Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 42
  1. #1
    Εγγραφή
    18-02-2010
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοίπον αρχικά μένω σε προάστιο των ιωαννίνων στο οποίο για χρόνια είχα adsl το οποιο επαιζε σταθερα απο 4-6 mbps οποτε οπως καταλαβαινετε αρχίζω να ψαχνομαι για vdsl αλλά λόγο απόστασης δεν με καλύπτει κάποια εταιρία. Πριν κανένα χρόνο με παίρνει η vodafone να βαλω vdsl τους εξηγώ οτι λίγο καιρό πριν έχω τσεκάρει όλες τις εταιρίες και μου έχουν πει όλες (μαζι και οι vodafone ) ότι δεν μπορώ να βάλω. Αυτοι εκεί επιμένουν ότι το έχουν τσεκάρει και ότι μπορώ να βάλω. Λέω το ναι και βάζω. Το αποτέλεσμα να πιάνω 10-12 mbps. Αρχίζω τα τηλέφωνα έρχεται τεχνικός του οτέ μου λέει ότι η απόσταση είναι μεγάλη κτλ οπως τα περιμένα και απο την vodafone το βγαζουν ως μην επιλυσιμο και μου λενε ότι μπορώ να φύγω όποτε θέλω. Μένω και για 1 χρονο ολά καλα με το ιντερνετ 10-12 mbps αλλά ψιλοσταθερα. Ερχομαι στο σήμερα και εδω και 1-1,5 μήνα έχω πάρα πολύ συχνές αποσυνδέσεις. Δίνω βλάβη ερχεται τεχνικός της vodafone το δινει σε τεχνικο του οτε. Ενημερονομαι οτι θα ερθει συνεργειο του οτε να ελεγχει το καλώδιο που ερχεται σπιτι ο οποιος δεν ηρθε ποτε παρολα αυτα λεει οτι κατι βρηκε σαν βλαβη και το εφτιαξε. Καμία αλλάγη ομως το προβλημα στα ιδια. ξανα δινουμε παλι ο οτε λεει οτι θα ερθει σπιτι παλι δεν ερχεται παλι λεει οτι εφτιαξε κατι παλι το προβλημα στα ιδια. Τριτη βλαβη στον οτε στην οποια δεν βρηκε τπτ.Τωρα ειμαστε στην 4η βλαβη και συνεχιζουμε εγω απο μερια μου δοκιμασα και εβαλα το ρουτερ πανω στα καλωδια του οτε εξωτερικα για να σιγουρεψω οτι το προβλημα δεν ειναι στο σπιτι με την συμπεριφορα της γραμμης να ειναι στα ιδια εχω παρει ποσα τηλεφωνα καθε φορα μιλαω 20-30 λεπτα τα οποια δεν οδηγουν πουθενα και απλα περιμενω. τι κανω παιδες; παω οτε η και εκει τα ιδια; σκεφτομαι να το κοψω και να δοκιμασω ιντερνετ μεσω κεραιας αλλά φοβαμαι το αρχικο κοστος απο την αποψη οτι αν και αυτο δεν βγει σωστο θα εχω πεταξει τσαμπα λεφτα. εσεις τι λετε;

  2. #2
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Λοιπόν φίλε μου. Εάν την περιοχή την έχει ο ΟΤΕ όπου και να πας τα ίδια θα είναι και λόγω της απόστασης ακόμα χειρότερα. Μπορείς να πας όμως στον ΟΤΕ και με το adsl που έχεις, να βάλεις το speed booster που χρησιμοποιει το 4G της COSMOTE και το adsl για να πιάνεις κάτι παραπάνω

    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!!
    Αν δεν υπάρχει επαρκή κάλυψη 4G στο σπίτι μην το σκεφτείς καν γιατί έχει 24μηνη δέσμευση. Για να πάρεις το speedbooster πρέπεις να κάνεις adsl στον ΟΤΕ.:https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...d_booster.html

  3. #3
    Εγγραφή
    18-02-2010
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ο οτε την εχει απο οτι εχω καταλαβει.αν ειμαι πελάτης οτε δεν θα ασχοληθει να το φτιάξει; ευχαριστω για την απαντηση!!

  4. #4
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simon02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο οτε την εχει απο οτι εχω καταλαβει.αν ειμαι πελάτης οτε δεν θα ασχοληθει να το φτιάξει; ευχαριστω για την απαντηση!!
    Είσαι μακριά και πρέπει να βάλει καμπίνα ο ΟΤΕ για να πάρεις vdsl

    - - - Updated - - -

    Προς το παρών υπάρχει αυτό που σου λέω

  5. #5
    Εγγραφή
    18-02-2010
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    οχι ρε φιλε δεν με καταλαβες. εχει καμπινα ο οτε μακρια απο το σπιτι μ. δεν με ενδιαφερει να πιασω παραπανω ταχυτητα τις αποσυνδεσεις θελω να φτιαξει!!

  6. #6
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simon02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι ρε φιλε δεν με καταλαβες. εχει καμπινα ο οτε μακρια απο το σπιτι μ. δεν με ενδιαφερει να πιασω παραπανω ταχυτητα τις αποσυνδεσεις θελω να φτιαξει!!
    Σε ΟΤΕ εγώ που είχα adsl δεν είχα διακοπές και έπιανα μάξιμουμ 8 mbps λόγω ανυπαρξίας καμπίνας , με την Vodafone είχα 8 με αποσυνδέσεις μου έσπασαν τα νεύρα και έφυγα (στο φοιτητικό μου σπίτι όλα αυτά) και σταμάτησαν οι αποσυνδέσεις, δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά είχα σταθερή γραμμή και έμεινα εκεί

  7. #7
    Εγγραφή
    18-02-2010
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    οκ φιλε μ ευχαριστω!! Κάποιος που να γνωρίζει λίγο περισσοτερα να με καθοδηγήσει και εμενα αν μπορει; Ευχαριστω!

  8. #8
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δες εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads...84%CF%81%CE%BF

    Σε ποιο προάστιο είσαι;

  9. #9
    Εγγραφή
    18-02-2010
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    δεν βοηθαει αυτο γτ δεν μενω στην ανατολη ουτε υπαρχει περιπτωση να μπει αλλη καμπινα εδω που ειμαι.

  10. #10
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι... πού είσαι αυτό ρωτάω? Περιοχή

  11. #11
    Εγγραφή
    18-02-2010
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    σορρυ δεν το προσεξα! Ελεουσα αλλα αρκετα μακρια απο το κετρο της 1,2 απο την καμπινα αν δεν κανω λαθος

  12. #12
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στα Γιάννενα απ'ό,τι βλέπω και στο link που ανέβασα εδώ έχουν αργήσει πολύ να βάλουν καμπίνες. Επειδή είχα περάσει έξω από την Ελεούσα αρχές του χρόνου, είδα ότι το κέντρο σας είναι πάνω στην εθνική οδό, λίγο μετά από το αεροδρόμιο. Εσύ πρέπει να είσαι μέσα στην Ελεούσα, αλλά και πάλι η απόσταση Ελεούσα-Κέντρο ΟΤΕ δεν δικαιολογεί την ταχύτητα που είχες ακόμα και με ADSL. Τι στατιστικά δίνει το ρούτερ σου (στο 192.168.2.1 μπαίνεις, βαζεις κωδικούς και τα βλέπεις)

  13. #13
    Εγγραφή
    18-02-2010
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    σε καμπινα vdsl ειμαι και πιανω μολις 10-12 ενω με adsl επιανα 4-5. δεν παιζει να μπει αλλη καμπινα εδω που ειμαι εγω. 1.2km απο την καμπινα μετρησε ο οτε αν θυμαμαι καλα οταν μου εβαλε η vodafone το vdsl. Ξανα λεω οτι δεν με ενδιαφερει η ταχυτητα τοσο αφου με τα 10 ειμαι οκ απλα θελω να δω αν μπορω να κανω κατι για να φτιαξω τις αποσυνδεσεις που εμφανιστηκαν τον τελευταιο μηνα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  37,7 KB 
ID: 218134

  14. #14
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αφού λες ότι έχεις δοκιμάσει το ρούτερ πάνω στα καλώδια του ΟΤΕ και συνεχίζει, άλλαξε σε ADSL, το VDSL είναι ευαίσθητο και είναι για κοντινές αποστάσεις, στις περιπτώσεις όπως η δική σου είναι θαύμα που παίζει έστω και έτσι.

  15. #15
    Εγγραφή
    18-02-2010
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού λες ότι έχεις δοκιμάσει το ρούτερ πάνω στα καλώδια του ΟΤΕ και συνεχίζει, άλλαξε σε ADSL, το VDSL είναι ευαίσθητο και είναι για κοντινές αποστάσεις, στις περιπτώσεις όπως η δική σου είναι θαύμα που παίζει έστω και έτσι.
    η vodafone μου λεει οτι δεν μπορει να με γυρισει σε adsl ξερουμε αν αλλάξω πάροχο αν μπορω να παω σε adsl? η γενικα ξέρουμε αν αλλαξω παροχο και παω στον οτε αν θα ασχολειθει με το προβλημα και το αποκαταστασει οσον αφορα τις αποσυνδεσεις; παντως για αρκετους μηνες η γραμμη δουλευε σε vdsl μια χαρα!

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας