Σελ. 45 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 2535404344454647505565 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 661-675 από 1273
  1. #661
    Εγγραφή
    28-01-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alkis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλας εκ του ασφαλούς γιατι αν ισχυουν τα στατιστικα της γραμμης σου, παίρνεις από καμπίνα vdsl του ΟΤΕ στο ηρακλειο κρητης, δηλαδη είσαι στο 5%. Εαν ειχες 4mbps και speedbooster(οπως κουτσοδουλευει και αυτο) δεν θα ειχες σκεψεις :P


    Για να μπεις και στα παπουτσια των αλλων, κλειδωσε τη γραμμη σου σε adsl g mbit προτυπο, και προσπαθησε να δεις youtube σε 720p, και στο 20λεπτο τραβα και μια φορα το καλωδιο του οτε απο την πριζα. Ετσι θα καταλαβεις την ποιοτητα υπηρεσιων και υποστηριξης που εχουν οσοι ζουν σε μεγαλες περιοχες τυπου μασταμπα.


    No offence παντα.
    Ακριβώς έτσι.

  2. #662
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παιδια εγω προσωπικα δεν εχω κανει με sky αξιοπιστη μετρηση με το ookla speedtest. Δεν ξερω τι το επηρρεαζει (το οτι ειναι wisp?) αλλα απο οτι δειχνει συνηθως η πραγματικη ταχυτητα ειναι 15-25mega πανω. Το fast.com βγαζει πιο αξιοπιστα αποτελεσματα. Ωστοσο αν δεν βαλεις να κατεβασεις απο καποιο καλο σερβερ δεν θα δεις την ταχυτητα. Εγω την τεσταρω με το steam και το synology drive προσωπικα. Εκει φαινεται το πραγματικο που εχει να δωσει η γραμμη.

    Τωρα οσον αφορα το θεμα του κοστους. Εξαρταται απο την οπτικη γωνια που θες να το δεις. Υπαρχουν 3.
    1) Απο εδω που σας γραφω εχω μια αριστη vdsl 50 voda. Αν θελω σε 3 μερες την μετατρεπω σε Οτε 200 με 55 ευρω. Τωρα πληρωνω 31. Απο αυτη την οπτικη γωνια ειναι ακριβη η Sky? Αν θελω 24αρα οχι ειναι πολυ φτηνη. Αν θελω παραπανω ειναι ακριβη. Μπορω αυτο να το κανω γενικα στο Ηρακλειο?? ΟΧΙ. Οποτε παμε στο 2.

    2) Ειμαι σε περιοχη χωρις ελευθερες πορτες και πιανω απο 4- 15 μεγα στο Ηρακλειο. Ειναι ακριβη η Sky? Αν θελω να βλεπω τα μαιλ μου κ απλα σελιδες, χωρις μεγαλα βιντεο, ειναι ακριβη. Θελω να εκμεταλευομαι περισσοτερο το ιντερνετ? Προφανως και δεν ειναι τοσο ακριβη, αφου δεν μου δινει την δυνατοτητα κανενας αλλος να εχω μεγαλυτερη ταχυτητα.

    3) Η οπτικη του ISP. Η μεγαλη φτηνια ειδαμε που οδηγησε τελικα. Σε ενα κλειστο καρτελ 3 εταιριων (την 4η δεν την λογιζω καν, καθως ειναι θεμα χρονου η αποδομηση της), που κοντευουν να εχουν 1 τεχνικο για καθε νομο προς περικοπες του κοστους. Επισης, τα σπασμενα καποιων isp , τα πληρωνουμε ηδη κ εμεις ως φορολογουμενοι , χωρις να φταιμε κιολας μερικοι. Δεν μπορεις να πεις οτι ενας μικρος παροχος και μαλιστα τοπικος με ελληνικο ΑΦΜ, ειναι ακριβος επειδη ειναι 3-5 ευρω ακριβοτερος απο την Vodafone. Δεν εχουν ολοι τις πλατες γερμανων κ αγγλων, για να μην αρχισω κ λεω ονοματα. Επισης δεν εχει κ τον αριθμο των συνδρομητων , του οτε για να μπορει να δινει αλλες τιμες. Ξαναλεω αυτη ειναι η οπτικη του ISP. Τον καταναλωτη δεν τον ενδιαφερει, αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα και αν το δεις σφαιρικα πρεπει να το λαβεις κ αυτο υποψιν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TeQniX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου και εγώ τρεις βαγιες μένω , με συνδεσανε πριν λίγες μέρες με γιουχτα σε 50αρα γραμμή , η αλήθεια είναι ότι γενικά δεν έχει θέμα, όμως στα speed test σε ώρες που δεν έχει πολύ κόσμο μέσα χτυπάει 42 - 45 mbps αλλά τις περισσότερες ώρες πάει γύρω στα 15 με 21 Mbps.. σε καμία περίπτωση πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω πάρει αυτό που έχω ζητήσει ...

    Η κεραία τους πάντως έχει καθαρή επαφή με γιουχτα
    Ποσα χλμ αποσταση περιπου εισαι απο Μαραθιτη?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FGuile : 07-02-20 στις 11:22.

  3. #663
    Εγγραφή
    03-12-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    in between
    11:30πμ, λογικά ώρα αιχμής και να βρέχει και πιάνω αυτό, δε νομίζω ότι είναι γενικά ακόμα κορεσμένη η γραμμή της sky....
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2020-02-07 at 11.25.31 AM.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  120,0 KB 
ID: 211332

  4. #664
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wlp Εμφάνιση μηνυμάτων
    11:30πμ, λογικά ώρα αιχμής και να βρέχει και πιάνω αυτό, δε νομίζω ότι είναι γενικά ακόμα κορεσμένη η γραμμή της sky....
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2020-02-07 at 11.25.31 AM.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  120,0 KB 
ID: 211332
    Για να βαλω τιποτα Καλιφες να κατεβαινουν σε 8Κ, να κλεψω ολο το bandwidth, και τα ξαναλεμε..... :P

    edit: Ειπα κ γω να τρολαρω μια φορα!! Παιδι ειμαι κ γω κ ζηλεψα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FGuile : 07-02-20 στις 14:12.

  5. #665
    Εγγραφή
    28-01-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wlp Εμφάνιση μηνυμάτων
    11:30πμ, λογικά ώρα αιχμής και να βρέχει και πιάνω αυτό, δε νομίζω ότι είναι γενικά ακόμα κορεσμένη η γραμμή της sky....
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2020-02-07 at 11.25.31 AM.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  120,0 KB 
ID: 211332
    Καλημέρα, μήπως μπορείς να μας κάνεις copy-paste από κονσόλα (τρέχεις την εντολή cmd):

    ping 8.8.8.8

    και tracert 8.8.8.8

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  68,0 KB 
ID: 211333

  6. #666
    Εγγραφή
    23-12-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Περίπου 9 χιλιόμετρα σε ευθεία , στην περιοχή πάντως είμαι κάπου στην μέση (δίπλα στο ποτάμι) αλλά έχω καθαρη οπτική επαφή με γιουχτα.

  7. #667
    Εγγραφή
    22-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TeQniX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίπου 9 χιλιόμετρα σε ευθεία , στην περιοχή πάντως είμαι κάπου στην μέση (δίπλα στο ποτάμι) αλλά έχω καθαρη οπτική επαφή με γιουχτα.

    Περιμένω να γίνει η εγκατάσταση και θα σου πω και εγώ τις δικές μου εντυπώσεις. Έχεις επικοινωνήσει μαζί τους για την ταχύτητα?? Τι σου έχουν πει??

  8. #668
    Εγγραφή
    23-12-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σήμερα ξανά πήρα τηλέφωνο και περιμένω να με πάρουν πίσω για να μου πουν πόσο δίνει στην κεραία μου, θα αλλάξω και router να δω μήπως φταίει αυτό , αν και έχω αγοράσει ένα καλό. Πάντως το router που έστειλαν στο wifi δίνει μέχρι 24mbps ενώ στα Ethernet περνάει παραπάνω.

    Πότε σου είπαν ότι θα έρθουν για την εγκατάσταση ?

  9. #669
    Εγγραφή
    03-12-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    in between
    Δεν είμαι σίγουρος τι θα καταλάβεις από ένα trace. Συνήθως η καθυστέρηση φαίνεται ανάμεσα σε δυο ip της sky, μία πριν μπει στη synapsecom, υποθέτω ότι είναι η διαδρομή ηράκλειο-αθήνα όπου είναι και το λογικό να υπάρχει η μεγαλύτερη καθυστέρηση.

    traceroute to 8.8.8.8 (8.8.8.8), 64 hops max, 52 byte packets
    1 10.0.10.1 (10.0.10.1) 3.406 ms 2.626 ms 3.548 ms
    2 192.168.1.1 (192.168.1.1) 4.612 ms 5.497 ms 5.652 ms
    3 185.51.132.129 (185.51.132.129) 9.795 ms 11.006 ms 10.957 ms
    4 185.51.132.229 (185.51.132.229) 21.489 ms 21.722 ms 19.585 ms
    5 ath1-skycom-lio-ath.synapsecom.gr (78.108.47.101) 19.628 ms 19.209 ms 19.781 ms
    6 78.108.44.25 (78.108.44.25) 26.452 ms 26.562 ms 30.668 ms
    7 et-0-0-31-3.bar2.sofia2.level3.net (212.187.175.13) 30.073 ms 32.853 ms 31.808 ms
    8 google-level3-20g.sofia2.level3.net (4.68.37.162) 32.252 ms 30.934 ms 31.567 ms
    9 * * *
    10 dns.google (8.8.8.8) 32.654 ms 40.986 ms 31.120 ms

  10. #670
    Εγγραφή
    22-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TeQniX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα ξανά πήρα τηλέφωνο και περιμένω να με πάρουν πίσω για να μου πουν πόσο δίνει στην κεραία μου, θα αλλάξω και router να δω μήπως φταίει αυτό , αν και έχω αγοράσει ένα καλό. Πάντως το router που έστειλαν στο wifi δίνει μέχρι 24mbps ενώ στα Ethernet περνάει παραπάνω.

    Πότε σου είπαν ότι θα έρθουν για την εγκατάσταση ?

    Θεωρητικά από βδομάδα. Τους πήρα τηλέφωνο την Πέμπτη και μου είπαν ότι όλα έχουν δρομολογηθεί και μπορεί να έρχονταν και αυτή τη βδομάδα αλλά τελικά τζίφος. Ελπίζω αρχές της ερχόμενης να έχω νεότερα

  11. #671
    Εγγραφή
    12-01-2020
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE - Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΩ ΧΩΡΙΟ
    Τωρα οσον αφορα το θεμα του κοστους. Εξαρταται απο την οπτικη γωνια που θες να το δεις. Υπαρχουν 3.
    1) Απο εδω που σας γραφω εχω μια αριστη vdsl 50 voda. Αν θελω σε 3 μερες την μετατρεπω σε Οτε 200 με 55 ευρω. Τωρα πληρωνω 31. Απο αυτη την οπτικη γωνια ειναι ακριβη η Sky? Αν θελω 24αρα οχι ειναι πολυ φτηνη. Αν θελω παραπανω ειναι ακριβη. Μπορω αυτο να το κανω γενικα στο Ηρακλειο?? ΟΧΙ. Οποτε παμε στο 2.

    2) Ειμαι σε περιοχη χωρις ελευθερες πορτες και πιανω απο 4- 15 μεγα στο Ηρακλειο. Ειναι ακριβη η Sky? Αν θελω να βλεπω τα μαιλ μου κ απλα σελιδες, χωρις μεγαλα βιντεο, ειναι ακριβη. Θελω να εκμεταλευομαι περισσοτερο το ιντερνετ? Προφανως και δεν ειναι τοσο ακριβη, αφου δεν μου δινει την δυνατοτητα κανενας αλλος να εχω μεγαλυτερη ταχυτητα.

    Πολύ σωστά τα λες φίλε μου!Για να συμπληρώσω:

    1) Για την ακρίβεια 56,90/μήνα έχει ο ΟΤΕ την 200αρα.Τώρα αν σε προσφορά τηλεφωνική ή εναλλακτικά η vodafone -wind την έχουν λίγο χαμηλότερα,μπορεί.
    Η skytelecom απ'ότι βλέπω έχει 50 ευρώ/μήνα την 100αρα (49,90 για την ακρίβεια).
    Το οποίο σημαίνει: Προφανώς ότι αν είσαι από τους τυχερούς π.χ. στην Αλικαρνασσό και έχεις δυνατότητα για π.χ. ΟΤΕ 200 Mbps τότε νομίζω πως σε συμφέρει να πας αφού με μόλις +7 ευρώ/μήνα έχεις 200 Mbps αντί για 100 Mbps της skytelecom.
    Αν όμως είσαι στα υπόλοιπα μέρη και έχεις με το ζόρι 7-8 Mbps πραγματικά,και στην περιοχή σου δεν υπάρχει δυνατότητα για VDSL διότι δεν έχουν εγκατασταθεί νέες καμπίνες εκεί δεν το βλέπεις το ίδιο ως ακριβό.

    Αυτό που με προβληματίζει εμένα ακόμα είναι το εξής: Η δέσμευση 24 μήνες με τη skytelecom.
    Λέμε τώρα ότι δεν έχoυμε ιδέα τι θα γίνει με τις καμπίνες στο Ηράκλειο,όμως σε ένα χρόνο από σήμερα δεν ξέρουμε σε τι φάση θα είμαστε.Αυτό που με απασχολεί με την skytelecom είναι το εξής:

    Ας πούμε ότι πληρώνεις και εγκαθιστάς εξοπλισμό για 100αρα.

    1. Μπορείς με τη skytelecom να ξεκινήσεις με 100αρα και στη συνέχεια αργότερα αν για κάποιο λόγο θελήσεις,να αλλάξεις το πρόγραμμα και να πας π.χ. σε 24αρα?

    2. Και το ανάποδο ερώτημα: Μπορείς με τη skytelecom να ξεκινήσεις ας πούμε με 24αρα και στη συνέχεια να πας σε 100αρα?

    3. Σε περίπτωση που κρατήσω και την γραμμή ΟΤΕ που έχω τώρα (περισσότερο για το τηλέφωνο) θα μπορώ κάπως να την συνδιάσω με την skytelecom ?

    Νομίζω load balancing λέγεται αυτό,αλλά δεν έχω ιδέα πως το κάνει κάποιος αυτό.Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι εξοπλισμό θα χρειαστώ,αν είναι εύκολο να γίνει χωρίς ειδικές γνώσεις και εξειδικευμένες ρυθμίσεις? Θα κερδίσω με το load balancing σε torrents και σε streaming ?

    - - - Updated - - -

    Επίσης παιδιά να σας ρωτήσω:

    Από περιοχή Μασταμπά προς Κορώνη Μαγαρά, έχω επαφή με την κεραία του Μαραθίτη? Γνωρίζει κανείς?

    Γνωρίζουμε που περίπου στο Μαραθίτη είναι εγκατεστημένη η κεραία της sky?

  12. #672
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.757
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Να χρησιμοποιεις την παραθεση για να καταλαβαινουμε ποια εχεις γραψει εσυ και ποιο κειμενο ειναι αυτο που απαντας σε καποιον.
    The gr81 .

  13. #673
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ultrahd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα οσον αφορα το θεμα του κοστους. Εξαρταται απο την οπτικη γωνια που θες να το δεις. Υπαρχουν 3.
    1) Απο εδω που σας γραφω εχω μια αριστη vdsl 50 voda. Αν θελω σε 3 μερες την μετατρεπω σε Οτε 200 με 55 ευρω. Τωρα πληρωνω 31. Απο αυτη την οπτικη γωνια ειναι ακριβη η Sky? Αν θελω 24αρα οχι ειναι πολυ φτηνη. Αν θελω παραπανω ειναι ακριβη. Μπορω αυτο να το κανω γενικα στο Ηρακλειο?? ΟΧΙ. Οποτε παμε στο 2.

    2) Ειμαι σε περιοχη χωρις ελευθερες πορτες και πιανω απο 4- 15 μεγα στο Ηρακλειο. Ειναι ακριβη η Sky? Αν θελω να βλεπω τα μαιλ μου κ απλα σελιδες, χωρις μεγαλα βιντεο, ειναι ακριβη. Θελω να εκμεταλευομαι περισσοτερο το ιντερνετ? Προφανως και δεν ειναι τοσο ακριβη, αφου δεν μου δινει την δυνατοτητα κανενας αλλος να εχω μεγαλυτερη ταχυτητα.

    Πολύ σωστά τα λες φίλε μου!Για να συμπληρώσω:

    1) Για την ακρίβεια 56,90/μήνα έχει ο ΟΤΕ την 200αρα.Τώρα αν σε προσφορά τηλεφωνική ή εναλλακτικά η vodafone -wind την έχουν λίγο χαμηλότερα,μπορεί.
    Η skytelecom απ'ότι βλέπω έχει 50 ευρώ/μήνα την 100αρα (49,90 για την ακρίβεια).
    Το οποίο σημαίνει: Προφανώς ότι αν είσαι από τους τυχερούς π.χ. στην Αλικαρνασσό και έχεις δυνατότητα για π.χ. ΟΤΕ 200 Mbps τότε νομίζω πως σε συμφέρει να πας αφού με μόλις +7 ευρώ/μήνα έχεις 200 Mbps αντί για 100 Mbps της skytelecom.
    Αν όμως είσαι στα υπόλοιπα μέρη και έχεις με το ζόρι 7-8 Mbps πραγματικά,και στην περιοχή σου δεν υπάρχει δυνατότητα για VDSL διότι δεν έχουν εγκατασταθεί νέες καμπίνες εκεί δεν το βλέπεις το ίδιο ως ακριβό.

    Αυτό που με προβληματίζει εμένα ακόμα είναι το εξής: Η δέσμευση 24 μήνες με τη skytelecom.
    Λέμε τώρα ότι δεν έχoυμε ιδέα τι θα γίνει με τις καμπίνες στο Ηράκλειο,όμως σε ένα χρόνο από σήμερα δεν ξέρουμε σε τι φάση θα είμαστε.Αυτό που με απασχολεί με την skytelecom είναι το εξής:

    Ας πούμε ότι πληρώνεις και εγκαθιστάς εξοπλισμό για 100αρα.

    1. Μπορείς με τη skytelecom να ξεκινήσεις με 100αρα και στη συνέχεια αργότερα αν για κάποιο λόγο θελήσεις,να αλλάξεις το πρόγραμμα και να πας π.χ. σε 24αρα?

    2. Και το ανάποδο ερώτημα: Μπορείς με τη skytelecom να ξεκινήσεις ας πούμε με 24αρα και στη συνέχεια να πας σε 100αρα?

    3. Σε περίπτωση που κρατήσω και την γραμμή ΟΤΕ που έχω τώρα (περισσότερο για το τηλέφωνο) θα μπορώ κάπως να την συνδιάσω με την skytelecom ?

    Νομίζω load balancing λέγεται αυτό,αλλά δεν έχω ιδέα πως το κάνει κάποιος αυτό.Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι εξοπλισμό θα χρειαστώ,αν είναι εύκολο να γίνει χωρίς ειδικές γνώσεις και εξειδικευμένες ρυθμίσεις? Θα κερδίσω με το load balancing σε torrents και σε streaming ?

    - - - Updated - - -

    Επίσης παιδιά να σας ρωτήσω:

    Από περιοχή Μασταμπά προς Κορώνη Μαγαρά, έχω επαφή με την κεραία του Μαραθίτη? Γνωρίζει κανείς?

    Γνωρίζουμε που περίπου στο Μαραθίτη είναι εγκατεστημένη η κεραία της sky?
    Καλημερα. Εκει που μπορω να παρω την 200αρα ειναι το μαγαζι. Οποτε πρακτικα δε ν με βοηθαει παραπανω απο την 50αρα. Στο σπιτι το κλασσικο δικτυο δινει μεχρι 12 μεγα. Η Sky μεχρι 50. Πιθανον αυτο να αλλαξει κ να παει παραπανω σε λιγες μερες. Για αυτο εκανα τον παραλληλισμο. Αν καπου χρειαζεσαι την 100αρα την βαζεις. Δεν το πολυσκεφτεσαι. Ειδικα αν ξερεις οτι ποτε δεν θα κανουν τιποτα οι αλλοι παροχοι.

    1&2) Ισχυουν κ τα δυο. Εγω ειμαι παραδειγμα του 1. Καθως πηρα προγραμμα 100αρας. Δεν δουλευει απο Ρογδια 100αρα και εχω κατεβει προγραμμα. Επισης γνωριζω συνδρομητη που ειχε 24αρα απο Ρογδια μεχρι προχτες. Ειχε αγορασει ομως τον εξοπλισμο της 100αρας. Και προχτες πηγαν κ τον αναβαθμισαν σε 50αρα γυριζοντας τον σε Μαραθιτη. Οποτε και το 2 γινεται.

    3) Ναι μπορεις να τα κανεις με ενα load balancer της tplink πχ. Και γω το κανω συνδιαζοντας 4 γραμμες. Ωστοσο αν εσυ παρεις 100αρα απο sky και εχεις 8μεγα απο τον Οτε πχ, οχι μονο δεν θα δεις ιδιαιτερη διαφορα, αλλα υπαρχει πιθανοτητα η μικροτερη γραμμη να παρασερνει προς τα κατω κ την μεγαλυτερη. Γενικα οσο πιο κοντα σε ταχυτητα οι γραμμες που συνδιαζεις με ενα load balancer , τοσο καλυτερο το τελικο αποτελεσμα. Επισης αν εφαρμοσεις αυτο το κολπο, καλυτερα να το χρησιμοποιεις μονο σε torrents , downloaders και πλατφορμες οπως το steam. Αλλιως ενδεχεται να σε προβληματισει περισσοτερο απο πλευρας ρυθμισεων.

    Λογικα βλεπεις ή Ροδια ή Μαραθιτη. Μπορει κ τα 2.

    Επισης μια προσωπικη γνωμη δικη μου, καθαρα βαση εμπειριας σε επιγειες ζευξεις. Υπαρχει πιθανοτητα να μην μπουν στο Ηρακλειο αλλες καμπινες ποτε. Μπορει αν μπουν να χρειαστει να παρει αλλος το εργο πλην της Wind. Αυτο βεβαια μεταφραζεται σε μερικα χρονια..... Για αυτο ειμαστε εδω κ κανουμε αυτη τη συζητηση για την Sky. Η Sky πιθανοτατα το γνωριζει αυτο κ για αυτο επενδυει στο Ηρακλειο κ στην Κρητη γενικοτερα.

  14. #674
    Εγγραφή
    03-12-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    in between
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ultrahd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που με προβληματίζει εμένα ακόμα είναι το εξής: Η δέσμευση 24 μήνες με τη skytelecom.
    Εγώ τους είδα γενικά ελαστικούς, κατάλαβα ότι δεν σε κυνηγάνε αν θες να διακόψεις. Επίσης μην ξεχνάς ότι είναι πια σε ισχύ οι καινούριες ντιρεκτίβες που το τέλος διακοπής είναι πια αναλογικό με το χρόνο που απομένει στο συμβόλαιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ultrahd Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Μπορείς με τη skytelecom να ξεκινήσεις με 100αρα και στη συνέχεια αργότερα αν για κάποιο λόγο θελήσεις,να αλλάξεις το πρόγραμμα και να πας π.χ. σε 24αρα?

    2. Και το ανάποδο ερώτημα: Μπορείς με τη skytelecom να ξεκινήσεις ας πούμε με 24αρα και στη συνέχεια να πας σε 100αρα?
    ναι αρκεί να έχεις τη σωστή κεραία για τη μεγαλύτερη ταχύτητα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ultrahd Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Σε περίπτωση που κρατήσω και την γραμμή ΟΤΕ που έχω τώρα (περισσότερο για το τηλέφωνο) θα μπορώ κάπως να την συνδιάσω με την skytelecom ?

    Νομίζω load balancing λέγεται αυτό,αλλά δεν έχω ιδέα πως το κάνει κάποιος αυτό.Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι εξοπλισμό θα χρειαστώ,αν είναι εύκολο να γίνει χωρίς ειδικές γνώσεις και εξειδικευμένες ρυθμίσεις? Θα κερδίσω με το load balancing σε torrents και σε streaming ?
    Σε στρήμινγκ όχι, σε torrents ναι αλλά δύσκολα αξίζει τον κόπο να μπλέξεις.

  15. #675
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wlp Εμφάνιση μηνυμάτων


    Σε στρήμινγκ όχι, σε torrents ναι αλλά δύσκολα αξίζει τον κόπο να μπλέξεις.
    Μικρη διορθωση. Σε μερικα streaming λειτουργει κανονικα το load balancing σαν μια γραμμη. Πχ στο Popcorn.

Σελ. 45 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 2535404344454647505565 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας