Σελ. 11 από 140 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 2090
  1. #151
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαχλαμάρες.
    Δεν έγραψα μόνο για την κολυμβήθρα σε νεογέννητα. Έγραψα και για μία ολόκληρη κοινωνία που σε εξαναγκάζει να ακολουθήσεις τον σωρό.

    Αν θεωρείς ότι ο εξαναγκασμός σε βάφτιση, οι σταυροί, οι τελετές, οι καθημερινές προσευχές, οι χίλιες και μία χριστιανικές εικόνες μιας κοινωνίας, δεν σε ωθούν στο να παραμείνεις σε αυτό που αποφάσισαν για σένα όταν το μόνο που ήξερες να κάνεις είναι να κλαις, να τρως και να χ@ζεις, απλά διαφωνούμε.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #152
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Θρησκεία, 2. Ομάδα, 3. Πολιτικές απόψεις.
    Εγω που έχω και στα τρία τι είμαι δηλαδή;

    ΥΓ. Εντάξει, στο θέμα ομάδα, μετά την δική μου ομάδα, συμπαθώ περισσότερο την ομάδα του πατέρα μου. Αλλα'γενικά το ποδόσφαιρο δεν το βλέπω, δεν το παρακολουθώ, δεν ασχολούμαι, μου προκαλεί αηδία.

  3. #153
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλα'γενικά το ποδόσφαιρο δεν το βλέπω, δεν το παρακολουθώ, δεν ασχολούμαι, μου προκαλεί αηδία.
    Έρχεσαι στα λόγια μου
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #154
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έγραψα μόνο για την κολυμβήθρα σε νεογέννητα. Έγραψα και για μία ολόκληρη κοινωνία που σε εξαναγκάζει να ακολουθήσεις τον σωρό.

    Αν θεωρείς ότι ο εξαναγκασμός σε βάφτιση, οι σταυροί, οι τελετές, οι καθημερινές προσευχές, οι χίλιες και μία χριστιανικές εικόνες μιας κοινωνίας, δεν σε ωθούν στο να παραμείνεις σε αυτό που αποφάσισαν για σένα όταν το μόνο που ήξερες να κάνεις είναι να κλαις, να τρως και να χ@ζεις, απλά διαφωνούμε.
    Είμαι η ζωντανή απόδειξη ότι όλα αυτά δεν με ελέγχουν. Σέβομαι την χριστιανική πίστη, πάω στην εκκλησία για εθιμοτυπικούς λόγους, όπως όμως θα πήγενα και σε μια συναγωγή ή σε ένα τζαμί. Σεβόμενος την πίστη των άλλων, αλλά όχι ότι θαναι δική μου πίστη. Οπότε το πρόβλημα είναι καθαρα δικό σου φίλε μου, γιατί μια κοινωνία θαχει κάποια εθιμοτυπικά κλπ κλπ. Μια κοινωνία άθεων πχ θαταν ακριβώς το αντίθετο, όπως οι συήθειες και τα εθιμοτυπικά θαταν ενάντια στην θρησκεία (έχουμε παραδειγμα πχ ΕΣΣΔ ή Κίνα κλπ). Για κάποιους πιστούς οποιουδήποτε δόγματος αυτή η αντίθετη συμπεριφορά θαχε ακριβώς το ίδιο σκεπτικό σαν και σένα, απο την ανάποδη.

    Το θέμα δεν είναι λοιπόν πως σε μεγαλώνουν, αλλά να μπορείς να σπάσεις τις προκαταλήψεις με τις οποίες μεγάλωσες. Εαν δεν μπορείς να τις σπάσεις, δεν φταίει το σύστημα, γιατί το κάθε σύστημα θα σε μεγαλώσει με τις δικές του προκαταλήψεις. Ετσι είναι.

  5. #155
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι αλλά μπορεί να περπατήσει πάνω στο νερό! ειδικά αν είναι κρύο!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσοστό ορθόδοξων χριστιανών 90+%, τι να κάνουμε εδώ μεγάλωσες Deal with it.
    Έρευνα του ΠΑΜΑΚ;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  6. #156
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι η ζωντανή απόδειξη ότι όλα αυτά δεν με ελέγχουν.
    Και εγώ μία από τα ίδια. Αλλά δεν βγαίνει έτσι το νόημα από outliers.
    Εγώ και εσύ μπορεί να είμαστε η ζωντανή απόδειξη ότι μας αρέσει και διαπρέπουμε στην πυρηνική φυσική, ότι παίζουμε την χημεία στα δάχτυλα, αλλά δεν είμαστε ο κανόνας. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

    Δεν θεωρώ κακό το να είναι κάποιος χριστιανός προς... θεού. Όταν και αν το επιλέξει μπορεί να γίνει ότι θέλει. Μπορεί να τα παρατήσει όλα και να γίνει πριγκίπισσα. Αλλά αυτό δεν συμβαίνει. Αυτό που ισχύει στην περίπτωση μας, είναι κάτι ωμό και αισχρό.

    Κάποιοι έχουν την βεβαιότητα πως ο άνθρωπος έχει ανάγκη έναν οποιονδήποτε θεό, αλλά εγώ το διαφωνώ. Αν μεγαλώσεις 10 παιδιά μακριά από τα καρκινώματα των πιστεύω και των πρέπει, κανένα από τα 10 παιδιά, όταν ωριμάσει, δεν θα λατρέψει κανέναν . Ούτε έναν θεό στον ουρανό, ούτε μία ιερή αγελάδα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #157
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή το 90+% των Ελλήνων τις Κυριακές το πρωί είναι στην εκκλησια της ενορίας τους?
    Τετάρτες και ψυχοσάββατα ακολουθούν νηστεία? ή ίσως να έχουμε γεμίσει φαρισαίους;
    Δεν υπάρχει υποχρεωτικότητα στο να πηγαίνεις εκκλησία ή στο να νηστεύεις. Άλλο το να είσαι τυπικός χριστιανός και άλλο σωστός.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  8. #158
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει υποχρεωτικότητα στο να πηγαίνεις εκκλησία ή στο να νηστεύεις. Άλλο το να είσαι τυπικός χριστιανός και άλλο σωστός.
    ΟΧΙ ΛΑΘΟΣ. δεν είναι καθόλου διαφορετικά. Υπάρχουν κανόνες και οι κανόνες είναι για να τους ακολουθούν οι πιστοί και συγκεκριμένες τιμωρίες αν τους παραβιάζεις (δες εδώ)
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  9. #159
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρθηκε η ελεύθερη επιλογη θρησκείας κάτι που σε καμία περίπτωση δεν ισχύει και σε αυτό απαντάω. Η συντριπτική πλειοψηφία των ελληνων για παράδειγμα, βαφτίζεται γρήγορα - γρήγορα ακριβώς για τον αντίθετο λόγο. Για να μην έχει την ελευθερία επιλογής. Είναι αισχρό και πρέπει να σταματήσει. Φτάσαμε στο 2019 καιρός να εξελιχθουμε.

    Δεν με ενοχλεί τίποτα απ όσα αναφέρεις γιατί δεν έχουν καμία σημασία. Είτε η εικονολατρεία των χριστιανών, είτε μια λατρεία σε ένα μπαμπού των ιθαγενών, είναι το ίδιο και το αυτό. Απλώς για κάποιο λόγο ο χριστιανός απορεί με τον ιθαγενή, ο ιθαγενής απορεί με τον χριστιανό και εγώ απορώ και με τους δύο.

    Το πως η θρησκεία επιβάλεται και επεμβαίνει στην κοινωνία είναι αυτό που με ενοχλεί.
    Το ότι δηλαδή σε βαπτίζουν σε μια κολυμπήθρα, σημαίνει ότι δεν έχεις δικαίωμα να πιστέψεις (ή να ΜΗ πιστέψεις) σε ότι γουστάρεις;
    Το αν οι γονείς σου θέλουν να σε πουν χριστιανό, ή βουδιστή ή μωαμεθανό, είναι κάτι το οποίο δεν σε αφορα ως άνθρωπο.

    Αυτό ειναι κάτι που εν τέλει θα περίμενα (όχι μόνο για σένα αυτο) ο καθένας να το έχει κατανοήσει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαχλαμάρες. Αλλοίμονο αν πιστεύεις ότι ο νηπτιοβαπτισμός δεσμεύει κάποιον στο να είναι άθρησκος, άθεος, ή γίνει οπαδός άλλης θρησκείας. Το ότι το συντριπτικό ποσοστό "είναι" τελικά ΧΟ (εστω τυπικά) δεν είναι λόγω νηπτιοβαπτισμού, αλλά γιατί έτσι μεγαλώσαμε απο τις οικογένειακό περιβάλλον, με εθιμα και θεσμούς που πηγάζουν απο την χριστιανική πίστη. Και αυτά τα έθιμα ειναι που κρατάνε τον κόσμο περισσότερο, γιαυτό βλέπεις το αδιαχώρητο στις εκκλησίες μόνο κάθε Πάσχα και 15Αυγουστο. Η πίστη στην πλειονότητα του κόσμου είναι μια τυπολατρεία, που έρχεται απο αυτές τις συνήθειες. Κανείς δεν εμποδίζει κάποιον να αλλάξει θρησκευμα, όποτε θέλει, είτε ουσιαστικά είτε και τυπικά (αν και για το τελευταίο δεν ξέρω). Σε πολλά μάλιστα σημεία θεωρώ ότι είμαστε θεσμικά πιο προοδευτικοί απο κάποιες άλλες χώρες. Πχ στην εκπαίδευση μπορείς να πάρεις απαλλαγή απο το μάθημα των θρησκευτικών, χωρίς να χρειάζεται να είσαι δηλωμένος ως πιστός άλλης θρησκείας, απλά και μόνο έτσι.Δεν πιστεύω στην ΧΟ πίστη, και πάει τέλειωσε.
    Ετσι ακριβώς.
    Οποιος πραγματικά πιστεύει ότι ένα βάπτισμα σε μικρή ηλικία δεσμεύει τον άνθρωπο είναι τουλάχιστον βλάκας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσοστό ορθόδοξων χριστιανών 90+%, τι να κάνουμε εδώ μεγάλωσες Deal with it.
    Σιγά μη σε ρωτήσουμε.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  10. #160
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι ακριβώς.
    Οποιος πραγματικά πιστεύει ότι ένα βάπτισμα σε μικρή ηλικία δεσμεύει τον άνθρωπο είναι τουλάχιστον βλάκας.
    αν ήταν έτσι τότε η εκκλησια δεν θα κυνηγούσε να βαπτίσει τα παιδιά πριν περπατήσουν και θα περίμενε μέχρι πχ τα 12 χρόνια όπως κάνουν οι Εβραίοι. Μας βαφτίζουν μόνο και μόνο για να μπορούν να λένε για 90+% και άλλα τέτοια στατιστικά. Η επίσημη δικαιολογία είναι μη χτυπήσεις και πεθάνεις και πας στη κόλαση αβάπτιστος, οπότε τότε υπάρχει το ερώτημα γιατί δεν το κάνουν μαζί με τον τοκετό?
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  11. #161
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ήταν έτσι τότε η εκκλησια δεν θα κυνηγούσε να βαπτίσει τα παιδιά πριν περπατήσουν και θα περίμενε μέχρι πχ τα 12 χρόνια όπως κάνουν οι Εβραίοι. Μας βαφτίζουν μόνο και μόνο για να μπορούν να λένε για 90+% και άλλα τέτοια στατιστικά. Η επίσημη δικαιολογία είναι μη χτυπήσεις και πεθάνεις και πας στη κόλαση αβάπτιστος, οπότε τότε υπάρχει το ερώτημα γιατί δεν το κάνουν μαζί με τον τοκετό?
    Ναι αλλά η περιτομή περιτομή, εκείνο μάλιστα είναι κάτι που πολύ δύσκολα αλλάζει, μια χαρά είμαστε, την βγάζουμε καθαρή με ενα μπάνιο.

  12. #162
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.018
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι πράξεις δείχνουν το πόσο καλός είναι ένας Χριστιανός και όχι το αν πηγαίνει τακτικά στην εκκλησία.
    Όσο τώρα αν μας ελέγχουν μέσω της θρησκείας "κούνια που τους κούναγε" αν το πιστεύουν αυτό ορισμένοι παπάδες. Εγώ όταν πάω εκκλησία πάω για το Χριστό και στον οίκο του Θεού και όχι για τους παπάδες

  13. #163
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πράξεις δείχνουν το πόσο καλός είναι ένας Χριστιανός και όχι το αν πηγαίνει τακτικά στην εκκλησία.
    Όσο τώρα αν μας ελέγχουν μέσω της θρησκείας "κούνια που τους κούναγε" αν το πιστεύουν αυτό ορισμένοι παπάδες. Εγώ όταν πάω εκκλησία πάω για το Χριστό και στον οίκο του Θεού και όχι για τους παπάδες
    Στο τελευταίο μέρος που θα πήγαινε ο χριστός είναι σε μία εκκλησία. Σόδομα και γόμορα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  14. #164
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.018
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή βλέπω κάποια πράγματα στην εκκλησία που δεν μου αρέσουν, αυτό δεν σημαίνει ότι θα αλλαξοπιστήσω κιόλας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο τελευταίο μέρος που θα πήγαινε ο χριστός είναι σε μία εκκλησία. Σόδομα και γόμορα.
    θα κριθούν όλοι για τις πράξεις τους όσο ψηλά και αν βρίσκονται και ο νοών νοητό.

  15. #165
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιοι έχουν την βεβαιότητα πως ο άνθρωπος έχει ανάγκη έναν οποιονδήποτε θεό, αλλά εγώ το διαφωνώ. Αν μεγαλώσεις 10 παιδιά μακριά από τα καρκινώματα των πιστεύω και των πρέπει, κανένα από τα 10 παιδιά, όταν ωριμάσει, δεν θα λατρέψει κανέναν . Ούτε έναν θεό στον ουρανό, ούτε μία ιερή αγελάδα.
    H πράξη δείχνει το αντίθετο. Η θρησκεία πολεμήθηκε απο τον υπαρκτό σοσιαλισμό, ως το όπιο του λαού. Και παρόλο που μετά απο 3-4 γενιές υπαρκτού σοσιαλισμού και καταπολέμησης και μάλιστα με άγρια μέσα καθε μορφής θρησκοληψείας, βλέπουμε τρομερή αναβίωση της θρησκείας τόσο στην Ρωσία όσο και στην κομμουνιστική Κίνα ακόμη.
    Αρα δεν είναι ετσι όπως τα λές. Πολλοί άνθρωπο, ίσως το συντριπτικό ποσοστό, έχουν ανάγκη πίστης σε μια θρησκεία.

Σελ. 11 από 140 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας