Σελ. 144 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 124134139142143144145146149154164 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.146-2.160 από 2679
  1. #2146
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    διακοπη ρευματος που εγινε?
    Μας εχουν πει οτι δεν γινεται διακοπη ρευματος στα καφαο αφου εχουν μπαταρια για να μην μενει ο κοσμος χωρις τηλεφωνο

  2. #2147
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    διακοπη ρευματος που εγινε?
    Μας εχουν πει οτι δεν γινεται διακοπη ρευματος στα καφαο αφου εχουν μπαταρια για να μην μενει ο κοσμος χωρις τηλεφωνο
    Κατά 99% εννοεί στα σπίτια, τα οποία συνήθως δεν έχουν UPS, οπότε μέχρι να ξανασυγχρονίσουν, προλαβαίνει "κέρδος" από την μείωση παρεμβολών.

  3. #2148
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά 99% εννοεί στα σπίτια, τα οποία συνήθως δεν έχουν UPS, οπότε μέχρι να ξανασυγχρονίσουν, προλαβαίνει "κέρδος" από την μείωση παρεμβολών.
    ενα απλο restart του ρουτερ δλδ

  4. #2149
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενα απλο restart του ρουτερ δλδ
    Ε δεν ειναι ενα απλο restart του ρουτερ. Αρχικα οταν λεω διακοπη ρευματος , μιλαω για διακοπη ρευματος στο τετραγωνο. Οχι μονο στο κτιριο μου δηλ. Η καμπινα ειναι 2 δρομους κατω απο το σπιτι μου. Τωρα τι γινεται μεσα στην καμπινα δεν ξερω. Θα εβγαινε συμπερασμα αν ειχα ups στο μοντεμ , αλλα δεν εχω. Αρα , ειτε εχει μπαταρια , κοβεται το ρευμα στα σπιτια και απλα οταν επανερχεται , οποιος προλαβε να συγχρονισει πρωτος κερδιζει λιγο ταχυτητα . Αν δεν εχει μπαταρια η καμπινα , τοτε μπορει να τρωνε reset τιποτα ρυθμισεις εκει μεσα , αν υφισταται τετοιο πραμα , και στον επανασυγχρονισμο τελικιαζει η ταχυτητα μεχρι να ενεργοποιηθουν παλι οι οποιες ρυθμισεις ξανα ή/και να αρχισουν παλι οι παρεμβολες απο το οπουδηποτε.

    Ο,τι και να συμβαινει απο ολα αυτα , το φαινομενο ειναι σταθερα το ιδιο. Μετα απο διακοπη ρευματος και για 3-4 μερες η γραμμη τελικιαζει απο ταχυτητα και τα errors μειωνονται αισθητα. Mετα επανερχοταν η γραμμη στον παλιο καλο εαυτο της..δηλ αρκετα errors και ταχυτητα 70-80 στην καλυτερη των περιπτωσεων. Το θεμα ειναι οτι πλεον μετα απο 4 μερες απο την προηγουμενη διακοπη , η γραμμη παει πολυ καλα , actual και attainable στον θεο και τεινω να πιστεψω οτι παιζει ρολο το νεο firmware...
    Θα φανει πιο καθαρα τι γινεται οταν περασει περισσοτερος χρονος...

  5. #2150
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε δεν ειναι ενα απλο restart του ρουτερ. Αρχικα οταν λεω διακοπη ρευματος , μιλαω για διακοπη ρευματος στο τετραγωνο. Οχι μονο στο κτιριο μου δηλ. Η καμπινα ειναι 2 δρομους κατω απο το σπιτι μου. Τωρα τι γινεται μεσα στην καμπινα δεν ξερω. Θα εβγαινε συμπερασμα αν ειχα ups στο μοντεμ , αλλα δεν εχω. Αρα , ειτε εχει μπαταρια , κοβεται το ρευμα στα σπιτια και απλα οταν επανερχεται , οποιος προλαβε να συγχρονισει πρωτος κερδιζει λιγο ταχυτητα . Αν δεν εχει μπαταρια η καμπινα , τοτε μπορει να τρωνε reset τιποτα ρυθμισεις εκει μεσα , αν υφισταται τετοιο πραμα , και στον επανασυγχρονισμο τελικιαζει η ταχυτητα μεχρι να ενεργοποιηθουν παλι οι οποιες ρυθμισεις ξανα ή/και να αρχισουν παλι οι παρεμβολες απο το οπουδηποτε.

    Ο,τι και να συμβαινει απο ολα αυτα , το φαινομενο ειναι σταθερα το ιδιο. Μετα απο διακοπη ρευματος και για 3-4 μερες η γραμμη τελικιαζει απο ταχυτητα και τα errors μειωνονται αισθητα. Mετα επανερχοταν η γραμμη στον παλιο καλο εαυτο της..δηλ αρκετα errors και ταχυτητα 70-80 στην καλυτερη των περιπτωσεων. Το θεμα ειναι οτι πλεον μετα απο 4 μερες απο την προηγουμενη διακοπη , η γραμμη παει πολυ καλα , actual και attainable στον θεο και τεινω να πιστεψω οτι παιζει ρολο το νεο firmware...
    Θα φανει πιο καθαρα τι γινεται οταν περασει περισσοτερος χρονος...
    κανονικα το καφαο εχει μπαταρια οποτε δεν εχει σημασια αν ηταν και σε 10 τετραγωνα Εκει δεν εγινε διακοπη αρα το ρουτερ σου απλα εκανε restart Φυσικα στο ρεσταρτ ξανασυγχρονιζει
    Αν ξαναεχεις θεμα κανε μονος σου κια θα δεις οτι θα ξαναλαξει
    Υπαρχει και σπανια περιπτωση να σε αλλαξαν απλα θεση στο καφαο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stamka : 12-12-21 στις 00:16.

  6. #2151
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανονικα το καφαο εχει μπαταρια οποτε δεν εχει σημασια αν ηταν και σε 10 τετραγωνα Εκει δεν εγινε διακοπη αρα το ρουτερ σου απλα εκανε restart Φυσικα στο ρεσταρτ ξανασυγχρονιζει
    Αν ξαναεχεις θεμα κανε μονος σου κια θα δεις οτι θα ξαναλαξει
    Υπαρχει και σπανια περιπτωση να σε αλλαξαν απλα θεση στο καφαο
    Εχω περιγραψει τοσες φορες το φαινομενο , που δεν καταλαβαινω πως δεν εχει γινει κατανοητο. Λες να ειχα προβλημα με μειωμενη ταχυτητα και απλα να διορθωνοταν με ενα restart του μοντεμ ? Λες να ηταν τοσο απλο και να μην το ειχα σκεφτει ?

    Με το Η288Α μεχρι και πριν λιγες μερες συγχρονιζα στην καλυτερη εως τα 80...συνηθως πιο χαμηλα με πολλα crc errors. Για αυτον τον λογο το ειχα κανει bridge με ενα fritz που εχω , που πιανει λιγο καλυτερες ταχυτητες σε σχεση με το Η288Α. Αυτο που περιγραφω γινοταν σε σταθερη βαση. Οσα restarts και αν κανω σε οποιοδηποτε και απο τα δυο μοντεμς.

    Οταν κοβεται λοιπον το ρευμα , δεν ξερω τι γινεται στην καμπινα. Αν εχει μπαταρια ή αν δεν εχει. Αυτο που ειναι σιγουρο οτι θα γινει μετα τον ερχομο του ρευματος ειναι οτι και τα δυο μοντεμς , θα συγχρονισουν ψηλα , κοντα στο 100 , με ανεβασμενο snr και μειωμενα αισθητα τα errors. Αυτο που περιγραφω γινεται ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ μετα απο διακοπη ρευματος. Η κατασταση αυτη κρατουσε 3-4-5 μερες και μετα ξαναεπεφτε η ταχυτητα στο 70-80 , επεφτε προφανως και το snr και τα errors αρχισαν να εμφανιζονταν πιο πολλα. Γυρνουσαμε δηλ στην κλασικη κατασταση πριν την διακοπη.

    Το θεμα ειναι οτι μετα την τελευταια διακοπη ρευματος και μετα την αλλαγη του firmware , η ταχυτητα εχει παραμεινει ψηλα (~100mbps) , με ανεβασμενο attainable , ανεβασμενο snr και μετρια προς λιγα errors (ολα αυτα με το H288A που δεν εκανε και την καλυτερη δουλεια στο παρελθον). Aρα αυτο που εγραψα ειναι , οτι υποθετω οτι αφου παρηλθε πλεον η "επιδραση" της διακοπης του ρευματος , πολυ πιθανο το νεο firmware στο Η288Α να εκανε δουλεια. Να βελτιωσε την λειτουργια του , και διαχειριζεται την γραμμη καλυτερα. Τι να πω ... υποθεσεις κανω..δεν ξερω ακριβως τι μπορει να εγινε.
    Το να μου αλλαξανε θεση/πορτα στην καμπινα , το βρισκω λιγο απιθανο...να κανανε τετοια κινηση δηλ απο μονοι τους..σε μια γραμμη που η ταχυτητα συγχρονισμου ειναι "εντος των οριων". Γιατι να ασχοληθουν ?

  7. #2152
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αφου η γραμμή τερματίζει στη διακοπή τότε μπορεί να υπάρχει κάπου θέμα στο χαλκό έξω από το σπίτι σου.. Θα ήταν μια εξήγηση..
    Η μετά κάτι στη καμπίνα ίσως, με επιφύλαξη..
    Πράγμα που φυσικά δεν πρόκειται να λύσουν αν οι ταχύτητες είναι "εντός ορίων"..
    Υ.γ δεν έχεις κουραστεί να περιγράφεις συνέχεια με σεντόνια το ίδιο πράγμα με τη ταχύτητα και τα 2 ρουτερ; Όχι τίποτα άλλο κουραζόμαστε κ εμείς να διαβάζουμε τα ίδια κατεβατα..

    - - - Updated - - -

    Α.. Και κάτι τελευταίο.. Για να μη κουράζεσαι με όλο αυτό που βλέπω ότι σε απασχολεί.. Πόσο είπαμε ότι πιάνεις στη χειρότερη;
    70; Τα κάνουμε ανταλλαγή με τα δικά μου τα 10 που είναι δεν είναι ακατεβατα; Για να μη βασανίζεσαι δλδ.. Όχι τίποτα άλλο..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #2153
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.γ δεν έχεις κουραστεί να περιγράφεις συνέχεια με σεντόνια το ίδιο πράγμα με τη ταχύτητα και τα 2 ρουτερ; Όχι τίποτα άλλο κουραζόμαστε κ εμείς να διαβάζουμε τα ίδια κατεβατα..
    Κουραζομαι και να γραφω και να ασχολουμαι με τα μοντεμς και τις ταχυτητες και τα προβληματα. Απλα οταν σχολιαζει/απανταει καποιος στα γραφομενα μου , οφειλω , για να γινεται σωστη κουβεντα , να αναφερω πραγματα που εχω χιλιοπει γιατι καποιος που δεν παρακολουθουσε την κουβεντα που ξεκινησε σελιδες πισω δεν γνωριζει τι γινεται με την "υποθεση" του καθενος. Ετσι γραφω ενα σεντονι , με τις πληροφοριες συγκεντρωμενες , για να μην αναλισκομαστε σε περαιτερω ερωτοαπαντησεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α.. Και κάτι τελευταίο.. Για να μη κουράζεσαι με όλο αυτό που βλέπω ότι σε απασχολεί.. Πόσο είπαμε ότι πιάνεις στη χειρότερη;
    70; Τα κάνουμε ανταλλαγή με τα δικά μου τα 10 που είναι δεν είναι ακατεβατα; Για να μη βασανίζεσαι δλδ.. Όχι τίποτα άλλο..
    Χανεις την ουσια. Δεν ειμαι ο περιεργος που θελει να πιανει ντε και καλα 100. Δεν ειμαι ο περιεργος που δεν καταλαβαινει οτι υπαρχουν και παρεμβολες και θορυβοι και διαφοροι παραγοντες που επηρεαζουν την ταχυτητα. Ειμαι ο περιεργος που εχω δει την γραμμη μου να δουλευει χωρις κανενα προβλημα στα 100 για μεγαλα χρονικα διαστηματα , αλλα στο τελος της ημερας πιανω 70 (και κατα καιρους και χαμηλοτερες ταχυτητες) χωρις συγκεκριμενο λογο. Ειχα πει στο παρελθον , οτι αν το Η288Α κλειδωνε σταθερα στα 85+ δεν θα ειχα κανενα προβλημα και ουτε θα ξανα-ασχολιομουν. Αλλα δεν συνεβαινε κατι τετοιο. Ταχυτητες πανω απο 80 εβλεπα μονο με το φριτζ.

    Δηλαδη τωρα που το Η288Α ειναι καρφωμενο στα 100mbps (120mbps attainable) , πως δικαιολογειται ? Το Η288Α ! Που εγραφε καποτε τα crc errors κατα χιλιαδες το λεπτο. Και τωρα στις 7 ωρες uptime εχει... 750. Δεν υπαρχουν πλεον παρεμβολες/θορυβοι στον χαλκο ? Επηρεασε το νεο firmware αυτην την κατασταση ? Αρα καλα ελεγα οτι το Η288Α δεν εκανε καλη δουλεια , ενω το φριτζ εκανε ? Και αν δεν επηρεασε σε κατι το firmware , πως εξηγειται η καλυτερη λειτουργια του Η288Α ? Βαλανε καινουργιο χαλκο απεξω ? Μπα.

    Τι προτεινεις να εκανα ? Να ελεγα , ωχ αδελφε , 70...70...τι να κανουμε..δεν ξανα-ασχολουμαι..τοσο ας ειναι... κατι τετοιο ? Μην τα σκαλιζουμε και πολυ ας πουμε ? Ευκολες εξηγησεις του στυλ... ε υπαρχουν παρεμβολες , θορυβοι , εσωτερικες καλωδιωσεις και τετοια ?
    Ε ας πουμε και στον @PetrosK να μην κανει καταγγελιες..85 πιανει..εντος οριων..δεν πειραζει που δεν τερματιζει η γραμμη του ενω μπορει... συμβαινουν και αυτα ! Μια ζωη με την adsl επαιζα στα 14...δεν ειχα ασχοληθει ποτε μου γιατι και πως. Ε τωρα με την vdsl ειπα να ασχοληθω , οχι γιατι πληρωνω παραπανω (δεν πληρωνω παραπανω) , αλλα γιατι οταν ξερω οτι στον κατανεμητη ερχονται 100 (μετρημενα απο τον τεχνικο της nova) , και εχω δει την γραμμη να παιζει σταθεροτατα στα 100 για μεγαλα χρονικα διαστηματα ...και μετα ολο τον υπολοιπο καιρο ειμαι στα 65-70...ε τοτε κατι βρωμαει... ειτε στην καμπινα , ειτε στον χαλκο , ειτε στο μοντεμ. Και τεινω να πιστευω οτι εφταιγε το μοντεμ , κρινοντας απο τα τελευταια δεδομενα. Θα περιμενω ομως να βγαλω πιο ασφαλες συμπερασμα αφου περασουν καποιες μερες για να δω αν η υψηλη ταχυτητα που κλειδωνει τωρα το Η288Α συνεχιστει...

    (Να πω ενα ευχαριστω στον @PetrosK που μου εκανε γνωστο οτι υπαρχει νεο firmware. Αν οντως βοηθησε την κατασταση το firmware δηλ)

  9. #2154
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Βρε την καταλαβαίνω τη περίπτωση σου, αλλά και που το γράφεις συνέχεια τι θα κάνεις; Πράξεις χρειάζονται.. Ζαλισε το πάροχο λίγο παραπάνω μπας και..
    Τότε που είχαν έρθει που λες, σε σένα πάνω είχαν τσεκαρει;
    Όσο για το άλλο που γράφεις είναι πολλά τα μπορεί..
    Λιγότερο crosstalk..
    Ίσως το fw...
    Αυτό θα το δεις στη πράξη..
    Το θέμα είναι ότι ο πάροχος με τις ταχύτητες που πιάνεις δεν πρόκειται να ασχοληθεί..
    Δύσκολη περίπτωση αλλά τι να κάνεις..
    Προσπάθησε πάντως μαζί τους.. Τι έχεις να χάσεις; Το dslam κρατάει ιστορικό συγχρονισμων.. Ρώτησε τους γιατί συμβαίνει το όλο...
    Άσε που κ εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι από εδώ..
    Στη περίπτωση του Πέτρου είναι φως φανάρι που είναι το πρόβλημα και μπορείς να το παλέψεις κάπως, αν και εκεί με τα κλειδώματα που πιάνει πάλι είναι θέμα τύχης αν θα ασχοληθεί ο πάροχος.. Σε άλλο συμφορουμιτη το έλυσαν..
    Είναι γενικά μη σου κάτσει..
    Τώρα για το κατανεμητή που λες, αν εκεί έρχονται 100 και πάνω όχι.... Εκεί ξέρεις τι μπορεί να είναι..
    Έχεις παρατηρήσει αν το noise margin κάνει διακυμάνσεις κατά τη διάρκεια της ημέρας; Το τηλέφωνο είναι voip;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #2155
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε την καταλαβαίνω τη περίπτωση σου, αλλά και που το γράφεις συνέχεια τι θα κάνεις;
    Απο τοτε που τα εγραψα , δεν τα ξαναεγραψα. Απλα ανα καποιες ημερες , αν δω οτι εχει παιχτει κανα περιεργο φαινομενο , κανω ενα σχετικο ... update Σε δουλεια να βρισκομαστε , να κινειται λιγο το θεμα ! Απο κει και περα αν τυχει καποιος να ρωτησει λεπτομερειες ή/και πληροφοριες σε κατι που εγραψα , τι να πω ? πηγαινε διαβασε τις τελευταιες 20-30 σελιδες να ενημερωθεις ? Ε γραφω ξανα τα ιδια , γρηγορα και περιεκτικα οσο γινεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζαλίσε το πάροχο λίγο παραπάνω μπας και..
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι ο πάροχος με τις ταχύτητες που πιάνεις δεν πρόκειται να ασχοληθεί..
    Ακριβως αυτο. Θα το ξαναγραψω Οταν στις αρχες ειχα χαμηλες ταχυτητες λογω εσωτ. καλωδιωσης (55-60mbps) , η εκπροσωπος στο τσατ μου ειπε...εεεεε ειναι εντος των οριων , αλλα αμα θελετε το δηλωνω βλαβη να περασει τεχνικος να τσεκαρει τι γινεται. Εντος των οριων τα 55-60... τι να τους πω τωρα ? Πιανω 70 ή 80 (με το φριτζ) και δεν μου αρεσουν ? Δεν νομιζω καν να μου απαντησουν
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρώτησε τους γιατί συμβαίνει το όλο...
    Τι περιμενεις να σου πουνε ? Αφου σου πουνε το "εντος οριων" και πειστουν να συνεχισουν την κουβεντα , θα σου πουν τα κλασικα..εσωτ. καλωδιωση (δεν υφισταται πλεον κατι τετοιο αλλα θα στο πουν) , θορυβος , παρεμβολες κλπ.. Δεν νομιζω να πουν "ααα ξερετε ειχαμε λαθος ρυθμισεις στην καμπινα" ή "ξερετεεεεε το μοντεμ φταιει , μισο να σας δωσουμε αλλο"... γενικως δεν νομιζω οτι θα αναλαβουν καποια ευθυνη εφοσον ειμαι "εντος οριων".

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα για το κατανεμητή που λες, αν εκεί έρχονται 100 και πάνω όχι.... Εκεί ξέρεις τι μπορεί να είναι..
    Οχι δεν ξερω. Γιατι οπως μολις εγραψα , στην αρχη επιανα 55-60.. δυο πριζες , κεντρικη και μια δευτερη. Ερχεται ο τεχνικος μετραει 100 στον κατανεμητη , αρα μου λεει εσωτ. καλωδιωση. Δικιο του λεω εχεις , στειλτε ηλεκτρολογο. Ερχεται ο ηλεκτρολογος και δωσε βαση τι εκανε. Αποσυνδεσε τα παντα απο την κεντρικη πριζα (κατι ακυρα καλωδια και αναμονες) και αφησε μονο την δευτερη πριζα συνδεδεμενη πανω σε αυτην , παρολο που του ελεγα να την αποσυνδεσει και αυτην μιας και δεν με χαλαει να βαλω το μοντεμ στην κεντρικη (το ειχα στην 2η γιατι με βολευε χωροταξικα). Αυτος τελοσπαντων αφησε και την 2η πριζα συνδεδεμενη στην κεντρικη. Βαζει το μοντεμ στην 2η (ουτε καν στην κεντρικη) και συγχρονιζει στα 100 ! Χαρα και πανηγυρια και φευγει. Ε και σε μια βδομαδα μεσα δεν ξαναειδα ποτε ξανα 100 . Αρχισε η κατηφορα. Στην πορεια αποσυνδεσα μονος μου την 2η πριζα και αφησα μονο την κεντρικη και εβαλα εκει το μοντεμ ελπιζοντας να βελτιωθει η κατασταση. Τιποτα ομως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις παρατηρήσει αν το noise margin κάνει διακυμάνσεις κατά τη διάρκεια της ημέρας; Το τηλέφωνο είναι voip;
    Το τηλεφωνο ειναι voip. Για να καταλαβεις πλεον την συνδεσμολογια , κεντρικη πριζα-μοντεμ-τηλεφωνικη συσκευη πανω στο μοντεμ. Τιποτα αλλο στις πριζες. Ο,τι πιο απλο δηλ.
    Οσο για το noise margin. Κοιτα , για μεγαλο χρονικο διαστημα επαιζα με το φριτζ. Το φριτζ , δεν δειχνει δεκαδικα ψηφια στο noise margin οπως δειχνει το Η288Α. Δειχνει ακεραια. Αρα εκει που λεει π.χ. 9 το φριτζ , μπορει εσωτερικα να αλλαζουν τα δεκαδικα. Να πηγαινει δηλ 9.9 , 9.5 , 9.1 και παρολα αυτα να λεει συνεχως 9. Η διακυμανση λοιπον του noise margin με το φριτζ , ηταν ελαχιστη και χωρις καποιο pattern. Επαιζε π.χ. απο 7-8 εως 10. Αλλα δεν αλλαζε τιμες ευκολα... Επισης δεν αλλαζε τιμες σε συγκεκριμενες χρονικες περιοδους . Δηλαδη μπορει να ειχα υψηλο noise margin (9-10) μερα μεσημερι , οπου υποτιθεται θορυβος και παρεμβολες ειναι περισσοτερες και να εχω χαμηλο (7-8) 3-4 το πρωι που υποτιθεται οτι παιζει λιγοτερος θορυβος απο το περιβαλλον. Δεν εβγαινε καποιο συμπερασμα.
    Ενω λοιπον εβλεπα αυτα τα νουμερα με το φριτζ , αν την ιδια στιγμη εβαζα πανω το Η288Α , η κατασταση ηταν τελειως διαφορετικη και ... τραγικη. Noise margin 7-8 στην καλυτερη και εριχνε την ταχυτητα αβερτα. Αν εκλεινα το SRA για να μην μπορει να την ριξει , εριχνε το noise margin , τραγικα χαμηλα. Εχω σκρινσοτ που ειχε ριξει το noise margin μεχρι το 3... και απειρα crc errors. Μιλαμε για χιλιαδες την ωρα.

    Τωρα λοιπον με το Η288Α και το καινουργιο firmware (το αναφερω αλλα δεν ξερω στα σιγουρα αν επηρεασε καπου) , εχω noise margin στο 9.κατι , attainable 120k mbps και συγχρονισμο στα 102k mbps . Σταθερα εδω και 8 ωρες. Με noise margin 9-10 , το φριτζ ποτε δεν επιασε τετοιο attainable.
    Να αλλαξε κατι στην καμπινα ? Κατι στον χαλκο ? Κατι στο περιβαλλον ? Δεν αναφερομαι καν στον κατανεμητη και μεσα γιατι δεν κουνηθηκε τιποτα εντος του κτιριου. Να επηρεασε σε κατι το νεο firmware ? Δεν βρισκω και επισημες πληροφοριες , καποιο changelog , μπας και πέρναμε καποια μυρωδια αν οντως αλλαξε κατι που να εχει σχεση με αυτο που συζηταμε.
    Οπως λες και συ , θα φανει στην πραξη και στις επομενες μερες , τι θα γινει με τις ταχυτητες. Αν θα διατηρηθουν ή οχι. Ας διατηρηθουν να πουλησω το φριτζ στον Πετρο , αφου δεν θα το χρειαζομαι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη περίπτωση του Πέτρου είναι φως φανάρι που είναι το πρόβλημα και μπορείς να το παλέψεις κάπως, αν και εκεί με τα κλειδώματα που πιάνει πάλι είναι θέμα τύχης αν θα ασχοληθεί ο πάροχος..
    Ειναι φως φαναρι και το θεμα ειναι οτι παροχος με τις τοσες καταγγελιες ισως εχει σπαστει και δεν θελει να βοηθησει πλεον για να επιλυθει το προβλημα. Να στηριχθει στο "ειναι εντος οριων" και να αφηνει τον Πετρο να χανει τον χρονο του με καταγγελιες.
    Παντως αν θελει να του συστησω εναν φιλο μου , που τον φοβουνται στην forthnet να μου το πει. Τελευταια φορα που του κανανε μαμακια , πηγε απο τα κεντρικα και εμπαινε στα γραφεια των διευθυντων και απο πισω τρεχανε οι σεκιουριταδες να τον σταματησουν. Εκει που φοβηθηκαν πραγματικα ηταν οταν γυρισε στους σεκιουριταδες και αφου τους κοιταξε καλα καλα τους ειπε "μονο εσεις ειστε ? φερτε και τους υπολοιπους και ξαναρθειτε!" χαχαχα
    Εκτοτε για εναν χρονο ειχε δωρεαν κλησεις ή κατι τετοιο , δεν θυμαμαι λεπτομερειες
    Περα απο την πλακα , ειναι σπαστικο να εχεις attainable πανω απο 100 , και να κλειδωνει στα 80-85 και να μην ασχολειται ο παροχος να δει τι γινεται , τι φταιει κλπ... Δηλαδη ποσο δυσκολο να παει απο την καμπινα , παρεα και με κανα οτετζη και να δουν τι γινεται. Εκτος και αν εχουν κανει κατι επιτηδες και για αυτο δεν ασχολουνται...

  11. #2156
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού με νοιάζεστε τόσο , να και τα δικά μου...βράχος εγώ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  gtxs79T16.png 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  30,9 KB 
ID: 233119

    Η ΕΕΤΤ λογικά θα ασχοληθεί μαζί μου με το νέο χρόνο, μη χαλάμε τις καρδιές μας γιορτάρες μέρες.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  12. #2157
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αγόρασε δυο-τρια ρούτερ. Μπας και
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #2158
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού με νοιάζεστε τόσο , να και τα δικά μου...βράχος εγώ.
    Πουλαω φριτζ σε φιλικη τιμη
    Αυτο το 85/120 ειναι τραγικο οπως και να το δεις. Η λυση ειναι μια και το ξερεις. Φωτια στην καμπινα

    Σε αλλα νεα , εγω κλεινω 22 ωρες uptime και ειμαι καπως ετσι (με το Η288Α) :

    Actual Rate(Up/Down) 10996/102853 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 47764/116627 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31/8.7 dB

    Showtime Start 22 h 9 min 38 s

    CRC Errors(Up/Down) 4/2567
    FEC Errors(Up/Down) 29/33800

    Καποτε το attainable ηταν περιπου noise margin x 10.000 . Δηλ με 8.7 noise margin θα ειχα 87000 kbps attainable. Τωρα , με το ιδιο νουμερο , το attainable φευγει πανω απο τα 100k mbps. Και προφανως η actual speed ειναι καρφωμενη στο ιδιο νουμερο ολες αυτες τις 22 ωρες.

  14. #2159
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού με νοιάζεστε τόσο , να και τα δικά μου...βράχος εγώ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  gtxs79T16.png 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  30,9 KB 
ID: 233119

    Η ΕΕΤΤ λογικά θα ασχοληθεί μαζί μου με το νέο χρόνο, μη χαλάμε τις καρδιές μας γιορτάρες μέρες.
    για πιοι λογο πιστευεις οτι η ΕΕΤΤ πρεπει να ασχοληθει με την γραμμη σου ?
    Τοπ συμβολαιο που υπεγραψες το εχεις διαβάσει ?
    γιατι πιστευειςη εταιρια αυτη ειναι η φθηνοτερη?

  15. #2160
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    για πιοι λογο πιστευεις οτι η ΕΕΤΤ πρεπει να ασχοληθει με την γραμμη σου ?
    Τοπ συμβολαιο που υπεγραψες το εχεις διαβάσει ?
    γιατι πιστευειςη εταιρια αυτη ειναι η φθηνοτερη?
    Για πολλούς και διάφορους λόγους που έχω αναφέρει ξανά και ξανά σε αυτό το νήμα.

    Ο τελευταίος, πια, είναι η τελευταία απάντηση της 4νετ προς εμένα ότι "προσπαθήσαμε να λύσουμε το πρόβλημα (αυτό που στην αρχή δεν υπήρχε, κατά τους ίδιους) αλλά δεν κατέστη εφικτό για απροσδιοριστο λόγο"...

    Το συμβόλαιό μου, Btw, δεν γράφει πουθενά ότι η ταχύτητα σύνδεσης μπορεί να περιορίζεται με κλειδώματα αυθαίρετα. Αν δεν ήταν εφικτό να πιάσω το μέγιστο (ποιότητα χαλκού, απόσταση από καμπίνα κλπ), όντως δεν θα είχα κάτι να πω και δεν θα είχα και θέμα (όπως ακριβώς συμβαίνει με την άλλη σύνδεση που είναι στο όνομά μου).

    Εδώ αδιαφορούν και δεν απαντούσαν επί μήνες όπως τους είχα επανειλημμένα ζητήσει, ούτε για το τυπικό.

    Οπότε τις εξυπνάδες τύπου "το συμβόλαιο το έχεις διαβάσει?", αλλού παρακαλώ...περισσεύουν εδώ.

Σελ. 144 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 124134139142143144145146149154164 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας