Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    09-12-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας και συγγνώμη για το μακρυνάρι που θα ακολουθήσει.

    Δε θα είμαι σύντομος αλλά θα προσπαθήσω να μην είμαι κουραστικός.

    Βρίσκομαι σε αδιέξοδο όσον αφορά την ακαδημαϊκή μου πορεία.

    Το 2013 πέρασα στο ΤΕΙ Πληροφορικής (Σίνδου). Ήταν η 3η μου επιλογή στο μηχανογραφικό μετά από τα αντίστοιχα ΑΕΙ του ίδιου τομέα. Θεωρητικά ήταν κάτι που μου άρεσε γιατί όπως λέγαν όλοι “Από μικρός ήμουν καλός με τα κομπιούτερς” ............................

    Κατά το 1ο έτος της σχολής, για προσωπικούς λόγους, δεν παρακολούθησα καθόλου. Εντελώς τίποτα.

    Στο 2ο έτος της σχολής ξεκίνησα κουτσά στραβά να παρακολουθώ και πέρασα τα μισά μαθήματα, όσα μαθήματα έδωσα δηλαδή καθώς είχα πει να δώσω μόνο όσα είναι να περάσω.

    Το ίδιο έτος έπιασα από σπόντα δουλειά σε μία εταιρεία ως πωλητής καταστήματος (σε προϊόντα τεχνολογίας). Ήμουν ομολογουμένως καλός και αν όχι ο πρώτος, απ΄τους πρώτους σε νούμερα.

    Προτεραιότητα ήταν η δουλειά μου καθώς έβλεπα πως τα πήγαινα καλά και μου άρεζε.

    Απ΄το επόμενο έτος έως και σήμερα (6ο έτος), λόγω δουλειάς αλλά και άλλων δραστηριοτήτων (ίδρυση και αποτυχία δικής μου επιχείρησης σε εντελώς άσχετο τομέα με την Πληροφορική), έχω περάσει πολύ λίγα ακόμη μαθήματα.

    Όσον αφορά τις δουλειές σε αυτά τα χρόνια, πέρα απ΄τη δική μου αποτυχημένη προσπάθεια επιχείρησης η οποία έγινε κανονικότατα με έναρξη κλπ, συνέχιζα να εργάζομαι ως υπάλληλος στον χώρο των πωλήσεων.
    Στο 4ο έτος της σχολής έπιασα δουλειά σε άλλη εταιρεία σε καλύτερη θέση (όχι προϊσταμένου) με καλύτερα λεφτά (και εκεί ήμουν αρκετά καλός) και φέτος στις αρχές του 6ου έτους πήρα ακόμη καλύτερη θέση σε άλλη εταιρεία με απολαβές που δε θα φανταζόμουν ποτέ.
    Μαζί με τα Bonus ο μισθός ξεπερνά τα 1.700E, πέρα απ΄τα εξοδολόγια-αυτοκίνητο κλπ. Η θέση είναι Account Manager – Περιοδεύων Πωλητής. Σε νούμερα είμαι ο #1 σε όλη την εταιρεία στην Ελλάδα ωστόσο και οι υπόλοιποι κυμαίνονται σε πολύ καλά ποσά (1.300 – 1.600Ε).
    Γνωρίζω πολύ καλά πως η θέση είναι σχεδόν ουτοπική σε σχέση με την υπόλοιπη αγορά και ξέρω πως αν κάτι γίνει και τη χάσω, η δουλειά που θα βρω στον ίδιο τομέα σε ανταγωνιστική εταιρεία θα μου παρέχει λίγο πάνω από 1.000Ε. Πολύ λιγότερα ωστόσο καθόλου άσχημα, ειδικά για εμένα που δεν έχω οικογένεια και άλλου τέτοιου είδους υποχρεώσεις.

    Τα παραπάνω δεν τα αναφέρω για να περηφανευτώ, άλλωστε δε γνωρίζω προσωπικά κανέναν σας, ούτε είμαι κανένα ενεργό μέλος του forum, αλλά τα καταγράφω για να αναδειχτεί το κατά πόσο (ή και όχι) άξιζε το να αφήνω τη σχολή στην άκρη.

    Αυτές τις μέρες, ίσως και λόγω της καραντίνας, διαπίστωσα πόσο πίσω έχω μείνει στη σχολή. Μου έχουν μείνει μαθήματα 3 ετών, πρακτική και πτυχιακή! Αντικειμενικά μιλώντας και σε ένα καλό σενάριο θα την τελειώσω σε 5 ή και 6 χρόνια από τώρα. Συνολικά έτη φοίτησης 11-12...!

    Σκέφτομαι λοιπόν να αιτηθώ συμμετοχή σε πτυχιακά προγράμματα (Ε.Α.Π. ή και σε ιδιωτικά της Κύπρου) στον τομέα της διοίκησης επιχειρήσεων. Σημειώνω πως είναι κάτι που με ενδιαφέρει 10 φορές περισσότερο απ΄ότι η Πληροφορική.

    Μέχρις ότου να αναζητήσω περισσότερα θεωρούσα πως είναι εφικτό να αποφοιτήσεις απ το ΕΑΠ σε 4 έτη. Διαβάζοντας όμως αντιλαμβάνομαι πως ένα Αισιόδοξο σενάριο σε θέλει να τελειώνεις σε 6 έτη και αυτό με προσπάθεια. Τι ισχύει στο θέμα προσπάθειας/διαβάσματος στα ιδρύματα της Κύπρου;

    *Έχει επιχειρήσει κανείς κάτι τέτοιο; Να φοιτήσει σε κάποιο απ΄τα παραπάνω χωρίς να έχει πτυχίο από ΑΕΙ/ΤΕΙ;

    *Οι πιθανότητες ένταξης στο ΕΑΠ πόσες είναι; Διάβασα σε παλιά threads σε forums πως είναι περίπου 30% όμως σε νεότερα άρθρα βρήκα πως οι θέσεις έχουν αυξηθεί και πως πλέον είναι αρκετά πιθανότερο να σε δεχτούν.

    Δε με ενδιαφέρει τόσο η αναγνωρισιμότητα του πτυχίου, αν και απ΄όσο διαβάζω στα περισσότερα είναι ισάξια με τα Ελληνικά ΑΕΙ. Με ενδιαφέρει να κατέχω ένα πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Τα ΙΕΚ δεν τα έχω προς το παρόν στα υπ΄όψιν μου για διάφορους λόγους.

    Το γενικό πλαίσιο της όλης σκέψης είναι πως αφενός ακόμη και να συνεχίσω με το ΤΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ η λογική λέει πως δε θα καταφέρω να το βγάλω σύντομα και αφετέρου ακόμη και αν αύριο το πρωί μου έδιναν το πτυχίο Πληροφορικής δε θα άλλαζε τίποτα όσον αφορά τις δουλειές που θεωρητικά θα θέλω να κάνω στο μέλλον οι οποίες σχετίζονται πάντα γύρω από τις πωλήσεις. Όλες μου οι γνωριμίες αλλά και οι ικανότητες περιστρέφονται γύρω απ΄αυτό το χώρο και δε θα ήθελα να αλλάξω τομέα λόγω του πτυχίου.

    Σας ευχαριστώ για το χρόνο και περιμένω τη γνώμη σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Agg3los : 15-05-20 στις 04:56.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Εγώ στη θέση σου πάντως, αντί για να ποντάρω σε μια "φτού και από την αρχή" κατάσταση με το ΕΑΠ, θα τελείωνα με το πτυχίο της σχολής που είμαι ήδη, ειδικά όταν υπάρχουν και περασμένα μαθήματα.

    Και μετά θα έψαχνα για κάποιο μεταπτυχιακό σε διοίκηση επιχειρήσεων. Στα ίδια χρόνια φοίτησης θα είχες περισσότερα προσόντα.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.018
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συμφωνώ και εγώ σε αυτό κάτσε διάβασε να περάσεις τη σχολή σου.
    Δύο καρπούζια κάτω απο την ίδια μασχάλη δεν χωράνε ή θα αφοσιωθείς στη σχολή ή στην επαγγελματική σου καριέρα αν και χωρίς πτυχίο χλωμό το κόβω είναι απαραίτητο, αν θες να εξελιχθείς επαγγελματικά.
    Προσοχή δεν λέω να την παρατήσεις απλά να ρίξεις βάρος στη σχολή.

    - - - Updated - - -

    Κατά τη δική μου άποψη ένας καλός πωλητής πρέπει να έχει γνώσεις πάνω στο αντικείμενο της τεχνολογίας πληροφορικής. Είναι ένα + για μένα.
    Και επειδή το μέλλον είναι η τεχνολογία και η πληροφορική αφοσιώσου στη σχολή.
    Όσο για το μαρκετινγκ κτλ μην στεναχωριέσαι θα τα μάθεις σε σεμινάρια και στην πράξη που θα κάνεις στη δουλειά.

    Και αν αργότερα σε ενδιαφέρει να κάνεις ή μεταπτυχιακό στην πληροφορική ή 2ο πτυχίο πάνω στη Διοίκηση επιχειρήσεων μπορείς να το κάνεις μέσω της εταιρείας συζήτησε το με το CEO ή τον προϊστάμενο σου.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας