Σελ. 4 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 23456914 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 243
  1. #46
    Εγγραφή
    25-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Vodafone
    Αυτό που με εντυπωσιάζει περισσότερο είναι η δουλειά που πάει να γίνει για την εξομάλυνση της μετάβασης από τη σκοπιά του χρήστη. Να ήταν άλλη εταιρεία, θα δυσπιστούσα περισσότερο από όσο αμφιβάλλω τώρα (πάντα υπάρχει χώρος) αλλά μιας και θυμάμαι πολύ καλά την προηγούμενη μετάβαση, δεν νομίζω ότι υπάρχουν και πολλές εταιρείες που του έκατσε τέτοια διαδικασία για να έχουν εμπειρία και για αργότερα.

    Ότι θα χάσει πωλήσεις σε Intel Mac, σε κάποιο βαθμό θα χάσει. Η υποστήριξη δεν θα πάει περίπατο βέβαια. Τα universal binaries κράτησαν χρόνια σε Mac ενώ βάσει πολιτικής (και νομοθεσίας) παρέχει υποστήριξη (και σε software) για 7 χρόνια μετά το λανσάρισμα του Χ ή Ψ μοντέλου Mac. Τα περί τεχνητού obsolescence είναι παραοδοσιακά υπερβολές. Και τώρα να δει κανείς τι hardware υποστηρίζουν οι νέες εκδόσεις των OSes φτάνει.

    Το θέμα βέβαια είναι ότι και πέρυσι το keynote ήταν από τα πιο γεμάτα και καλοστημένα σε WWDC και στο λανσάρισμα των OSes τα έκανε μαντάρα. As in, πιο μαντάρα από κάθε άλλη φορά που θυμάμαι. Είμαι πολύ περίεργος να δω αν οι εσωτερικές αλλαγές που μεσολάβησαν θα προλάβουν να αποδώσουν σε οποιοδήποτε βαθμό στα φθινοπωρινά λανσαρίσματα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν της κάτσει καλά η "μπίλια" με τις επιδόσεις τότε θα δούμε τεράστιες αλλαγές στο HW. Ήδη διαβάζω πως τα iPads είναι τρομερά στην επεξεργασία video. Και όπως έχει γραφτεί μιλάμε για battery based επεξεργαστές. Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει αν στριμώξει καμιά δεκαριά από δαύτους σε ένα Mac Pro με κανονική τροφοδοσία.

    Ίσως αρχίσουν και οι υπόλοιποι να αποχαιρετάνε σιγά σιγά την x64 αρχιτεκτονική ή αναγκαστούν οι Intel και η AMD να αλλάξουν ριζικά πλάνα.

    - - - Updated - - -

    https://arstechnica.com/gadgets/2020...ay-from-intel/



    Αν ισχύει αυτό που γράφει τότε τα πράγματα θα είναι πολύ ωραία.
    Όλα τα χτεσινά on-stage demos έγιναν σε Mac mini με A12Z. Και με Final Cut και με multi-layered 5GB PS file, Rise Of The Tomb Raider, Maya (τα δυο τελευταία με emulation) κ.λπ. Τα έχουν ξανακάνει αυτά στο πέρασμα σε Intel. Από πλευράς τακτικής τίποτα από όλα αυτά δεν το τάζουν ή το κάνουν για πρώτη φορά.

  2. #47
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τη στιγμή που έχει και εκεί ενα σχεδόν κλειστό οικοσύστημα γιατί να μην το κάνει; Θα τα φτιάχνει όλα μόνη της και θα έχει και μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους. Άλλωστε το 99,99% των πελατών της δεν έχει την παραμικρή ιδέα τι έχει μέσα το κουτί που αγοράζουν. Μόνο το μήλο πάνω τους ενδιαφέρει.



    Δε χρειάζεται κενά ασφαλείας τη apple. Μειώνει τις επιδόσεις απο μόνη της για να σε αναγκάσει να πάρεις το επόμενο. Και οι οπαδοί απο κάτω ζητωκραυγάζουν "πάρε όλα τα λεφτά μας". Ούτε η Σαιεντολογία τέτοιο marketing.
    Σαν χρήστης Mac σου λέω ότι δεν τον επέλεξα επειδή έχει το μήλο επάνω, αλλά γιατί θέλω να κανω χρήση του υπολογιστή και όχι να κάνω defrag κτλ κτλ.
    Απλά παίζει.

    Χρηστης από το 2006.
    mac rulez

  3. #48
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    iPads είναι τρομερά στην επεξεργασία video
    Εχει διαφορα το encoding απο την επεξεργασια, το οτι ειναι γρηγορο στο encoding επειδη εχουν hw accelaration (οπως πχ εχουμε στα pc με opencl/cuda) δε τα κανει και το ιδιο γρηγορα στην επεξεργασια, η πλειοψηγια των φιλτρων τουλαχιστον στην adobe ειναι cpu base


  4. #49
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yaponvezos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πλευράς τακτικής τίποτα από όλα αυτά δεν το τάζουν ή το κάνουν για πρώτη φορά.
    Αυτοί ναι. Αλλά μην ξεχνάς πως από πίσω υπάρχουν και μερικά εκατομμύρια developers. Εδώ κάποιοι δεν κάθισαν να τροποποιήσουν τις εφαρμογές τους και να τις κάνουν από x86 σε x64. Θα καθίσουν να βγάλουν ARM προγράμματα; Όσο ρόδινα ναι να είναι τα πράγματα την τελική απάντηση θα την δώσει ο χρήστης.

    Άλλωστε το μεγαλύτερο παράδειγμα σε αυτό που γράφω είναι η NeXT που είναι ο πρόγονος όλων αυτών. Έτη φωτός μπροστά αλλά πανάκριβο και με άλλη φιλοσοφία.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει διαφορα το encoding απο την επεξεργασια, το οτι ειναι γρηγορο στο encoding επειδη εχουν hw accelaration (οπως πχ εχουμε στα pc με opencl/cuda) δε τα κανει και το ιδιο γρηγορα στην επεξεργασια, η πλειοψηγια των φιλτρων τουλαχιστον στην adobe ειναι cpu base
    Σε Ελληνικά διπλανά forum διαβάζω τα καλύτερα. Και κάποιοι γράφουν πως έχουν παροπλίσει τα Macbook στην onsite επεξεργασία. Νομίζω πως κάποιοι από αυτούς που γράφουν είναι επαγγελματίες.

    Αλλά και πάλι η Apple πάντα είναι σε στενή συνεργασία με την Adobe. Οπότε κάτι "περίεργο" θα γίνει στο κομμάτι της βελτιστοποίησης.

  5. #50
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοί ναι. Αλλά μην ξεχνάς πως από πίσω υπάρχουν και μερικά εκατομμύρια developers. Εδώ κάποιοι δεν κάθισαν να τροποποιήσουν τις εφαρμογές τους και να τις κάνουν από x86 σε x64. Θα καθίσουν να βγάλουν ARM προγράμματα; Όσο ρόδινα ναι να είναι τα πράγματα την τελική απάντηση θα την δώσει ο χρήστης.

    Άλλωστε το μεγαλύτερο παράδειγμα σε αυτό που γράφω είναι η NeXT που είναι ο πρόγονος όλων αυτών. Έτη φωτός μπροστά αλλά πανάκριβο και με άλλη φιλοσοφία.

    - - - Updated - - -



    Σε Ελληνικά διπλανά forum διαβάζω τα καλύτερα. Και κάποιοι γράφουν πως έχουν παροπλίσει τα Macbook στην onsite επεξεργασία. Νομίζω πως κάποιοι από αυτούς που γράφουν είναι επαγγελματίες.

    Αλλά και πάλι η Apple πάντα είναι σε στενή συνεργασία με την Adobe. Οπότε κάτι "περίεργο" θα γίνει στο κομμάτι της βελτιστοποίησης.
    Μα σιγουρα ειναι καλο, απλα εχει δρομο ακομα να φτασει ενα καλο desktop (pc/mac), το geekbench μπορει να γραφει οτι ο Α13 ειναι σουπερ αλλα ειναι κατι σαν το superpi, ελεγε οτι ο p4 μαμουσε και εδερνε αλλα ο a64 τον παταγε κατω στο λαιμο στις πραγματικες εφαρμογες...

    Και εγω πιστευω οτι η adobe θα ακολουθησει, οπως ειπα στην αρχη οχι τελεια αλλα θα γινει η δουλεια.


  6. #51
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Νομίζω πως η κίνηση του να δώσει Mac Mini για Developer Machine και όχι κάτι άλλο είναι το "κλειδί". Θα θελήσει στην αρχή να βολιδοσκοπήσει το "χαμηλό" κομμάτι της αγοράς. Δηλαδή τα Macbook και τα Mini. Άντε και κανένα iMac. Αν δει ότι της "βγαίνει" τότε θα δούμε το 100%. Ακόμη και αν είναι πιο αργός από ένα κλασικό μηχάνημα αλλά σου δίνει 2x μπαταρία τότε θα είναι κερδισμένη. Ή αν μπορέσει να αυξήσει τις επιδόσεις με 2 επεξεργαστές στο ίδιο κουτί.

    - - - Updated - - -

    Να πω και την αμαρτία μου πολύ θα ήθελα να δω ένα "φτηνό" Mac. Και τώρα είναι ευκαιρία.

  7. #52
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    το "απλά παίζει" είναι σχετικό

    για πάνω από 10 χρόνια είχα και windows και linux και macbook pro ( που έδωσα πρόσφατα)

    σε όλα έτυχε να έχω διαφορετικής φύσεως θέματα κατά καιρούς

    σε linux, τα θέματα ήταν πιο συχνά, αλλά και πιο εύκολο να λυθούν (αρκεί να ξέρεις να κάνεις αναζήτηση στο google και copy/paste στην κονσόλα, και ας μην καταλάβαινα τι κάνω)

    σε OSX τα θέματα πιο σπάνια, αλλά συνήθως αν προκύψουν, πιο δύσκολο να λυθούν (μέχρι επανεγκατάσταση έτυχε να κάνω)

    τα windows είναι κάπου στη μέση από τα παραπάνω

  8. #53
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A

  9. #54
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως η κίνηση του να δώσει Mac Mini για Developer Machine και όχι κάτι άλλο είναι το "κλειδί". Θα θελήσει στην αρχή να βολιδοσκοπήσει το "χαμηλό" κομμάτι της αγοράς. Δηλαδή τα Macbook και τα Mini. Άντε και κανένα iMac. Αν δει ότι της "βγαίνει" τότε θα δούμε το 100%. Ακόμη και αν είναι πιο αργός από ένα κλασικό μηχάνημα αλλά σου δίνει 2x μπαταρία τότε θα είναι κερδισμένη. Ή αν μπορέσει να αυξήσει τις επιδόσεις με 2 επεξεργαστές στο ίδιο κουτί.

    - - - Updated - - -

    Να πω και την αμαρτία μου πολύ θα ήθελα να δω ένα "φτηνό" Mac. Και τώρα είναι ευκαιρία.
    Αποκλείεται να δεις φτηνό mac. Η Apple σου χρεώνει τριπλό το λογισμικό στο hw και νομίζεις ότι είναι τσάμπα. Δες το iPhone που έβαλε πρόσφατα
    Sent From My Computer Using Firefox

  10. #55
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Έδειξαν ότι οι εφαρμογές δεν χρειάζεται να ξαναγραφούν. Απλά ο developer πρέπει να κάνει ξανά compile με καθόλου ή λίγες αλλαγές στον κώδικα (δεν ξέρω αν όντως είναι τόσο απλό όσο το παρουσίασαν).

    Η δική μου άποψη είναι ότι θα παίξει με πολλούς πυρήνες. Να πω 16? Να έχει την απόδοση όταν χρειάζεται αλλά και μικρή κατανάλωση όταν είναι σε μπαταρία.

    Ενοποίηση εφαρμογών (iPad+Mac os) και λογικά κάποια στιγμή θα δούμε μοντέλο windows 10 + surface book. iPad με Desktop/tablet mode. Ήδη είναι 12.9" το μεγάλο και του έβαλαν λειτουργίες ποντικιού...

  11. #56
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0


    και ενα σχετικό βιντεάκι που βοηθάει να κατανοηθούν καποια πράγματα καλύτερα
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  12. #57
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Και για να δείτε ΓΙΑΤΙ δεν πρέπει να πάτε σε Intel Mac

    https://www.pcworld.com/article/3563...ying-macs.html
    Sent From My Computer Using Firefox

  13. #58
    Εγγραφή
    25-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Vodafone
    Βλέπω πάντως ότι υφίσταται η θεωρία ότι με το Developer Transition Kit (με Mac mini) η Apple δοκιμάζει τα νερά για να δει αν θα το πάρει απόφαση. Δεν νομίζω ότι γνωρίζει επαρκώς κάποιος την εταιρεία αν το πιστεύει αυτό στα σοβαρά. Η απόφαση έχει παρθεί. Προετοιμασία γίνεται βήμα-βήμα εδώ και μερικά χρόνια (δεν μιλάω για θεωρητικά/φανταστικά βήματα αλλά για consumer-facing και dev facing stuff που δεν είναι κάποιου είδους απόκρυφο μυστικό) για να είναι σε θέση να κάνει τέτοια ανακοίνωση και να έχει και κάποιο χρονοδιάγραμμα κατά νου.

    Το αν πιστεύει κανείς ότι θα βγει σε καλό ή κακό, άλλη συζήτηση. Δεν τίθεται θέμα όμως ως προς το αν θα γίνει η μετάβαση. Μπορείτε να τη θεωρείτε δεδομένη.

  14. #59
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το έχεις δει αλλά έχουν ζητήσει συγνώμη οι ίδιοι. Οπότε δεν χρειάζεται.
    Η Apple απο οσο θυμαμαι ειχε ζητησει συγνωμη για την μη-ενημερωση κι οχι για το throttling αυτο καθ αυτο.
    Οπως ειναι λογικο, οταν η μπαταρια δεν μπορει μπορει να αποδωσει την απαιτουμενη ισχυ, αυτο θα εχει αμεση επιπτωση στην αποδοση της CPU.
    Και δεν ανακαλυψε η Apple τον τροχο - παρομοια policies (με σαφως περισσοτερο ελεγχο) υπαρχουν και σε αλλα λειτουργικα.
    Εν τελει, εγω με αλλαγμενη μπαταρια δεν εχω δει διαφορα στην αποδοση. Οπως ετρεχε το iphone μου το 2016, ετσι τρεχει και τωρα.
    Και νομιζω αυτο μπορω να το κρινω καλυτερα εγω παρα ενας τυχαιος.

    Συνεχιστε να διαδιδετε ανυποστατες ειδησεις, αλλα με τον εναν ή τον αλλον τροπο, παλι μεσα στα threads της Apple σας συνανταμε

  15. #60
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Apple απο οσο θυμαμαι ειχε ζητησει συγνωμη για την μη-ενημερωση κι οχι για το throttling αυτο καθ αυτο.
    Οπως ειναι λογικο, οταν η μπαταρια δεν μπορει μπορει να αποδωσει την απαιτουμενη ισχυ, αυτο θα εχει αμεση επιπτωση στην αποδοση της CPU.
    Και δεν ανακαλυψε η Apple τον τροχο - παρομοια policies (με σαφως περισσοτερο ελεγχο) υπαρχουν και σε αλλα λειτουργικα.
    Εν τελει, εγω με αλλαγμενη μπαταρια δεν εχω δει διαφορα στην αποδοση. Οπως ετρεχε το iphone μου το 2016, ετσι τρεχει και τωρα.
    Και νομιζω αυτο μπορω να το κρινω καλυτερα εγω παρα ενας τυχαιος.

    Συνεχιστε να διαδιδετε ανυποστατες ειδησεις, αλλα με τον εναν ή τον αλλον τροπο, παλι μεσα στα threads της Apple σας συνανταμε
    link

    Οσο δικιο και να εχεις για τους apple haters καλο ειναι να βγαζεις τις παρωπιδες πριν αρχισεις να κατηγορεις....
    Ο εξωδικαστικος συμβιβασμος εγινε για το throttling και οχι για την ενημερωση οτι θα συνεβαινε αυτο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yaponvezos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αν πιστεύει κανείς ότι θα βγει σε καλό ή κακό, άλλη συζήτηση. Δεν τίθεται θέμα όμως ως προς το αν θα γίνει η μετάβαση. Μπορείτε να τη θεωρείτε δεδομένη.
    Παντως αυτη τη στιγμη το perf/watt των ARM ειναι πολυ καλυτερο των x86-64, εαν ειναι να δοθει ωθηση* στη τεχνολογια να εχουμε μακαρι να γινει και μαλιστα γρηγορα και πετυχημενα.

    Σκεφτομαι μονο ποσο πιο γρηγοροι θα ειναι οι ARM εαν φτασουν να εχουν τα ιδια watt με εναν ας πουμε ryzen 2600...


Σελ. 4 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 23456914 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας