Σελ. 274 από 592 ΠρώτηΠρώτη ... 254264269272273274275276279284294 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.096-4.110 από 8866
  1. #4096
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pany07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να καούμε στην πυρά. Αυτό μας πρέπει εδώ στην Ελλάδα. Ακούς εκεί δεν αναγνωρίζουν.
    Α αναγνωριζοντε δηλαδη αυτα στη χωρα? Δηλαδη ειναι απο τις προτεραιοτητες ας πουμε?

  2. #4097
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ttsesm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό γίνεται γιατί (το άκουγα χθες στην tv), υπάρχουν άτομα που ψήφησαν και επιστολικά άλλα και πήγαν και στις κάλπες χθες. Ωστόσο δεν μπορούν να γίνουν filter out πριν προσμετρηθουν οι επιστολικές ή κάτι τέτοιο. Λογικά οι διπλοί θα αφαιρεθούν κάποια στιγμή.
    αν ισχύει αυτό δεν τη λες και μικρή τρύπα στο σύστημα.

  3. #4098
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ισχύει αυτό δεν τη λες και μικρή τρύπα στο σύστημα.
    Η προηγούμενη απάντηση στηρίζεται στη λάθος πληροφορία ότι στο winsconsin ψήφισαν περισσότεροι από τους καταγεγραμμένους, αυτό που έβαλε προηγουμένως ο konig. Από τα επίσημα στοιχεία της εκλογικής επιτροπής του winsconsin όχι μόνο δεν προκύπτει κάτι τέτοιο, αλλά υπάρχουν και σχεδόν 450.000 που δεν ψήφισαν από το επίσημο νούμερο των καταγεγραμμένων. Οπότε για την ώρα δεν υφίσταται τέτοιο θέμα, με μικρή ή μεγάλη τρύπα. Τουλάχιστον μέχρι να φανεί αν υπάρχει άλλη τέτοια πραγματική περίπτωση...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  4. #4099
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Γενικά πάντως, εφόσον πέφτουν τόσες αμφιβολίες στο τραπέζι, το σύστημα της επιστολικής ψήφου είναι προβληματικό και πιο αδύναμο από τη φυσική παρουσία. Δεν είναι λάθος, απλά δεν φαίνεται να στήθηκε σωστά.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  5. #4100
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Δεν παρακολουθώ live αλλά μερικές παρατηρήσεις για την κατάσταση, δεδομένου ότι η Αμερική είναι θεωρητικά η νο1 δημοκρατικη οικονομική δύναμη.

    Το εκλογικό της σύστημα ή είναι για γέλια ή μπορεί να το κάνει να φαίνεται γελοίο ο καθένας, έστω και αν είναι πρόεδρος.

    Όταν ένας υποψήφιος λέει σε μετάφραση "προσπαθούν να κλέψουν" , αυτό είναι πολύ χοντρή κατηγορία σε δημόσιο πολιτικό λόγο. Δεν θυμάμαι ποτέ να έχω ακούσει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα ή στην Ευρώπη. Συνήθως όταν λέγεται ή υπονοείται, τότε έχουμε πραγματική απάτη, συνήθως από καθεστώτα και όχι ελεγμένες κυβερνήσεις. Βάλεω και τα "σταματάμε τώρα το μέτρημα" και "αυτοανακηρυσομαι νικητής". Δεν ξέρω αλλά έχω την αίσθηση ότι αν αυτό γινόταν στην Ευρώπη από κάποιο πολιτικό, θα είχε ενεργοποιηθεί κάποιος νόμος γιατί επί της ουσίας αναφέρεσαι σε δικτατορία.

    Εντάξει, είσαι μεγάλη χώρα με περίπου 3 ώρες διαφορά για την πλειοψηφία και μερικές ακόμα ώρες για τους της Αλάσκας και Χαβάης. Μετά έχουμε τα νησιά στον ειρηνικό και της στρατιωτικές βάσεις. Η πληροφορία στον 20ο αιώνα δεν ταξιδεύει με τα κοράκια του got. Δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχει ξεκάθαρη λύση στο μέχρι πότε μετριέται η τελευταία ψήφος. Και αυτό ότι ψηφίζουν κάτι αιώνες πριν, μου είναι κάπως αλλά συζητήσιμο γιατί ίσως έχω κολλήσει γιατί στην Ελλάδα τα πράγματα είναι απλά.

    Η πόλωση είναι εξωφρενική αν και εμείς στην Ελλάδα είμαστε συνηθισμένοι από αυτά. Αλλά ακόμα και στην Ελλάδα είχαμε και ένα τρίτο (κολλημένη βελόνα) και ανάλογα τις χαρές μας τέταρτο και ίσως πέμπτο. Ήμουν πολύ μικρός για να καταλάβω το βάθος της πόλωσης στο τέλος της 8ετιας Παπανδρέου αλλά θυμάμαι πραγματικά λες και περιμέναμε να ρίξει τις ελεύθερες βολές στον τελικό ο Καμπούρης.

    Ο Μπάιντεν είναι σαν το πρόεδρο που υπάρχει για τα διαδικαστικά και ξαφνικά γίνεται παγκόσμιος πόλεμος ή η ταινία 2012 και κληρονομεί τον κόσμο. Κατέβηκε για την τιμή την όπλων και βάλτος από τους δημοκρατικούς για να βγει ο Τραμπ και να συνεχίσει η ανωτέρα εντολή. Και ξαφνικά πανδημία και ο Μπάιντεν ίσως γίνει ο Ιζνογκούντ που τα κατάφερε. Αναρωτιέμαι πώς και γιατί οι μηχανισμοί των δημοκρατικών άλλαξαν γνώμη και τον άφησαν να συναγωνιστει, εφόσον δεν ήθελαν την προεδρία.

    Πάντως ο Τραμπ έχει αναδείξει το τραγικό της αμερικανικής κοινωνίας. Οποιο κουμπί και να πατήσει, χαμός γίνεται. Σαπιλα και περίγελος και αναρωτιέμαι αν και οι ίδιοι οι Αμερικανοί βλέπουν το κωμικοτραγικό της υπόθεσης περισσότερο από πριν. Πάντως η εσωτερική κριτική είναι η πιο έντονη που θυμάμαι.

    Δεν ξέρω αν είναι επικίνδυνα τα πράγματα όπως γράφουν ορισμένοι, δηλαδή δεν ξέρω αν μπορεί να γίνουν πολιτευτικες ανατροπές εξαιτίας του αλλά πολύ φοβάμαι ότι το πείραμα πέτυχε και προβλέπω μαθητές του σε υπηρεσία στην Ευρώπη επίσης. Το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να πατήσουν το κουμπί των εθνοτήτων/μεταναστών όπως και στην Αμερική. Όχι ότι δεν έχει πατηθεί ειδικά στην Γαλλία αλλά μπορουμε και καλύτερα. Κακώς ή καθώς, τα ευρωπαϊκά κράτη δεν είναι τόσο μεγάλα για να έχουν τις εσωτερικές αντιθέσεις της Αμερικής και έχουν πολλές γειτονιές επηροες. Επίσης φαίνεται το περιβάλαντολογικο να έχει τοποθετηθεί την κορυφή των προβληματων και να ενώνει/σώνει την φάση γιατί κυρίως οι πολίτες είναι οι απαιτητικοί όσο αφορά αυτό το ζήτημα.

  6. #4101
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    κριμα και περιμενα χαος να γελασω λιγο

  7. #4102
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    https://twitter.com/ChrisDJackson/st...l-news-updates
    BREAKING Wisconsin Elections Commission Administrator says on @NBCNews: “All of the ballots have been counted.” Joe Biden has won Wisconsin by 20,697 votes.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  8. #4103
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Μου θυμίζει μια ταινία, που οι εκλογές ήρθαν ισόπαλες και την επιλογή θα την καθόριζε μια ψήφος που για κάποιον λόγο, δεν προσμετρήθηκε σωστά, είχε βλάβη το μηχάνημα, και ζητήσανε τον άνθρωπο να ξαναψηφήσει, και απο την μια αυτή και μόνον ψήφο εξαρτώταν ποιός θα ήταν ο προεδρος.

    ΥΓ. Το βρήκα, Swing Vote, 2008 με τον Κέβιν Κοσνερ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 04-11-20 στις 23:24.

  9. #4104
    Εγγραφή
    28-11-2012
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά πάντως, εφόσον πέφτουν τόσες αμφιβολίες στο τραπέζι, το σύστημα της επιστολικής ψήφου είναι προβληματικό και πιο αδύναμο από τη φυσική παρουσία. Δεν είναι λάθος, απλά δεν φαίνεται να στήθηκε σωστά.
    Καταρχήν όλες οι αμφιβολίες προέρχονται από μια συγκεκριμένη πλευρά, που σε αυτήν την περίπτωση είναι ένας wannabe δικτάτορας και τα minions του. Περιέργως μέχρι τις προηγούμενες εκλογές δεν πείραζε κανέναν η συγκεκριμένη διαδικασία. Και κάτι μου λέει ότι αν κέρδιζαν, θα ταύτιζαν την επιστολική ψήφο με την έννοια της δημοκρατίας. Από την άλλη είναι αδιανόητο να μην απαιτείται ταυτότητα για να ψηφίσεις.

  10. #4105
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nostra_fora Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν όλες οι αμφιβολίες προέρχονται από μια συγκεκριμένη πλευρά, που σε αυτήν την περίπτωση είναι ένας wannabe δικτάτορας και τα minions του. Περιέργως μέχρι τις προηγούμενες εκλογές δεν πείραζε κανέναν η συγκεκριμένη διαδικασία. Και κάτι μου λέει ότι αν κέρδιζαν, θα ταύτιζαν την επιστολική ψήφο με την έννοια της δημοκρατίας. Από την άλλη είναι αδιανόητο να μην απαιτείται ταυτότητα για να ψηφίσεις.
    Δεν νομίζω πως δεν υπάρχει ταυτοποίηση στις ΗΠΑ. Ούτε νομίζω ότι υπάρχει θέμα με τις επιστολικές ψήφους, μην αρχίζουμε να κάνουμε αναλύσεις στη βάση tweet της κάθε Τραμπίτσας
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #4106
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nostra_fora Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν όλες οι αμφιβολίες προέρχονται από μια συγκεκριμένη πλευρά, που σε αυτήν την περίπτωση είναι ένας wannabe δικτάτορας και τα minions του. Περιέργως μέχρι τις προηγούμενες εκλογές δεν πείραζε κανέναν η συγκεκριμένη διαδικασία. Και κάτι μου λέει ότι αν κέρδιζαν, θα ταύτιζαν την επιστολική ψήφο με την έννοια της δημοκρατίας. Από την άλλη είναι αδιανόητο να μην απαιτείται ταυτότητα για να ψηφίσεις.
    Αν φτάνουν σε σημείο να εμπλέκονται δικαστές με το USPS τότε υπάρχουν γκρίζες ζώνες. Δεκτό όμως το επιχείρημα σου, δεδομένου ότι ο Τραμπάκουλας έχει κάνει τη δυσπιστία σημαία.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  12. #4107
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ισχύει αυτό δεν τη λες και μικρή τρύπα στο σύστημα.
    Well εδώ ο τύπος του συμβούλευε να πάνε να το κάνουν επίτηδες https://www.nytimes.com/2020/09/02/u...ote-twice.html και είμαι σίγουρος ότι αρκετοί θα πήγαν.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  13. #4108
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ttsesm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Well εδώ ο τύπος του συμβούλευε να πάνε να το κάνουν επίτηδες https://www.nytimes.com/2020/09/02/u...ote-twice.html και είμαι σίγουρος ότι αρκετοί θα πήγαν.
    Τερτίπια Τραμπ για να κάνει ό,τι μπορεί να παρουσιάσει το σύστημα ως νοθευμένο κλπ.

    Υπομονή και θα ξέρουμε ελπίζω σε κάποια 24ωρα ή συντομότερα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #4109
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι στοιχηματζίδες ξαναδίνουν sleepy Joe ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #4110
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω πως δεν υπάρχει ταυτοποίηση στις ΗΠΑ. Ούτε νομίζω ότι υπάρχει θέμα με τις επιστολικές ψήφους, μην αρχίζουμε να κάνουμε αναλύσεις στη βάση tweet της κάθε Τραμπίτσας
    Ταυτοποίηση υπάρχει απλά δεν γίνεται την ημέρα των εκλογών. Το σύστημα είναι τόσο αυτοματοποιημένο απ' όσο καταλαβαίνω που μόνο εκ των υστέρων μπορουν να δουν ποιος ψήφησε διπλά και εφόσον τόσο οι επιστολικές όσο και κανονικές ψήφοι έχουν μετρηθεί. Με όποιο μικρό error μπορεί να υπάρξει φυσικά.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

Σελ. 274 από 592 ΠρώτηΠρώτη ... 254264269272273274275276279284294 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-18, 20:09
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-18, 22:03
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-18, 13:33
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-18, 01:36
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-17, 19:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας