Σελ. 6 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 180

Θέμα: Baldur's Gate 3!!!

  1. #76
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.380
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Για να το παίξεις, πρέπει να έχεις εμπειρία από κάποιο άλλο game ή από κάποιο προηγούμενο της σειράς;
    Έχω παίξει Skyrim, Oblivion. Είναι κοντά σε αυτά;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  2. #77
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να το παίξεις, πρέπει να έχεις εμπειρία από κάποιο άλλο game ή από κάποιο προηγούμενο της σειράς;
    Έχω παίξει Skyrim, Oblivion. Είναι κοντά σε αυτά;
    Όχι, αυτά είναι action RPG εδώ έχεις ένα "κλασικό" turn-based RPG. Από μια άποψη είναι πολύ απλούστερο από ARPG μιας και το στυλ δεν δυσκολεύει. Από την άλλη, βέβαια, έχει πολύ περισσότερο βάθος μιας και χρειάζεται στρατηγική, κατανόηση των spells κοκ. Αλλά, στην τελική στο normal επίπεδο δεν είναι και τόσο απαιτητικό.

    Επίσης, δεν χρειάζεται να κάτσεις να μάθεις τι έγινε στα προηγούμενα 2 BG, εκτός και αν εσύ το θέλεις - το παιχνίδι είναι 100% αυτοτελές έτσι όπως είναι αλλά αν ξοδέψεις 10-15 λεπτά από το χρόνο σου για ένα recap βίντεο στο ΥΤ (υπάρχουν δεκάδες, μην πω εκατοντάδες) θα έχεις μπει πολύ περισσότερο στο lore.

    Και, στην τελική, δες και ένα gameplay video στο ΥΤ (πάλι χιλιάδες υπάρχουν) να διαπιστώσεις αν σου "κάνει" σαν παιχνίδι.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #78
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν χρειάζεται να κάτσεις να μάθεις τι έγινε στα προηγούμενα 2 BG,
    Δεν χρειαζεται, αγαπητε συμφορουμιτη, αλλα ΑΞΙΖΕΙ!. Και επιδη τα γραφικα των 1 και 2 ειναι ΟΚ πολυ παλαια, θα συνιστουσα κατεβασμα του B.G. Reloaded, που παιζεις τα παιχνιδια με γραφικα NWN2, που ειναι πιο μοντερνα. Δωρεαν απο το Nexus.

  4. #79
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Μια χαρά παίζεται και μόνο του, απλά θα χάσεις μπόλικα references στα προηγούμενα.
    Υπογραφή

  5. #80
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.380
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν μόλις το ξεκίνησα.
    Ομολογώ ότι δεν είναι ομαλό το ξεκίνημα για άτομα που δεν έχουν ξαναπάιξει τέτοιο παιχνίδι.
    Το TUUTORIAL απλά ανύπαρκτο.
    Βρίσκεις κάτι brain jars πχ στην αρχή. Τα σπας ή όχι; Κερδίζεις κάτι;
    Μετά βρίσκεις κάτι tablets με κείμενα πάνω σε κάτι τραπέζια. Χρειάζονται ή όχι; Τα παίρνω ή όχι;
    Οκ στη μαχή, ξεκάθαρο ότι χρησιμοποιείς το action με τη μεγαλύτερη ζημιά.
    Μετά έχεις αποφάσεις βασισμένες πάνω σε ζάρια. Πώς ξέρεις ποια επιλογή έχει καλύτερες πιθανότητες;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #81
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν μόλις το ξεκίνησα.
    Ομολογώ ότι δεν είναι ομαλό το ξεκίνημα για άτομα που δεν έχουν ξαναπάιξει τέτοιο παιχνίδι.
    Το TUUTORIAL απλά ανύπαρκτο.
    Βρίσκεις κάτι brain jars πχ στην αρχή. Τα σπας ή όχι; Κερδίζεις κάτι;
    Μετά βρίσκεις κάτι tablets με κείμενα πάνω σε κάτι τραπέζια. Χρειάζονται ή όχι; Τα παίρνω ή όχι;
    Οκ στη μαχή, ξεκάθαρο ότι χρησιμοποιείς το action με τη μεγαλύτερη ζημιά.
    Μετά έχεις αποφάσεις βασισμένες πάνω σε ζάρια. Πώς ξέρεις ποια επιλογή έχει καλύτερες πιθανότητες;
    Δεν το εχω παιξει ακομα, αλλα φανταζομαι λιγο απο την μαγεια του παιχνιδιου ειναι εκει. Σαν το διασημο παιχνιδι με ascil χαρακτηρες roguelike που εβρισκες ενα πχ orange potion και ελεγες να το πιω τωρα ή να μην το πιω? Μπορει να ηταν δηλητηριο, μπορει να ηταν γιατρεια, μπορει να σου εδινε μια υπερδυναμη για λιγο ή να σε χαντακωνε. Εαν το επινες τα υπολοιπα orange potions που εβρισκες ηταν identified. Το ειχα καταευχαριστηθει.

  7. #82
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν μόλις το ξεκίνησα.
    Ομολογώ ότι δεν είναι ομαλό το ξεκίνημα για άτομα που δεν έχουν ξαναπάιξει τέτοιο παιχνίδι.
    Το TUUTORIAL απλά ανύπαρκτο.
    Βρίσκεις κάτι brain jars πχ στην αρχή. Τα σπας ή όχι; Κερδίζεις κάτι;
    Μετά βρίσκεις κάτι tablets με κείμενα πάνω σε κάτι τραπέζια. Χρειάζονται ή όχι; Τα παίρνω ή όχι;

    Οκ στη μαχή, ξεκάθαρο ότι χρησιμοποιείς το action με τη μεγαλύτερη ζημιά.
    Μετά έχεις αποφάσεις βασισμένες πάνω σε ζάρια. Πώς ξέρεις ποια επιλογή έχει καλύτερες πιθανότητες;
    Καλώς ήρθες στον κόσμο των non-linear rpg
    Υπογραφή

  8. #83
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.011
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το εχω παιξει ακομα, αλλα φανταζομαι λιγο απο την μαγεια του παιχνιδιου ειναι εκει. Σαν το διασημο παιχνιδι με ascil χαρακτηρες roguelike που εβρισκες ενα πχ orange potion και ελεγες να το πιω τωρα ή να μην το πιω? Μπορει να ηταν δηλητηριο, μπορει να ηταν γιατρεια, μπορει να σου εδινε μια υπερδυναμη για λιγο ή να σε χαντακωνε. Εαν το επινες τα υπολοιπα orange potions που εβρισκες ηταν identified. Το ειχα καταευχαριστηθει.
    Δε μπορούσες να κάνεις save, να το πιεις και άμα ήταν forbidden orange juice, να κάνεις load και να μη το ξαναπιείς;

    - - - Updated - - -

    Δηλαδή για αυτό παίζουμε video games, για να ξεφύγουμε λίγο από την πραγματικότητα.

    Πχ γνωρίζεις μια τύπισσα, λες να προχωρήσω ή θα μου γσει τη ζωή; Save/load και μαλακίες δεν έχει. Ένας φίλος μου, μου το είπε.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  9. #84
    Δε μπορούσες να κάνεις save, να το πιεις και άμα ήταν forbidden orange juice, να κάνεις load και να μη το ξαναπιείς;
    Οχι μονο αν εκλεβες, με τον απλο τροπο να αντιγραφεις ολο το παιχνιδι σε αλλο φακελλο :P . Για αυτο μαλλον και το τερματισα οταν ειδα και αποειδα.

    Ισως εχει και ηθικο διδαγμα. Εαν δεν κλεψεις και λιγο, δεν πετυχαινεις ... να ζησουν τα καλα παιδια, εγω τα χειροκροτω.

    - - - Updated - - -

    Βασικα δεν θυμαμαι, για να πω την αληθεια, μπορει να ειχε ασφαλεια με random της στιγμης.

  10. #85
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Το nickname μου είναι από το BG2, οι μύστες ξέρουν τι και πως.

    Όπως πάντα, το ξεκίνησα μετά το hype.

    ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ, πάω για ύπνο στις 4 το πρωί πόσες μέρες, η κόρη μου (4 χρονών) μου λέει μπαμπά είσαι άρρωστος; -επειδή σηκώνομαι μετά τις 10μιση το πρωί. Θέλω να της πώ πως είμαι κατά κάποιον τρόπο, αλλά θα μεγαλώσει και θα της μάθω για το master race.

  11. #86
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν μόλις το ξεκίνησα.
    Ομολογώ ότι δεν είναι ομαλό το ξεκίνημα για άτομα που δεν έχουν ξαναπάιξει τέτοιο παιχνίδι.
    Το TUUTORIAL απλά ανύπαρκτο.
    Βρίσκεις κάτι brain jars πχ στην αρχή. Τα σπας ή όχι; Κερδίζεις κάτι;
    Μετά βρίσκεις κάτι tablets με κείμενα πάνω σε κάτι τραπέζια. Χρειάζονται ή όχι; Τα παίρνω ή όχι;
    Οκ στη μαχή, ξεκάθαρο ότι χρησιμοποιείς το action με τη μεγαλύτερη ζημιά.
    Μετά έχεις αποφάσεις βασισμένες πάνω σε ζάρια. Πώς ξέρεις ποια επιλογή έχει καλύτερες πιθανότητες;
    Γενική συμβουλή Α': Save scumming, τουτέστιν και ιδιαίτερα στο πρώτο playthrough απλά κάνε save όπου μπορείς και όποτε μπορείς. Τώρα, τίποτε πουριτανοί θα γκρινιάξουν αλλά δικό τους πρόβλημα. Προσωπικά, στο πρώτο playthrough απλά σχεδόν ακόμα και σε διάλογο έκανα save, σε δε boss fights σε ορισμένες (Ραφαήλ ρε!!) σχεδόν κάθε turn.

    Γενική συμβουλή Β': Εξερεύνησε κάθε περιοχή σε χάρτη - γενικά δεν είναι δα και τόσο απαιτητικό σε σύγκριση με άλλες αχανείς τοποθεσίες σε άλλα παιχνίδια - και άνοιξε κάθε πόρτα, κάθε τι κλειδωμένο, ο Astarion (εκτός και αν είσαι ο ίδιος rogue) είναι ανεκτίμητος σε αυτό. Θα βρεις άπειρα quest και το κυριότερο, διαμάντια όπως με τη Hag που κάνεις ένα εξαιρετικό quest στο Act 1 και μετά στο Act 3 εκτινάσσεται στο κάτι άλλο, πάντοτε στο ψαχτό. Ξαναλέω, όμως, δεν είναι δα και τόσο απαιτητικοί οι χάρτες. ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, χωρίς spoiler, στο αρχικό πρόλογο στο Mindflayer Ship, όντως εξερεύνησε τα πάντα πριν φτάσεις στο δωμάτιο με το πηδάλιο Το Shadowhert quest το χρειάζεται και ο νοών νοείτο.

    Τώρα, για τις μάχες, σε normal επίπεδο εντάξει δεν είναι και τόσο απαιτητικές εκτός από τη μάχη με τη Viconia (Shadowheart προσωπικό quest final battle) που ακόμα και στο 2ο playthrough μου έσπασε τα @@. Η καλύτερη μάχη παραμένει με τον Raphael, είναι must και ταυτόχρονα απαιτητική αλλά και στρατηγική.

    Και ένα ακόμα σχόλιο μετά το 2ο playthrough: Αν κανείς αντισταθεί στον πειρασμό να ξεκινήσει το 1ο playthrough με Dark Urge, θα κερδίσει άπειρα πράγματα καθώς θα έχει ένα βαρύ (σε lore) playthrough αλλά τη δεύτερη φορά θα έχει ήδη κάνει τα "βαριά" και εμφανή quest του 1ου και θα έχει και τον Dark Urge που είναι μια ιστορία μόνη της.

    Δεν έχω λόγια πραγματικά, θα μπορούσα να πάω και σε 3ο και 4ο playthrough εύκολα, αλλά έχω πολλά μαζεμένα παιχνίδια. Πάντως, ειλικρινά, δέστε το πρώτο post που έγραψα στο νήμα εδώ. Πόσο λάθος ήμουν για το ΚΑΛΥΤΕΡΟ παιχνίδι που έχω παίξει ποτέ από όσο θυμάμαι και μιλάμε πάω πίσω στο 1984 όταν ξεκίνησα να παίζω video παιχνίδια.

    Τέτοιο πράγμα θα κάνει πολλά χρόνια να ματαβγεί...
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #87
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Εγώ είχα παίξει το tutorial μόνο και μετά δεν ασχολήθηκα πάλι, ενώ μ'αρεσει. Το ξεκίνησα πάλι μέσα στις γιορτές και so far φαίνεται εξαιρετικό. Είχα φόβους λόγω Divinity (που δεν μ'αρεσε καθόλου), εδώ έκαναν τα πάντα σωστά, απίστευτο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ένα ακόμα σχόλιο μετά το 2ο playthrough: Αν κανείς αντισταθεί στον πειρασμό να ξεκινήσει το 1ο playthrough με Dark Urge, θα κερδίσει άπειρα πράγματα καθώς θα έχει ένα βαρύ (σε lore) playthrough αλλά τη δεύτερη φορά θα έχει ήδη κάνει τα "βαριά" και εμφανή quest του 1ου και θα έχει και τον Dark Urge που είναι μια ιστορία μόνη της.
    Δεν ήθελα να ξεκινήσω από την αρχή πάλι, οπότε όπως κάτσει τώρα (εχω Dark Urge)
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  13. #88
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα φόβους λόγω Divinity (που δεν μ'αρεσε καθόλου), εδώ έκαναν τα πάντα σωστά, απίστευτο.
    Η διαφορά είναι ότι στο Divinity έχουν δικούς τους κανόνες (δλδ Larian κανόνες) ενώ στο BG3 έχουν τους επίσημους D&D
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #89
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Μου φαίνεται θα σηκώσω online petition να πάρει η Larian τα δικαιώματα του Planescape Torment. Να ζήσουμε ξανά εποχές που οι fans των δύο franchises τρωγόντουσαν μεταξύ τους γιατί δεν υπάρχει αντίπαλο δέος τώρα
    Υπογραφή

  15. #90
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Σκέψου όμως τη θέση της Larian τώρα, ζηλευτή και ταυτόχρονα αγχωτική, έτσι;

    Έχεις βγάλει ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια στα χρονικά του gaming, είσαι το hottest kid on the block, και τώρα όλοι περιμένουν τι θα βγάλεις μετά...

    No pressure at all
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 6 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας