Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Καλησπέρα σε όλους. Δεν έχω πάρει ακόμη τη Nova για να ρωτήσω αλλά σκέφτομαι το εξής. Θελω να γλιτώσω από το δικό τους ρούτερ H267N το οποίο με κλειδώνει χαμηλά στα 80 από τα 100mbps (στείλανε και δεύτερο και κάνει τα ίδια) σε σχέση με ένα Tp link VR900 που έχω και κλειδώνει φουλ. Αναγκαστικά το tp link παίζει bridge πίσω από το δικό τους για να έχω τηλεφωνία. Παίζω από καμπίνα Wind. Το να φύγω προς το παρόν από Νόβα σε οποιαδήποτε άλλη εταιρεία είναι απαγορευτικό καθώς το πέναλτι είναι πάνω από 200 ευρώ. Παρατήρησα όμως το εξης. Μπήκα στους τιμοκαταλογους της Nova και γράφει Αλλαγή Τηλεφωνικού Αριθμού ΤΙΜΗ 21 ευρώ εφάπαξ. Αν λοιπόν τους ζητήσω αλλαγή τηλεφωνικού αριθμού και πράγματι μου δώσουν με 21 ευρώ μόνο, ο προηγούμενος αριθμός δηλαδή αυτός που έχω τώρα και δεν θέλω να χάσω με τίποτα μπορεί να γίνει φορητότητα σε VoIP πάροχο? Ώστε να μην τους εχω ανάγκη και να έχω τον αριθμό μου σε 3o VoIP πάροχο και να μπορώ να παίξω όπως θέλω με τον εξοπλισμό μου? Ο προηγούμενος αριθμός λοιπόν τι γίνεται?

    Εδώ ο τιμοκατάλογος

    https://drive.google.com/file/d/1Gd2...w?usp=drivesdk

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν νομίζω να γίνεται αυτό που θέλεις, με το που κάνεις αλλαγή του άλλου αριθμού στην ουσία καταργείς τον παλιό σου, μετά μπορείς να τον ανακτήσεις μόνο στον πάροχο στον όποιο έγινε η κατάργηση.

    Μήπως να το δούλευες με προώθηση κλήσεων σε κάποιον νέο αριθμό που θα πάρεις σε κάποιον 3ο voip πάροχο;

  3. #3
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Μα πως θα γίνει αυτό αφού ο αριθμός δεν θα παίρνει ip από Nova modem στην ουσία θα είναι ξηλωμενος θα μπορεί να κάνει και προώθηση? Εννοώ αφού το δικό τους modem θα το έχω βάλει σε μια άκρη και θα κουμπώνει μόνο το δικό μου απλά για ίντερνετ. Δεν θα είναι registered ο παλιός αριθμός σε κανένα modem και θα μπορεί να κάνει και προώθηση? Το νόημα είναι να μην δουλεύω το δικό τους modem αλλιώς όλα είναι δώρον αδωρον

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα το βάλεις μια φορά, θα κάνεις την προώθηση και μετά θα το βγάλεις το δικό τους

  5. #5
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Θα το δοκιμάσω

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Το εχουμε κανει κανονικα αυτο με την αλλαγη αριθμου . και για τον ιδιο ακριβως λογο. για να εχουμε μονο ιντερνετ απο την νοβα.

    Και το παλιο νουμερο το μεταφεραμε κανονικοτατα σε voip παροχο ( modulus ) .

    Το νουμερο που εχουμε , ακομα και αν "χασουμε" την γραμμη τελειως , πχ λογω πολλων ανεξοφλητων λογαριασμων , εχουμε δικαιωμα μεσα σε 6 μηνες να το ζητησουμε πισω. δεν δινεται σε νεο συνδρομητη.

    Οποτε θα πας στον voip παροχο και θα ζητησεις φορητοτητα . Απλα θα ζητησεις ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ..... μια βεβαιωση αριθμου απο την NOVA. Με αυτη θα κανεις την φορητοτητα.

    Υ.Γ. Προσεξε να μην σου κανουν νεα δεσμευση με την αλλαγη της νεας αριθμοδοτησης. παραλιγο να την πατησουμε . ευτυχως μας εκοψε και το διευκρινησαμε.


    Αλλιως οπως σωστα ειπαν .... μπορεις να παιξεις και με την προωθηση.
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εχουμε κανει κανονικα αυτο με την αλλαγη αριθμου . και για τον ιδιο ακριβως λογο. για να εχουμε μονο ιντερνετ απο την νοβα.

    Και το παλιο νουμερο το μεταφεραμε κανονικοτατα σε voip παροχο ( modulus ) .

    Το νουμερο που εχουμε , ακομα και αν "χασουμε" την γραμμη τελειως , πχ λογω πολλων ανεξοφλητων λογαριασμων , εχουμε δικαιωμα μεσα σε 6 μηνες να το ζητησουμε πισω. δεν δινεται σε νεο συνδρομητη.

    Οποτε θα πας στον voip παροχο και θα ζητησεις φορητοτητα . Απλα θα ζητησεις ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ..... μια βεβαιωση αριθμου απο την NOVA. Με αυτη θα κανεις την φορητοτητα.

    Υ.Γ. Προσεξε να μην σου κανουν νεα δεσμευση με την αλλαγη της νεας αριθμοδοτησης. παραλιγο να την πατησουμε . ευτυχως μας εκοψε και το διευκρινησαμε.


    Αλλιως οπως σωστα ειπαν .... μπορεις να παιξεις και με την προωθηση.

    Προτιμώ να μην μπλέξω με προωθησεις. Για διαφωτισε με λίγο με ενδιαφέρει πολύ ότι το έχεις κάνει. Όταν λες νέα δέσμευση να φανταστώ εννοείς ανανέωση του 24μηνου συμβολαίου σωστά? Εσύ λοιπόν έκανες αυτό ακριβώς που έγραψα? Αλλαγή αριθμού με μόνο 20 ευρώ από Νόβα και μετά πήρες κανονικά πίσω τον αριθμό από modulus? Όταν θα μου κάνουν αυτήν την αλλαγή θα παίζει κανονικά το ίντερνετ όπως έπαιζε απλά θα κάνει register το ρούτερ τους στον νέο αριθμό σωστά? Το χαρτί βεβαίωσης αριθμού να το ζητήσω πριν κανω οτιδήποτε και φαντάζομαι είναι υποχρεωμένοι να το δώσουν σωστά?

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από magkaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προτιμώ να μην μπλέξω με προωθησεις. Για διαφωτισε με λίγο με ενδιαφέρει πολύ ότι το έχεις κάνει. Όταν λες νέα δέσμευση να φανταστώ εννοείς ανανέωση του 24μηνου συμβολαίου σωστά? Εσύ λοιπόν έκανες αυτό ακριβώς που έγραψα? Αλλαγή αριθμού με μόνο 20 ευρώ από Νόβα και μετά πήρες κανονικά πίσω τον αριθμό από modulus? Όταν θα μου κάνουν αυτήν την αλλαγή θα παίζει κανονικά το ίντερνετ όπως έπαιζε απλά θα κάνει register το ρούτερ τους στον νέο αριθμό σωστά? Το χαρτί βεβαίωσης αριθμού να το ζητήσω πριν κανω οτιδήποτε και φαντάζομαι είναι υποχρεωμένοι να το δώσουν σωστά?
    Σε πρωτη φαση θα ζητησεις την βεβαιωση για τον τηλεφωνικο αριθμο .

    Με email στο sme-cs@forthnet.gr

    Παρακαλω να μου στειλετε βεβαιωση κατοχου αριθμου .... μπλα μπλα μπλα....


    Αφου την παρεις, θα αιτηθεις την αλλαγη τηλεφωνικου αριθμου .
    αιτιολογια δωσαμε οτι δεχομασταν τηλεφωνηματα απο προσωπα που δεν θελουμε να εχουμε επαφη.
    Θα ζητησεις το νεο νουμερο και να γινει απορρητο και να μην μπει στους καταλογους για να περισσοτερη αληθοφανεια.

    Οταν ενεργοποιηθει το νεο νουμερο , τοτε κανε την φορητοτητα στον voip παροχο .
    πχ στη modulus κοστιζει 15€/ετος η παροχη υπηρεσιων με 2 καναλια φωνης και 15€ εφαπαξ για την φορητοτητα.

    Και οπως ειπαμε... οταν ζητησεις να αλλαξεις αριθμο, να διευκρινησεις οτι ΔΕΝ θα ανανεωθει η δεσμευση του συμβολαιου .
    The gr81 .

  9. #9
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Είσαι φοβερός ευχαριστω πολυ

  10. #10
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από magkaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι φοβερός ευχαριστω πολυ
    Επανέρχομαι. Λοιπόν ζήτησα στις 8/5 βεβαίωση κατόχου αριθμού. Σήμερα 11/5 με κάλεσαν για να μου που ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο δεν το δίνουν και ότι στην ουσία βεβαίωση κατόχου είναι ένας λογαριασμός μου που μπορώ να τυπώσω από το Novamyaccount. Επέμεινα με βάλανε σε αναμονη και μετά από 5 λεπτά μου είπαν ότι θα δουν τι θα κάνουν και μου ξαναζητησαν το mail μου. Και τους απάντησα ότι αν δεν το στείλουν θέλω γραπτώς την απάντηση τους. Οπότε περιμένω. Με ρωτούσαν τι χαρτί είναι αυτό και που το έχω δει και τους είπα ότι σε φίλο μου το έχετε στείλει. Θερμή παράκληση στον @griniaris αν έχεις τρόπο να μου στείλεις τη βεβαίωση καλύπτοντας κάθε προσωπικό δεδομένο θα με εσωνες.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από magkaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι. Λοιπόν ζήτησα στις 8/5 βεβαίωση κατόχου αριθμού. Σήμερα 11/5 με κάλεσαν για να μου που ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο δεν το δίνουν και ότι στην ουσία βεβαίωση κατόχου είναι ένας λογαριασμός μου που μπορώ να τυπώσω από το Novamyaccount. Επέμεινα με βάλανε σε αναμονη και μετά από 5 λεπτά μου είπαν ότι θα δουν τι θα κάνουν και μου ξαναζητησαν το mail μου. Και τους απάντησα ότι αν δεν το στείλουν θέλω γραπτώς την απάντηση τους. Οπότε περιμένω. Με ρωτούσαν τι χαρτί είναι αυτό και που το έχω δει και τους είπα ότι σε φίλο μου το έχετε στείλει. Θερμή παράκληση στον @griniaris αν έχεις τρόπο να μου στείλεις τη βεβαίωση καλύπτοντας κάθε προσωπικό δεδομένο θα με εσωνες.
    Εχεις π.μ.
    The gr81 .

  12. #12
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Ωραίος φίλε χίλια ευχαριστώ για τον κόπο σου

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας