Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    27-08-2018
    Περιοχή
    Ολυμπος, Καλύβια Αττικής
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17500/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    (dB) / 25.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα παιδια ψαχνω για καποιο ποιοτικο φίλτρο και splitter dsl over pstn. Στην ελληνικη αγορα τα καλύτερα που βρισκω ειναι της crypto και central που παλι δεν τιποτα σπουδαίο. Εχετε να προτείνετε κατι? Thx!

  2. #2
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Όλα τα ίδια είναι. Δεν υπάρχει πρακτικά η έννοια "ποιοτικό" σε κάτι τόσο απλό όσο ένα xDSL φίλτρο.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-08-2018
    Περιοχή
    Ολυμπος, Καλύβια Αττικής
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17500/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    (dB) / 25.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Βασικα αλλαζοντας μονο το splitter απο αυτο που δινει ο ΟΤΕ με ενα λιγοτερο της πλακας (crypto)ανεβηκα 1mbps στο download σε adsl2 οποτε δεν το θεωρω αμελητεο. Αν με 5-10 euro μπορεις να κερδισεις λιγο ταχυτητα γιατι οχι? :-) Υπαρχουν αρκετα σχετικα vids στο yt το πρωτο που βρηκα:
    https://youtu.be/AmJbU9qmX-Y

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα ίδια είναι. Δεν υπάρχει πρακτικά η έννοια "ποιοτικό" σε κάτι τόσο απλό όσο ένα xDSL φίλτρο.
    Θα συμφωνήσω με το παραπάνω με βάση όσα έχω δει μέχρι στιγμής..
    Έχω πετύχει όμως σελίδες στο ίντερνετ που είχαν ανοίξει διάφορα splitters και εσωτερικά όντως υπήρχε διαφορά ανάμεσα στα κινέζικα συνήθως noname με τα επώνυμα που είχαν πιο πολύ hardware μέσα τους, ενώ στα κινέζικα έλειπαν πράγματα νομίζω και ήταν και πιο ελαφριά.. Αν τύχει να βρω ξανά καμιά τέτοια σελίδα θα τη βάλω όποτε και αν είναι..
    Πρακτικά όμως είναι αδύνατο να τα ξεμασχαλιάζουμε όλα να δούμε τι έχουν μέσα.. Δεν έχει τύχει απ'όσο θυμάμαι να συναντήσω πρόβλημα με κάποιο, αν και όλα νομίζω ήταν από ρούτερ παρόχων.. Έχω διαβάσει όμως άλλους που είχαν θέματα με διάφορα φίλτρα-spitter και μόλις τα άλλαξαν λύθηκε το θέμα τους..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aspyropoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικα αλλαζοντας μονο το splitter απο αυτο που δινει ο ΟΤΕ με ενα λιγοτερο της πλακας (crypto)ανεβηκα 1mbps στο download σε adsl2 οποτε δεν το θεωρω αμελητεο. Αν με 5-10 euro μπορεις να κερδισεις λιγο ταχυτητα γιατι οχι? :-) Υπαρχουν αρκετα σχετικα vids στο yt το πρ το που βρηκα:
    https://youtu.be/AmJbU9qmX-Y




    Στ
    Μαζί ποστάραμε..
    Συνήθως γύρω στο 5ευρώ έχουν αυτά..
    Και βασικά μόλις με γλίτωσες από το ψάξιμο με το βιντεάκι που έβαλες.. Παρά ταύτα θα ψάξω και εγώ όταν βρω χρόνο..

    - - - Updated - - -

    Σύμφωνα με το βίντεο ο άνθρωπος περιγράφει ότι δεν έχει τόσο σημασία ο σχεδιασμός τους γιατί εκτελούν την ίδια λειτουργία βασικά.. Όπως και ότι τα πιο απλά στο σχεδιασμό έχουν καλύτερες επιδόσεις.. Αν και κάτι λέει για το δεύτερο πιο απλό νομίζω ότι τέτοια δίνουν και στις vdsl.. Άλλο αν μιλάει για adsl splitters στο βίντεο.. Ίσως έδωσε ένα παράδειγμα απλά.. Τον βλέπω πάντως να συμπαθεί το 2ο splitter.. Όπως λέει το πιο απλό δεν είναι απαραίτητα και πιο κακό.. Το 3ο λέει δεν τα πάει πολύ καλά με τις παρεμβολές; Ότι και αν εννοεί με αυτό.. Όλα είχαν ITU πιστοποίηση αναφέρει.. Στο τέλος πάντως μιλάει για καλωδιακό ίντερνετ (cable) και τηλεοράσεις.. Όπως και για το ρόλο που παίζει το πάχος του χαλκού.. Πιο χοντρό το καλώδιο πιο καλό.. Έμφαση δίνει πάντως και μπράβο του, στη σημασία της συστροφής του καλωδίου..
    Παλιό βίντεο btw..

    - - - Updated - - -

    Ενδιαφέρον αν και σχετικά απλό βίντεο για όποιον τα καταλαβαίνει αυτά, είναι και αυτό.. Όπου κάνει αναφορά ανάμεσα στις παλιές πρίζες τηλεφώνου σε σύγκριση με τις νέες.. Αν και έχει αναφερθεί εδώ στο φόρουμ νομίζω ότι οι σκέτες πρίζες που δεν έχουν κύκλωμα μέσα, είναι πιο καλές..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 07-01-20 στις 01:19.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #5
    Εγγραφή
    27-08-2018
    Περιοχή
    Ολυμπος, Καλύβια Αττικής
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17500/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    (dB) / 25.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι παλιο βιντεακι οντως.. το βασικο νομιζω ειναι η ποιότητα των πυκνωτών και τον πηνιων και αν σου ριχνουν απολαβη στο σημα. Εχω voip οποτε εκανα ενα απλο πειραμα, αλλαγη splitter με crypto μου εδωσε ενα εντυπωσιακο +1mb, εξτρα low pass (adsl filter) στην έξοδο phone του router (σε σειρα με splitter) +100kb στο dl sync... Βεβαια αυτο ισχυει στην δική μου περιπτωση με το hardware και την καλωδιωση μου. Σε αλλους τα αποτελεσματα μπορει να διαφερουν..

    Τεσταροντας με μονο τον router (χωρις τηλ. συσκευή στο κυκλωμα) οι διαφορες μηδαμινες απο το παραπανω (50kb διαφορα) οποτε σταματαω εδω :-)

    Απλως παιδια αν δουλευετε με το spliteraki του παροχου καντε μια αλλαγη με ενα ποιο ποιοτικο της αγορας μπορει να εκπλαγειτε ;-)

  6. #6
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aspyropoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι παλιο βιντεακι οντως.. το βασικο νομιζω ειναι η ποιότητα των πυκνωτών και τον πηνιων και αν σου ριχνουν απολαβη στο σημα. Εχω voip οποτε εκανα ενα απλο πειραμα, αλλαγη splitter με crypto μου εδωσε ενα εντυπωσιακο +1mb, εξτρα low pass (adsl filter) στην έξοδο phone του router (σε σειρα με splitter) +100kb στο dl sync... Βεβαια αυτο ισχυει στην δική μου περιπτωση με το hardware και την καλωδιωση μου. Σε αλλους τα αποτελεσματα μπορει να διαφερουν..

    Τεσταροντας με μονο τον router (χωρις τηλ. συσκευή στο κυκλωμα) οι διαφορες μηδαμινες απο το παραπανω (50kb διαφορα) οποτε σταματαω εδω :-)

    Απλως παιδια αν δουλευετε με το spliteraki του παροχου καντε μια αλλαγη με ενα ποιο ποιοτικο της αγορας μπορει να εκπλαγειτε ;-)
    Σε κάθε περίπτωση πάντως ένα splitter δεν μπορεί να κάνει και θαύματα.. Να χειροτερέψει μια κατάσταση ναι..
    Οι διαφορές στη ταχύτητα που αναφέρεις μπορεί να είναι και καθαρά θέμα τύχης η διαφόρων παραγόντων τη στιγμή του συγχρονισμού..
    Τα +100kb πάντως δεν είναι τπτ, σε κάθε συγχρονισμό υπάρχουν αυτές οι μικρές διακυμάνσεις.. Εμένα ας πούμε χωρίς να αλλάξω τίποτα, ανά διαστήματα όποτε το θυμάται μου δίνει +1Μ για κάποιο λόγο.. Κάποιος εξωτερικός παράγοντας υποθέτω.. Λιγότερος φόρτος στο α.κ; Λιγότερο crosstalk; Οξειδωμένες επαφές στα καφάο που επηρεάζονται από τον καιρό; Διάφοροι λόγοι..
    Πάντως και η εσωτερική καλωδίωση που αναφέρεις είναι σημαντικό πράγμα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #7
    Εγγραφή
    27-08-2018
    Περιοχή
    Ολυμπος, Καλύβια Αττικής
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17500/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    (dB) / 25.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καταλαβαινω αλλα οταν βαζω πισω το splitter που ειχε στο κουτι του το speedport χανω περιπου 1mb . Ισως να ετυχε και το συγκεκριμενο να εχει προβλημα αλλα προσωπικα πιστεύω οτι ειναι πολυ χαμηλης ποιοτητας...

  8. #8
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα της huawei δες

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας