Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32/2
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΡΑΧΑΤΙ
    Router
    ZTE H1600
    Φίλoι μου,
    θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου με την εγκατάσταση γραμμής FTTH.

    Όντως πελάτης της wind από την εποχή που ήταν tellas είχα μια σχετικά θετική εμπειρία όλα αυτά τα χρόνια αν εξαιρέσεις προβλήματα με επιπλέον χρεώσεις ειδικά όταν γινόταν ανανέωση του συμβολαίου.
    Ο μόνος τρόπος για να διορθωθεί ήταν οι αλλεπάλληλες οχλήσεις από μέρους μου.

    Το Μάιο έληγε το συμβόλαιο μου σε VDSL 50 (το οποίο έπιανε με το ζόρι 32) και αποφάσισα να πάω σε FTTH αφού υπάρχει στο δρόμο μου η υποδομή.
    Έκανα την αίτηση στις 21 Απριλίου.
    Στις 28/4 ήρθε συνεργείο του συνεργαζόμενου μηχανικού και έσκαψε στο πεζοδρόμιο,
    30/4 είχε φέρει την οπτική ίνα σε όλους τους ορόφους της πολυκατοικίας μου και 4 Μαίου ήρθαν και οι τεχνικοί και πήραν τις απαραίτητες μετρήσεις.

    ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΕΝ ΜΕΣΩ ΠΑΝΔΗΜΙΑΣ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΣΚΑΨΟΥΝ, ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ

    Εδώ να σημειώσω ότι σύμφωνα με τα λεγόμενα των τεχνικών αν ήμουν στον ΟΤΕ την ίδια μέρα με τις μετρήσεις θα μου έβαζαν και τον αντίστοιχο εξοπλισμό στο διαμέρισμα.

    Από δω και πέρα ξεκινάει η περιπέτεια μου με την wind.

    Αφού τους ενημερώνω ότι έχουν γίνει οι μετρήσεις από τους τεχνικούς του ΟΤΕ με ενημερώνουν ότι όταν φανούν οι μετρήσεις “ συστημικά" θα μου στείλουν τον εξοπλισμό.
    Στις 18/6 Μου στέλνουν μήνυμα ότι θα αποσταλεί ο εξοπλισμός.
    Εννοείται ότι σε κάθε τηλεφώνημα μου, μου έλεγαν ότι ο εξοπλισμός έρχεται.
    ΨΈΜΑΤΑ. Ο εξοπλισμός δεν είχε φυσικά σταλεί καν.
    Τον έστειλαν 2/6 με την ACS και τον παρέλαβα 3/6.
    Δηλαδή οι τεχνικοί χρειάστηκαν μια εβδομάδα να σκάψουν και να περάσουν καλώδια σε όλη την πολυκατοικία και η αποθήκη της wind ένα μήνα για να δώσει τον εξοπλισμό στην ACS.
    Η οποία και τον παρέδωσε την επόμενη μέρα.

    Η WIND ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ

    Για μια ακόμα φορά το μπαλάκι με τα τηλεφωνήματα.
    Ευγενέστατοι οι υπάλληλοι, αλλά τουλάχιστον αναποτελεσματικοί. Κρυμμένοι πίσω από το “πρέπει η διαδικασία να ενημερωθεί συστημικά”!!!
    Αφού τους ειδοποιώ τηλεφωνικώς ότι έχω παραλάβει τον εξοπλισμό και να μου στείλουν τεχνικό για την εγκατάσταση μέσα στο διαμέρισμά, ακούω πάλι το γνωστό ότι θα πρέπει να τους ειδοποιήσει πρώτα η ACS “συστημικά”.
    Μια εβδομάδα μετά, χθες 10/6 ακόμα δεν έχουν ενημέρωση από την ΑCS.
    Βρε παιδιά, αν μπείτε στον κόπο και πατήσετε το λινκ που εσείς μου στείλατε, λέει ξεκάθαρα ότι παρέλαβα την προηγούμενη εβδομάδα.

    Και θυμώνουν κιόλας, γιατί δεν καταλαβαίνω ότι πρέπει να γίνει “συστημικά”.
    "Και σας είπαμε οτι θα χρειαστούν 45 με 60 ημέρες.”

    ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΟΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΥΝΗΘΕΙ “ΣΥΣΤΗΜΙΚΑ” η WIND

    Και έχουμε φτάσει στις 50 ημέρες αναμονή
    Τώρα, περιμένω να με πάρει ο τεχνικός για την εγκατάσταση μέσα στο διαμέρισμα.

    Ακόμα περιμένω...

  2. #2
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε και μιά καταγγελία στίν ΕΕΤΤ να δεις πός θα λυθεί το πρόβλημα σου.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.765
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είναι τραγικοί.. έχουμε διαβάσει και άλλα τέτοια εδώ..
    Κάτι τέτοια διαβάζω και δεν θέλω να φύγω από τον OTE..

    Αυτήν την στιγμή εγώ και πολλοί άλλλοι ζούμε ένα δράμα με καθυστερήσεις ετών για τα έργα που είχε αναλάβει η Wind στις περιοχές μας..

    Τα βλέπεις και στην υπογραφή μου!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #4
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Για εμένα είναι νόμος! Θα πηγαίνω μόνο σε αυτόν που έχει δικό του ιδιόκτητο δίκτυο και ας πληρώνω παραπάνω! Και έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

  5. #5
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32/2
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΡΑΧΑΤΙ
    Router
    ZTE H1600
    Είναι νωρίς ακόμα για καταγγελία. Είναι εντός προβλεπόμενου χρονοδιαγράμματος.
    Συμπλήρωσα μια φόρμα στο σάιτ τους λέγοντας περίπου τα ίδια

  6. #6
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Φίλε NEXT, δεν υπάρχει κανένας μεγάλος πάροχος -δηλαδή Cosmote, Vodafone και Wind- που να έχει αφήσει όλους τους συνδρομητές του ικανοποιημένους. Η αλήθεια είναι ότι η Wind φαίνεται να συγκεντρώνει εδώ στο φόρουμ αναλογικά περισσότερα παράπονα από τους άλλους δύο πάροχους. Εγώ μεταπήδησα για πρώτη φορά στην Wind μόλις πριν είκοσι μέρες από την Cosmote. Και επειδή ακριβώς είχα ακούσει όλα αυτά τα τρελά για την Wind, είχα κατεβάσει το αίτημα υπαναχώρησης, έτσι ώστε αν έβλεπα ότι δεν έβγαζα άκρη, να το κατέθετα και να επέστρεφα στην Cosmote. Τελικά δεν χρειάστηκε κάτι τέτοιο, μια και από τις 25-5 που έχω συνδεθεί, τόσο η γραμμή (VDSL100), όσο και η VOIP τηλεφωνία είναι άψογη.

    Και στη δική μου περίπτωση υπήρξε πολύ μεγάλη καθυστέρηση στο να με μεταφέρει η Wind από την Cosmote. Έκανα αίτηση online την 1-5 και συνδέθηκα στις 25-5. Δηλαδή 25 ολόκληρες μέρες για απλή φορητότητα αριθμού στην ίδια καμπίνα, από VDSL50 στην Cosmote σε VDSL100 στην Wind. Ενώ πριν τρία χρόνια περίπου, όταν έφυγα από την Forthnet και πήγα στην Cosmote με απλή φορητότητα αριθμού και από ADSL24 σε ADSL24, η Cosmote με είχε μεταφέρει μέσα σε μία μόλις μέρα!

    Αλλά για να λέμε και του στραβού το δίκιο όμως, μέσα σε αυτές τις 25 μέρες που χρειάστηκε η Wind για να με μεταφέρει, περιλαμβάνεται και το διάστημα που χρειάστηκε η ACS για να μου φέρει τον εξοπλισμό, δηλαδή το ρούτερ της ZTE. Όπως βλέπεις στο SMS, η Wind παρέδωσε το ρούτερ στην ACS στις 8-5.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Wind_SMS.jpg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  1,07 MB 
ID: 216070


    Τέσσερις μέρες μετά, στις 12-5, επειδή δεν έχω καμία ειδοποίηση από την ACS, καβαλάω το μηχανάκι και πάω στο κατάστημα της ACS στην Γαλατσίου που είναι το κοντινότερο στο σπίτι μου, μπας και βρίσκεται εκεί το ρούτερ για να το παραλάβω. Εκεί, η αναιδέστατη υπάλληλος, αφού της λέω τον αριθμό αποστολής, τον τσεκάρει στο κομπιούτερ και μου λέει ότι "δεν γνωρίζει που βρίσκεται το δέμα, και ότι μερικές μέρες αργότερα το δέμα θα πάει στα κεντρικά της οδού Ηρακλείου, και ότι θα μου παραδοθεί ένα μήνα αργότερα"!!!

    Την επόμενη μέρα, στις 13-5, είμαι έτοιμος να πάρω την Wind και να γίνει χαμός, γιατί είναι γελοίο να σε διαβεβαιώνουν ότι η μετάβαση θα έχει ολοκληρωθεί από 10 έως 14 το πολύ μέρες, όταν η εταιρεία κούριερ σου λέει ότι θα χρειαστεί πάνω από ένα μήνα για να σου παραδώσει τον εξοπλισμό!

    Δεν έχω προλάβει να πιω τον πρωινό καφέ στις 13-5, όταν έρχεται το κούριερ της ACS και μου φέρνει το ρούτερ! Δες εδώ τη φωτό.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Wind_ACS.jpg 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  581,6 KB 
ID: 216071


    Και σε ρωτώ: Τι βαθμός γελοιότητας, γραφικότητας και φαιδρότητας αξίζει σε μια εταιρεία κούριερ, που τη μία μέρα η ανεκδιήγητη υπάλληλός της σου λέει ότι δεν γνωρίζει καν που βρίσκεται το δέμα σου και ότι θα σου παραδοθεί ένα μήνα αργότερα, και την ακριβώς επόμενη μέρα έρχεται το κούριερ και σου το φέρνει...

  7. #7
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.765
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Wind & ACS είναι ο τέλειος συνδυασμός!

    Αν και δεν βλέπω αναλυτικά την διαδρομή του δέματος στον αριθμό αποστολής..
    Δεν ξέρω τι έλεγε πατώντας το +
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  8. #8
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32/2
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΡΑΧΑΤΙ
    Router
    ZTE H1600
    Είναι αλήθεια ότι μερικές περιπτώσεις αγγίζουν τη γελοιότητα.
    Στη δική μου περίπτωση, περιμένω αύριο τεχνικό, λίγο πριν εκπνεύσει η προθεσμία και αφού τους έκανα τα παράπονα μου εγγράφως (μέσω μειλ).

    Ελπίζω για το καλύτερο!

  9. #9
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32/2
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΡΑΧΑΤΙ
    Router
    ZTE H1600
    Τους έστειλα ένα μήνυμα με μειλ όπου ανέφερα τη δυσαρέσκεια μου και "τυχαία" μετά από μερικές ώρες με πήραν τηλέφωνο για ραντεβού με τον τεχνικό.
    Ήρθε την επομένη και όλα καλά.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Έλεγχος ταχύτητας Internet | Fast.com.pdf 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  48,7 KB 
ID: 216386

    Κλείνω το θέμα, αν και παρατηρώ τυχαία κολλήματα στο ίντερνετ

  10. #10
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.765
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εδώ στην Ελλάδα εάν δεν φωνάξεις, δεν γίνεται σωστή δουλειά!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας