Σελ. 137 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 117127132135136137138139142147157 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.041-2.055 από 2679
  1. #2041
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.160
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομιζω οτι πολυ-ισχυει αυτο το attenuation. Αν δεις στο αλλο σκρινσοτ απο το φριτζ , αναφερει attenuation 12 , που το βρισκω πιο φυσιολογικο.
    Έστω ότι είναι 12 αττ (215μετρα όπως δείχνει το φριτζ), πάλι δε νομίζω ότι θα είχες πρόβλημα να τα πιάσεις.

    Έχεις συνδέσει το ρούτερ απευθείας στον κατανεμητή;

  2. #2042
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυο δρομους παρακατω (160 μετρα μετρημενα στο google maps) , ειναι καινουργια καμπινα ΟΤΕ. Αλλα δεν ξερω αν οντως παιρνω απο αυτην , μιας και τα κτιρια εδω ειναι απο το 80 και οι γραμμες που εχουν τραβηχτει απο τοτε ισως να παιρνουν απο αλλη πιο μακρυνη καμπινα. Το φριτζ αναφερει αποσταση 215 (κατα μ.ο.) και δεν ξερω αν οντως παιρνω απο αυτην την καμπινα και το καλωδιο κανει στροφες ή παιρνω απο αλλη πιο μακρυνη.
    Κοίτα στον κατανεμητή σου, υπάρχει περίπτωση κάπου να είναι σημειωμένη η καμπίνα από την οποία παίρνεις (με μολύβι, με μαρκαδόρο,χαραγμένη με κατσαβίδι, με οτιδήποτε...), ένας αριθμός θα είναι.

    Στα δικά μου, εννοείται πως το μακρύτερο.

    1ο τηλέφωνο στο τ.κ. της ΕΕΤΤ, δεν το σήκωσαν ποτέ.
    2ο τηλέφωνο, το σήκωσαν αλλά το πρωτόκολλο δεν το σήκωσε ποτέ.
    3ο τηλέφωνο τα ίδια, αλλά από το τ.κ. μου ζήτησαν συγγνώμη που δεν και μου έδωσαν τα απευθείας νούμερα για το πρωτόκολλο.

    Να ξαναπώ ότι το θεωρώ αδιανόητο τη στιγμή που στέλνεις την καταγγελία μέσω της φόρμας στη σελίδας τους να μην έρχεται επιβεβαίωση+αντίγραφο στο email σου.

    Από 13/06 έχει φύγει η συγκεκριμένη καταγγελία (4η στη σειρά). Ξεφτίλα.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  3. #2043
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα στον κατανεμητή σου, υπάρχει περίπτωση κάπου να είναι σημειωμένη η καμπίνα από την οποία παίρνεις (με μολύβι, με μαρκαδόρο,χαραγμένη με κατσαβίδι, με οτιδήποτε...), ένας αριθμός θα είναι
    Επίσης, εκτός από τον αριθμό καμπίνας, αριθμός καλωδίου και αρίθμηση ενεργών ζευγών.

  4. #2044
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andresalonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις συνδέσει το ρούτερ απευθείας στον κατανεμητή;
    Οχι , αν και ειναι ευκολα πρακτοποιησιμο. Απλα αν με δει ο φαδερ να σκαλιζω τον κατανεμητη θα αρχισει τις ερωτησεις και την μανουρα και δεν τα μπορω αυτα. Θελω ψυχικη ηρεμια πανω απο ολα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα στον κατανεμητή σου, υπάρχει περίπτωση κάπου να είναι σημειωμένη η καμπίνα από την οποία παίρνεις (με μολύβι, με μαρκαδόρο,χαραγμένη με κατσαβίδι, με οτιδήποτε...), ένας αριθμός θα είναι.
    Δεν ξερω πως ειναι ενας συγχρονος κατανεμητης , αλλα ο δικος μου ειναι αυτος Ερχονται τα καλωδια απεξω , και ενωνονται με ταινιες με τα καλωδια που φευγουν μεσα στους τοιχους στα διαμερισματα. Τα ζευγη με τις ασπρες ταινιες ειναι τα δικα μου. Αλλη μια ακομα γραμμη ειναι ενεργη στο κτιριο. Δεν νομιζω οτι υπαρχει σημειωμενο το οτιδηποτε. Επισης το τηλεφωνικο κουτι που ειναι απεξω ειναι παλιου τυπου. Κατι τετοιο δηλ. Χωρις να γραφει κατι , οπως αυτο στην εικονα με μαρκαδορο. Ειναι ψηλα στον τοιχο και με γυμνο οφθαλμο δεν διακρινεις κατι. Προσπαθησα να το φωτογραφησω , να ζουμαρω , τιποτα. Προσπαθησα να δω απο γειτονικα σπιτια τι γινεται , τα μισα με τετοια κουτια που δεν βγαινει ακρη και τα μισα με καινουργια κουτια και με νουμερο καμπινας πανω που δεν την βρισκω πουθενα στον χαρτη και φυσικα δεν αντιστοιχει σε αυτην που εχω δει 2 δρομους παρακατω..δεν εχω ιδεα τι γινεται...

    Οσο για την καταγγελια σου , και που δεν ηρθε επιβεβαιωτικο εμαιλ , μηπως πηγε σε κανα junk folder ? Μια φορα που εκανα καταγγελια στην ΕΕΤΤ την wind αν θυμαμαι καλα , υπηρχαν παντα εμαιλς για τα σταδια της διαδικασιας απο την ΕΕΤΤ.. βεβαια εσενα μπορει να σε βαλανε black list , που εχεις κανει τοσες καταγγελιες και τους ενοχλεις


    ΥΓ : Απο την ωρα που ποσταρα το σκρινσοτ απο το φριτζ μεχρι τωρα που γραφω αυτο το μηνυμα η ταχυτητα σταθερα η ιδια και τα errors , αυτα τελοσπαντων που δηλωνει το φριτζ , αμεταβλητα... δηλαδη καπου δουλευομαστε εδω περα.

  5. #2045
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θέλει δουλειά η καλωδίωση απο οτι υποπτεύομαι βλέπω ραζίμ...
    Θα πρέπει να έρθει ο ΟΤΕ κι να τερματήσει τα καλώδια σε ρεγκλέτα σάν την παρακάτω...
    https://www.adslgr.com/forum/threads...BB%CE%AF%CE%B1

  6. #2046
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλει δουλειά η καλωδίωση απο οτι υποπτεύομαι βλέπω ραζίμ...
    Θα πρέπει να έρθει ο ΟΤΕ κι να τερματήσει τα καλώδια σε ρεγκλέτα σάν την παρακάτω...
    https://www.adslgr.com/forum/threads...BB%CE%AF%CE%B1
    O OTE απο μονος του δεν προκειται να κανει τιποτα. Να τον καλεσει ο ιδιοκτητης του κτιριου (ο πατερας μου δηλ) δεν προκειται μιας και ειναι της φιλοσοφιας "αμα δουλευει δεν το πειραζουμε" , να καλεσω εγω τον ΟΤΕ δεν παιζει επισης μιας και δεν ειναι αρμοδιοτητα μου και θελω οπως ειπα την ψυχικη ηρεμια μου.. αρα προς το παρον ο κατανεμητης θα μεινει ετσι οπως φαινεται στην φωτο

  7. #2047
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω πως ειναι ενας συγχρονος κατανεμητης , αλλα ο δικος μου ειναι αυτος Ερχονται τα καλωδια απεξω , και ενωνονται με ταινιες με τα καλωδια που φευγουν μεσα στους τοιχους στα διαμερισματα. Τα ζευγη με τις ασπρες ταινιες ειναι τα δικα μου. Αλλη μια ακομα γραμμη ειναι ενεργη στο κτιριο. Δεν νομιζω οτι υπαρχει σημειωμενο το οτιδηποτε. Επισης το τηλεφωνικο κουτι που ειναι απεξω ειναι παλιου τυπου. Κατι τετοιο δηλ. Χωρις να γραφει κατι , οπως αυτο στην εικονα με μαρκαδορο. Ειναι ψηλα στον τοιχο και με γυμνο οφθαλμο δεν διακρινεις κατι. Προσπαθησα να το φωτογραφησω , να ζουμαρω , τιποτα. Προσπαθησα να δω απο γειτονικα σπιτια τι γινεται , τα μισα με τετοια κουτια που δεν βγαινει ακρη και τα μισα με καινουργια κουτια και με νουμερο καμπινας πανω που δεν την βρισκω πουθενα στον χαρτη και φυσικα δεν αντιστοιχει σε αυτην που εχω δει 2 δρομους παρακατω..δεν εχω ιδεα τι γινεται...

    Οσο για την καταγγελια σου , και που δεν ηρθε επιβεβαιωτικο εμαιλ , μηπως πηγε σε κανα junk folder ? Μια φορα που εκανα καταγγελια στην ΕΕΤΤ την wind αν θυμαμαι καλα , υπηρχαν παντα εμαιλς για τα σταδια της διαδικασιας απο την ΕΕΤΤ.. βεβαια εσενα μπορει να σε βαλανε black list , που εχεις κανει τοσες καταγγελιες και τους ενοχλεις


    ΥΓ : Απο την ωρα που ποσταρα το σκρινσοτ απο το φριτζ μεχρι τωρα που γραφω αυτο το μηνυμα η ταχυτητα σταθερα η ιδια και τα errors , αυτα τελοσπαντων που δηλωνει το φριτζ , αμεταβλητα... δηλαδη καπου δουλευομαστε εδω περα.
    Ωιμέ...μη φανταστείς, πάντως. Ο δικός μας (πολυκατοικία) που είναι σχετικά σύγχρονος (15ετίας), με μολύβι ορνιθοσκαλίσματα έχει την καμπίνα.

    Σίγουρα μια πιο σωστή δουλειά θα απέκλειε (όχι απαραίτητα έλυνε) κάποια θέματα, αλλά άμα μπλέκουν κι άλλοι στην ιστορία (έστω και γονείς), είναι όντως φασαρία.

    Ποτέ δεν μου έχει έρθει email επιβεβαίωσης όταν κάνω την καταγγελία. Έρχεται ενημέρωση εβδομάδες/μήνες μετά, όπου αναφέρεται ο Α.Π. που πήρα, πότε την έκανα, ότι διαβιβάστηκε στην εταιρεία και αναμένεται απάντηση.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  8. #2048
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    O OTE απο μονος του δεν προκειται να κανει τιποτα. Να τον καλεσει ο ιδιοκτητης του κτιριου (ο πατερας μου δηλ) δεν προκειται μιας και ειναι της φιλοσοφιας "αμα δουλευει δεν το πειραζουμε" , να καλεσω εγω τον ΟΤΕ δεν παιζει επισης μιας και δεν ειναι αρμοδιοτητα μου και θελω οπως ειπα την ψυχικη ηρεμια μου.. αρα προς το παρον ο κατανεμητης θα μεινει ετσι οπως φαινεται στην φωτο
    https://www.google.com/search?q=scot..._attribution=1
    Μακριά από μονωτικές..
    Αν δεν μπορει κάπως να μπει ρεγκλετα τότε το παραπάνω είναι η καλύτερη λύση..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #2049
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άν είναι δικιά σου η γραμμή τότε πος εμπλέκονται οι γονείς;;
    Αν είχες προβλήματα με τη γραμμή,κι καλούσες Ή καλούσαν τον ΟΤΕ πώς θα γκρινιάξουν οι γονείς...

  10. #2050
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καμπίνα ΟΤΕ είναι; Ρωτάω επειδή δεν βλέπω g.inp..
    Και εγώ με καμπίνα ΟΤΕ, όταν ήμουν Νοβα δεν ήταν ενεργοποιημενο το g.inp. Όταν έγινε η αλλαγή της γραμμής στον ΟΤΕ ενεργοποιηθηκε το g.inp.

  11. #2051
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άν είναι δικιά σου η γραμμή τότε πος εμπλέκονται οι γονείς;;
    Αν είχες προβλήματα με τη γραμμή,κι καλούσες Ή καλούσαν τον ΟΤΕ πώς θα γκρινιάξουν οι γονείς...
    Εμπλεκονται απο την στιγμη που τους ανηκει ολο το κτιριο (ισογειο/1ος , μην νομιζεις καμμια πολυκατοικια). Αν ειχα ή ειχαν προβληματα με την γραμμη προφανως και το να ερθει καποιος τεχνικος δεν προκαλει προβλημα. Οπως ηρθε ο τεχνικος της nova οταν δηλωσα βλαβη.
    Το να γινουν παρεμβασεις πασης φυσεως στο κτιριο ομως , δεν ειναι κατι που το αποφασιζω εγω. Το να τρυπησω τον τοιχο , για παραδειγμα , και να τραβηξω καλωδιο κατευθειαν απο τον κατανεμητη στο εσωτερικο του διαμερισματος , γιατι ενας τοιχος με χωριζει απο τον κατανεμητη , δεν ειναι κατι που μπορω να το αποφασισω εγω , γιατι πολυ απλα δεν μου ανηκει το διαμερισμα Ειδικα σε ανθρωπους καποιας ηλικιας ειναι δυσκολο να τους πεις και να τους πεισεις για την αναγκαιοτητα μιας τετοιας εργασιας επειδη "δεν πιανει καλη ταχυτητα το ιντερνετ"...
    Επισης ειναι δυσκολο να τους πεισεις για την αναγκαιοτητα να συμμαζευτει ο κατανεμητης , επειδη "ισως λιγοστεψουν ή εξαλειφθουν τα προβληματα στο ιντερνετ , που ομως λειτουργει... οπως και το δικο τους"...
    Γενικως στην περιρεουσα ατμοσφαιρα το μοτο ειναι "αν δουλευει κατι , δεν αλλαζει". Αν ηταν στο χερι μου , θα ειχα κανει τον κατανεμητη ανθρωπινο χθες κιολας. Τελοσπαντων , προς το παρον πορευομαι με τα πραγματα ως εχουν.

    Η πλακα ειναι οτι η ταχυτητα συγχρονισμου παραμενει σταθερη (~90mbps) και τα λαθη ελαχιστα ως μηδαμινα. Σε αντιθεση με 2 μερες πριν που με το Η288Α ειχε βυθιστει και τα crc errors εγραφαν κατα χιλιαδες. Και αν υποθεσουμε οτι απο τον κατανεμητη και μεσα δεν αλλαξε τιποτα απολυτως , απορω που οφειλεται η σταθεροποιηση της γραμμης (ως προς τον υφισταμενο θορυβο) και η μειωση του θορυβου της.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ με καμπίνα ΟΤΕ, όταν ήμουν Νοβα δεν ήταν ενεργοποιημενο το g.inp. Όταν έγινε η αλλαγή της γραμμής στον ΟΤΕ ενεργοποιηθηκε το g.inp.
    Αρα , αν υποθεσουμε οτι παλι απο την ιδια καμπινα επαιρνες οταν πηγες ΟΤΕ , τι συμπερασμα βγαζουμε ? Οτι η nova δεν το ενεργοποιει απο επιλογη ή οτι ο ΟΤΕ δεν το ενεργοποιει (απο επιλογη) στους αλλους παροχους που χρησιμοποιουν την καμπινα της ?
    Και στην τελικη μπορει καποιος να αιτηθει να το ενεργοποιησει ο παροχος , ξεροντας οτι ειναι καμπινα ΟΤΕ και ειναι διαθεσιμο ?

  12. #2052
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα , αν υποθεσουμε οτι παλι απο την ιδια καμπινα επαιρνες οταν πηγες ΟΤΕ , τι συμπερασμα βγαζουμε ? Οτι η nova δεν το ενεργοποιει απο επιλογη ή οτι ο ΟΤΕ δεν το ενεργοποιει (απο επιλογη) στους αλλους παροχους που χρησιμοποιουν την καμπινα της ?
    Και στην τελικη μπορει καποιος να αιτηθει να το ενεργοποιησει ο παροχος , ξεροντας οτι ειναι καμπινα ΟΤΕ και ειναι διαθεσιμο ?
    Εγώ το έχω ενεργό και είμαι σε καμπίνα ΟΤΕ (Nova 100). Στο γραφείο που έχω Cosmote (200άρα) είναι ανενεργό.
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  13. #2053
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι , αν και ειναι ευκολα πρακτοποιησιμο. Απλα αν με δει ο φαδερ να σκαλιζω τον κατανεμητη θα αρχισει τις ερωτησεις και την μανουρα και δεν τα μπορω αυτα. Θελω ψυχικη ηρεμια πανω απο ολα


    Δεν ξερω πως ειναι ενας συγχρονος κατανεμητης , αλλα ο δικος μου ειναι αυτος Ερχονται τα καλωδια απεξω , και ενωνονται με ταινιες με τα καλωδια που φευγουν μεσα στους τοιχους στα διαμερισματα. Τα ζευγη με τις ασπρες ταινιες ειναι τα δικα μου. Αλλη μια ακομα γραμμη ειναι ενεργη στο κτιριο. Δεν νομιζω οτι υπαρχει σημειωμενο το οτιδηποτε. Επισης το τηλεφωνικο κουτι που ειναι απεξω ειναι παλιου τυπου. Κατι τετοιο δηλ. Χωρις να γραφει κατι , οπως αυτο στην εικονα με μαρκαδορο. Ειναι ψηλα στον τοιχο και με γυμνο οφθαλμο δεν διακρινεις κατι. Προσπαθησα να το φωτογραφησω , να ζουμαρω , τιποτα. Προσπαθησα να δω απο γειτονικα σπιτια τι γινεται , τα μισα με τετοια κουτια που δεν βγαινει ακρη και τα μισα με καινουργια κουτια και με νουμερο καμπινας πανω που δεν την βρισκω πουθενα στον χαρτη και φυσικα δεν αντιστοιχει σε αυτην που εχω δει 2 δρομους παρακατω..δεν εχω ιδεα τι γινεται...

    Οσο για την καταγγελια σου , και που δεν ηρθε επιβεβαιωτικο εμαιλ , μηπως πηγε σε κανα junk folder ? Μια φορα που εκανα καταγγελια στην ΕΕΤΤ την wind αν θυμαμαι καλα , υπηρχαν παντα εμαιλς για τα σταδια της διαδικασιας απο την ΕΕΤΤ.. βεβαια εσενα μπορει να σε βαλανε black list , που εχεις κανει τοσες καταγγελιες και τους ενοχλεις


    ΥΓ : Απο την ωρα που ποσταρα το σκρινσοτ απο το φριτζ μεχρι τωρα που γραφω αυτο το μηνυμα η ταχυτητα σταθερα η ιδια και τα errors , αυτα τελοσπαντων που δηλωνει το φριτζ , αμεταβλητα... δηλαδη καπου δουλευομαστε εδω περα.
    Να ρωτήσω κάτι,στην πρώτη φωτογραφία που έχεις με τα καλώδια στην είσοδο του σπιτιού παρατήρησα ότι από το ζεύγος του ΟΤΕ φεύγουν 2 ζεύγη,το άλλο ζεύγος που είναι μαζί που πάει?!Πολυ πιθανών αυτό να σου δημιουργεί τα προβλήματα.
    Edit:άκυρο λάθος διατύπωση,μου φάνηκαν σαν να ήταν δυο ζεύγη πάνω σε κάθε καλώδιο του ΟΤΕ.

  14. #2054
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Darcdrake Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κάτι,στην πρώτη φωτογραφία που έχεις με τα καλώδια στην είσοδο του σπιτιού παρατήρησα ότι από το ζεύγος του ΟΤΕ φεύγουν 2 ζεύγη,το άλλο ζεύγος που είναι μαζί που πάει?!Πολυ πιθανών αυτό να σου δημιουργεί τα προβλήματα.
    Edit:άκυρο λάθος διατύπωση,μου φάνηκαν σαν να ήταν δυο ζεύγη πάνω σε κάθε καλώδιο του ΟΤΕ.
    Οχι ενταξει ειναι. Καθε μονωτικη ταινια πιανει 2 καλωδια , ενα που ερχεται απεξω με ενα που ερχεται απο μεσα. Αν και θελει σουλουπωμα ο "κατανεμητης" , δεν πιστευω οι ενωσεις να δημιουργουν προβλημα. Ειτε ενωνονται τα καλωδια ειτε οχι. Δεν υπαρχουν ενδιαμεσες καταστασεις Απλα απο εκει και περα , ειναι τι γινεται απο την καμπινα εως τον κατανεμητη (ισως και τι γινεται και εντος καμπινας) καθως και ποσο προβλημα δημιουργει η παλαιοτητα και η ποιοτητα του καλωδιου που φευγει εντος του τοιχου μεχρι την πρωτη πριζα.
    Αν λαβουμε υποψη οτι εχω βιωσει και συγχρονισμο στα 100 , με αρκετα καλη αποδοση και αξιοπιστια , με την υπαρχουσα καλωδιωση και σαπιο-κατανεμητη , τοτε η πτωση της ταχυτητας καθως και η υπαρξη οποιου θορυβου πρεπει να οφειλεται σε καποιον μεταβαλλομενο παραγοντα εκτος κτιριου. Γιατι αν δημιουργει θουβο/προβλημα κατι εντος κτιριου αυτο θα ηταν σε σταθερη και μονιμη βαση.
    Πριν 2,5 μερες το Η288Α εγραφε ιστορικο χαμηλο στην ταχυτητα και τα crc errors ιστορικο υψηλο , και απο εκεινη την στιγμη που εβαλα το φριτζ , ενω ξεκινησε χαμηλα , σημερα και εδω και 1,5 μερα ειναι στα ~90mbps , noise margin 10 σταθερα , μηδαμινα errors (οχι crc , κατι αλλα που αναφερει το φριτζ). Τα συμπερασματα δικα σας


    Attainable throughput kbit/s 95862 48948
    Current throughput kbit/s 93518 10996

    Signal-to-noise ratio dB 10 31

    Errors (ES) 126 18747 (στο τελευταιο σκρινσοτ χθες τα νουμερα ηταν 83 - 18745)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mphxths : 23-10-21 στις 12:19.

  15. #2055
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πάντως ψυχική ηρεμία με το να είσαι πάνω στο ρούτερ και στο interface τη μισή μέρα, δεν θα την βρεις.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Σελ. 137 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 117127132135136137138139142147157 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας