Σελ. 23 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 331-345 από 971
  1. #331
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το container πως θα το τρεξω σε 32αρι συστημα, γιατι 32αρι ειναι το μπρικι μου? Και αν αποφασισω να το μεταφερω καποια στιγμη στο pi zero, τι να το κανω το container?
    ديميتريس

  2. #332
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Edit: άσχετα που συμπαθώ περισσότερο το rtorrent για τις ρυθμίσεις που έχει, το transmission είναι μακράν το καλύτερο για plug&play. Πολύ καλός client, web interface, mobile friendly όλα με την μια. Θέλω να πω αν δεν έχεις πολλά torrent, πολλά tracker που θες να παίξεις με τι ανεβάζεις σε ποιον κτλ θα διάλεγα transmission

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το container πως θα το τρεξω σε 32αρι συστημα, γιατι 32αρι ειναι το μπρικι μου? Και αν αποφασισω να το μεταφερω καποια στιγμη στο pi zero, τι να το κανω το container?
    Το pi τρέχει docker. Βάζεις docker και μετά κατεβάζεις το image του rtorrent
    #docker run image blabla
    *δεν είχα ποτέ pi, αν λέω μλκ μην βαράς... προσπέρνα

  3. #333
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ξερει κανεις τι θα πει αυτο? Το εβγαλε σημερα στο cockpit.Τι εινια το pts/0?
    Απο πανω ακριβως λεει για ενα πετυχημενο login στο tty2, που προφανως ημουν εγω.
    Κώδικας:
    Last failed login: Apr 17, 2020 7:40:11 AM on pts/0
    ديميتريس

  4. #334
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.232
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξερει κανεις τι θα πει αυτο? Το εβγαλε σημερα στο cockpit.Τι εινια το pts/0?
    Απο πανω ακριβως λεει για ενα πετυχημενο login στο tty2, που προφανως ημουν εγω.
    Κώδικας:
    Last failed login: Apr 17, 2020 7:40:11 AM on pts/0
    Η πιο απλή / μπακάλικη εξήγηση είναι ότι tty είναι οι "φυσικές" κονσόλες στις οποίες κάνεις είσοδο και γράφεις startx (αν και εδώ και χρόνια όλοι τρέχουν κάποιον login manager όπως gdm, sddm, κτλ) και pts είναι οι "virtual" κονσόλες οι οποίες δημιουργούνται δυναμικά σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση. Είσαι σε X και άνοιξες ένα τερματικό; Τότε αυτό θα δουλέει πχ στην /dev/pts/3. Άνοιξε ένα τερματικό πρόγραμμα και γράψε την εντολή "tty" και θα σου πει την "κονσόλα" στην οποία δουλεύεις.

    Τώρα την αποτυχημένη σύνδεση δεν ξέρω γιατί την βγάζει. Έκανες μήπως SSH στο μηχάνημα και έβαλες λάθος κωδικό; Έκανες su και έβαλες λάθος κωδικό;

    Κώδικας:
    % date
    Παρ 17 Απρ 2020 09:06:01 μμ EEST
    % su -
    Password: 
    su: Authentication failure (Έγραψα επίτηδες χαζομάρες)
    % date
    Παρ 17 Απρ 2020 09:06:06 μμ EEST
    % su -
    Password: 
    # lastb|head -2
    root     pts/0                         Fri Apr 17 21:06 - 21:06  (00:00)
    root     pts/0                         Fri Apr 17 20:57 - 20:57  (00:00)
    Όπως βλέπεις, καταχωρήθηκε μία λάθος απόπειρα σύνδεσης στο pts/0 στις 21:06.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 17-04-20 στις 21:10.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #335
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Συνδεομαι συνηθως μεσω ssh.Αν συνδεθω και τρεξω tty μου λεει οτι οντως ειμια στο /dev/pts/0
    Κώδικας:
    $ tty
    /dev/pts/0
    Και ναι, παιζει να εκανα λαθος εγω τον κωδικο, οποτε καλα τα λεει το cockpit.

    In other news, περασε ο 5.5.17 στο unstable σημερα (πακετο linux-image-5.5.0-2-whatever). Γιατι δεν περνανε σε 5.6?

    Επισης, ξερει κανεις αν μπορω να βαλω εικονα σε ενα bug report απο το reportbug?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 18-04-20 στις 09:25.
    ديميتريس

  6. #336
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.232
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνδεομαι συνηθως μεσω ssh.Αν συνδεθω και τρεξω tty μου λεει οτι οντως ειμια στο /dev/pts/0
    Κώδικας:
    $ tty
    /dev/pts/0
    Και ναι, παιζει να εκανα λαθος εγω τον κωδικο, οποτε καλα τα λεει το cockpit.
    Έκανα επίτηδες μια ssh σύνδεση στο localhost και έβαλα λάθος κωδικό.
    Κώδικας:
    # journalctl -S "2020-04-18 09:50" -U "2020-04-18 10:10" -u sshd
    -- Logs begin at Sun 2020-04-05 10:27:46 EEST, end at Sat 2020-04-18 10:06:26 EEST. --
    Απρ 18 10:04:52 sshd[2155]: Connection closed by ::1 port 33302 [preauth]
    Απρ 18 10:05:09 sshd[2180]: pam_unix(sshd:auth): authentication failure; logname= uid=0 euid=0 tty=ssh ruser= rhost=::1  user=root
    Απρ 18 10:05:09 sshd[2169]: error: PAM: Authentication failure for root from ::1
    Απρ 18 10:05:11 sshd[2169]: Connection closed by authenticating user root ::1 port 33304 [preauth]
    Το -u sshd θα σου βγάλει μόνο καταχωρήσεις του δαίμονα sshd και τα -S, -U είναι από πότε μέχρι πότε. Όπως βλέπεις μου λέει ότι έκανε λάθος προσπάθεια για το χρήστη root κάποιος από την ip ::1.

    Εφόσον εσένα η λάθος προσπάθεια ήταν στις "Last failed login: Apr 17, 2020 7:40:11 AM on pts/0" μπορείς να τρέξεις σαν root το παρακάτω:
    Κώδικας:
    journalctl -S "2020-04-17 07:30" -U "2020-04-17 07:50" -u sshd
    και αν υπάρχουν logs από εκείνη την ημερομηνία (νομίζω σε ένα μηχάνημα είχες βάλει να σβήνονται σε κάθε reboot), θα σου βγάλει τι έγινε. Αν η προσπάθεια είναι από δική σου IP τότε ήσουν εσύ.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  7. #337
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Η πρωτη παραμετρος διπλα στο -S ειναι η αρχικη ημερομηνια και ωρα? Γιατι εδω ασχετως με το τι θα βαλω εκει, ακομα και της προηγουμενης βδομαδας πχ, βγαζει No entries και απο πανω "Logs begin at Sat 2020-04-18 11:45:50 EEST, end at Sat 2020-04-18 11:48:28 EEST".
    Μαλλον θα φταιει το οτι δεν κραταει logs...

    Ασχετο με παραπανω. Κατι τετοια logs, το output του systemctl status tade και τα man pages μου τα "ανοιγει" στo most. Εγω θυμαμαι να εβαλα το most μονο για τα man pages, στα υπολοιπα πως χωθηκε?

    - - - Updated - - -

    Και κατι ακομα. Με την αφαιρεση της python2 δεν μου τρεχει το ps_mem. Αν το τρεξω ετσι
    Κώδικας:
    python3 /path/to/ps)mem.py
    τρεχει κανονικα.
    ديميتريس

  8. #338
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.232
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασχετο με παραπανω. Κατι τετοια logs, το output του systemctl status tade και τα man pages μου τα "ανοιγει" στo most. Εγω θυμαμαι να εβαλα το most μονο για τα man pages, στα υπολοιπα πως χωθηκε?
    Αν σε ένα τερματικό τρέξεις echo $PAGER λέει most ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κατι ακομα. Με την αφαιρεση της python2 δεν μου τρεχει το ps_mem. Αν το τρεξω ετσι
    Κώδικας:
    python3 /path/to/ps)mem.py
    τρεχει κανονικα.
    Δεν θυμάμαι αν το διάβασα σε κάποια διανομή ή αν ήταν upstream πολιτική των python devs αλλά θυμάμαι να διάβασα κάπου ότι δεν πρέπει πλέον να υπάρχει symlink από python2 (ή python3) σε σκέτο python και ότι καλό είναι τα ίδια τα προγράμματα να ορίζουν την έκδοση που θέλουν (πχ με shebang #!/usr/bin/python3).
    Οπότε ή πείραξε το psmem.py ώστε να ζητάει την python3 ή κάνε ένα symbolic link της python3 σε python (ίσως μετά από πολύ καιρό να σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα και να ψάχνεις γιατί δεν παίζει κάποιο python πρόγραμμα).
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  9. #339
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    To echo $PAGER επιστρεφει κενο
    Κώδικας:
    $ echo $PAGER
    
    $
    και σαν χρηστης και σαν root.

    ---edit
    Το pager στο alternatives φαινεται να δειχνει στο most
    Κώδικας:
    $ file /etc/alternatives/pager
    /etc/alternatives/pager: symbolic link to /usr/bin/most
    Οποτε αυτο εινια σιγουρα. Θα το αλλαξω αργοτερα.
    ---

    Το αλλο με την python θα το μελετησω και θα σου πω, επειδη συναντησα και σε ενα αλλο σκριπτακι προβλημα, στο megadown.

    - - - Updated - - -

    Εχει κανεις chromium απο το repo? Εκανα το μεγα λαθος να προσθεσω μια ακομα σελιδα στις υπαρχουσες της start page και διαπιστωσα οτι δεν εχει τις τρεις τελιτσες πανω δεξια για να την βγαλω ή να την αλλαξω! Στον chrome εχει κανονικα (εικονα).

    - - - Updated - - -

    Τα πηρα με το rutorrent και τον lighttpd που δεν εβγαζε ουτε καν τη σελιδα του στον web server παρα τις ρυθμισεις που εκανα και εριξα τα μουτρα μου και πηγα στο rtinst.
    Οταν το τρεξω βγαζει αυτο
    Κώδικας:
    # bash rtsetup 
    Installing rtinst v1.8.9
    ln: target '/usr/local/bin' is not a directory
    Installation complete
    
    You can now run rtinst and the additional supporting scripts
    και δεν εχει κανενα απο τα υπολοιπα σκριπτακια, πχ το rtsetup.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 1.png  

    ديميتريس

  10. #340
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.232
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πηρα με το rutorrent και τον lighttpd που δεν εβγαζε ουτε καν τη σελιδα του στον web server παρα τις ρυθμισεις που εκανα και εριξα τα μουτρα μου και πηγα στο rtinst.
    Οταν το τρεξω βγαζει αυτο
    Κώδικας:
    # bash rtsetup 
    Installing rtinst v1.8.9
    ln: target '/usr/local/bin' is not a directory
    Installation complete
    
    You can now run rtinst and the additional supporting scripts
    και δεν εχει κανενα απο τα υπολοιπα σκριπτακια, πχ το rtsetup.
    Δεν ξέρω τι πρόγραμμα είναι αυτό αλλά μάλλον στην εγκατάστασή του προσπαθεί να αντιγράψει κάποιο αρχείο χωρίς να δημιουργήσει πρώτα τον κατάλογο υποθέτοντας ότι υπάρχει. Στην δική σου περίπτωση δεν υπάρχει το /usr/local/bin οπότε δεν γίνεται η αντιγραφή του script. Δοκίμασε mkdir -p /usr/local/bin και τρέξε πάλι το rtsetup.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  11. #341
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ειναι αυτο
    https://github.com/arakasi72/rtinst
    Και απ' οτι φαινεται, ειναι πλεον η μονη ελπιδα που εχω για rutorrent.

    Αυτο που λες θα το δοκιμασω αυριο γιατι τωρα εχω πολλα νευρα :P
    ديميتريس

  12. #342
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.232
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι αυτο
    https://github.com/arakasi72/rtinst
    Και απ' οτι φαινεται, ειναι πλεον η μονη ελπιδα που εχω για rutorrent.

    Αυτο που λες θα το δοκιμασω αυριο γιατι τωρα εχω πολλα νευρα :P
    Κώδικας:
    ln -sf /etc/rtinst/scripts/* /usr/local/bin
    ln -sf /etc/rtinst/rtsetup /usr/local/bin
    Μάλλον αυτό θα ήταν τότε που απέτυχε. Σου αντέγραψε τα scripts στο /etc και μετά πήγε να τα κάνει symlink στο /usr/local/bin το οποίο δεν υπάρχει σε εσένα.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  13. #343
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Tb 76 beta στο experimental απο χτες για οποιον ενδιαφερεται. Θα την εβαζα, αλλα ξερω οτι δεν θα ασχοληθουν για να την ενημερωσουν ξανα, οποτε θα μεινω με τη stable.
    https://tracker.debian.org/news/1120...-experimental/

    - - - Updated - - -

    Λεω να στησω lighttpd στο συστημα μου για να δειχνω μια συγκεκριμενη σελιδα μου σαν αρχικη στους browsers που χρησιμοποιω. Δεν ειναι τιποτα σπουδαιο, μια σελιδα απλη με css και πινακες, ενα αρχειο html σκετο, χωρις παρελκομενα.
    Υπαρχει κατι πιο απλο απο τον lighttpd για αυτο που ζηταω? Ο lighttpd βαζει τις σελιδες που δειχνει στο /var/www/html. Πως ειναι καλυτερα να βαλω τη σελιδα μου εκει, ωστε να μπορω να την αλλαξω οποτε θελω χωρις να εχω δικαιωματα root? Αν την βαλω πχ στο home μου και της κανω ενα symlink εκει περα, θα ειναι το ιδιο?

    - - - Updated - - -

    Το εκανα αλλα για καποιο λογο με φτυνει
    Κώδικας:
    # ln -s Documents/index.html /var/www/html/
    
    # ls /var/www/html/
    index.html  index.lighttpd.html
    
    # file /var/www/html/index.html 
    /var/www/html/index.html: broken symbolic link to Documents/index.html
    - - - Updated - - -

    Ηθελε ολο το path τελικα. Πφφφ
    Κώδικας:
    # ln -s /home/jim/Documents/index.html /var/www/html/
    
    # file /var/www/html/index.html 
    /var/www/html/index.html: symbolic link to /home/jim/Documents/index.html
    ديميتريس

  14. #344
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τι να απαντησω στον τυπο εδω? Κανονικα θα επρεπε να πω να μην το βαλει σε παλιοτερες εκδοσεις...
    https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugr...?bug=958446#10

    Και πως θα γινει να πατσαριστουν ολα τα αρχεια που λεει το patch με την μια?
    ديميتريس

  15. #345
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Κλάψτε τα μπρίκια σας,debian-ακηδες
    https://itsfoss.com/debian-dropping-old-drivers/

Σελ. 23 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας