Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    22-06-2020
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλημερα,

    Παιδια εχω αγανακτησει.
    Ειμαι τωρα με Νova 24 που με το ζορι συγχρονιζει στα 6-7 στην περιοχη μου. Δουλευω απο το σπιτι που σημαινει οτι χρειαζομαι γρηγορο ιντερνετ, αλλα και περα απο αυτο παιζω και games και streamaroume Netflix κλπ. Με την συνδεση που εχουμε ειναι μαρτυριο. Τζαμπα 4κ TV που λεει ο λογος.

    Καποιες περιοχες διπλα σε μας εχουν οπτικη ινα αλλα για καποιο λογο σε εμας δεν θελει κανενας να την φερει. Ουτε HCN/Inalan αλλα κ ουτε κ οι αλλοι 4 μεγαλοι.

    Καποιος μου ειπε οτι την περιοχη μας την εχει ανλαβει η WIND (τι αμαρτιες πληρωνω), κι εχει βαλει καποια ΚΑΦΑΟ στην περιοχη αλλα οταν εκανα ελεγχο δεν μου εβγαλε διαθεσημοτητα.

    Γνωριζει κανεις κατι περισσοτερο? Θα ηθελα φυσικα FTTH αλλα πλεον ειμαι σε φαση που οτιδηποτε καλυτερο απο αυτο που εχω τωρα με καλυπτει. Εστω VDSL30 δηλαδη.

    Ο ταχυδρομικος κωδικος ειναι 565 35, αλλαξε προσφατα απο 564 29 (ο παλιος). Ειμαστε κοντα στο στρατοπεδο Καρατασου, καθετη με την Μυτιληνης.

    Οποιαδηποτε γνωμη, πληροφορια, συμβουλη θα την εκτιμουσα παρα πολυ.

    Σας ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γειά χαρά..

    Οπότε με βάση και τον χάρτη εδώ
    http://fttxgr.eu/map

    μάλλον ανήκεις στο A/K Παύλου Μελά..
    και όπως βλέπω είσαι στα όρια της περιοχής.

    Η Wind έχει βάλει πολλές καμπίνες στην περιοχή σου όπως βλέπω..
    αλλά πιθανόν άφησε το καφάο ΟΤΕ που είσαι συνδεδεμένος εκτός αναβάθμισης..

    Για να δούμε τα σίγουρα πράγματα πρέπει να βρεις και να μας πεις τον αριθμό του καφάο OTE που είσαι συνδεδεμένος τώρα.

    Δες εδώ πως θα τον βρεις:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...60#post6572560

    Την σειρά που θα βρεις να δεις να λέει την περιοχή σου,
    και πες μου μετά τον 1ο διπλό αριθμό που βρεις, στην αρχή της σειράς.

    Μπορείς να κάνεις την λίστα εκεί και D/L στο PC σου και να την ψάξεις από εκεί.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #3
    Εγγραφή
    22-06-2020
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
    Δυστυχως δεν μπορεσα να βρω την διευθυνση μου στην λιστα.

    Νομιζω ομως οτι συνδεομαι στο ID: 5406-176 ISP: OTE χωρις να ειμαι φυσικα 100% σιγουρος.

    Αφου το εψαξα παραπανω και μιλησα με την wind, στην περιοχη υπαρχει οντως καλυψη vdsl. Στην αρχη μου ειπαν μεχρι 200 αλλα μετα το αναθεωρησαν και ειπαν μεχρι 100 ειναι.

    Σαν μη εμπειρος χρηστης εχω καποιες ερωτησεις να σας κανω. Οι περισσοτερες ειναι γενικες.

    1. Εχω ενα χρονο ακομα με την Nova, το πεναλτι για αποχωρηση ειναι 170 ευρω. Απο την wind μου ειπαν οτι δεν τρεχει τιποτα αν φυγω απο τωρα και να μην πληρωσω. Ισχυει κατι τετοιο?
    2. Εψαξα καποια πραγματα σχετικα με τις τεχνολογιες αλλα για σιγουρια ειπα να ρωτησω κ εδω, μιας κ η αγορα καθε χωρας μπορει να διαφερει. Εχουμε αυτη τη στιγμη adsl, vdsl και vdsl2. Σωστα? Ποιες ειναι οι διαφορες? Τα vdsl ειναι η λεγομενη οπτικη ειναι ή ειναι ενα μαρκετινγκ κολπο εταιρειων? Τι ειναι το FTTH?
    υπαρχει κατι αλλο που δεν εχω αναφερει?
    3. Τι ειναι το SFBB που εχω δει αρκετους να αναφερουν?
    4. Σκεφτομαι να βαλω 100αρα, αλλα εχω ακουσει πως η 50αρα ειναι υπερ αρκετη (κυριως video gaming, streaming netflix kai youtube απο 4κ HRD TV). Πλεον δουλευω κιολας απο το σπιτι αλλα για την δουλεια μου οκ δεν απαιτειται και τιποτα το τρελο. Απλα να ειναι σταθερη η συνδεση.

    ευχαριστω πολυ

  4. #4
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για το 2..

    Η σύνδεση τηλεφώνου/Internet που έχουμε στο σπίτι μας είναι ως εξής:

    Αστικό Κέντρο μιας περιοχής (Α/Κ) -> Καφάο (Καμπίνα) ενός παρόχου -> Σπίτι μας.

    - ADSL σύνδεση έχουμε όταν οι συνδέσεις μεταξύ αυτών των 3ων σημείων γίνεται με γραμμές χαλκού.
    - VDSL σύνδεση έχουμε όταν η σύνδεση A/K με Καφάο (Καμπίνα) γίνεται με οπτική ίνα και μετά, από το καφάο μέχρι το σπίτι μας με γραμμή χαλκού.
    - FTTH σύνδεση έχουμε όταν οι συνδέσεις μεταξύ αυτών των 3ων σημείων γίνεται με οπτικές ίνες.
    Δηλαδή η οπτική ίνα φτάνει μέχρι μέσα στο σπίτι μας.

    Από εκεί και πέρα κάθε σύνδεση από τους τύπους αυτούς έχει τα χαρακτηριστικά της ως προς τις ταχύτητες που μπορεί να δώσει στον χρήστη της..

    ADSL έως 24 Mbps..
    VDSL 30, 50, 100 & 200 Mbps τώρα, ανά περίπτωση γραμμής.. (με την ταχύτητα να κυμαίνεται και κάτω από το κάθε μέγιστο όριο από αυτά.)
    FTTH 100 & 200 Mbps τώρα, ανάλογα της επιλογής του πελάτη.

    Για το 3..

    Το SFBB είναι μία δράση από την Ευρωπαική Ένωση και το κράτος ώστε όλοι όσοι μπορούν να έχουν σύνδεση FTTH να πάρουν μία επιδότηση για την σύνδεση που θα ζητήσουν από κάποιον πάροχο.

    Περισσότερα:
    https://sfbb.gr/index.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 24-06-20 στις 12:44.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #5
    Εγγραφή
    22-06-2020
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το 2..

    Η σύνδεση τηλεφώνου/Internet που έχουμε στο σπίτι μας είναι ως εξής:

    Αστικό Κέντρο μιας περιοχής (Α/Κ) -> Καφάο (Καμπίνα) ενός παρόχου -> Σπίτι μας.

    - ADSL σύνδεση έχουμε όταν οι συνδέσεις μεταξύ αυτών των 3ων σημείων γίνεται με γραμμές χαλκού.
    - VDSL σύνδεση έχουμε όταν η σύνδεση A/K με Καφάο (Καμπίνα) γίνεται με οπτική ίνα και μετά, από το καφάο μέχρι το σπίτι μας με γραμμή χαλκού.
    - FTTH σύνδεση έχουμε όταν οι συνδέσεις μεταξύ αυτών των 3ων σημείων γίνεται με οπτικές ίνες.
    Δηλαδή η οπτική ίνα φτάνει μέχρι μέσα στο σπίτι μας.

    Από εκεί και πέρα κάθε σύνδεση από τους τύπους αυτούς έχει τα χαρακτηριστικά της ως προς τις ταχύτητες που μπορεί να δώσει στον χρήστη της..

    ADSL έως 24 Mbps..
    VDSL 30, 50, 100 & 200 Mbps τώρα, ανά περίπτωση γραμμής.. (με την ταχύτητα να κυμαίνεται και κάτω από το κάθε μέγιστο όριο από αυτά.)
    FTTH 100 & 200 Mbps τώρα, ανάλογα της επιλογής του πελάτη.

    Για το 3..

    Το SFBB είναι μία δράση από την Ευρωπαική Ένωση και το κράτος ώστε όλοι όσοι μπορούν να έχουν σύνδεση FTTH να πάρουν μία επιδότηση για την σύνδεση που θα ζητήσουν από κάποιον πάροχο.

    Περισσότερα:
    https://sfbb.gr/index.html
    Ευχαριστω παρα πολυ.

    Οταν λες ολοι οσοι μπορουν να εχουν συνδεση FTTH? Εαν εγω πχ εχω στην γειτονια μου καμπινα VDSL μπορω να κανω αιτηση στην εταιρεια ωστε να μου τραβηξουν την οπτικη ινα μεχρι το σπιτι ή προυποθετει κ αλλα κριτιρια και υποδομες?

    Αντικειμενικα μιλωντας παντα, πιστευεις αξιζει ο κοπος για FTTH? Θελω να πω μια απλη VDSL 100 kai μια FIBER FTTH 100 λογικα οι διαφορες θα ειναι ελαχιστες. Φανταζομαι η πρωτη θα κλειδωνει στα 90-95 ενω η δευτερη θα ειναι πιο κοντα στην ονομαστικη ταχυτητα ετσι δεν ειναι?

    Οπως κ να χει εκτιμω πολυ την βοηθεια.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κατ' αρχάς, (και γενικά..) κανείς δεν έχει επιλογή από μόνος του μεταξύ VDSL & FTTH,
    τι από τα 2 θέλει να βάλει.

    Θα έχει ένα από τα 2 μόνο, και αυτό είναι απόλυτα δεμένο με τον αριθμό του καφάο OTE που είναι συνδεδεμένος τώρα.

    Δηλαδή οι πάροχοι έχουν ανακοινώσει για κάθε καφάο ξεχωριστά τι σύνδεση θα δώσουν στους πελάτες που είναι συνδεδεμένοι σε αυτό.
    ένα από τα 2 VDSL ή FTTH.. οπότε αυτό και μόνο μπορεί να βάλει ο πελάτης που συνδέεται σε αυτό.
    Υπάρχουν λίστες με όλα τα καφάο αυτά.

    Μετά υπάρχει ένας άλλος κανόνας, που λέει ότι όσα καφάο απέχουν καλωδιακή απόσταση μέχρι 550 μέτρα από το Αστικό Κέντρο που ανήκουν θα πάρουν σύνδεση FTTH υποχρεωτικά.

    Οπότε με βάση αυτά τα 2 πράγματα γίνονται τα έργα για τα νέα δίκτυα τώρα στην Ελλάδα.

    - Σαφώς μία σύνδεση FTTH είναι πιο σταθερή και πιάνει την ονομαστική ταχύτητα της, και αξίζει πιο πολύ..
    από μία σύνδεση VDSL η οποία εξακολουθεί να επηρεάζεται από το τμήμα της γραμμής χαλκού που έχει..

    Δηλαδή από το καφάο/καμπίνα μέχρι το σπίτι του συνδρομητή.
    Δηλαδή μετράει και πάλι και το μήκος της, και η ποιότητα των γραμμών χαλκού, εάν τυχόν έχει κάπου κάποιο πρόβλημα.

    Πάντως υπάρχει ακόμη σε όλη την Ελλάδα ένας αριθμός καφάο που δεν έχουν μπει ακόμη σε κάποια διαδικασία να αναβαθμιστούν με σύνδεση VDSL ή FTTH.

    - - - Updated - - -

    Για το 4ο που είπες στην αρχή..
    δεν υπάρχουν άλλα άτομα που χρησιμοποιούν την γραμμή ?

    Θα μπορούσε και μία 50άρα να σε καλύψει.. εάν δεν θες να κάνεις ταυτόχρονα 2-3 δουλειές ίσως..
    αλλά πλέον είναι "μικρή" η δαφορά ανάμεσα σε 50άρα και 100άρα, αν κοιτάξεις διάφορους παρόχους..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 24-06-20 στις 15:21.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το SFBB είναι μία δράση από την Ευρωπαική Ένωση και το κράτος ώστε όλοι όσοι μπορούν να έχουν σύνδεση FTTH να πάρουν μία επιδότηση για την σύνδεση που θα ζητήσουν από κάποιον πάροχο.
    Διόρθωση. Το sfbb δεν είναι δράση της ΕΕ, ούτε χρηματοδοτείται από αυτήν. Είναι καθαρά δράση δικιά μας, με δημόσια χρήματα.
    Απλά επειδή είμαστε σε μνημόνιο, πήραμε άδεια από την ΕΕ για να υπερβούμε τον ετήσιο προϋπολογισμό, καθώς δεν υπήρχε η σχετική πρόβλεψη σε αυτόν.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σωστός.. δεν έχει Ευρωπαική χρηματοδότηση..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τα μοναδικά μέχρι σήμερα προγράμματα με ποσοστό συγχρηματοδότησης της ΕΕ (πέραν των δημοσίων και ιδιωτικών επενδύσεων), είναι το Rural και το επερχόμενο UFBB. Κανένα άλλο.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-05-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vercis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
    Δυστυχως δεν μπορεσα να βρω την διευθυνση μου στην λιστα.

    Νομιζω ομως οτι συνδεομαι στο ID: 5406-176 ISP: OTE χωρις να ειμαι φυσικα 100% σιγουρος.

    Αφου το εψαξα παραπανω και μιλησα με την wind, στην περιοχη υπαρχει οντως καλυψη vdsl. Στην αρχη μου ειπαν μεχρι 200 αλλα μετα το αναθεωρησαν και ειπαν μεχρι 100 ειναι.

    Σαν μη εμπειρος χρηστης εχω καποιες ερωτησεις να σας κανω. Οι περισσοτερες ειναι γενικες.

    1. Εχω ενα χρονο ακομα με την Nova, το πεναλτι για αποχωρηση ειναι 170 ευρω. Απο την wind μου ειπαν οτι δεν τρεχει τιποτα αν φυγω απο τωρα και να μην πληρωσω. Ισχυει κατι τετοιο?
    2. Εψαξα καποια πραγματα σχετικα με τις τεχνολογιες αλλα για σιγουρια ειπα να ρωτησω κ εδω, μιας κ η αγορα καθε χωρας μπορει να διαφερει. Εχουμε αυτη τη στιγμη adsl, vdsl και vdsl2. Σωστα? Ποιες ειναι οι διαφορες? Τα vdsl ειναι η λεγομενη οπτικη ειναι ή ειναι ενα μαρκετινγκ κολπο εταιρειων? Τι ειναι το FTTH?
    υπαρχει κατι αλλο που δεν εχω αναφερει?
    3. Τι ειναι το SFBB που εχω δει αρκετους να αναφερουν?
    4. Σκεφτομαι να βαλω 100αρα, αλλα εχω ακουσει πως η 50αρα ειναι υπερ αρκετη (κυριως video gaming, streaming netflix kai youtube απο 4κ HRD TV). Πλεον δουλευω κιολας απο το σπιτι αλλα για την δουλεια μου οκ δεν απαιτειται και τιποτα το τρελο. Απλα να ειναι σταθερη η συνδεση.

    ευχαριστω πολυ





    Καλησπέρα

    Είμαι σε παρόμοια φάση με σένα, (Μένω κοντά στην περιοχή σου, είμαι με nova adsl (24 Mbps) και ψάχνω για κάτι πιο γρήγορο και αξιόπιστο. Aν διακόψεις την σύνδεσή σου πριν την λήξη του 24μήνου θα έχεις συνέπειες. Άσε τι σου λένε οι άλλοι για να γίνεις πελάτης τους. Η υπογραφή μιλάει και όχι τα λόγια. Απλά θα πληρώσεις το πρόστιμο της ρήτρας. Με το λίγο που το έψαξα, το πρόστιμο είναι πιο κάτω, γύρω στα 105 ευρώ, αλλά καλύτερα να πας σε ένα φυσικό κατάστημα να ρωτήσεις.

    Τώρα σχετικά με το κουπόνι επιδότησης από SFBB, επειδή έχω κι εγώ τον ίδιο ΤΚ με σένα, στον έλεγχο διαθεσιμότητας που έκανα με αυτό το ΤΚ, μου έβγαλε ότι "δεν υπάρχουν υποδομές ικανές να προσφέρουν SFBB υπηρεσίες".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasilios : 24-06-20 στις 21:31.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-06-2020
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vasilios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα

    Είμαι σε παρόμοια φάση με σένα, (Μένω κοντά στην περιοχή σου, είμαι με nova adsl (24 Mbps) και ψάχνω για κάτι πιο γρήγορο και αξιόπιστο. Aν διακόψεις την σύνδεσή σου πριν την λήξη του 24μήνου θα έχεις συνέπειες. Άσε τι σου λένε οι άλλοι για να γίνεις πελάτης τους. Η υπογραφή μιλάει και όχι τα λόγια. Απλά θα πληρώσεις το πρόστιμο της ρήτρας. Με το λίγο που το έψαξα, το πρόστιμο είναι πιο κάτω, γύρω στα 105 ευρώ, αλλά καλύτερα να πας σε ένα φυσικό κατάστημα να ρωτήσεις.

    Τώρα σχετικά με το κουπόνι επιδότησης από SFBB, επειδή έχω κι εγώ τον ίδιο ΤΚ με σένα, στον έλεγχο διαθεσιμότητας που έκανα με αυτό το ΤΚ, μου έβγαλε ότι "δεν υπάρχουν υποδομές ικανές να προσφέρουν SFBB υπηρεσίες".
    Ναι μάλλον θα περιμένω να λήξει το συμβόλαιο με την Νόβα. Εμένα μου είπαν για ρήτρα 170 ευρώ (έχω 1 χρόνο ακόμα). Μίλησα όμως και με την wind και ευτυχώς ή δυστυχώς θα πάω με αυτούς. 200 άρα δεν υπάρχει ακόμα στην περιοχή αλλά μέχρι 100 μπορούμε να βάλουμε. Ελπίζω απλά η wind να έχει σταθερό δίκτυο γιατί έχω ακούσει πολύ αρνητικά σχόλια. Hcn και INALAN στην περιοχή μας δεν βλέπω να έρχονται.

    Απλά ένα πράγμα που δεν έχω καταλάβει ακόμα. Μιας και το δίκτυο της περιοχής είναι Wind, εάν πάω πχ cosmote ή Vodafone αυτό δεν σημαίνει ότι πάλι το αποτέλεσμα και η ποιότητα θα είναι ίδια σε όλες τις περιπτώσεις? Θέλω να πω θεωρητικά δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις παραπάνω τον ΟΤΕ πχ. Ή μήπως αλλάζει κάτι όταν νοικιάζουν τις γραμμές οι εταιρείες μεταξύ τους?

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο συγχρονισμός θα είναι ακριβώς ο ίδιος σε όποιον κι αν πας, αφού το DSLAM είναι το ίδιο. Επίσης τα όποια τυχόν θετικά ή αρνητικά σημεία της σύνδεσης.
    Αυτό ποιο διαφέρει, είναι η εμπειρία κατά την σύνδεση στο διαδίκτυο, καθώς βγαίνουμε προς τα έξω χρησιμοποιώντας τα κυκλώματα και το δίκτυο του παρόχου μας.
    Είναι κοινά αποδεκτό ότι μακράν το καλύτερο δίκτυο είναι του ΟΤΕ. Ότι πληρώνεις, παίρνεις.

  13. #13
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα σου έλεγα να τσεκάρεις διαθεσιμότητα VDSL και στον OTE πρώτα..
    https://www.google.com/url?sa=t&rct=...ZKSEshpBk0cwvT

    για να βεβαιωθείς για το VDSL..

    Έχουμε διαβάσει περιπτώσεις όπου η Wind προσπαθεί να πιάσει πελάτες..
    αλλά τα στοιχεία που λένε δεν είναι αληθινά..

    αφού δεν μπορέσαμε να επιβεβαιώσουμε το καφάο σου..

    Όπως έλεγα στο link που σου έδωσα, τον αριθμό τον γράφουν και στα κουτιά του OTE έξω από το σπίτι σου..
    (Αυτά σε κολώνες ή έξω από σπίτια..)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 24-06-20 στις 22:02.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  14. #14
    Εγγραφή
    24-05-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά χαρά..

    Οπότε με βάση και τον χάρτη εδώ
    http://fttxgr.eu/map

    μάλλον ανήκεις στο A/K Παύλου Μελά..
    και όπως βλέπω είσαι στα όρια της περιοχής.

    Η Wind έχει βάλει πολλές καμπίνες στην περιοχή σου όπως βλέπω..
    αλλά πιθανόν άφησε το καφάο ΟΤΕ που είσαι συνδεδεμένος εκτός αναβάθμισης..

    Για να δούμε τα σίγουρα πράγματα πρέπει να βρεις και να μας πεις τον αριθμό του καφάο OTE που είσαι συνδεδεμένος τώρα.

    Δες εδώ πως θα τον βρεις:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...60#post6572560

    Την σειρά που θα βρεις να δεις να λέει την περιοχή σου,
    και πες μου μετά τον 1ο διπλό αριθμό που βρεις, στην αρχή της σειράς.

    Μπορείς να κάνεις την λίστα εκεί και D/L στο PC σου και να την ψάξεις από εκεί.

    Καλησπέρα.
    Ο χάρτης με τα καφάο που παρέθεσες είναι ενημερωμένος; Ρωτάω γιατί στην περιοχή μου, (πολύ κοντά με του θεματοθέτη vercis), δεν βλέπω - σύμφωνα με τον χάρτη αυτόν - καφάο ΟΤΕ vdsl, μόνο η wind έχει και μάλιστα πάρα πολλά. Είναι δυνατόν αυτό;; Δεν γνωρίζω, γι΄αυτό ρωτώ και μου προκαλεί εντύπωση.

    Πάντως ο χάρτης που ανέβασες έχει και το καφάο του ΟΤΕ που είναι πολύ κοντά εκεί που μένω με αριθμό 5402 - 116. Με βάση αυτό το στοιχείο, μπορώ να διαπιστώσω αν είναι vdsl;

    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasilios : 24-06-20 στις 23:12.

  15. #15
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα..

    Όχι δεν είναι πλήρως ενημερωμένος, γιατί τον ενημερώνουν οι χρήστες..

    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις τον αριθμό του καφάο OTE που παίρνεις σύνδεση τώρα,
    και θα βρούμε όλα τα άλλα..

    Δες εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...60#post6572560
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας