Σελ. 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 5891011 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 158
  1. #136
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παρατηρώ αντίστοιχο πρόβλημα εδώ.
    Πλακα κανεις, ετσι;
    Μιλαμε για μια απλη ειδοποιηση, κι εχει πεσει το τρολαρισμα συννεφο για αρμεγμα και δεν ξερω 'γω τι αλλο.
    Για μια ειδοποιηση!!
    Που στην τελικη, αν το καλοσκεφτεις, καλο κανει στον καταναλωτη που θα τα σκασει να αγορασει ενα μεταχειρισμενο κινητο.

  2. #137
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλακα κανεις, ετσι;
    Μιλαμε για μια απλη ειδοποιηση, κι εχει πεσει το τρολαρισμα συννεφο για αρμεγμα και δεν ξερω 'γω τι αλλο.
    Για μια ειδοποιηση!!
    Που στην τελικη, αν το καλοσκεφτεις, καλο κανει στον καταναλωτη που θα τα σκασει να αγορασει ενα μεταχειρισμενο κινητο.
    Δεν είναι απλή ειδοποίηση.
    Τελικά ξέρει ο καταναλωτής (μέσος χρήστης) να βλέπει το system info ή όχι; γιατί για να δεί αυτό με το μεταχειρισμένο δεν θα το αγοράσει μεταχειρισμένο μέσα σε 4 ή 15 ημέρες όποτε θα πρέπει να ξέρει να πάει στο system info. Αν ξέρει να πάει εκεί ποιος ο λόγος να το έχουμε το nagging για 4 ημέρες σε κάθε Unlock και για άλλες 15 σε κάθε επίσκεψη στα settings;


    Θα το πληρώσεις ακριβότερα το service σε ενα apple authorized center, ναι ή όχι;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά συζητάμε ένα μήνυμα που βγαίνει σε συγκεκριμένο μοντέλο σε συγκεκριμένη συνθήκη. Δεν αφορά το σύνολο των iPhone αλλά μόνο το καινούριο και δεν αφορά το σύνολο των επισκευών αλλά μόνο την οθόνη. Πάνω σε αυτό βρίσκουμε θετικά, αρνητικά και πράγματα που θα μπορούσαν να γίνουν καλύτερα.
    Αναρωτήθηκες πως μπορεί η διαδικασία για την πιστοποίηση να είμαι δωρεάν και σου εξήγησα. Αναρωτιέσαι γιατί δεν ελέγχει ηλεκτρονικά η Apple την γνησιότητα του ανταλλακτικού. Το απλό για μένα είναι ότι μπορείς να φτιάξεις ανταλλακτικά που να λένε ότι ακριβώς θες. Το ότι δεν εμπιστεύεσαι το εξουσιοδοτημένα κέντρα είναι κάτι που αφορά εσένα. Δικαίωμα σου.
    Το έκανε και για τις μπαταρίες, για τις ίδιες γνήσιες μπαταριές που έβγαλε και πρόγραμμα αντικατάστασης.

    Τώρα που το σκέφτομαι, εκεί δεν έβαλε nagging, έβαλε το μήνυμα όταν θα πάει κάποιος να δει την κατάσταση απο την μπαταρία
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 01-10-19 στις 00:32.

  3. #138
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι απλή ειδοποίηση.
    Τελικά ξέρει ο καταναλωτής (μέσος χρήστης) να βλέπει το system info ή όχι; γιατί για να δεί αυτό με το μεταχειρισμένο δεν θα το αγοράσει μεταχειρισμένο μέσα σε 4 ή 15 ημέρες όποτε θα πρέπει να ξέρει να πάει στο system info. Αν ξέρει να πάει εκεί ποιος ο λόγος να το έχουμε το nagging για 4 ημέρες σε κάθε Unlock και για άλλες 15 σε κάθε επίσκεψη στα settings;
    Οσον αφορα το service, εισαι ελευθερος να επιλεξεις ειτε το authorized ειτε το ανεπισημο - δεν δεσμευεσαι απο καπου.
    Εγω σαν χρηστης, θα ηθελα να εχω γνωση τι εχει γινει στο κινητο μου, οπως ακριβως την ιδια απαιτηση εχω και με το service του αυτοκινητου μου.
    Εχεις μπει φωτια στο θεμα για μια απλη ειδοποιηση!!

    Κατανταει κουραστικο, ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του απο το ασυστολο flame war.
    I rest my case.

  4. #139
    Εγγραφή
    25-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά εσείς είπατε πως είναι έτσι οι χρήστες, δεν το είπα εγώ.
    Ολοι έχουμε γνωρίσει αυτόν που μέχρι εχθές του δούλευε κάτι, του απαντάς το πιο απλό ότι πάντα έτσι γίνεται και το καταλαβαίνει. Συνήθως δε δεν έχουμε να κάνουμε με κάποιο χρήστη που δεν μπορεί να βρει το system settings, αλλά κάποιον που νομίζει πως με το να πει μα μέχρι εχτές δούλευε δεν θα τον χρεώσουν για την επισκευή.


    Πιο πίσω μιλάμε για αυτόν τον μέσο χρήστη Που θα αγοράσει μεταχειρισμένο θα πάει στο system info και λέτε πως το ότι θα υπάρχει η καταγραφή ότι δεν είναι γνήσιο θα είναι κάλο, και εδώ λέτε πως δεν ξέρει να πάει.


    Αυτό που άλλαξε, άλλαξε πριν 1 μήνα (η καλύτερα ανακοινώθηκε), όποτε δεν έχει μου βγήκε ή όχι, δεν είναι κάτι που να είχε αλλάξει εδώ και 1 χρόνο ή παραπάνω, μέχρι πριν 1 μήνα πληρώνανε.
    Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.

    Για τους χρήστες είπες, εσύ, εσύ μόνος σου «οι χρήστες της εταιρείας». Άμα εννοούσες κάτι άλλο, να πρόσεχες τι έγραφες.

    Το να υπάρχει η καταγραφή είναι καλό, είτε ξέρει να πάει να τη βρει ο τυπικός χρήστης είτε όχι. Άμα δεν το κατανοείς αυτό το πράγμα, τότε δεν χρειαζόμαστε και υποθηκοφυλακείο γιατί, έτσι κι αλλιώς, ένα υποσύνολο των ιδιωτών κατανοεί τι είναι και το επισκέπτεται σε ειδικές περιπτώσεις, οπότε σιγά το πράγμα, ας πετάξουμε τα έγγραφα.

    Δεν σου βγήκε η επιμονή λέω παραπάνω και κάνεις τώρα ότι δεν καταλαβαίνεις σε τι αναφέρεται το «βγήκε» και «δεν βγήκε» και όλα τα υπόλοιπα. Εκτός αν όντως δεν προσέχεις τι γράφει ο άλλος. Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο. Ανάλογα με την περίπτωση φαντάζομαι. Και σε άλλο μέλος επέμενες ότι δεν σου απαντούσε και σου είχε απαντήσει στο ίδιο πράγμα τρεις φορές.

    Φτάνει. Αυτό δεν λέγεται moderation. Δεν λέγεται καν καλόπιστη συζήτηση.

  5. #140
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yaponvezos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.

    Για τους χρήστες είπες, εσύ, εσύ μόνος σου «οι χρήστες της εταιρείας». Άμα εννοούσες κάτι άλλο, να πρόσεχες τι έγραφες.

    Το να υπάρχει η καταγραφή είναι καλό, είτε ξέρει να πάει να τη βρει ο τυπικός χρήστης είτε όχι. Άμα δεν το κατανοείς αυτό το πράγμα, τότε δεν χρειαζόμαστε και υποθηκοφυλακείο γιατί, έτσι κι αλλιώς, ένα υποσύνολο των ιδιωτών κατανοεί τι είναι και το επισκέπτεται σε ειδικές περιπτώσεις, οπότε σιγά το πράγμα, ας πετάξουμε τα έγγραφα.

    Δεν σου βγήκε η επιμονή λέω παραπάνω και κάνεις τώρα ότι δεν καταλαβαίνεις σε τι αναφέρεται το «βγήκε» και «δεν βγήκε» και όλα τα υπόλοιπα. Εκτός αν όντως δεν προσέχεις τι γράφει ο άλλος. Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο. Ανάλογα με την περίπτωση φαντάζομαι. Και σε άλλο μέλος επέμενες ότι δεν σου απαντούσε και σου είχε απαντήσει στο ίδιο πράγμα τρεις φορές.

    Φτάνει. Αυτό δεν λέγεται moderation. Δεν λέγεται καν καλόπιστη συζήτηση.

    Γράφω
    Δεν νομίζω πως θα υπάρχει χρήστης που δεν θα ξέρει πως να πάει στο system information και να τσεκάρει αν τον έχει κοροϊδέψει κάποιος ή όχι
    Γράφεις σαν απάντηση σε αυτό
    Ο μέσος χρήστης δεν παίρνει χαμπάρι τι είναι system info, που βρίσκεται ή γιατί πρέπει να το τσεκάρει. Οποτεδήποτε λέει κάποιος ότι δεν μπορεί να πιστέψει κάτι τέτοιο, προτείνω μια νωχελική βόλτα από δίκτυο λιανικής και στήσιμο αυτιού. You'll be surprised and not in a good way either. Γιατί κάποτε κι εγώ τα ίδια έλεγα, πιστεύοντας ότι εκεί έξω επικρατεί απλή λογική. No such thing for the average consumer.

    Σου απαντάω αν νομίζεις πως ο μέσος χρήστης είναι έτσι, οκ δεν έχω να πω κάτι παραπάνω
    Απαντάς γιατί θεωρώ τους χρήστες έτσι! εντάξει πραγματικά

    Για το υποθηκοφυλακείο πραγματικά δεν έχω κάτι να σου απαντήσω, μπορεί να μην το κατανοώ όπως λες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 01-10-19 στις 10:24.

  6. #141
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα πρότεινα σε ορισμένους χρήστες του ADSLgr να μη δίνουν τόση σημασία σε όσα άρθρα δημοσιεύονται εδώ κι αφορούν την Apple.

    Το ADSLgr εδώ και καιρό έχει (από)δείξει άμεσα (ΠΧ μέσω των ειρωνικών σχολίων εκ μέρους των διαχειριστών/ συντονιστών κ.α.) κι έμμεσα (αφήνει να εκφράζονται άκρως προσβλητικές απόψεις προς τους χρήσης iOS/Mac OS συσκευών χωρίς σταματημό) ότι είναι αντί - Apple ως το κόκκαλο.

    Φιλική συμβουλή

  7. #142
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα έφτανε να βγει μια φορά. Θα πατούσε ο "επισκευαστης" αποδοχή και μην τον είδατε. Κάτι στην μέση ήθελε.
    Ακριβώς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το βάλανε 4 ημέρες σε κάθε Unlock Και άλλες 15 κάθε φόρα που θα πας στα settings γιατί όταν πας κάποιο τηλέφωνο για επισκευή το παίρνεις μετά απο 14 ημέρες και είπανε να το βάλουνε για σιγουριά ώστε να μην την πατήσει ο χρήστης.

    Ναι γιατί υπάρχει και το θέμα της μεταπώλησης.
    Δέχομαι ότι είναι ενοχλητική η ειδοποίηση αλλά από την άλλη βλέπω και μία ασφάλεια. Από και κει πέρα είναι επιλογή του πελάτη τι θα κάνει.
    Το be honest, εγώ αν και θεωρώ σπαστική την ειδοποίηση, αν μου έλεγε 120€ το επίσημο και 50€ ένα απλό μαγαζί (για "σωστή" οθόνη πάντα) μπορεί και να επέλεγα το μη επίσημο, ξέροντας ότι για 4/15 μέρες θα έχω μια ειδοποίηση στο κινητό μου. Και αυτό γιατί συνήθως (ποτέ μέχρι τώρα δηλαδή) δεν πουλάω τα κινητά μου άρα δεν θα με ένοιαζε το αν θα φαίνεται. Αν αγόραζα 2ο χέρι όμως, θα με ένοιαζε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω πως θα υπάρχει χρήστης που δεν θα ξέρει πως να πάει στο system information και να τσεκάρει αν τον έχει κοροϊδέψει κάποιος ή όχι
    Τώρα κοροϊδευόμαστε (ξανά). Υπάρχει μια μεγάλη (τεράστια) ομάδα κόσμου εκεί έξω που όταν διαλέγει τηλέφωνο κοιτάει το χρώμα και την κάμερα (τα ΜΠ δηλαδής). Υπάρχουν άπειροι που δεν ξέρουν τι είναι το android/ios.
    Τον να λέμε ότι δεν υπάρχει χρήστης που να μην ξέρει να ψάξει στις ρυθμίσεις είναι απλά αστείο.
    Ειδικά όταν μέχρι τώρα τα κινητά δεν έδιναν τέτοιες πληροφορίες στις ρυθμίσεις τους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει αν είναι έτσι οι χρήστες της εταιρίας, οκ δεν έχω να πω κάτι παραπάνω.



    Εγώ πάλι περιμένω να μου πει κάποιος που είναι το κακό για τον καταναλωτή να μπορεί να δει αν το κινητό του έχει πάει σε μη εξουσιοδοτημένο service για την συνηθέστερη ίσως "βλάβη".

    Κατά τα άλλα, δεν με νοιάζει αν έτσι ανεβάζει το κέρδος της η κάθε εταιρεία, αφού ούτε fanboy είμαι ούτε μετοχές σε ανταγωνιστή έχω. Η εταιρεία βγάζει περισσότερα και εγώ έχω μια παραπάνω σιγουριά.
    Μόνος λόγος να έχει κάποιος τόσο μένος (αφού είπαμε δεν έχει κόμπλεξ με την εταιρεία) είναι να αγοράζει σπασμένα κινητά, να τα φτιάχνει με τρίτες οθόνες και να τα πουλάει για "του κουτιού". Αυτόν τον καταλαβαίνω να γκρινιάζει, γιατί του χαλάει την μαγιά

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρότεινα σε ορισμένους χρήστες του ADSLgr να μη δίνουν τόση σημασία σε όσα άρθρα δημοσιεύονται εδώ κι αφορούν την Apple.

    Το ADSLgr εδώ και καιρό έχει (από)δείξει άμεσα (ΠΧ μέσω των ειρωνικών σχολίων εκ μέρους των διαχειριστών/ συντονιστών κ.α.) κι έμμεσα (αφήνει να εκφράζονται άκρως προσβλητικές απόψεις προς τους χρήσης iOS/Mac OS συσκευών χωρίς σταματημό) ότι είναι αντί - Apple ως το κόκκαλο.

    Φιλική συμβουλή
    Γενικά (παντού και όχι μόνο εδώ) υπάρχει:
    * μία μεγάλη ομάδα ios/mac users που νομίζουν ότι επειδή πήραν apple έπιασαν τον παπά από τα ... Του τύπου, "όλα η apple τα έκανε πρώτη", "αν μπορούσατε να πάρετε και εσείς apple δεν θα τα λέγατε αυτά", "χωρίς τον Jobs δεν θα είχαμε κινητά" κτλ
    * μια μεγαλύτερη ομάδα non-apple users που νομίζουν ότι όλοι όσοι έχουν πάρει apple είναι πρόβατα, ανήκουν στην παραπάνω ομάδα, δεν ξέρουν τι πλήρωσαν και τους κορόιδεψαν/άρμεξαν, δεν έχουν ιδέα από τεχνολογία γιατί "αν είχαν
    σιγά μην έπαιρναν apple".

    Για μένα και οι δύο αυτές ομάδες είναι αστείες. Δεν θα πω τίποτα περαιτέρω γιατί θα μας πουν πάλι ότι έχουμε προσωπικό πρόβλημα.

  8. #143
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά (παντού και όχι μόνο εδώ) υπάρχει:
    * μία μεγάλη ομάδα ios/mac users που νομίζουν ότι επειδή πήραν apple έπιασαν τον παπά από τα ... Του τύπου, "όλα η apple τα έκανε πρώτη", "αν μπορούσατε να πάρετε και εσείς apple δεν θα τα λέγατε αυτά", "χωρίς τον Jobs δεν θα είχαμε κινητά" κτλ
    * μια μεγαλύτερη ομάδα non-apple users που νομίζουν ότι όλοι όσοι έχουν πάρει apple είναι πρόβατα, ανήκουν στην παραπάνω ομάδα, δεν ξέρουν τι πλήρωσαν και τους κορόιδεψαν/άρμεξαν, δεν έχουν ιδέα από τεχνολογία γιατί "αν είχαν
    σιγά μην έπαιρναν apple".

    Για μένα και οι δύο αυτές ομάδες είναι αστείες. Δεν θα πω τίποτα περαιτέρω γιατί θα μας πουν πάλι ότι έχουμε προσωπικό πρόβλημα.
    Εγώ όμως δεν αναφέρομαι γενικά μα πολύ συγκεκριμένα για εδώ.

    Επίσης, ως χρήσης iOS, Windows & Android OS "γελάω" και με τις δύο πλευρές μα ταυτόχρονα εκνευρίζομαι γιατί δε μπορώ να μπω σε ένα θέμα και να μη διαβάσω κάτι επί της ουσίας δίχως προσπάθεια μείωσης προσωπικοτήτων κι επιλογών.

  9. #144
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκνευρίζομαι γιατί δε μπορώ να μπω σε ένα θέμα και να μη διαβάσω κάτι επί της ουσίας δίχως προσπάθεια μείωσης προσωπικοτήτων κι επιλογών.
    Αυτό.
    "Δεν πήρες αυτό που πήρα εγώ σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες; Είσαι κορόιδο"

    Βλέπεις ότι τόλμησα να πω ότι μου αρέσει η ιδέα αν και διαφωνώ λίγο με την υλοποίηση και αμέσως βγήκε το συμπέρασμα ότι "τα λες γιατί έχεις apple"

  10. #145
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Καταπληκτική κίνηση.

    Είναι σαν να πας να αλλάξεις λάστιχα στο αμάξι σου στο βουλκανιζατέρ της γειτονιάς, αντί για την επίσημη αντιπροσωπεία, και κάθε φορά που πας να βάλεις μπρος να σου γκρινιάζει το ταμπλό ότι δεν έχεις τα αυθεντικά γ@μ@τα λάστιχα του κατασκευαστή (άσχετα αν δεν τα φτιάχνει ΚΑΝ ο κατασκευαστής, και άσχετα αν έχεις βάλει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο μοντέλο με τα original). Και η μόνη διαφορά είναι ότι δεν ενεργοποίησε ένα flag στον «εγκέφαλο» ότι τα λάστιχα που μόλις έβαλες είναι legit.

    Η κίνηση αυτή είναι χτύπημα στους ανεξάρτητους / μη εξουσιοδοτημένους τεχνικούς. Δεν έχει να κάνει με τίποτα άλλο. Δεν προστατεύει κανέναν παρά μόνο την τσέπη της Apple.
    Βλέπεις πλέον δεν χρειάζεται να αλλάζεις κινητό κάθε χρόνο. Ακόμα και κινητό τετραετίας δουλεύει ικανοποιητικότατα (ειδικά για non-power users). Άρα το να αλλάξεις οθόνη ή μπαταρία και να το κρατήσεις 1-2 χρόνια ακόμα, είναι ζημιά για την Apple.

    Έτσι όταν ο κάθε Louis Rossmann κάνει component level repairs (και μάλιστα δημοσιεύει αναλυτικά το πως το κάνει) και δεν σου λέει πως για έναν καμένο πυκνωτή (ή ακόμα χειρότερα για ένα στραβωμένο pin!) πρέπει να αλλάξεις ολόκληρη την μητρική με κόστος παραπάνω απόσο έκανε να το πάρεις νέο, ε... πως να το κάνουμε, χαλάει την πιάτσα ο κερατάς!

    Αν οι εξουσιοδοτημένοι είχαν το δικαίωμα να κάνουν επισκευές σε επίπεδο εξαρτημάτων τότε θα μπορούσα να δεχτώ ως ένα βαθμό αυτές τις κινήσεις. Δεν τους το επιτρέπει η Apple όμως.
    Αντιθέτως τους αναγκάζει να πουλάνε minimum αριθμό νέων προϊόντων apple κάθε μήνα για να μπορέσουν να παραμείνουν «εξουσιοδοτημένοι». Δηλαδή η προτεραιότητα τους καταλήγει να είναι να πουλήσουν, και όχι να επισκευάσουν. Κάνουν την βρωμοδουλειά της Apple με άλλα λόγια.

    Και να σκεφτεί κανείς ότι πριν 20 χρόνια για ότι ηλεκτρονική συσκευή αγόραζες, μπορούσε ο ηλεκτρονικός της γειτονιάς να αγοράσει τα schematics & ανταλλακτικά από την μαμά εταιρεία για να κάνει επισκευές χωρίς να πρέπει να κάνει reverse engineer το κύκλωμα ή να του κατασχέτουν στο τελωνείο αυθεντικά refurbished ανταλλακτικά ως μαϊμού.

    Εν κατακλείδι η Apple εφαρμόζει τις πιο anti-consumer πρακτικές.
    Την παραδέχομαι πάντως στο ότι είναι εχθρική προς τους πελάτες της αλλά καταφέρνει να τους κάνει να την υπερασπίζονται ακόμα και όταν είναι κατά τους. Insanity!

  11. #146
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Αμπελοκηποι Θεσσαλονικης
    Μηνύματα
    669
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19000-20000/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρότεινα σε ορισμένους χρήστες του ADSLgr να μη δίνουν τόση σημασία σε όσα άρθρα δημοσιεύονται εδώ κι αφορούν την Apple.

    Το ADSLgr εδώ και καιρό έχει (από)δείξει άμεσα (ΠΧ μέσω των ειρωνικών σχολίων εκ μέρους των διαχειριστών/ συντονιστών κ.α.) κι έμμεσα (αφήνει να εκφράζονται άκρως προσβλητικές απόψεις προς τους χρήσης iOS/Mac OS συσκευών χωρίς σταματημό) ότι είναι αντί - Apple ως το κόκκαλο.

    Φιλική συμβουλή
    ενω σε γειτονικο φορυμ οι διαχειριστες ειναι apple fan και τους ποναει που συνεχως τους γλενταει η apple και κανουν ban οποιον δεν συμμορφωνεται με τα ιδεωδη τους, που νομιζουν οτι πισω αποε να πληκτρολογιο ειναι καποιοι, εφοσον εδω σε αφηνουν και μιλας να σεβεσαι και οχι να κατηγορεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την παραδέχομαι πάντως στο ότι είναι εχθρική προς τους πελάτες της αλλά καταφέρνει να τους κάνει να την υπερασπίζονται ακόμα και όταν είναι κατά τους. Insanity!
    πως θα χαρακτηριζες καποιον που του το κανουν αυτο? η κοινωνια θα τον ελεγε μαζοχιστη παντως.

  12. #147
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dancerman Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενω σε γειτονικο φορυμ οι διαχειριστες ειναι apple fan και τους ποναει που συνεχως τους γλενταει η apple και κανουν ban οποιον δεν συμμορφωνεται με τα ιδεωδη τους, που νομιζουν οτι πισω αποε να πληκτρολογιο ειναι καποιοι, εφοσον εδω σε αφηνουν και μιλας να σεβεσαι και οχι να κατηγορεις.
    Δηλαδή να μην είναι fanboys κανενός δεν παίζει ως ενδεχόμενο;

    @Cha0s

    Αυτό με τα λάστιχα που λες δεν είναι ακριβώς έτσι, πιο πολύ είναι σαν να πήγες να κάνεις service και να συνεχίσει να βγάζει το αυτοκίνητο μήνυμα ότι χρειάζεται service γιατί δεν το έσβησε ο μηχανικός.
    Τα λάστιχα είναι αναλώσιμα και κάτι που μπορεί να δει ο καθένας (μάρκα, ημερομηνία κατασκευής, κατάσταση...).
    Εγώ θα ήθελα να μπορούσα να δω αν πχ η αντλία βενζίνης που μου έβαλε και πλήρωσα για αυθεντική, είναι αυθεντική.

    Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι η κίνηση είναι ενάντια στους μικρούς τεχνικούς και στοχεύει να βγάλει μεγαλύτερο κέρδος η apple. Αλλά και ο καταναλωτής κερδίζει ότι μπορεί να κάνει έλεγχο στο τι μπήκε στο τηλέφωνο του. Πάντα όσο δεν απαγορεύει τελείως την χρήση τρίτων ανταλλακτικών .

  13. #148
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Αμπελοκηποι Θεσσαλονικης
    Μηνύματα
    669
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19000-20000/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή να μην είναι fanboys κανενός δεν παίζει ως ενδεχόμενο;

    @Cha0s

    Αυτό με τα λάστιχα που λες δεν είναι ακριβώς έτσι, πιο πολύ είναι σαν να πήγες να κάνεις service και να συνεχίσει να βγάζει το αυτοκίνητο μήνυμα ότι χρειάζεται service γιατί δεν το έσβησε ο μηχανικός.
    Τα λάστιχα είναι αναλώσιμα και κάτι που μπορεί να δει ο καθένας (μάρκα, ημερομηνία κατασκευής, κατάσταση...).
    Εγώ θα ήθελα να μπορούσα να δω αν πχ η αντλία βενζίνης που μου έβαλε και πλήρωσα για αυθεντική, είναι αυθεντική.

    Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι η κίνηση είναι ενάντια στους μικρούς τεχνικούς και στοχεύει να βγάλει μεγαλύτερο κέρδος η apple. Αλλά και ο καταναλωτής κερδίζει ότι μπορεί να κάνει έλεγχο στο τι μπήκε στο τηλέφωνο του. Πάντα όσο δεν απαγορεύει τελείως την χρήση τρίτων ανταλλακτικών .
    δεν ειναι θεμα fanboy ειναι θεμα επιχειρηματολογιας που πλεον ο πονος ειναι αβασταχτος των κατοχων μηλου ειδικα εδω ελλαδα που ειμαστε πιο σκρουτζ απο σκρουτζ και γι αυτο ριχνουν ban.

    πιστευεις οτι ειναι μακρια απο το να απαγορευσει εντελως τριτους κατασκευστες? καθως θα πεσουν οι πωλησεις της ακομα περισσοτερο παγκοσμια θα βαλει και εισοδο στα repair center της

  14. #149
    Εγγραφή
    25-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dancerman Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι θεμα fanboy ειναι θεμα επιχειρηματολογιας που πλεον ο πονος ειναι αβασταχτος των κατοχων μηλου ειδικα εδω ελλαδα που ειμαστε πιο σκρουτζ απο σκρουτζ και γι αυτο ριχνουν ban.

    πιστευεις οτι ειναι μακρια απο το να απαγορευσει εντελως τριτους κατασκευστες? καθως θα πεσουν οι πωλησεις της ακομα περισσοτερο παγκοσμια θα βαλει και εισοδο στα repair center της
    Ποντάρω πως ναι, είναι μακριά. Οι κινήσεις που κάνει τελευταία μου φαίνεται αδιανόητο να μη γίνονται (και) για να καλυφθεί νομικά η εταιρεία σε αγορές που ο νόμος δεν της επιτρέπει τέτοιου είδους αποκλειστικά δικαιώματα. Όσο υπάρχει ανάλογο νομικό πλαίσιο σε αγορές που την ενδιαφέρουν, όσο και να θέλει να κόψει τους τρίτους ώστε να διατηρεί έλεγχο και να ανεβάζει περιθώρια κέρδους, το κόστος μιας τέτοιας κίνησης θα την κάνει να διστάζει.

    Έτσι κι αλλιώς τα περιθώρια κέρδους που κυνηγά είναι σχετικά σταθερά. Η πτώση τους από μείωση τζίρου σε μια κατηγορία μπορεί να καλυφθεί από άλλες κατηγορίες. Στην παρούσα αυτό το ρόλο πάνε να παίξουν οι υπηρεσίες (που έχουν πάντα και μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους από hardware). Με αρκετό όγκο οι υπηρεσίες αντισταθμίζουν και τη «χασούρα» από το μεγαλύτερο κύκλο ζωής, σε σχέση με παλαιότερα, που έχει πια ένα iPhone στα χέρια καταναλωτών και στη λεγόμενη «γκρίζα» αγορά. Αν δεν βγει το diversification αυτό, μαζί με τη στήριξη της κατηγορίας Other (κυρίως Wearables), τότε είναι και πιο πιθανό να μπει σε σκέψεις για πραγματικές «καφρίλες».

  15. #150
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dancerman Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενω σε γειτονικο φορυμ οι διαχειριστες ειναι apple fan και τους ποναει που συνεχως τους γλενταει η apple και κανουν ban οποιον δεν συμμορφωνεται με τα ιδεωδη τους, που νομιζουν οτι πισω αποε να πληκτρολογιο ειναι καποιοι, εφοσον εδω σε αφηνουν και μιλας να σεβεσαι και οχι να κατηγορεις.
    Σεβασμό δε θα μου μάθεις εσύ που εμμέσως επικροτείς και συμφωνείς με αυτές τις απαράδεκτες συμπεριφορές.

    Επίσης δε ξέρω ούτε με ενδιαφέρει για ποιο forum μιλάς - με αφήνει παγερά αδιάφορο.

    Εγώ σε αυτό εδώ αναφέρομαι.

Σελ. 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 5891011 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας