Σελ. 13 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 38111213141518 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 303
  1. #181
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE- H288A
    SNR / Attn
    31(dB) / 0.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έχεις πρόβλημα εάν η τηλεφωνίας σου θα είναι VOIP . Και μάλλον θα είναι . Η τηλεφωνία είναι κλειδωμένη και δεν μπορεί να μπει σε άλλο modem router . Εκτός εάν δεν σε ενδιαφέρει η τηλεφωνία .
    Μα δεν είμαι καινούργιος συνδρομητης για με ριξουν σε voip.Μην μου λετε τετοια ρε παιδια>?Δηλαδη εδώ και ένα χρονο εχω το συγκεκριμενο ρουτερ και είναι και για vdsl.Τζαμπα λεφτα δωσαμε?

  2. #182
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν έχει σημασία αν είσαι νέος ή παλιός συνδρομητής, αλλά ποιού παρόχου είναι η καμπίνα από την οποία θα πάρεις σύνδεση.
    Αν είναι Vodafone ή Wind είναι 100% σίγουρο ότι πας για VoIP, ενώ στην περίπτωση του ΟΤΕ παίζεις στο 50%.

  3. #183
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matse Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν είμαι καινούργιος συνδρομητης για με ριξουν σε voip.Μην μου λετε τετοια ρε παιδια>?Δηλαδη εδώ και ένα χρονο εχω το συγκεκριμενο ρουτερ και είναι και για vdsl.Τζαμπα λεφτα δωσαμε?
    Δυστιχώς φίλε μου δεν είσαι ο μόνος . Και εγώ έχω ένα πολύ καλό modem - router της tp-link και το μυαλό μου πάει εάν θα κάνω δουλεία με την μπαγκατέλα που θα μου δώσουν και με υποχρεώνουν να την αγοράσω για 20 ευρώ .
    London for ever

  4. #184
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE- H288A
    SNR / Attn
    31(dB) / 0.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έχεις πρόβλημα εάν η τηλεφωνίας σου θα είναι VOIP . Και μάλλον θα είναι . Η τηλεφωνία είναι κλειδωμένη και δεν μπορεί να μπει σε άλλο modem router . Εκτός εάν δεν σε ενδιαφέρει η τηλεφωνία .
    Μπορεις να μου εξηγήσεις?Πως σε αυτό το θεμα που διαβαζω.Το συγκεκριμενο ρουτερ δουλευει κανονικα και σε voip γραμμη οτε? https://www.adslgr.com/forum/threads...12#post6654212

    Από τα ρουτερ που δινουν το tecnicolor τι λεει?Απο το zte είναι καλυτερο?
    Και κατι ακομα υπαρχει κανεις να μας προτινει κανα καλο ρουτερ του εμποριου που να υποστηρίζει και voip? ευχαριστω

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει σημασία αν είσαι νέος ή παλιός συνδρομητής, αλλά ποιού παρόχου είναι η καμπίνα από την οποία θα πάρεις σύνδεση.
    Αν είναι Vodafone ή Wind είναι 100% σίγουρο ότι πας για VoIP, ενώ στην περίπτωση του ΟΤΕ παίζεις στο 50%.
    Wind καμπινα.Οπωτε μας βγηκε αχρηστο το tip link vr600 ε?
    Εχεις να μου προτείνεις κανα καλο ρουτερ που να εχει και voip?Η είναι πανάκριβα αυτή την στιγμη σε σχεση με τα απλα?

  5. #185
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matse Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να μου εξηγήσεις?Πως σε αυτό το θεμα που διαβαζω.Το συγκεκριμενο ρουτερ δουλευει κανονικα και σε voip γραμμη οτε? https://www.adslgr.com/forum/threads...12#post6654212

    Και κατι ακομα υπαρχει κανεις να μας προτινει κανα καλο ρουτερ του εμποριου που να υποστηρίζει και voip? ευχαριστω
    Για τον απλό λόγο του ότι ο ΟΤΕ δίνει τον κωδικό της τηλεφωνίας ώστε αυτή να παίξει σε άλλη συμβατή συσκευή, κάτι που δεν κάνει κανείς άλλος και ούτε έχει υποχρέωση να το κάνει.
    Ισχύει σε όλο τον πλανήτη όπου η μεγάλη πλειοψηφία των παρόχων δεν επιτρέπουν την χρήση της τηλεφωνίας σε άλλη συσκευή εκτός της δικιά τους.

    Υπάρχουν αρκετές συσκευές συμβατές με SIP (VoIP) τηλεφωνία. Υπάρχει σχετικό θέμα εδώ. Αλλά εκτός του ΟΤΕ δεν παίζουν (όσον αφορά την τηλεφωνία, εκτός αν αλλάξουν την πολιτική τους στο μέλλον.

  6. #186
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE- H288A
    SNR / Attn
    31(dB) / 0.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον απλό λόγο του ότι ο ΟΤΕ δίνει τον κωδικό της τηλεφωνίας ώστε αυτή να παίξει σε άλλη συμβατή συσκευή, κάτι που δεν κάνει κανείς άλλος και ούτε έχει υποχρέωση να το κάνει.
    Ισχύει σε όλο τον πλανήτη όπου η μεγάλη πλειοψηφία των παρόχων δεν επιτρέπουν την χρήση της τηλεφωνίας σε άλλη συσκευή εκτός της δικιά τους.

    Υπάρχουν αρκετές συσκευές συμβατές με SIP (VoIP) τηλεφωνία. Υπάρχει σχετικό θέμα εδώ. Αλλά εκτός του ΟΤΕ δεν παίζουν (όσον αφορά την τηλεφωνία, εκτός αν αλλάξουν την πολιτική τους στο μέλλον.
    Με λιγα λογια αναγκαστηκα πας στα δικα τους ρουτερ ?(τον παροχων)σωστα?Και κατι τελευταιο.Ο αδελφος μου είναι στην wind και εχει το technicolor tg788v v3 .Το συγκεκριμενο το δινει και η φορθνετ?σωστα?Αν τελικα μου δωσει αυτό(το εχει 2 φορες)Θα μπορεσω να κανω την δουλεια μου ?Η λογικη λεει ότι θα πρεπει να γινει πρωτα reset στις ρυθμισεις και να το σεταρω εξ αρχης.Ευχαριστω πολυ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος matse : 31-08-19 στις 18:02.

  7. #187
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και τι θα γίνει με την τηλεφωνία που δεν θα έχεις τον κωδικό της;
    Οι συσκευές των παρόχων με την σύνδεση στο διαδίκτυο, τραβούν αυτόματα τα απαραίτητα στοιχεία για να δουλέψει η υπηρεσία.
    Οποιοσδήποτε άλλος εξοπλισμός (άλλου παρόχου ή του εμπορίου) δεν μπορεί να το κάνει και χωρίς τον κωδικό (και φυσικά τις διευθύνσεις του server), απλά δεν δουλεύει η τηλεφωνία.

  8. #188
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE- H288A
    SNR / Attn
    31(dB) / 0.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι θα γίνει με την τηλεφωνία που δεν θα έχεις τον κωδικό της;
    Οι συσκευές των παρόχων με την σύνδεση στο διαδίκτυο, τραβούν αυτόματα τα απαραίτητα στοιχεία για να δουλέψει η υπηρεσία.
    Οποιοσδήποτε άλλος εξοπλισμός (άλλου παρόχου ή του εμπορίου) δεν μπορεί να το κάνει και χωρίς τον κωδικό (και φυσικά τις διευθύνσεις του server), απλά δεν δουλεύει η τηλεφωνία.

    Καταλαβα.Κατι τελευταιο.Υπαρχει δυνατοτητα να δουλεψουν και τα 2 ρουτερ πανω σε μια συνδεμολογια?Δηλαδη το ένα να είναι για voip τηλεφωνια και το άλλο για ιντερνετ μονο?

  9. #189
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το ιδανικό είναι να μπορεί να δουλέψει σε Bridge mode, ώστε την κλήση ΡΡΡ να την κάνει το δικό μας router.
    Αλλά εδώ είναι όλο το θέμα, όπου στις νέες συσκευές είναι κλειδωμένη η συγκεκριμένη επιλογή και ψάχνουμε τον κωδικό του χρήστη root για να την εμφανίζουμε.

    Διαφορετικά η άλλη επιλογή είναι ο δικός μας router να παίρνει σύνδεση από του παρόχου, αλλά τώρα έχουμε 2πλό ΝΑΤ (όχι ότι αυτό είναι σοβαρό πρόβλημα).

  10. #190
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον απλό λόγο του ότι ο ΟΤΕ δίνει τον κωδικό της τηλεφωνίας ώστε αυτή να παίξει σε άλλη συμβατή συσκευή, κάτι που δεν κάνει κανείς άλλος και ούτε έχει υποχρέωση να το κάνει. Ισχύει σε όλο τον πλανήτη όπου η μεγάλη πλειοψηφία των παρόχων δεν επιτρέπουν την χρήση της τηλεφωνίας σε άλλη συσκευή εκτός της δικιά τους.
    Για ποιο λόγο, πιστεύεις, δίνει του κωδικούς ο κόσμοτε; σε αντίθεση με το trend της εποχής που περιγράφεις.

  11. #191
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιο λόγο, πιστεύεις, δίνει του κωδικούς ο κόσμοτε; σε αντίθεση με το trend της εποχής που περιγράφεις.
    Γιατι έτσι θέλει, παλιότερα κάποια στιγμή είχε σταματήσει αυτή την δυνατότητα, μετά έκανε δοκιμές και είδε πως μπορεί να το παρέχει στους συνδρομητές του

  12. #192
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι έτσι θέλει, παλιότερα κάποια στιγμή είχε σταματήσει αυτή την δυνατότητα, μετά έκανε δοκιμές και είδε πως μπορεί να το παρέχει στους συνδρομητές του
    Είναι τεχνικό δηλαδή το.ζητημα;

  13. #193
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι τεχνικό δηλαδή το.ζητημα;
    Το μεγάλο θέμα είναι 1α η ασφάλεια, μετά είναι τεχνικό, πως δηλαδή περιορίζεις το ότι εσύ θα κάνεις Login μόνο απο την γραμμή σου, όσο πιο πολύπλοκο γίνεται τόσο πιο κοστοβόρο είναι.
    Υποθέτω πως και ο ΟΤΕ αν δει κάποια στιγμή οτι του βγαίνει πολύ κοστοβόρο να το συντηρεί απλά θα το κόψει

  14. #194
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μεγάλο θέμα είναι 1α η ασφάλεια, μετά είναι τεχνικό, πως δηλαδή περιορίζεις το ότι εσύ θα κάνεις Login μόνο απο την γραμμή σου, όσο πιο πολύπλοκο γίνεται τόσο πιο κοστοβόρο είναι. Υποθέτω πως και ο ΟΤΕ αν δει κάποια στιγμή οτι του βγαίνει πολύ κοστοβόρο να το συντηρεί απλά θα το κόψει
    Το VoIP ( vs pstn) έχει κάποια πλεονεκτήματα ή/και μειονεκτήματα όσο αφορά την ασφάλεια;

  15. #195
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το VoIP ( vs pstn) έχει κάποια πλεονεκτήματα ή/και μειονεκτήματα όσο αφορά την ασφάλεια;
    Δεν έχει καμία σχέση η σύγκριση ασφάλειας voip vs pstn με το θέμα.

    η ασφάλεια του voip έχει να κάνει με το ότι απο την στιγμή που γνωρίζεις κωδικούς μπορείς να κάνεις σύνδεση απο όποιο σημειο στον κόσμο θέλεις, με τα στοιχεία όποιου χρήστη έχεις (και να τον χρεώσεις), ο ΟΤΕ έχει βάλει περιορισμό πως τα voip credentials Που σου δίνει μπορείς να τα κάνεις χρήση μόνο απο την γραμμή που τα έχει, αυτο δεν είναι κάτι απλό που κάνουν τα διάφορα sip gateway, λογικά θα τους έχει κοστίσει κάτι παραπάνω.

Σελ. 13 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 38111213141518 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας