Σελ. 20 από 50 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122253040 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 286-300 από 749
  1. #286
    Εγγραφή
    09-09-2013
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    250+
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE Mu5001
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά στην περίπτωσή σου.

    Εγώ έκανα την αντίθετη κίνηση, μετά από 2 χρόνια παίδεμα με 4G έβαλα την προηγούμενη εβδομάδα VDSL. Είμαι σε υπόγειο και το 4G σήμα χάλια. Κάθε τόσο έπεφτε και λίγο η ταχύτητα και καμία σχέση οι ταχύτητες με τις δικές σου. Πήρα μια SIM cosmote και βγάζει στο ίδιο σημείο 3-4πλάσιες ταχύτητες, δηλ. τα 3-4 της vodafone γίνονται 10-12 στον cosmote, τόσο χάλια. Μετά η λύση θα ήταν να ανεβάσω router στην ταράτσα (σε τόση απόσταση το router το ίδιο, όχι την κεραία) και να ρίχνω καλώδια μέσα από τον φωταγωγό - ο θεός να τον κάνει στη συγκεκριμένη πολυκατοικία. Ευτυχώς με την VDSL έχω ονομαστικές ταχύτητες, οπότε problem solved. Αν ήταν το κόστος μήνα-μήνα λιγότερο (ή το κόστος της VDSL ακριβότερο, έβαλα 100 ταχύτητα στα 26 ευρώ) ίσως ψαχνόμουν με το 5G κι εγώ. Έστω και με πακέτο περιορισμένων GB το μήνα όπως ήμουν μέχρι τώρα (10 ευρώ τα 40GB από την vodadone).
    Οκ εννοείται ότι έκανες το καλύτερο και λογικότερο για την περίπτωση σου. Σαφώς και προτιμώ και εγώ το καλώδιο καθότι σίγουρα κάποιες παρεμβολές υπάρχουν στην κινητή. Αλλά τα βάζω με την μοίρα μου, καθότι από το μακρινό 2015, που πρωτοείδα καμπίνα vdsl στην απέναντι γωνία της πολυκατοικίας που εμένα στην Πετρούπολη, μέχρι και σήμερα που κατοικώ στην Καλλιθέα μόλις 400 μέτρα από το κέντρο του ιπποδρομου δεν έχω καταφέρει να δω ταχύτητες πάνω από 28mbps. Βλέπεις είμαι τόσο τυχερός που όλες οι τριγύρω καμπίνες είναι αλλαγμένες και η δική μου δυστυχώς έμεινε στην απέξω. Ευτυχώς που η περιοχή έχει αρκετές μεγάλες εταιρείες και υπάρχει υποδομή καλή από κεραίες οπότε μπορώ και πιάνω αυτές τις ταχύτητες. Κακομαθα στο γρήγορο ίντερνετ το 2009 όταν ακόμα το vdsl δεν υπήρχε αλλά τότε ήμουν τυχερός και εμένα δίπλα στο κεντρικό ΟΤΕ στην Πάτρα.
    Check out my Ookla Speedtest result. What's your speed? http://www.speedtest.net/my-result/a/2459570537

  2. #287
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark life Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο κακό τα 100mbps του lan
    Βάλε 1000άρι switch - το mu5001 έχει gigabit Ian

  3. #288
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Το κόστος το δικό μου έχει ως εξής:
    Έδινα 30 ευρώ για 100Mbps FIBER to home.
    Έδινα 20 ευρώ για καρτοκινητό
    Σύνολο 50 ευρώ τον μήνα.

    Τώρα αγόρασα ένα ακριβό ρούτερ 440 ευρώ σε 12 άτοκες δόσεις δηλαδή 37 ευρώ τον μήνα ή αλλιώς 19 ευρώ τον μήνα για 2 χρόνια (διάρκεια συμβολαίου)
    Μου άφησαν το Gigamax Unlimited με παζάρια 47 ευρώ. Συνολικά δηλαδή 66 ευρώ τον μήνα.

    Το πρόγραμμα και ρούτερ περνά αυτούσιο στο ΑΦΜ μου άρα και ως έξοδο, ενώ πριν το καρτοκινητό όχι, τα παίρνω πίσω τα λεφτά αυτά.
    Τα επιπλέον 16 ευρώ τον μήνα αξίζουν τόσο πολύ αφού η γυναίκα μου δεν ήθελε να ακούει για καλώδια, ρούτερ μούτερ, και να μην έχει κάλυψη (που δεν είχε με το ρούτερ του ΟΤΕ).

    Ήρθα μέσα σε 2 λεπτά από τον Γερμανό, έβαλα το ρούτερ πάνω πίσω από μια βιβλιοθήκη και δεν με ξαναρώτησε τίποτε.
    Εμβέλεια WIFI παντού και κυρίως 500-1300Mbps αναλόγως κάρτας.
    Δεν θα είχε καταλάβει τίποτε μέχρι που πήγε να μου στείλει ένα βίντεο που παλιά πατούσε send και μετά από 3 λεπτά είχε γίνει upload. Τώρα έγινε σε 3 sec και με κοιτούσε.

    Τώρα είμαι σε φάση για ένα TP Link στο ιατρείο σαν 4G, παράλληλα για αρχή και αν όλα πάνε καλά Modulus. Εκεί θα έχω και όφελος σε λεφτά.
    Κέρδισα Download, Upload, απεριόριστα στο κινητό μου, μιλάω άφοβα, και κυρίως ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  4. #289
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.311
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ωραίος κι εσύ. Η ερώτησή μου απαντήθηκε, με το περίπου 50ευρω (συν 3 ευρώ οι δεύτερες και τρίτες κάρτες αν κατάλαβα καλά) συν το κόστος του όποιου εξοπλισμού υπάρχει ένα σημείο αναφοράς για όποιον θέλει να το τολμήσει, να δει αν τον συμφέρει.
    hnesne

  5. #290
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος κι εσύ. Η ερώτησή μου απαντήθηκε, με το περίπου 50ευρω (συν 3 ευρώ οι δεύτερες και τρίτες κάρτες αν κατάλαβα καλά) συν το κόστος του όποιου εξοπλισμού υπάρχει ένα σημείο αναφοράς για όποιον θέλει να το τολμήσει, να δει αν τον συμφέρει.
    Θα βάλω και τις 4 κάρτες που μπορώ. Εξοχικό, ιατρείο και μία ακόμη σε dual-sim στο κινητό της γυναίκας μου.
    Η πρώτη "δεύτερη κάρτα" δηλαδή αυτή του ρούτερ πέρα από το κινητό μου ήταν δωρεάν, δεν ξέρω αν ήταν στο παζάρι ή στανταρ.
    Μου είπε ότι από την 3η κάρτα και μετά άλλα 3 ευρώ. Δηλαδή με άλλα 6 ευρώ θα έχω 2 έξτρα κάρτες.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  6. #291
    Εγγραφή
    09-09-2013
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    250+
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE Mu5001
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε 1000άρι switch - το mu5001 έχει gigabit Ian

    Έχω το παρακάτω switch και το pc έχει 2.5g θύρα ethernet. Να είναι το καλώδιο το θέμα?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20220215-180935_Skroutz.jpg  

    Check out my Ookla Speedtest result. What's your speed? http://www.speedtest.net/my-result/a/2459570537

  7. #292
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark life Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το παρακάτω switch και το pc έχει 2.5g θύρα ethernet. Να είναι το καλώδιο το θέμα?
    Άλλαξε τα καλώδια. Να έχει κάψει πόρτα το switch γίνεται αλλά δύσκολο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #293
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Κάποιες συσκευές θέλουν να βάλεις καρφωτά 1gig σύνδεση αν είναι παραπάνω.

  9. #294
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Με πήραν από Vodafone με συν 2€ το μήνα να μου το κάνουν unlimited και το σκέφτομαι για 2η καρτα και κατάργηση της adsl στο σπίτι.

    Έχει βάλει κανένας 2η σιμ της βοντα σε ρουτερ κλπ να μας πει εντυπώσεις; Πάει το traffic shaping σύννεφο και γυρνάει ακόμα σε 3G σε άκυρες φάσεις η είναι καλύτερα τα πράγματα; Σκεφτόμουν φορητότητα σε κοσμοτε αλλά είναι απαγορευτικά τα 60€ που το δίνουν αν δεν έχεις σταθερό σε αυτούς.

  10. #295
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με κινητό τι ταχύτητες πιάνεις στο Speedtest ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  11. #296
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Έχω δει και 120 σε καλή κεραία και σε μια άλλη 40. Αν πάρω το chateau θα το Κλείδωνα στην καλή.

  12. #297
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    259
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Αρχικά να κάνεις το unlimited. Για 2 ευρώ αξίζει να μην σε νοιάζει τίποτα.

    Από εκεί και πέρα πειράματα για λίγο καιρό, και μετά κατάργηση σταθερού εάν όλα είναι όπως τα περιμένεις. Σε αυτή την φάση είμαι εγώ, και όπως φαίνεται θα καταργηθεί πλήρως το σταθερό σύντομα. Όμως σε εμάς έχουμε χαλιά ενσύρματα ίντερνετ στην περιοχή οπότε είναι χαμένο παιχνίδι η σύγκριση εξαρχής

  13. #298
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asteroulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά να κάνεις το unlimited. Για 2 ευρώ αξίζει να μην σε νοιάζει τίποτα.

    Από εκεί και πέρα πειράματα για λίγο καιρό, και μετά κατάργηση σταθερού εάν όλα είναι όπως τα περιμένεις. Σε αυτή την φάση είμαι εγώ, και όπως φαίνεται θα καταργηθεί πλήρως το σταθερό σύντομα. Όμως σε εμάς έχουμε χαλιά ενσύρματα ίντερνετ στην περιοχή οπότε είναι χαμένο παιχνίδι η σύγκριση εξαρχής
    Μια από τα ίδια.. περιμένω έχοντας μιλήσει με τον πωλητή του εμπορικού κομματιού της Cosmote (μας είχε πριν πάμε vodafone στην δουλειά και είναι φίλος) και περιμένω να μου βρει καλύτερη τιμή. Θα το βάλω στο κινητό μου και πρώτα θα δοκιμάσω κυρίως τη σταθερότητα του δικτύου και μετά θα προχωρήσω ανάλογα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #299
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πήραν από Vodafone με συν 2€ το μήνα να μου το κάνουν unlimited και το σκέφτομαι για 2η καρτα και κατάργηση της adsl στο σπίτι.

    Έχει βάλει κανένας 2η σιμ της βοντα σε ρουτερ κλπ να μας πει εντυπώσεις; Πάει το traffic shaping σύννεφο και γυρνάει ακόμα σε 3G σε άκυρες φάσεις η είναι καλύτερα τα πράγματα; Σκεφτόμουν φορητότητα σε κοσμοτε αλλά είναι απαγορευτικά τα 60€ που το δίνουν αν δεν έχεις σταθερό σε αυτούς.
    Αν σε ενδιαφέρει το port forwarding, δεν θα παίζει γιατί όλες οι συνδέσεις κινητής είναι με carrier grade nat. Ρώτα τους αν μπορούν να σου δώσουν κανονική public ip.

  15. #300
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σε ενδιαφέρει το port forwarding, δεν θα παίζει γιατί όλες οι συνδέσεις κινητής είναι με carrier grade nat. Ρώτα τους αν μπορούν να σου δώσουν κανονική public ip.
    Δεν δίνει η Vodafone public IP σε unlimited. Μόνο σε IoT.

Σελ. 20 από 50 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122253040 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας