Σελ. 2 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 180

Θέμα: Baldur's Gate 3!!!

  1. #16
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mithrandir Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι γίνεται αν αύριο μεθαύριο το steam βαρέσει φαλιμέντο?
    Είναι ένα ερώτημα.
    Οι ίδιοι λένε ότι αν είναι να γίνει κάτι τέτοιο θα ξεκλειδώσουν τα παιχνίδια που έχει ο χρήστης,
    και μετά ο χρήστης θα πρέπει να τα κατεβάσει απ'το cloud και να τα κάνει backup με ιδία μέσα.
    Τι θα γίνει στην πράξη θα το δούμε αν/όταν συμβεί.
    Προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου το συλλεκτικόν της υπόθεσης.
    Λίγους 3Α τίτλους αγοράζω όταν είναι φρέσκοι,
    αν βαρέσει φαλιμέντο το steam σε 5 χρόνια,
    και θέλω να ξαναπαίξω κάτι απ'την συλλογή μου (αμφίβολο, γιατί θάχω ήδη 500 ώρες στον τίτλο),
    απλώς θα αγοράσω (πάλι...) την goty/full-extra έκδοση με 5-10$ από το δίπλα μαγαζί.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  2. #17
    Εγγραφή
    11-10-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Speedtouch 585
    SNR / Attn
    32.5(dB) / 15(dB)
    ε στο μυαλό μου,από τη ρομαντική/συλλεκτική σκοπιά, είχα πάντα συνυφασμένη την αγορά αυθεντικού rpg με κουτί + δισκάκι + manual + καμία μινιατούρα.
    τώρα τα 260 μου φαίνονται προσωπικά κάπως για αυτή τη προσφορά, φυσικά για κάποιον άλλο ίσως όχι.


    παρόλα αυτά με ενοχλεί λίγο που ακόμα και σε κάποιο premium προϊόν προωθείται η απόκτηση του στο cloud.
    ναι μεν σου ανήκει αλλά από την άλλη είναι κάπου στο χωροχρονικό συνεχές και άμα πέσει ένας διακόπτης τρέχα γύρευε.

  3. #18
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mithrandir Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε στο μυαλό μου,από τη ρομαντική/συλλεκτική σκοπιά, είχα πάντα συνυφασμένη την αγορά αυθεντικού rpg με κουτί + δισκάκι + manual + καμία μινιατούρα.
    τώρα τα 260 μου φαίνονται προσωπικά κάπως για αυτή τη προσφορά, φυσικά για κάποιον άλλο ίσως όχι.


    παρόλα αυτά με ενοχλεί λίγο που ακόμα και σε κάποιο premium προϊόν προωθείται η απόκτηση του στο cloud.
    ναι μεν σου ανήκει αλλά από την άλλη είναι κάπου στο χωροχρονικό συνεχές και άμα πέσει ένας διακόπτης τρέχα γύρευε.
    Νομίζω πως δώθηκαν εξηγήσεις, τη σήμερον πλέον τα μεγέθη παιχνιδιών είναι απαγορευτικά για "δισκάκια" και μάλιστα το BG3.

    Ως συλλεκτική έκδοση, από εκεί και πέρα, καθείς εφ'ώ ετάχθη όπως σωστά επισημαίνεις αν και από την άλλη, έτσι και βγει φόλα νομίζω πως κανείς θα τα κλαίει τα λεφτά του. Και δεν μιλάμε φόλα γενικά, αλλά ας πούμε γεμάτο σε bugs και θέματα και χρειαστεί μήνες ή χρόνο ή χρόνια (γκουχ... Cyberpunk) να το στρώσουν.

    Εκεί θα έχει μείνει με τους χάρτες και τα αγαλματάκια

    Για τα παιχνίδια στο σύννεφο δεν με ανησυχεί καθόλου το θέμα ιδιοκτησίας, αν υπάρχει κάτι που με ανησυχεί είναι ότι πλέον σχεδόν είναι δεδομένο πως πρέπει κανείς να έχει 10ΤΒ σκληρό δίσκο για να παίζει παιχνίδια
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #19
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mithrandir Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε ας δώσει 3 dual layer blu ray τότε ή ας το κάνει 1 bluray/50GB και τα άλλα 100 ας είναι updates.
    και blu ray να μην έχεις όπως και τα υπόλοιπα αντικείμενα του κουτιού θα κάθονται στη βιβλιοθήκη

    δε ξέρω ίσως και να έχεις δίκιο. αλλά μου γεννήθηκε η απορία τώρα τι γίνεται αν αύριο μεθαύριο το steam βαρέσει φαλιμέντο?
    Το ζήτημα φίλε μου, δεν είναι το μέσο διάθεσης αυτό καθεαυτό (bluray/usb-stick/sd-card ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο).
    Το ζήτημα είναι να έχεις την ιδιοκτησία, αυτού που αγοράζεις. Ο μόνος τρόπος για να γίνει αυτό, είναι να χρησιμοποιήσεις μια DRM-free πλατφόρμα όπως το GOG.

    Πρόσεξε τι λέει εδώ: https://www.hp.com/us-en/shop/tech-t...-pros-and-cons

    When you purchase DRM-protected content online, you aren’t purchasing the content itself. Instead, you’re buying a license to use the content in a way that the copyright holder deems appropriate.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  5. #20
    Εγγραφή
    11-10-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Speedtouch 585
    SNR / Attn
    32.5(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως δώθηκαν εξηγήσεις, τη σήμερον πλέον τα μεγέθη παιχνιδιών είναι απαγορευτικά για "δισκάκια" και μάλιστα το BG3.
    Το ότι δόθηκαν εξηγήσεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν λύσεις έτσι δεν είναι. Γιαυτό υπάρχουν οι μηχανικοί για να δίνουν λύσεις στα προβλήματα που δημιουργούν οι μάνατζερ.

    Άρα αν καταλαβαίνω σωστά από το λινκ του Mosfet, δε μπορώ να μεταπωλήσω το συλλεκτικό αυτό κουτί όσον αφορά αυτό καθ' εαυτό το παιχνίδι, εφόσον ο κωδικός του θα μπει στον δικό μου λογαριασμό steam.
    Επίσης γράφει στο λινκ "However, if a game is removed from Steam for some reason, you no longer have access to it, even if you purchased the license."
    Το χειρότερο σενάριο δηλαδή είναι να το έχεις μέσω DRM ή αλλιώς μέσω του GOG DRM-free. Και στις δύο περιπτώσεις όμως είναι σε μία πλατφόρμα κάπου το προϊόν. Στο μέλλον οποιαδήποτε στιγμή δηλαδή μπορείς να μείνεις με τον tweetie στο χέρι. Στις πλατφόρμες η ασφάλεια ή η υπάρξη τους εξαρτάται από άλλους. Στη βιβλιοθήκη μου εξαρτάται από μένα για κάτι που έχω πληρώσει

  6. #21
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mithrandir Εμφάνιση μηνυμάτων
    τώρα τι γίνεται αν αύριο μεθαύριο το steam βαρέσει φαλιμέντο
    Aυτην την απορια, εχω κατι χρονια τωρα, παιδια, αλλα απαντηση δεν εχω παρει. Κι οχι μονο το στημι, γενικα.
    Οσο για τα δισκακια του παιχνιδιου δεν γινεται να περιεχουν συμπιεσμενα αρχεια και να αποσυμπιεζονται κατα την εγκατασταση?
    Αλλα οπως λεει η παροιμια "τωρα που βρικαμε παπα ας θαψουμε 5-6" οπερ μεθερμηνευομενον, "τωρα που εχουμε ιντερνετ, αστους λακαμαδες να κατεβαζουν" Μια ζωη τελικα, οι γκειμεραδες και οι ΙΧηδες την πληρωνουν

  7. #22
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mithrandir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χειρότερο σενάριο δηλαδή είναι να το έχεις μέσω DRM ή αλλιώς μέσω του GOG DRM-free. Και στις δύο περιπτώσεις όμως είναι σε μία πλατφόρμα κάπου το προϊόν. Στο μέλλον οποιαδήποτε στιγμή δηλαδή μπορείς να μείνεις με τον tweetie στο χέρι. Στις πλατφόρμες η ασφάλεια ή η υπάρξη τους εξαρτάται από άλλους. Στη βιβλιοθήκη μου εξαρτάται από μένα για κάτι που έχω πληρώσει
    Όχι, δεν είναι σωστό το bold. Στο GOG, υπάρχει ο λεγόμενος back-up installer του παιχνιδιού, όπου κατεβάζοντας αυτό το exe (το ίδιο το παιχνίδι δηλαδή), το εγκαθιστάς στο pc σου ανά πάσα ώρα και στιγμή, χωρίς να είσαι log-αρισμένος πουθενά, ακόμα και χωρίς καθόλου internet (π.χ. αν το έχεις σε ένα USB-stick-άκι).
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  8. #23
    Εγγραφή
    11-10-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Speedtouch 585
    SNR / Attn
    32.5(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, δεν είναι σωστό το bold. Στο GOG, υπάρχει ο λεγόμενος back-up installer του παιχνιδιού, όπου κατεβάζοντας αυτό το exe (το ίδιο το παιχνίδι δηλαδή), το εγκαθιστάς στο pc σου ανά πάσα ώρα και στιγμή, χωρίς να είσαι log-αρισμένος πουθενά, ακόμα και χωρίς καθόλου internet (π.χ. αν το έχεις σε ένα USB-stick-άκι).
    ναι έχεις δίκιο το είχα ξεχάσει το offline installer, λάθος μου. σε ευχαριστώ πολύ για τη διόρθωση

    τέλος πάντων για να μη ξεφεύγουμε αυτό που ήθελα να πω είναι ότι σε ένα premium προϊόν σαν το collector's edition θα έπρεπε από τη ρομαντική/συλλεκτική μεριά του θέματος να το έχει το παιχνίδι και σε αποθηκευτικό μέσο πχ usb flash, αν τα πολλαπλά δισκάκια blu ray είναι θέμα. το phantasmagoria είχε βγει σε 7 cds κάποτε
    δε με νοιάζει το πως να σου πω την αλήθεια θα χωρέσουν τα 150GB σε κάποιο μέσο. δε νομίζω να χρειαζόμαστε τη τεχνολογία αποθήκευσης σε κρυστάλλους του superman πάντως για τα 150GB.
    εύχομαι όποιος το πάρει να το χαρεί φυσικά το προϊόν απλά για μένα είναι pass το collector's edition.
    βλέπω ότι και άλλος θα το ήθελε πάντως το φυσικό μέσο
    https://www.reddit.com/r/BaldursGate...physical_copy/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mithrandir : 13-04-23 στις 13:11.

  9. #24
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Ευχάριστα τα νέα, νομίζω, καθώς σε κάτι εξόχως σπάνιο στο χώρο του gaming, η ημερομηνία διάθεσης μεταφέρεται νωρίτερα από 31 Αυγ στις 3 Αυγούστου. Η εξήγηση είναι για να αποφευχθούν "συγκρούσεις" στις επερχόμενες διαθέσεις κατά το Σεπτέμβριο των Starfield και DLC Cyberpunk 2077.

    Please don't suck, please don't suck, please don't suck

    Και επίσης παρακαλώ σας - αν γίνεται - να τρέχει αβίαστα στο Steam Deck για να το έχω μαζί μου αν τυχόν βρίσκομαι σε διακοπές
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #25
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Για όσους ενδιαφέρονται, να υπενθυμίσω πως εάν αγοράσετε το BG3 στην Early Access που είναι ακόμα και για 2 ημέρες, από 3 Αυγούστου αυτομάτως θα "αναβαθμιστείτε" σε Deluxe Edition που στην τελική μάλλον σε cosmetic επίπεδο δίνει ορισμένα εξτραδάκια.

    Νομίζω ότι αξίζει καθώς το αγοραίο κόστος θα είναι +20 Ευρά και στη συγκεκριμένη περίπτωση - αν και δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες - είναι πολύ δουλεμένο το παιχνίδι και δεν φαίνεται να υπάρχει ρίσκο για τίποτε ψυχρολουσίες με την launch version όπως έχει καεί κόσμος και ντουνιάς που είχε προ-αγοράσει πόσους ΑΑΑ τίτλους.

    Έχοντας ρίξει μόνο μια ώρα στο EA βλέπω κάτι μοναδικό να βγαίνει εδώ. Και βαστιέμαι να μην το συνεχίσω επειδή ούτως ή άλλως θα σβηστεί όλη η πρόοδος για όλους τους παίκτες στις 3 Αυγούστου και άρα θα πρέπει να αρχίσουν όλοι από το Act 1 αν και η Larian λέει ότι η Act 1 θα έχει περίπου 33% περισσότερο content στην κανονική έκδοση σε σχέση με την ΕΑ.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #26
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Θενκς για τα νεα. Καλως να μας ερθει. Εγω παντως, αγορα μονο απο GOG. backup installer και εγκατασταση στο PC, διπλα στο Baldur's Gate reloaded, για χρονια, ακομα κι αν χρειαστει να αγορασω ξεχωριστον ssd, μονο για αυτο. Βεβαιως, βεβαιως, αν υπαρξει εκδοση με αγαλματακια, βιβλιαρακια κτλ, ακομα κι απο το φαγητο θα κοψω για να την παρω. Αντε καλο μας καψιμο

  12. #27
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    122GB θα είναι το τελικό αρχείο ενώ θα απαιτεί 160GB ελεύθερου χώρου για να γίνει η εγκατάσταση.

    Χωρίς να μπορούμε να κάνουμε preload, οπότε σήμερα μετά τις 18:00 ώρα Ελλάδος, πρώτα θα πρέπει να κατεβάσουμε το τέρας και μετά θα μπορούμε να παίξουμε.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  13. #28
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    122GB θα είναι το τελικό αρχείο ενώ θα απαιτεί 160GB ελεύθερου χώρου για να γίνει η εγκατάσταση.

    Χωρίς να μπορούμε να κάνουμε preload, οπότε σήμερα μετά τις 18:00 ώρα Ελλάδος, πρώτα θα πρέπει να κατεβάσουμε το τέρας και μετά θα μπορούμε να παίξουμε.
    Ναι και χωρίς να λάβουμε υπόψιν ότι μπορεί το σύστημα ελαφρώς να γονατίσει καθώς υποθέτω ότι χιλιάδες θα κατεβάζουν ταυτόχρονα.

    Επίσης, έβγαλε χθες ένα "έκτακτο" η Larian που προτείνει τη διαγραφή όλων των saves του ΕΑ καθώς και του ΕΑ μιας και ούτως ή άλλως θα είναι clean install

    - - - Updated - - -

    H Larian επίσης συνιστά εγκατάσταση σε SSD - τώρα βέβαια αν έχει κανείς 160GB σε SSD είναι άλλο θέμα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #29
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι και χωρίς να λάβουμε υπόψιν ότι μπορεί το σύστημα ελαφρώς να γονατίσει καθώς υποθέτω ότι χιλιάδες θα κατεβάζουν ταυτόχρονα.

    Επίσης, έβγαλε χθες ένα "έκτακτο" η Larian που προτείνει τη διαγραφή όλων των saves του ΕΑ καθώς και του ΕΑ μιας και ούτως ή άλλως θα είναι clean install

    - - - Updated - - -

    H Larian επίσης συνιστά εγκατάσταση σε SSD - τώρα βέβαια αν έχει κανείς 160GB σε SSD είναι άλλο θέμα
    Τα SSD πλέον είναι πάμφθηνα παίζουν από 0.04 έως 0,07 το GB

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  15. #30
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Με 75.2 Mbps και κάμποσο lag μάλλον λόγω κίνησης, καλά μεσάνυχτα έτσι όπως πάει
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 2 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας