Σελ. 24 από 34 ΠρώτηΠρώτη ... 41419222324252629 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 346-360 από 500
  1. #346
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετρητο στο γνωστο που θα του το παρει.
    Αφού είχε μετρητά, γιατί δεν πήγαινε να το πληρώσει μέσω των μηχανημάτων εντός τράπεζας με κατάθεση στο λογ/σμο προμηθευτή; Προσωπικά, όταν χρειάζομαι να κάνω αγορά και δεν έχω έχω το ποσό στο λογ/σμο ή δεν θέλω με αντικαταβολή, έτσι το κάνω. Εύκολο, χωρίς περιορισμό, χωρίς ουρές.

  2. #347
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι το κράτος δεν θα χάσει αυτό το ΦΠΑ, θα το πληρώσει ο τελικός χρήστης, αν ο δικός του για παράδειγμα δεν το πουλήσει κάπου αλλού τότε θα πληρώσει και το φπα.
    Θα το χάσει γιατί ο MNP γράφει ότι ο γνωστός του γνωστού θα το πάρει με τιμολόγιο που περναέι στα έξοδα επαγγελματία, οπότε no ΦΠΑ...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  3. #348
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.819
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1comment Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού είχε μετρητά, γιατί δεν πήγαινε να το πληρώσει μέσω των μηχανημάτων εντός τράπεζας με κατάθεση στο λογ/σμο προμηθευτή;
    Γιατι ηταν πολυ πιο μπελαλιδικο το να παμε μαγαζι, να ρωτησουμε αν το χει, το να μας δωσουν λογαριασμο τραπεζης, το να παμε στη τραπεζα, να βαλουμε τα λεφτα, να γυρισουμε στο καταστημα για παραλαβη, απ'το να παμε απλα με τη καρτα μου και να το παρουμε επιτοπου εφοσον το εχει.

    Δεν ειναι τυχαιο οτι μεχρι και η ECB αναφερει την ευκολια του μετρητου:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ECB
    Επιπλέον, θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη ότι η δυνατότητα διενέργειας πληρωμών τοις μετρητοίς
    παραμένει ιδιαίτερα σημαντική για ορισμένες κοινωνικές ομάδες που για διάφορους θεμιτούς
    λόγους προτιμούν να χρησιμοποιούν μετρητά έναντι άλλων μέσων πληρωμής. Γενικά, τα μετρητά
    ως μέσο πληρωμής εκτιμώνται επίσης διότι, ως νόμιμο χρήμα, γίνονται ευρέως και γρήγορα
    αποδεκτά και διευκολύνουν τον πληρωτή στην παρακολούθηση των δαπανών του. Επιπλέον,
    πρόκειται για μέσο πληρωμής που επιτρέπει στους πολίτες να διακανονίζουν στιγμιαία μια
    συναλλαγή
    , είναι δε η μόνη μέθοδος διακανονισμού σε χρήμα κεντρικής τράπεζας, και στην
    ονομαστική αξία, της οποίας η χρήση δεν υπόκειται από νομική άποψη στην επιβολή τελών.

    Εξάλλου, οι πληρωμές με χρήση μετρητών δεν απαιτούν λειτουργική τεχνική υποδομή και
    συναφείς επενδύσεις και είναι πάντα διαθέσιμες· αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό σε περίπτωση
    διακοπής της δυνατότητας ηλεκτρονικών πληρωμών. Ακόμη, διευκολύνουν τη συμμετοχή του
    συνόλου του πληθυσμού στην οικονομία, επιτρέποντας τον διακανονισμό κάθε είδους
    χρηματοοικονομικής συναλλαγής32
    Το παω μαγαζι->τραπεζα->μαγαζι ειναι ενα θεμα.

    Το μετρητο ειναι 100 χρονια μπροστα.

  4. #349
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Το να πας σε φυσικό εμπορικό κατάστημα και να μην το παραγγείλεις online όπου βλέπεις και λογαριασμούς κατάθεσης είναι καμιά χιλιετηρίδα μπροστά;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  5. #350
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.819
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να πας σε φυσικό εμπορικό κατάστημα και να μην το παραγγείλεις online όπου βλέπεις και λογαριασμούς κατάθεσης είναι καμιά χιλιετηρίδα μπροστά;
    Η online παραγγελια ειναι πολυ μπερδεμα για το τιποτα οταν εισαι κοντα στο καταστημα. Για να καταλαβεις εμεις πιναμε καφε στη κηφισια και το καταστημα ηταν στο μαρουσι. Τι πιο απλο αφου θα γυρναγαμε μαρουσι (μαρουσι μενουμε) να περναγαμε μια στιγμη απ'το καταστημα να κανουμε τη δουλεια μας.

  6. #351
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η online παραγγελια ειναι πολυ μπερδεμα για το τιποτα οταν εισαι κοντα στο καταστημα. Για να καταλαβεις εμεις πιναμε καφε στη κηφισια και το καταστημα ηταν στο μαρουσι. Τι πιο απλο αφου θα γυρναγαμε μαρουσι (μαρουσι μενουμε) να περναγαμε μια στιγμη απ'το καταστημα να κανουμε τη δουλεια μας.
    Επίσης τι πιο απλό από το "πήγα για καφέ με τον φίλο μου τον MNP και είπα να πάρω μαζί μου και 1000 ευρώ μετρητά μπας και μου'ρθει να πάρω κανα iPhone"
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #352
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι ηταν πολυ πιο μπελαλιδικο το να παμε μαγαζι, να ρωτησουμε αν το χει, το να μας δωσουν λογαριασμο τραπεζης, το να παμε στη τραπεζα, να βαλουμε τα λεφτα, να γυρισουμε στο καταστημα για παραλαβη, απ'το να παμε απλα με τη καρτα μου και να το παρουμε επιτοπου εφοσον το εχει.

    Δεν ειναι τυχαιο οτι μεχρι και η ECB αναφερει την ευκολια του μετρητου:



    Το παω μαγαζι->τραπεζα->μαγαζι ειναι ενα θεμα.

    Το μετρητο ειναι 100 χρονια μπροστα.
    Αααα θα είναι το πρώτο του smartphone πριν δεν είχε καν τηλέφωνο, ώστε να κάνει μεταφόρα εκείνη την στιγμή, είπαμε πως δεν θα έχει την χρεωστική μαζί του που θα μπορούσε να κάνει άνετα την συναλλαγή, θα έχει μόνο την πιστωτική και θα πάει να αγοράσει και κάτι που να είναι άνω του ορίου της πιστωτικής μόνο και μόνο για να βγει το αφήγημα.


    έχει δε το κινητό και nfc; δεν χρειάζομαι καν κάρτα ή μετρητά μαζί μου,

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης τι πιο απλό από το "πήγα για καφέ με τον φίλο μου τον MNP και είπα να πάρω μαζί μου και 1000 ευρώ μετρητά μπας και μου'ρθει να πάρω κανα iPhone"

  8. #353
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Impulse shopping... είδες τι παθαίνει κανείς αν είναι ασυγκράτητος...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  9. #354
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.819
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης τι πιο απλό από το "πήγα για καφέ με τον φίλο μου τον MNP και είπα να πάρω μαζί μου και 1000 ευρώ μετρητά μπας και μου'ρθει να πάρω κανα iPhone"
    Δεν εχουμε θεμα εμπιστοσυνης, θα μου τα δινε. Υπηρχε εποχη που του κραταγα πολυ περισσοτερα για να μη τα βρει η γυναικα του στο σπιτι

  10. #355
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχουμε θεμα εμπιστοσυνης, θα μου τα δινε. Υπηρχε εποχη που του κραταγα πολυ περισσοτερα για να μη τα βρει η γυναικα του στο σπιτι
    Είναι ο γνωστός με το διαζυγιο/ διατροφή και το excel εξόδων στο δικαστή;

  11. #356
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Πάντως όσο προχωράει η ώρα, τόσο εμπλουτίζεται η ιστορία με νέα στοιχεία. Τη βλέπω καλό σενάριο για νέα σειρά στο Νέο Mega...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  12. #357
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.819
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ο γνωστός με το διαζυγιο/ διατροφή και το excel εξόδων στο δικαστή;
    Yep

  13. #358
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Impulse shopping... είδες τι παθαίνει κανείς αν είναι ασυγκράτητος...
    Να κάτι που είναι στα πλην μια κάρτας, συνήθως μετρητά μαζί σου έχεις σε φυσιολογικά επίπεδα πχ 20 εως 100 ευρώ, όποτε όσοι είμαστε impulse byers έχουμε θέμα, άσε που μπορείς να κάνεις και αγορές Online τα μεσάνυχτα μετά απο δυο τρια ποτάκια

  14. #359
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ωχ, με είδες που το έκανα ε;
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  15. #360
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως όσο προχωράει η ώρα, τόσο εμπλουτίζεται η ιστορία με νέα στοιχεία. Τη βλέπω καλό σενάριο για νέα σειρά στο Νέο Mega...
    Χαλαρά γράφουμε 10 σεζόν μέσα σε ένα βράδυ, αρκεί κάποιος να ρίχνει που και που κανα ξύλο στη φωτιά
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

Σελ. 24 από 34 ΠρώτηΠρώτη ... 41419222324252629 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας