Σελ. 9 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 158
  1. #121
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yaponvezos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβες τώρα τι σημαίνει out of date και γιατί όταν αναρωτιόμαστε για κάτι ψάχνουμε τι ισχύει τώρα και όχι το 2017; Γιατί και επέμενες για σελίδες επί σελίδων και είχες και ύφος στην επιμονή, επιλογές για τις οποίες δεν σου φταίει κανείς άλλος. Μου αρέσει επίσης που το Εngadget παραθέτει ως δεδομένο το press release της Apple, και το δέχεσαι, παρότι από νωρίς παρέθεσα απόσπασμα από το ίδιο ακριβώς press release.

    More to the point.

    Ναι, είναι ειδοποίηση. Γιατί όταν λέμε ειδοποίηση/γνωστοποίηση αναφερόμαστε σε system notification. Όταν μένει ως σημείωση στα settings, δεν θεωρείται notification. Αυτή είναι η νομενκλατούρα του συστήματος, με αυτή θα κινηθούμε όλοι. Άμα θες να επιμείνεις σε κάτι διαφορετικό, απλά είναι σαν να λες σε κάποιον που δουλεύει Windows ότι το Start Menu εσύ θα το ονομάζεις αυθαίρετα κάτι άλλο και πρέπει όλοι να προσαρμοστεί ο άλλος για κάποιο λόγο.

    Το ότι το notification είναι ενοχλητικό μετά την πρώτη του εμφάνιση είναι κάτι στο οποίο συμφωνούμε λίγο-πολύ όλοι εδώ γύρω. Η διαφορά μας από εκεί και πέρα είναι ότι κάποιοι βλέπουμε και silver lining, με την έννοια ότι η ενόχληση αυτή μάς επιτρέπει να «ζορίζουμε» περισσότερο έναν τεχνικό με βάση τους ισχυρισμούς του.

    Επίσης, άλλο το authorised repair centre, άλλο το independent repair provider. Και τα δυο πρέπει να έχουν τεχνικό που να είναι Apple-certified, οι δεύτεροι, με το νέο καθεστώς, που αναφέρεται στο ίδιο σου το link, δεν πληρώνουν για το status. Το κόστος είναι ο χρόνος που θα διαθέσουν σε εργατοώρες για να εκπαιδευτούν και να εξεταστούν μέχρι να πάρουν τη διαπίστευση.

    Και όλοι, και στις δυο πλευρές, περνάνε πάλι από την ίδια διαδικασία κάθε χρόνο. Η μια πλευρά έχει κόστος και σε χρόνο και σε χρήμα, η άλλη μόνο σε χρόνο (που, ως γνωστόν, είναι κι αυτός χρήμα in more ways than one).

    Η ημερομηνία του link είναι Αύγουστος του 2019, (έψαξα παραπάνω) όποτε ναι δεν θα έχουν πλέον fee προς την Apple όπως ίσχυε πιο πριν, θα έχουν μόνο το αυξημένο κόστος του certification (σε χρόνο) και το αυξημένο κόστος των ανταλλακτικών + το ότι θα ξέρουν πως δεν θα μπορείς να πάς και άλλου.

    Ειδοποίηση είπαμε τι θα ήτανε, το βγάζει μια φόρα σου ζητάει ενα αποδοχή και τελείωσε Και θα ήταν και το σωστό, το άλλο είναι nagging, χαίρομαι που τουλάχιστον το θεωρείτε ενοχλητικό.

  2. #122
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δεν θα έφτανε να βγει μια φορά. Θα πατούσε ο "επισκευαστης" αποδοχή και μην τον είδατε. Κάτι στην μέση ήθελε.

  3. #123
    Εγγραφή
    25-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα έφτανε να βγει μια φορά. Θα πατούσε ο "επισκευαστης" αποδοχή και μην τον είδατε. Κάτι στην μέση ήθελε.
    Also true.

  4. #124
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα έφτανε να βγει μια φορά. Θα πατούσε ο "επισκευαστης" αποδοχή και μην τον είδατε. Κάτι στην μέση ήθελε.
    Και το βάλανε 4 ημέρες σε κάθε Unlock Και άλλες 15 κάθε φόρα που θα πας στα settings γιατί όταν πας κάποιο τηλέφωνο για επισκευή το παίρνεις μετά απο 14 ημέρες και είπανε να το βάλουνε για σιγουριά ώστε να μην την πατήσει ο χρήστης.

    Δεν νομίζω πως θα υπάρχει χρήστης που δεν θα ξέρει πως να πάει στο system information και να τσεκάρει αν τον έχει κοροϊδέψει κάποιος ή όχι

  5. #125
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καθε θεμα της Apple, πεφτει τρολαρισμα και σοβαρη κουβεντα δεν γινεται. Και ξαναλεω - προκειται απλα για μια ειδοποιηση και τιποτα παραπανω!!
    Δεν παρατηρώ αντίστοιχο πρόβλημα εδώ.

  6. #126
    Εγγραφή
    25-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το βάλανε 4 ημέρες σε κάθε Unlock Και άλλες 15 κάθε φόρα που θα πας στα settings γιατί όταν πας κάποιο τηλέφωνο για επισκευή το παίρνεις μετά απο 14 ημέρες και είπανε να το βάλουνε για σιγουριά ώστε να μην την πατήσει ο χρήστης.

    Δεν νομίζω πως θα υπάρχει χρήστης που δεν θα ξέρει πως να πάει στο system information και να τσεκάρει αν τον έχει κοροϊδέψει κάποιος ή όχι
    Να νομίσεις.

    Ο μέσος χρήστης δεν παίρνει χαμπάρι τι είναι system info, που βρίσκεται ή γιατί πρέπει να το τσεκάρει. Οποτεδήποτε λέει κάποιος ότι δεν μπορεί να πιστέψει κάτι τέτοιο, προτείνω μια νωχελική βόλτα από δίκτυο λιανικής και στήσιμο αυτιού. You'll be surprised and not in a good way either. Γιατί κάποτε κι εγώ τα ίδια έλεγα, πιστεύοντας ότι εκεί έξω επικρατεί απλή λογική. No such thing for the average consumer.

    Και δεν λέμε να στήσουμε αυτί σε service. Άλλο επίπεδο κωμωδίας εκεί. Σήμερα μόλις άκουγα για πελάτη που δεν μπορεί να δεχθεί ότι εφόσον κάτι δούλευε καλά όταν το αγόρασε, μπορεί να βγάλει ζημιά τώρα. Πες του αυτού για system info.

  7. #127
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω πως θα υπάρχει χρήστης που δεν θα ξέρει πως να πάει στο system information και να τσεκάρει αν τον έχει κοροϊδέψει κάποιος ή όχι
    Βασικά θεωρώ πως λιγότεροι από το 1/10, και αυτό με πολύ λαργκιλίκι, θα ξέρουν για την συγκεκριμένη δυνατότητα.

  8. #128
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εντάξει αν είναι έτσι οι χρήστες της εταιρίας, οκ δεν έχω να πω κάτι παραπάνω.

  9. #129
    Εγγραφή
    25-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει αν είναι έτσι οι χρήστες της εταιρίας, οκ δεν έχω να πω κάτι παραπάνω.
    Βλέπεις πάλι τι κάνεις;

    Έτσι είναι οι μέσοι χρήστες γενικά. Κάνε εκείνη τη βόλτα στη λιανική για χάζι. Αντί να μειώνεις συγκεκριμένους από προκατάληψη, δες ποια είναι η πραγματικότητα. Και η πραγματικότητα είναι πως όπου «μέσος καταναλωτής» η απλή λογική πάει περίπατο.

    Μπορείς να νομίζεις ό,τι σου κάνει κέφι. Αλλά η πραγματικότητα είναι αυτή που είναι και δεν νοιάζεται για το τι νομίζει ο καθένας. Η μόνη πιθανή χρήσιμη επιλογή είναι να νοιαζόμαστε εμείς για αυτήν. Μιας και επέμενες πως αποκλείεται να έχει αλλάξει κάτι από το 2017 μέχρι σήμερα και δεν σου βγήκε, καλό είναι να βασίζεσαι σε δεδομένα που μπορείς να διασταυρώσεις και κάπως πριν αρχίσεις να κατακρίνεις με εξυπνακισμούς οποιαδήποτε ομάδα ανθρώπων.

  10. #130
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.323
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Εγώ προσωπικά δεν ξέρω κανένα certification που να έχει μόνο κόστος χρόνου και όχι χρήματος.

  11. #131
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει αν είναι έτσι οι χρήστες της εταιρίας, οκ δεν έχω να πω κάτι παραπάνω.
    Το ίδιο υποθέτω και στους χρήστες του Android. 4 κουμπιά είναι τα βασικά. Facebook, Instagram, Messenger και Viber. Όλα τα υπόλοιπα είναι ανέγγιχτα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ προσωπικά δεν ξέρω κανένα certification που να έχει μόνο κόστος χρόνου και όχι χρήματος.
    Win win θα είναι για την Apple. Καταρχήν θα πρέπει να χρησιμοποιούν τα πανάκριβα ανταλλακτικά της. Θα πρέπει να χρησιμοποιούν τον εξοπλισμό της. Και το βασικότερο. Όταν θα ανοίξει ξανά η συζήτηση για το right2repair θα έχει ένα ισχυρό χαρτί για να μην την βάλουν σε αληθινές υποχρεώσεις. Γιατί μεταξύ μας τώρα, το πρόγραμμα όπως ξεκινάει είναι μια αηδία. Όποιος πάει το εκτός εγγύησης iPhone του για αλλαγή οθόνης σε κόστος ίσο με την τρέχουσα αξία του κινητού του, κάτι δεν έχει υπολογίσει σωστά.

  12. #132
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yaponvezos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπεις πάλι τι κάνεις;

    Έτσι είναι οι μέσοι χρήστες γενικά. Κάνε εκείνη τη βόλτα στη λιανική για χάζι. Αντί να μειώνεις συγκεκριμένους από προκατάληψη, δες ποια είναι η πραγματικότητα. Και η πραγματικότητα είναι πως όπου «μέσος καταναλωτής» η απλή λογική πάει περίπατο.

    Μπορείς να νομίζεις ό,τι σου κάνει κέφι. Αλλά η πραγματικότητα είναι αυτή που είναι και δεν νοιάζεται για το τι νομίζει ο καθένας. Η μόνη πιθανή χρήσιμη επιλογή είναι να νοιαζόμαστε εμείς για αυτήν. Μιας και επέμενες πως αποκλείεται να έχει αλλάξει κάτι από το 2017 μέχρι σήμερα και δεν σου βγήκε, καλό είναι να βασίζεσαι σε δεδομένα που μπορείς να διασταυρώσεις και κάπως πριν αρχίσεις να κατακρίνεις με εξυπνακισμούς οποιαδήποτε ομάδα ανθρώπων.
    Παιδιά εσείς είπατε πως είναι έτσι οι χρήστες, δεν το είπα εγώ.
    Ολοι έχουμε γνωρίσει αυτόν που μέχρι εχθές του δούλευε κάτι, του απαντάς το πιο απλό ότι πάντα έτσι γίνεται και το καταλαβαίνει. Συνήθως δε δεν έχουμε να κάνουμε με κάποιο χρήστη που δεν μπορεί να βρει το system settings, αλλά κάποιον που νομίζει πως με το να πει μα μέχρι εχτές δούλευε δεν θα τον χρεώσουν για την επισκευή.


    Πιο πίσω μιλάμε για αυτόν τον μέσο χρήστη Που θα αγοράσει μεταχειρισμένο θα πάει στο system info και λέτε πως το ότι θα υπάρχει η καταγραφή ότι δεν είναι γνήσιο θα είναι κάλο, και εδώ λέτε πως δεν ξέρει να πάει.


    Αυτό που άλλαξε, άλλαξε πριν 1 μήνα (η καλύτερα ανακοινώθηκε), όποτε δεν έχει μου βγήκε ή όχι, δεν είναι κάτι που να είχε αλλάξει εδώ και 1 χρόνο ή παραπάνω, μέχρι πριν 1 μήνα πληρώνανε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 30-09-19 στις 22:38.

  13. #133
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.323
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων

    Win win θα είναι για την Apple. Καταρχήν θα πρέπει να χρησιμοποιούν τα πανάκριβα ανταλλακτικά της. Θα πρέπει να χρησιμοποιούν τον εξοπλισμό της. Και το βασικότερο. Όταν θα ανοίξει ξανά η συζήτηση για το right2repair θα έχει ένα ισχυρό χαρτί για να μην την βάλουν σε αληθινές υποχρεώσεις. Γιατί μεταξύ μας τώρα, το πρόγραμμα όπως ξεκινάει είναι μια αηδία. Όποιος πάει το εκτός εγγύησης iPhone του για αλλαγή οθόνης σε κόστος ίσο με την τρέχουσα αξία του κινητού του, κάτι δεν έχει υπολογίσει σωστά.
    Συγνώμη αλλά νόμιζα ότι μιλάμε για το καινούργιο χαρακτηριστικό που θα εξασφαλίσει καλύτερες παροχές service και ανταλλακτικών για τους πελάτες της Apple και όχι για το win win αυτής.

    Σε κάθε περίπτωση δεν βλέπω πουθενά από αυτά που διάβασα να διασφαλίζεται ο πελάτης για την γνησιότητα των ανταλλακτικών εκτός του αορίστου, είναι certified ο τεχνικός και θα χρησιμοποιεί μόνο γνήσια ανταλλακτικά.

    Το ξανά λέω, θα ήταν πολύ καλό εάν μπορούσε να ελέγξει και ψηφιακά τα ανταλλακτικά εάν δεν το κάνει για μένα δεν λέει τίποτα αυτό που κάνει.

  14. #134
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Βασικά συζητάμε ένα μήνυμα που βγαίνει σε συγκεκριμένο μοντέλο σε συγκεκριμένη συνθήκη. Δεν αφορά το σύνολο των iPhone αλλά μόνο το καινούριο και δεν αφορά το σύνολο των επισκευών αλλά μόνο την οθόνη. Πάνω σε αυτό βρίσκουμε θετικά, αρνητικά και πράγματα που θα μπορούσαν να γίνουν καλύτερα.
    Αναρωτήθηκες πως μπορεί η διαδικασία για την πιστοποίηση να είμαι δωρεάν και σου εξήγησα. Αναρωτιέσαι γιατί δεν ελέγχει ηλεκτρονικά η Apple την γνησιότητα του ανταλλακτικού. Το απλό για μένα είναι ότι μπορείς να φτιάξεις ανταλλακτικά που να λένε ότι ακριβώς θες. Το ότι δεν εμπιστεύεσαι το εξουσιοδοτημένα κέντρα είναι κάτι που αφορά εσένα. Δικαίωμα σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 30-09-19 στις 23:09.

  15. #135
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.323
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Οκ, δεν εμπιστεύομαι τα επίσημα ανταλλακτικά γιατί δεν μπορώ να τα ελέγξω, εμπιστοσύνη στον τσάμπα certified τεχνικό με το λογισμικό που σβήνει..... τα ίχνη. Το ότι εμπιστεύεσαι την συγκεκριμένη διαδικασία δικαίωμα σου είναι και δικαιώμα μου να έχω τις αντιρρήσεις μου.

Σελ. 9 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας