πει κάποιος ποιο ειναι ενα καλώδιο.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To βραχυκύκλωμα της γραμμής απαγορεύεται. Μπορείς να κάνεις επιστροφή του τηλεφωνικού σήματος και να έχει πλέον τάση η γραμμή σου για να μετρήσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    και μετα θα εχουμε αλλα νηματα που καποιος "ατυχος" θα εχει προβληματα στην δικη του γραμμη.
    Ετσι ξαφνικα ενω δουλευε.

    Ο χρονος και η ζημια που ενδεχομενως να κανεις, δεν αξιζει. καλεσε εναν ανθρωπο που ξερει .
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    24-11-2011
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    και μετα θα εχουμε αλλα νηματα που καποιος "ατυχος" θα εχει προβληματα στην δικη του γραμμη.
    Ετσι ξαφνικα ενω δουλευε.

    Ο χρονος και η ζημια που ενδεχομενως να κανεις, δεν αξιζει. καλεσε εναν ανθρωπο που ξερει .

    Και όμως αξίζει...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2021-01-04 at 1.58.55 AM.png 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  109,2 KB 
ID: 222970

    Long story short... το καλώδιο μου ήταν κομμένο στον εναν πόλο! Βραχυκύκλωσα τα δυο ζευγη (γραμμη + αναμονη) που ειχα στην μπρίζα μεσα στο διαμερισμα μου, στην μπριζα (κοκκινο με κοκκινο και μπλε με μπλε) στη συνεχεια κατεβηκα στη ρεγκλετα και με το πολυμετρο βρηκα επιτελους ποια ηταν η γραμμη μου ψαχνοντας το καλωδιο που ειχα βρει ηδη οτι ανεβαινει (την αναμονή) αλλα μόνο στον εναν πολο... Στη συνεχεια πατσαρα μπλε με κοκκινο και κοκκινο με μπλε) επιβεβαιώνοντας στην ουσια οτι απο το ζευγος που χρησιμοποιουσα δουλευε μονο το ενα καλωδιο του ζευγους. Τέλος, μετακίνησα τη γραμμή στο καλώδιο αναμονής που ανέβαινε στο διαμέρισμα μου, και τσακ μπαμ 110 Mbit. Μίλησα με τον ΟΤΕ και μου ειπαν οτι η δυνατότητα φαίνεται να ειναι ως και 130mbit.

    Και φυσικά να πω οτι μερίμνησα ιδιαιτερα για να μη ξηλώνω τους γειτονες, επίσης ρώτησα τεχνικό που με διαβεβαιωσε οτι δε θα καψω κατι αν βραχυκυκλωσω την VoIP (χωρις ταση) γραμμή μου (αλίμονο αν καίγονταν ετσι τα DSLAM!) Τελικά βέβαια δε χρειαζόταν ούτε αυτό γιατί μπορούσα να πατσάρω τη γραμμη με την αναμονη οπως κ εκανα.

    Να πω επίσης οτι είμαι τεχνικός δικτύων και για αυτο πεισμωσα να μη πληρωσω OTE YourService 70 ευρω για να μου κανουν το παραπανω.

    ΥΓ: Ποσο wow που συγχρόνιζε 60 με εναν πόλο μονο! Λόγω vectoring??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος achis : 04-01-21 στις 03:35.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εντελώς do not try this at home διάθεση, με τη βοήθεια ενός πολύμετρου βρήκα ένα δευτερο ζευγος που ανεβαίνει στο διαμέρισμα μου, αλλα εδώ και ώρες δε μπορω με τίποτα να βρώ τη γραμμή μου..
    Είναι VoIP δεν έχει τάση, και δοκίμασα βραχυκυκλωνοντας τη να την εντοπίσω αλλα με τίποτα... Δε ξέρω αν δεν τα λέει καλά στο Ωμόμετρο μηπως αυτο αποδυκνύει οτι κάποιο θέμα έχει το τρέχον ζεύγος.
    Στη ρεγκλέτα υπάρει και μια μπρίζα ρεύματος θα μπορούσα να βάλω το router μου να δω τι πιάνω εκει που έρχεται το καλώδιο. Αν είχαν βάλει σε μια χαρτοταινία ποια γραμμή ειναι ποια θα είχα τελειώσει.. Τωρα μου κάνει περίεργο να πληρώσω 50-70 ευρώ για να μου πει κάποιος ποιο ειναι ενα καλώδιο.
    Σαν πληροφορία.. Και για το ιστορικό..

    Κάποτε έβρισκες το ζεύγος σου πιο εύκολα με ένα πολύμετρο και ένα ασύρματο τηλέφωνο απλά με το άνοιξε κλείσε της γραμμής και παρακολουθώντας τη διακύμανση της τάσης στα ζεύγη.. Αυτό όταν ήταν pots.. Έτσι το είχα κάνει εγώ..

    Κάτι ανάλογο μπορείς να κάνεις και τώρα νομίζω αν κάνεις επιστροφή σήματος από τη phone του ρουτερ σε άλλες τηλ.πρίζες αλλά και προς το κατανεμητή αν δεν έχεις διαχωρίσει τα ζεύγη dsl&τηλεφωνίας..
    Αλλά και να τα έχεις διαχωρίσει μπορείς υποθέτω να χρησιμοποιήσεις προσωρινά ένα splitter για επιστροφή σήματος..
    Δλδ: πρίζα->splitter->dsl σε ότι αφορά τη dsl..
    Μετά: phone router στην υποδοχή για τηλέφωνο του splitter..
    Έτσι νομίζω θα πάει το σήμα/τάση κάτω ώστε με ένα ασύρματο που να πιάνει σήμα έτσι; Να μπορέσεις να βρεις το ζεύγος σου με άνοιξε κλείσε της γραμμής και παρακολουθώντας τη διακύμανση της τάσης στο πολύμετρο.. Όταν νομίζεις ότι το βρήκες μπορείς να κουμπώσεις ένα άλλο τηλέφωνο εκεί, προληπτικά με φίλτρο και να καλέσεις από κινητό να δεις αν θα χτυπήσει..

    Αυτό το τελευταίο προσωρινά για δοκιμή.. Δε προτείνεται γενικά να στέλνεις το σήμα της phone σου πίσω για λόγους ασφαλείας..
    Το βραχυκύκλωμα σε ενεργή γραμμή όποιου τύπου δεν είναι σωστό!!
    Αυτό πιθανώς μπορείς να το δοκιμάσεις μόνο σε μη ενεργά ζεύγη για την εύρεση τους..
    Α και που είσαι, αν δεν γνωρίζεις μπορεί να δημιουργήσεις θέμα και σε άλλους.. Οπότε μεγάλη προσοχή!!
    Το άλλο ζεύγος που λες είναι backup/spare.. Έμπαινε σε κάποια σπίτια μετά από κάποιο καιρό..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    και μετα θα εχουμε αλλα νηματα που καποιος "ατυχος" θα εχει προβληματα στην δικη του γραμμη.
    Ετσι ξαφνικα ενω δουλευε.

    Ο χρονος και η ζημια που ενδεχομενως να κανεις, δεν αξιζει. καλεσε εναν ανθρωπο που ξερει .
    Ότι λέει.. Πρέπει να γνωρίζεις τι κάνεις.. Και να έχεις και κάποια εργαλεία για τέτοιες δουλειές..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως αξίζει...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2021-01-04 at 1.58.55 AM.png 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  109,2 KB 
ID: 222970

    Long story short... το καλώδιο μου ήταν κομμένο στον εναν πόλο! Βραχυκύκλωσα τα δυο ζευγη (γραμμη + αναμονη) που ειχα στην μπρίζα μεσα στο διαμερισμα μου, στην μπριζα (κοκκινο με κοκκινο και μπλε με μπλε) στη συνεχεια κατεβηκα στη ρεγκλετα και με το πολυμετρο βρηκα επιτελους ποια ηταν η γραμμη μου ψαχνοντας το καλωδιο που ειχα βρει ηδη οτι ανεβαινει (την αναμονή) αλλα μόνο στον εναν πολο... Στη συνεχεια πατσαρα μπλε με κοκκινο και κοκκινο με μπλε) επιβεβαιώνοντας στην ουσια οτι απο το ζευγος που χρησιμοποιουσα δουλευε μονο το ενα καλωδιο του ζευγους. Τέλος, μετακίνησα τη γραμμή στο καλώδιο αναμονής που ανέβαινε στο διαμέρισμα μου, και τσακ μπαμ 110 Mbit. Μίλησα με τον ΟΤΕ και μου ειπαν οτι η δυνατότητα φαίνεται να ειναι ως και 130mbit.

    Και φυσικά να πω οτι μερίμνησα ιδιαιτερα για να μη ξηλώνω τους γειτονες, επίσης ρώτησα τεχνικό που με διαβεβαιωσε οτι δε θα καψω κατι αν βραχυκυκλωσω την VoIP (χωρις ταση) γραμμή μου (αλίμονο αν καίγονταν ετσι τα DSLAM!) Τελικά βέβαια δε χρειαζόταν ούτε αυτό γιατί μπορούσα να πατσάρω τη γραμμη με την αναμονη οπως κ εκανα.

    Να πω επίσης οτι είμαι τεχνικός δικτύων και για αυτο πεισμωσα να μη πληρωσω OTE YourService 70 ευρω για να μου κανουν το παραπανω.

    ΥΓ: Ποσο wow που συγχρόνιζε 60 με εναν πόλο μονο! Λόγω vectoring??
    Έχω μπερδευτεί λίγο σχετικά με το τι έκανες έτσι όπως τα γράφεις.. Αν και κάπως αρχίζω να το φαντάζομαι...
    Κατάλαβα ότι πλέον μετακίνησες τη γραμμή στο backup/spare ζεύγος..
    Για το βραχυκύκλωμα που λες & το dslam, δεν είμαι τόσο σίγουρος αν είναι οκ το βραχυκύκλωμα..
    Για το attainable αν θες να το βλέπεις, υπάρχει τρόπος στο νήμα για το plus..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #10
    Εγγραφή
    24-11-2011
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν πληροφορία.. Και για το ιστορικό..

    Κάποτε έβρισκες το ζεύγος σου πιο εύκολα με ένα πολύμετρο και ένα ασύρματο τηλέφωνο απλά με το άνοιξε κλείσε της γραμμής και παρακολουθώντας τη διακύμανση της τάσης στα ζεύγη.. Αυτό όταν ήταν pots.. Έτσι το είχα κάνει εγώ..

    Κάτι ανάλογο μπορείς να κάνεις και τώρα νομίζω αν κάνεις επιστροφή σήματος από τη phone του ρουτερ σε άλλες τηλ.πρίζες αλλά και προς το κατανεμητή αν δεν έχεις διαχωρίσει τα ζεύγη dsl&τηλεφωνίας..
    Αλλά και να τα έχεις διαχωρίσει μπορείς υποθέτω να χρησιμοποιήσεις προσωρινά ένα splitter για επιστροφή σήματος..
    Δλδ: πρίζα->splitter->dsl σε ότι αφορά τη dsl..
    Μετά: phone router στην υποδοχή για τηλέφωνο του splitter..
    Έτσι νομίζω θα πάει το σήμα/τάση κάτω ώστε με ένα ασύρματο που να πιάνει σήμα έτσι; Να μπορέσεις να βρεις το ζεύγος σου με άνοιξε κλείσε της γραμμής και παρακολουθώντας τη διακύμανση της τάσης στο πολύμετρο.. Όταν νομίζεις ότι το βρήκες μπορείς να κουμπώσεις ένα άλλο τηλέφωνο εκεί, προληπτικά με φίλτρο και να καλέσεις από κινητό να δεις αν θα χτυπήσει..

    Αυτό το τελευταίο προσωρινά για δοκιμή.. Δε προτείνεται γενικά να στέλνεις το σήμα της phone σου πίσω για λόγους ασφαλείας..
    Το βραχυκύκλωμα σε ενεργή γραμμή όποιου τύπου δεν είναι σωστό!!
    Αυτό πιθανώς μπορείς να το δοκιμάσεις μόνο σε μη ενεργά ζεύγη για την εύρεση τους..
    Α και που είσαι, αν δεν γνωρίζεις μπορεί να δημιουργήσεις θέμα και σε άλλους.. Οπότε μεγάλη προσοχή!!
    Το άλλο ζεύγος που λες είναι backup/spare.. Έμπαινε σε κάποια σπίτια μετά από κάποιο καιρό..

    - - - Updated - - -



    Ότι λέει.. Πρέπει να γνωρίζεις τι κάνεις.. Και να έχεις και κάποια εργαλεία για τέτοιες δουλειές..

    - - - Updated - - -



    Έχω μπερδευτεί λίγο σχετικά με το τι έκανες έτσι όπως τα γράφεις.. Αν και κάπως αρχίζω να το φαντάζομαι...
    Κατάλαβα ότι πλέον μετακίνησες τη γραμμή στο backup/spare ζεύγος..
    Για το βραχυκύκλωμα που λες & το dslam, δεν είμαι τόσο σίγουρος αν είναι οκ το βραχυκύκλωμα..
    Για το attainable αν θες να το βλέπεις, υπάρχει τρόπος στο νήμα για το plus..
    Πρακτικά ένωσα τα δυο ζεύγη (κοκ-κοκ μπλε-μπλε) μεταξυ τους απο την πλευρά του διαμερίσματος και με το πολυμετρο (ohmομετρο) βρηκα ποια δυο κόκκινα βραχυκυκλώνουν μεταξυ τους στο ισόγειο οποτε βρηκα και οτι τα μπλε τους δεν βραχυκυκλώνουν αρα ηταν κομμένο (ειχα ηδη δει οτι το ζεύγος αναμονής ηταν υγιές γιατι το ειχα βραχυκυκλώσει μπλε με κόκκινο και με τον ιδιο τροπο ειδα οτι δούλευαν και τα δυο καλώδια.) οποτε βάζοντας το στην αναμονη παίξαμε!

    Για το βραχυκύκλωμα ναι ισως δεν ηταν οτι πιο educated αλλα εφοσον δε παιζει καποια τάση λογω VoIP και αφου το ρωτησα οτι τα dslam δε πάθαινουν κατι απο αυτο. Δε ξερω τι γινεται αν βραχυκυκλώνεις ενα ethernet αντιστοιχα αλλα δε νομιζω να γινονται και πολλα..

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω επίσης οτι είμαι τεχνικός δικτύων
    Aφού τα έχεις σπουδάσει και τα ξέρεις καλύτερα από μας, τι μπαίνεις στον κόπο να μας ρωτάς??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aφού τα έχεις σπουδάσει και τα ξέρεις καλύτερα από μας, τι μπαίνεις στον κόπο να μας ρωτάς??
    Κουβέντα να γίνεται.. Δεν είναι κακό..

    - - - Updated - - -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρακτικά ένωσα τα δυο ζεύγη (κοκ-κοκ μπλε-μπλε) μεταξυ τους απο την πλευρά του διαμερίσματος και με το πολυμετρο (ohmομετρο) βρηκα ποια δυο κόκκινα βραχυκυκλώνουν μεταξυ τους στο ισόγειο οποτε βρηκα και οτι τα μπλε τους δεν βραχυκυκλώνουν αρα ηταν κομμένο (ειχα ηδη δει οτι το ζεύγος αναμονής ηταν υγιές γιατι το ειχα βραχυκυκλώσει μπλε με κόκκινο και με τον ιδιο τροπο ειδα οτι δούλευαν και τα δυο καλώδια.) οποτε βάζοντας το στην αναμονη παίξαμε!

    Για το βραχυκύκλωμα ναι ισως δεν ηταν οτι πιο educated αλλα εφοσον δε παιζει καποια τάση λογω VoIP και αφου το ρωτησα οτι τα dslam δε πάθαινουν κατι απο αυτο. Δε ξερω τι γινεται αν βραχυκυκλώνεις ενα ethernet αντιστοιχα αλλα δε νομιζω να γινονται και πολλα..

    Κατάλαβα ναι.. Χρησιμοποίησες το buzzer του πολύμετρου για να δεις τη συνέχεια..
    Κοινώς έστειλες τη γραμμή πάλι κάτω (από πάνω) μέσω του άλλου spare ζεύγους..
    Πρακτικά αν το spare ζεύγος στην άκρη του κάτω δεν είχε κάτι από την άλλη πλευρά της οριολωρίδας, δεν τίθεται θέμα για βραχυκύκλωμα.. Καλά το κατάλαβα;
    Πάντως και έτσι είναι ένας τρόπος για να βρεις το ζεύγος που έρχεται από έξω..

    Αλήθεια punch down είχες;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άσε μας βρε Greg, έχουμε πήξει από τεχνικούς δικτύων στο Forum που ρωτάνε εμάς τους άσχετους πως να κάνουν έλεγχο ή να διαχειριστούν ένα δίκτυο.
    Βαρεθήκαμε να ακούμε τα ίδια και τα ίδια, έλεος δηλαδή.
    Και στο τέλος μόλις βρούνε το πρόβλημα μας την λένε κι' όλας, αυτό κι' αν είναι το ποιο εξοργιστικό απ' όλα.
    Τέλος το off topic, πάμε παρακάτω, αν θέλεις κάτι άλλο με PM.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    24-11-2011
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κουβέντα να γίνεται.. Δεν είναι κακό..

    - - - Updated - - -



    Κατάλαβα ναι.. Χρησιμοποίησες το buzzer του πολύμετρου για να δεις τη συνέχεια..
    Κοινώς έστειλες τη γραμμή πάλι κάτω (από πάνω) μέσω του άλλου spare ζεύγους..
    Πρακτικά αν το spare ζεύγος στην άκρη του κάτω δεν είχε κάτι από την άλλη πλευρά της οριολωρίδας, δεν τίθεται θέμα για βραχυκύκλωμα.. Καλά το κατάλαβα;
    Πάντως και έτσι είναι ένας τρόπος για να βρεις το ζεύγος που έρχεται από έξω..

    Αλήθεια punch down είχες;

    Ακριβώς αυτό! Και πράγματι αν σκεφτείς όλο το workflow απο την αρχή και όχι σε δόσεις όπως μου έρχονταν εμένα γίνεται χωρις να κανεις το παραμικρό βραχυκύκλωμα.. Δε χρειάστηκα punch down (που ειχα αλλα δε το βρισκω) γιατι εκτος απο ρεγκλετα έχει κάτι κλεμες και βρηκα εκει τα ζευγη μου.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσε μας βρε Greg, έχουμε πήξει από τεχνικούς δικτύων στο Forum που ρωτάνε εμάς τους άσχετους πως να κάνουν έλεγχο ή να διαχειριστούν ένα δίκτυο.
    Βαρεθήκαμε να ακούμε τα ίδια και τα ίδια, έλεος δηλαδή.
    Και στο τέλος μόλις βρούνε το πρόβλημα μας την λένε κι' όλας, αυτό κι' αν είναι το ποιο εξοργιστικό απ' όλα.
    Τέλος το off topic, πάμε παρακάτω, αν θέλεις κάτι άλλο με PM.
    Δε ξερω ποιοι σας λενε οτι ειναι τεχνικοι δικτυων αλλα εγω ειμαι (δεν εχω απλα σπουδασει, ειμαι και δουλευω) και το οτι ξερω τα απαντα του IP & Asterisk δε σημαινει οτι ξερω τα απαντα απο POTS και ρεγκλετες.. Στην τελική αν έμαθα κατι ολα αυτα τα χρονια ειναι να παιρνω γνωμες απο οποιον πιστευω οτι μπορει να εχει μεγαλυτερη εμπειρια απο εμενα..

  15. #15
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς αυτό! Και πράγματι αν σκεφτείς όλο το workflow απο την αρχή και όχι σε δόσεις όπως μου έρχονταν εμένα γίνεται χωρις να κανεις το παραμικρό βραχυκύκλωμα.. Δε χρειάστηκα punch down (που ειχα αλλα δε το βρισκω) γιατι εκτος απο ρεγκλετα έχει κάτι κλεμες και βρηκα εκει τα ζευγη μου.




    Δε ξερω ποιοι σας λενε οτι ειναι τεχνικοι δικτυων αλλα εγω ειμαι (δεν εχω απλα σπουδασει, ειμαι και δουλευω) και το οτι ξερω τα απαντα του IP & Asterisk δε σημαινει οτι ξερω τα απαντα απο POTS και ρεγκλετες.. Στην τελική αν έμαθα κατι ολα αυτα τα χρονια ειναι να παιρνω γνωμες απο οποιον πιστευω οτι μπορει να εχει μεγαλυτερη εμπειρια απο εμενα..
    Αν ο κατανεμητής σου έχει ακόμα κλέμμες καλύτερα να βάλεις: https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-...itpino_187747/
    Τουλάχιστον στα δικά σου..

    Tεχνικός δικτύων και να μη ξέρεις από καλωδίωση; Δεν σας τα έμαθαν αυτά;
    Το θέμα ναι, είναι να παίρνουμε γνώμες και να το συζητάμε - διασταυρώνουμε πριν πράξουμε..
    Και εγώ το ίδιο με εσένα δηλώνω ότι είμαι btw.. Αντιθέτως εμάς δεν μπορώ να πω ότι μας έδειξαν πολλά περί voip κλπ.. Τα έμαθα μόνος αυτά.. Περισσότερο στο δικτυακό κομμάτι ήμασταν..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 04-01-21 στις 12:56.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας