Σελ. 132 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 112122127130131132133134137142152 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.966-1.980 από 2679
  1. #1966
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί πριν τι πακέτο είχε ο γείτονας; Και τι έβλεπε;
    Γιατί αν μιλάμε για 50αρα, μπορεί να έπαιρνε από α.κ Η τώρα με τη 100αρα μήπως του την έδωσαν με 35Β.. Παίζουν διάφορα ρόλο..
    Πιο πριν είχε 50ρα και έβλεπε τρίχες. Μπορεί όντως να έπαιρνε από Α/Κ, αλλά η καμπίνα που είμαστε τώρα είναι αρκετά χρόνια πια, τί να πω?

    Σε ΟΤΕ είναι, δεν ξέρω για τα attainable του.

    Είναι και λίγο κάπως τα πράγματα εδώ...με πέτυχαν στον κατανεμητή κάποια στιγμή με router κλπ και σηκώθηκαν φρύδια.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  2. #1967
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Lol. Καταλαβαίνω για τα φρύδια..
    Είναι λίγο λεπτές καταστάσεις αυτές..
    Θέλει διακριτικότητα..

    Ξέρεις αν ο γείτονας παίρνει από την ίδια καμπίνα; Προσπάθησε να του ζητήσεις στατιστικά..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #1968
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Lol. Καταλαβαίνω για τα φρύδια..
    Είναι λίγο λεπτές καταστάσεις αυτές..
    Θέλει διακριτικότητα..

    Ξέρεις αν ο γείτονας παίρνει από την ίδια καμπίνα; Προσπάθησε να του ζητήσεις στατιστικά..
    Ίδια πολυκατοικία, μπορεί να παίρνει από αλλού?

    Αν λέμε για άλλες οικοδομές, δεν ξέρω κανένα, είμαι σχετικά φρέσκος στη γειτονιά (2 χρόνια), έσκασε και ο ιός, πού να γνωρίσεις κόσμο.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  4. #1969
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχετε μπουκώσει κι εσείς (γενικά ρωτάω) τις τελευταίες ώρες?

    Μπήκα να σκοτώσω την ώρα μου σε BFV και βλέπω 150ρια στο Ping, όταν όλη την εβδομάδα (και την προηγούμενη Κυριακή, ίδιες ώρες) ήμουν ακόμα και κάτω από 60.

    Στο σπίτι δεν τραβάει τίποτε άλλο.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  5. #1970
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε μπουκώσει κι εσείς (γενικά ρωτάω) τις τελευταίες ώρες?

    Μπήκα να σκοτώσω την ώρα μου σε BFV και βλέπω 150ρια στο Ping, όταν όλη την εβδομάδα (και την προηγούμενη Κυριακή, ίδιες ώρες) ήμουν ακόμα και κάτω από 60.

    Στο σπίτι δεν τραβάει τίποτε άλλο.
    Η NOVA δεν συστήνεται (ή τουλάχιστον μέχρι τώρα) για gaming, για κάτι τέτοια θες ΟΤΕ, η nova είναι η φθηνή λύση μαζί με τα όποια καλούδια της

  6. #1971
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η NOVA δεν συστήνεται (ή τουλάχιστον μέχρι τώρα) για gaming, για κάτι τέτοια θες ΟΤΕ, η nova είναι η φθηνή λύση μαζί με τα όποια καλούδια της
    Γενικά ίσως να ισχύει αυτό, αλλά πρόβλημα εγώ συγκεκριμένα έχω λιγότερες από 5 μέρες το χρόνο (και ίσως λέω και πολύ). Τα 10-15ms λιγότερα του ΟΤΕ (αν, ίσως, όποτε) δεν θα μου κάνουν πια διαφορά...υπάρχει μεγαλύτερο latency στο μάτι και στο χέρι μου.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  7. #1972
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε μπουκώσει κι εσείς (γενικά ρωτάω) τις τελευταίες ώρες?

    Μπήκα να σκοτώσω την ώρα μου σε BFV και βλέπω 150ρια στο Ping, όταν όλη την εβδομάδα (και την προηγούμενη Κυριακή, ίδιες ώρες) ήμουν ακόμα και κάτω από 60.

    Στο σπίτι δεν τραβάει τίποτε άλλο.
    Τις τελευταίες μέρες κάθε τρεις και λίγο έχουν θέμα τα Seabone κυκλώματα, όχι μόνο της Nova αλλά και της Wind.

  8. #1973
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις τελευταίες μέρες κάθε τρεις και λίγο έχουν θέμα τα Seabone κυκλώματα, όχι μόνο της Nova αλλά και της Wind.
    Α, τι καλά...ξεκίνησαν από τώρα τη συνεργασία βλέπω.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  9. #1974
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Τα προβλήματα που έχουν τα κυκλώματα προκαλούν rerouting, όχι τόσο υψηλό ping. Δεν έχω δει κάποιο θέμα με το ping (το οποίο το ελέγχω και στο CoD αλλά και λόγω δουλειάς).
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  10. #1975
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α, τι καλά...ξεκίνησαν από τώρα τη συνεργασία βλέπω.
    Φταίει η Seabone κυρίως κι έχει αρχίσει να μου κακοφαίνεται η συχνότητα που συμβαίνουν αυτά τα spikes.

  11. #1976
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα προβλήματα που έχουν τα κυκλώματα προκαλούν rerouting, όχι τόσο υψηλό ping. Δεν έχω δει κάποιο θέμα με το ping (το οποίο το ελέγχω και στο CoD αλλά και λόγω δουλειάς).
    Κάτσε όμως.

    Αν ο server είναι Φρανκφούρτη/Γερμανία γενικότερα και αντί για την πιο "ευθεία" σύνδεση πάει μέσω Καρχηδόνας (αυτό δεν εννοείς με "reroute"), τελικά δεν θα αυξηθεί και το Ping προς τους δεδομένους servers?

    Αυτή τη στιγμή δοκίμασα και βλέπω 70ρια, αλλά από πίσω κατεβάζει κι ανεβάζει αβέρτα το σύστημά μου (το qos του 288 έχει τις καλές και κακές στιγμές του).
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  12. #1977
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Θα αυξηθεί, απλά προς Γερμανία δεν χρησιμοποιεί την Seabone (χρησιμοποιεί κυρίως το DE-CIX). Ποια χώρα έχεις δει να επηρεάζεται όταν έχει σκαμπανευάσματα η Seabone;
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  13. #1978
    Εγγραφή
    09-12-2012
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998
    ISP
    Forthnet
    Router
    H288A
    Καλησπέρα !
    Ψάχνοντας για προβλήματα με Forthnet, έπεσα στο συγκεκριμένο θέμα.
    Τώρα είμαι με 50άρα Cosmote + TV με αυτά τα στοιχεία (χωρίς προβλήματα)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL στατιστικά  04-10-2021.png 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  26,9 KB 
ID: 231261

    Αύριο λήγει το συμβόλαιο της TV και τον άλλο μήνα το ίντερνετ. Πήρα μια προσφορά για full πακέτο TV της Forthnet + ίντερνετ 100άρα στα ίδια λεφτά που δίνω τώρα.
    Διάβασα τα σχόλια των τριών τελευταίων σελίδων αλλά αν πω ότι κατάλαβα τα μισά θα είναι ψέμα !

    Η ερώτηση.
    Η Forthnet στην περιοχή του Ιλίου είναι αξιόπιστη για 100άρα γραμμή ? ασχέτως της κατάστασης του σπιτιού που είναι δικιά μου ευθύνη να ψάξω να δω αν έχει θέματα. Η οικοδομή είναι του 2006, αν παίζει κάποιο ρόλο για την καλωδίωση κλπ.

  14. #1979
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hlias_3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ερώτηση.
    Η Forthnet στην περιοχή του Ιλίου είναι αξιόπιστη για 100άρα γραμμή ? ασχέτως της κατάστασης του σπιτιού που είναι δικιά μου ευθύνη να ψάξω να δω αν έχει θέματα. Η οικοδομή είναι του 2006, αν παίζει κάποιο ρόλο για την καλωδίωση κλπ.
    Κοιτα να δεις. Αν και δεν ειμαι ειδικος , το θεμα "αξιοπιστη" εχει δυο συνιστωσες που θα επρεπε να σε ενδιαφερουν. Πρωτη , ειναι αξιοπιστη ως προς τις αποσυνδεσεις ? Δευτερη , ειναι αξιοπιστη ως προς την ταχυτητα που θα πιανει ?
    Προσωπικα , δεν μπορω να σου απαντησω , αν και ειμαι και εγω Ιλιον , διοτι η "οικοδομη" που ειμαι , ειναι περιπου του '80 , αρα θεωρω και ο "χαλκος" που φευγει (ή ερχεται , οπως το δει κανεις) απο αυτη προς την καμπινα ειναι παλιος , μιας και οι τηλεφωνικες γραμμες στο κτιριο ειναι , ειδικα η μια , πολυ παλιες. Και δευτερον δεν ξερω σε ποιο σημειο του Ιλιου εισαι .

    Για να παρεις μια ιδεα του τι γινεται με μενα , που ειμαι Ιλιον και nova. Η γραμμη μου παιζει σε ολο το φασμα των ταχυτητων Την εχω δει και στα 100-103mbps , την εχω δει και στα 60mbps. Αλλα θεωρω οτι ειναι σταθερη και αξιοπιστη. Δεν ειχα ποτε μου αποσυνδεσεις ανεξαρτητου ταχυτητας.

    Οταν ειχα πανω το Η288Α , και ειχα απενεργοποιησει το SRA , επιανε μια ταχυτητα και εμενε σε αυτην επ'απειρον , ασχετως αν "εγραφε" errors ή οχι. Απο τοτε που εβαλα το fritbox , οπου δεν μπορω να απενεργοποιησω το SRA , συνδεεται σε μια ταχυτητα και αυξομειωνεται αναλογως οπως κρινει το μοντεμ. Προχτες ειχε πεσει στα 60mbps. Κανω επανασυγχρονισμο , συγχρονιζει στα 70 και μετα απο μια μερα , την ανεβασε απο μονο του στα 80. Ακρη δεν βγαινει. Φταιει η ποιοτητα του χαλκου ? Υπαρχουν παρεμβολες και θορυβος στην διαδρομη του ? Μεσα στην καμπινα ? Δεν εχω ιδεα και εδω που τα λεμε αρχισα να βαριεμαι να ασχολουμαι.

    Εν κατακλειδι , μονο απο γειτονες σου θα παρεις αξιοπιστη εκτιμηση των πραγματων . Σαν στατιστικα παντως ειναι πολυ καλα αυτα που βλεπω στο σκρινσοτ. Βεβαια το attainable δεν ειναι πολυ ελπιδοφορο...

  15. #1980
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα αυξηθεί, απλά προς Γερμανία δεν χρησιμοποιεί την Seabone (χρησιμοποιεί κυρίως το DE-CIX). Ποια χώρα έχεις δει να επηρεάζεται όταν έχει σκαμπανευάσματα η Seabone;
    Παράδειγμα έδωσα για Γερμανία, γιατί οι περισσότεροι Ευρωπαϊκοί servers είναι (ήταν?) εκεί. Ιδέα δεν έχω ποιο μπουρί συνδέει που.

    Χτες είχα τα 150ρια, γενικά (με "Ευρώπη" στα φίλτρα, δεν ήξερα όμως συγκεκριμένα που/ποιος), ήταν όλος ο προορισμός επηρεασμένος. Ήταν η 1η φορά που έβλεπα κάτι τέτοιο, το αμέσως χειρότερο ήταν 80-90 μέρες Χριστουγέννων πριν 2-3 χρόνια.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


Σελ. 132 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 112122127130131132133134137142152 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας