Σελ. 21 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 332
  1. #301
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/20Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    Ευχαριστώ πάρα πολύ. Άρα παίζει εγώ εκεί που γινόταν μπλε κ μετά κοκκινο, απλά κάνοντας reboot να μπήκα τυχαία στην άλλη bank στην οποία (μάλλον) είχα κάνει κλώνο το Ansuel. Βέβαια νομίζω ότι δεν γίνεται μπλε το λαμπάκι αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αλλά δεν παίρνω κ όρκο. Όπως καταλαβαίνεις θα παίξει τρελός πειραματισμός απόψε κ θα ενημερώσω!!

    Edit: Την επιλογή OBP check που κάνει αυτά τα περίεργα την έχετε ενεργοποιημένη;
    Spoiler:
    Force the device to always use bank_2 partition as booted partition and bank_1 as active but corrupted
    This will also ensure that overlay (configs/mods partition) of bank_1 is empty or just have the rooting script preloaded.
    This bank plan allow to use TFTP flashing, as a reliable recovery procedure in case we mess-up with the bank_2 overlay


    Update:
    1. @RaNd ο τρόπος που περιγράφεις κάτω κάτω στα αγγλικά απαιτεί ποτενσιόμετρο κτλ, μένει μόνο ο τρόπος με τα συγχρονισμένα reset, αλλά δεν ξέρω αν με το συγκεκριμένο firmware λειτουργεί στα σίγουρα. Δε το δοκίμασα.
    2. Το OBP σε πολλά σχόλια αναφέρεται ότι πρέπει να είναι όντως ενεργοποιημένο για να έχουμε μεγαλύτερη επιτυχία για recovery σε περίπτωση που χρειαστεί. Το αφήνουμε έτσι κ δεν το πειράζουμε.
    3. Αφού το απενεργοποίησα παρ όλα αυτά κ επέλεξα switchover από το GUI για να με βάλει στην bank 2, δεν με έβαλε κ ξανά μπήκε στην bank 1!!
    4. https://github.com/Ansuel/tch-nginx-gui/issues/957 Προς τα τελευταία σχόλια ένας χρήστης κάνει post ακριβώς όπως το δικό μου "πρόβλημα". (Bank 1 Unknown). Στο αμέσως επόμενο σχόλιο του απαντούν πως είναι φυσιολογικό καθώς περιέχει το modoverlay (το έψαξα ελάχιστα, δεν είδα πως λειτουργεί) κ όντως ο Ansuel το έχει προσθέσει στο Changelog (το modoverlay), οπότε το αφήνω έτσι όπως είναι κ δεν ασχολούμαι άλλο με τις μπάνκες!!

    Αυτά!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leopseft : 17-11-20 στις 23:26.

  2. #302
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.940
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Δεν έχω ιδέα πως και οι δύο banks είχαν το 17.2!

    Πριν καμιά ώρα μου εμφάνισε πάλι προβλήματα hardware reset και από την αρχή...

    Τώρα τα banks είναι έτσι...

    Κώδικας:
    Active Bank
    bank_1
    Active Version
    Unknown
    Passive Bank
    bank_2
    Passive Version
    17.2.0278-0901008-20180108115245-2597a15beef0a16dce9ac18ae3eef4aeb0fd16a4

  3. #303
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/20Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    Τι πρόβλημα σου παρουσιάζει συγκεκριμένα;

    Ενημερωτικά περιγράφω τα στάδια του boot γιατί δεν είναι κάτι που το παρακολουθείς καθημερινά (παίρνει κ 5 λεπτά) κ ομολογώ ότι κ εμένα με ξένιζαν στην αρχή γιατί δε τα θυμόμουν επακριβώς.

    1. Όλα τα λαμπάκια ανάβουν μαζί πολύχρωμα 3 φορές. (1 αμέσως μόλις πατάς το power, μετά κόκκινο το αριστερό, μετά πολύχρωμα όλα, μετά κόκκινο αριστερό, άλλη μια φορά όλα πολύχρωμα)
    2. Μένει το κόκκινο αναμμένο μόνο του για αρκετό χρόνο.
    3. Το κόκκινο γίνεται μπλε.
    4. Ανάβουν τα λαμπάκια για τα 2 bands του wifi κ αναβοσβήνει το b.
    5. Σε κάποια φάση (νομίζω ξανά σβήνουν τα υπόλοιπα) το αριστερό αναβοσβήνει γρήγορα κόκκινο κ μπλε.
    6. Ξανά μένει μόνο το κόκκινο αριστερά αναμμένο κ στη συνέχεια ξανά ανάβουν τα 2 wifi κ αναβοσβήνει το b.
    7. Όταν σταματήσει να αναβοσβήνει το b κ ανάψει σταθερά, ανάβει κόκκινο το @, μετά γίνεται πράσινο, κάνει register κ η τηλεφωνία κ αν έχεις enabled το eco led γίνεται το αριστερό κόκκινο πράσινο κ μένει μόνο αυτό΄αναμμένο!!

    Εσένα που σκαλώνει;!!

    Για δοκίμασε να το αφήσεις κ όπως είναι τώρα να δούμε αν θα ξανά κάνει τα τρελά του.

  4. #304
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.940
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Μάλλον πήγε να πάρει το τελευταίο official update του GUI και σκάλωσε.

    Δηλαδή δεν υπάρχει πρόβλημα που η bank 1 είναι κενή απ' ότι κατάλαβα;

    4 λεπτά και κάτι κάνει για να πάρει και ΙP μετά από reboot.

    Δεν πειράζει.

  5. #305
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/20Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    Τόσο κάνει γύρω στα 5 λεπτά. Ίσως να βελτιώνεται αν στα dsl modulation αφήσουμε μόνο το vdsl2, δεν το έχω δοκιμάσει. Δηλαδή εσύ σε ποιό είσαι χωρίς να "σκαλώνει";

  6. #306
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.940
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    9.5.38 νομίζω.

    Το πήρε κανονικά το καινούριο, τώρα μετά το root.

    Όλα καλά.

    Πλέον επαναφορά ρυθμίσεων μόνο με το εργαλείο του openwrt, όχι της Technicolor.

  7. #307
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/20Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    Για την bank δεν υπάρχει πρόβλημα που λέει unknown όχι. Άλλωστε αν δεις διαβάζει κανονικά το firmware version στο πρώτο πλακάκι στο interface που λέει mint 14.2 κτλ κ έχω κάνει post κ ένα bugtrack από το github που αναφέρεται ότι έτσι πρέπει να το βλέπει, ως unknown!

  8. #308
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.940
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Μια χαρά τότε! Πρέπει να πάρω ακόμα ένα για ανταλλακτικό να έχω, ή ένα 4130.

  9. #309
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/20Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    @famous-walker κάνεις ένα κόπο να μου δώσεις 2 output από το ssh γιατί μου βγάζει κάποια error που δε μου αρέσουν;

    cat /etc/opkg.conf
    opkg update

    Είχα πειράξει πολύ πράγμα παλιά στην προσπάθεια μου να εγκαταστήσω έναν adblocker (Μάταια).

    Πόση free ram έχεις; Εγώ 19.

  10. #310
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.940
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    33 MB Ram έχω...

    Αλλά με το νέο GUI σαν να αργεί κάπως το interface.

    Κώδικας:
    lists_dir ext /var/opkg-lists
    option overlay_root /overlay
    src/gz chaos_calmer_base http://archive.openwrt.org/chaos_calmer/15.05.1/brcm63xx/generic/packages/base
    src/gz chaos_calmer_packages http://archive.openwrt.org/chaos_calmer/15.05.1/brcm63xx/generic/packages/packages
    src/gz chaos_calmer_luci http://archive.openwrt.org/chaos_calmer/15.05.1/brcm63xx/generic/packages/luci
    src/gz chaos_calmer_routing http://archive.openwrt.org/chaos_calmer/15.05/brcm63xx/generic/packages/routing
    src/gz chaos_calmer_telephony http://archive.openwrt.org/chaos_calmer/15.05/brcm63xx/generic/packages/telephony
    src/gz chaos_calmer_management http://archive.openwrt.org/chaos_calmer/15.05.1/brcm63xx/generic/packages/management
    
    arch all 100
    arch brcm63xx 200
    arch brcm63xx-tch 300
    
    Downloading http://archive.openwrt.org/chaos_calmer/15.05.1/brcm63xx/generic/packages/base/Packages.gz
    Updated list of available packages in /var/opkg-lists/chaos_calmer_base
    Downloading http://archive.openwrt.org/chaos_calmer/15.05.1/brcm63xx/generic/packages/packages/Packages.gz
    Updated list of available packages in /var/opkg-lists/chaos_calmer_packages
    Downloading http://archive.openwrt.org/chaos_calmer/15.05.1/brcm63xx/generic/packages/luci/Packages.gz
    Updated list of available packages in /var/opkg-lists/chaos_calmer_luci
    Downloading http://archive.openwrt.org/chaos_calmer/15.05/brcm63xx/generic/packages/routing/Packages.gz
    Updated list of available packages in /var/opkg-lists/chaos_calmer_routing
    Downloading http://archive.openwrt.org/chaos_calmer/15.05/brcm63xx/generic/packages/telephony/Packages.gz
    Updated list of available packages in /var/opkg-lists/chaos_calmer_telephony
    Downloading http://archive.openwrt.org/chaos_calmer/15.05.1/brcm63xx/generic/packages/management/Packages.gz
    Updated list of available packages in /var/opkg-lists/chaos_calmer_management

  11. #311
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/20Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    Δεν σου εμφανίζει καθόλου collected errors στο τέλος; Ναι όντως είναι αργό.


    edit:
    Σε εμένα με:

    Κώδικας:
    cat /etc/opkg/distfeeds.conf
    έβλεπα τις ίδιες καταχωρήσεις με το άλλο config. Το άδειασα κ έστρωσε χαρακτήρα.

    Εσένα είναι άδειο;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leopseft : 21-11-20 στις 21:04.

  12. #312
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.940
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Όχι δεν έβγαλε errors.

    Περιμένω ένα ολοκαίνουριο 4130 από Ιταλία. Ζήτησα από την Wind να μου στείλουν το firmware τους και αν γίνεται να το καταχωρήσουν μέσω σειριακού αριθμού και mac address στο σύστημά τους, για να λειτουργήσει και το VoIP. Δεν νομίζω να το κάνουν και αυτός θα είναι ο λόγος που θα πάω στην Cosmote μετά την λήξη του συμβολαίου.
    Τα άλλα που δίνουν πλέον, δεν είναι openwrt και δεν βλέπω να μπορείς να έχεις πολλές επιλογές.

  13. #313
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/20Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    Ναι δεν το δίνουν πλέον. Όσοι τυχεροί πρόλαβαν, πρόλαβαν. Εγώ κάνω όλη τη διαδικασία από την αρχή γιατί με πιάσαν οι ψυχαναγκασμοί μου κ θέλω να είναι τέλειο κ απείραχτο το Ansuel όταν κάτσει επάνω, για να δω τη ram γιατί με σκάλωσες άσχημα!!

    edit: Ίδια ram με πριν έχω μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας δεν άλλαξε κάτι, απλά τώρα είμαι σίγουρος ότι είναι απείραχτο. Για την ιστορία αν παρατηρήσεις το output του script όταν το τρέχεις ξεκινώντας κάνει ξεκάθαρα αντιγραφή της bank 1 στην bank 2 κ στη συνέχεια αφού διαγράψει την bank 1 κάνει reboot. Το λαμπάκι παραμένει ανοιχτό κόκκινο για αρκετή ώρα κ μετά γίνεται έντονο κόκκινο κ τότε ξανά ξεκινά το flashάριμα κ στη συνέχεια ολοκληρώνεται. Το output έχει ξεμείνει λέγοντας rebooting, καθώς κατά το reboot έχει χαθεί το ssh connection.

    Επίσης άλλη παρατήρηση που έκανα είναι ότι αν περάσεις το mst κ δεν αλλάξεις το mtu και το vlan id δεν παίρνεις internet ακόμα κ τις ρυθμίσεις να τραβήξεις. Παίζει μόνο η τηλεφωνία!! Οπότε θέλει οπωσδήποτε να κάνεις τις αλλαγές mtu κ vlan id κ στη συνέχεια τραβάς κ τις αρχικές ρυθμίσεις κ έχεις κ την τηλεφωνία σου!!

    Πάντως αν δεις στην επιλογή mac spoofing βάζεις ότι mac θες. Επομένως ακόμα κ αν αρνηθούν να σου κάνουν register το δεύτερο router, αν τραβώντας τις ρυθμίσεις σου είχες internet κ κατάφερνες να περάσεις ansuel θα μπορούσες στο spoofing να δηλώσεις την mac του router που έχεις τώρα για να δεις μήπως έτσι έπαιζε κ η τηλεφωνία σου!! Αν όντως γίνει μπορείς να κάνεις "μαμά" αυτό που έχεις τώρα αν θέλεις να έχεις κ κάποιο με το default firmware. Άμα αποφασίσεις να πειραματιστείς για την εμπειρία ενημέρωσε για τα αποτελέσματα των δοκιμών!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leopseft : 22-11-20 στις 00:07.

  14. #314
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    484
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν έβγαλε errors.

    Περιμένω ένα ολοκαίνουριο 4130 από Ιταλία. Ζήτησα από την Wind να μου στείλουν το firmware τους και αν γίνεται να το καταχωρήσουν μέσω σειριακού αριθμού και mac address στο σύστημά τους, για να λειτουργήσει και το VoIP. Δεν νομίζω να το κάνουν και αυτός θα είναι ο λόγος που θα πάω στην Cosmote μετά την λήξη του συμβολαίου.
    Τα άλλα που δίνουν πλέον, δεν είναι openwrt και δεν βλέπω να μπορείς να έχεις πολλές επιλογές.
    Λες για το DGA4130; Έχω ένα κλειδωμένο και ένα rooted με Ansuel GUI.

  15. #315
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.940
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Ναι για το 4130, είναι λίγο ανώτερο από το 789 που έχουμε.

Σελ. 21 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας