Σελ. 21 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 5024
  1. #301
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    Μέγα γιαλό
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το λες και πατέντα, απλά θα πρέπει να ανοίξεις την συσκευή και να ξεκουμπώσεις κουμπώσεις αλλού τα pigtail.

    Ακολουθάς τον οδηγό εδώ
    https://confusedbird.com/thread-119.html
    και ανάλογα τι θες να πετύχεις, πας με configuration 1,2,3 (είναι προς το τέλος του οδηγού)
    Οκ κατάλαβα την αλλαγή που πρέπει να γίνει για να έχει 4g αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως διαλέγεις το εκάστοτε configuration. Δηλαδή δεν λέει κάτι για διαφορετική σύνδεσμολογια και εκεί το χάνω.....
    -

  2. #302
    Εγγραφή
    14-02-2022
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλησπέρα και από εμένα παιδιά.

    κάτοικος επαρχίας εγώ στο σπίτι μου έχω 24άρα ( που όμως λόγω απόστασης πιάνει μόνο 4 mb ) μαζί με cosmote home speed booster που σου δίνει + 15 Mb άρα έχω στην πράξη περίπου 19 mb.

    σκέφτομαι να καταργήσω την τηλεφωνική γραμμή και να Πάρω την κάρτα sim με unlimited data.

    σημειωτέον με το κινητό μου τεχνολογίας 5g πιάνω 200 mb down / 20 up στο speedtest.

    έχω 2 ερωτήσεις

    1) αν πάρω το modem tou ote COSMOTE 4G Wi-Fi Router της tplink ή ένα άλλο που βρήκα το tp link mr 600 στα 130 ευρώ τι ταχύτητες μπορώ να περιμένω να πιάνω ( από ότι είδα και τα δύο είναι 4g με 2.4 ghz kai 5 ghz )

    2) τι ping θα έχω χρησιμοποιόντας μόνο την κάρτα sim . ( σημειωτέρον και τώρα έχω καταργήσει το καλώδιο χαλκού έχω το cosmote home speed booster modem Μόνο με τι sim και το ping με ικανοποιεί )

  3. #303
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iraklaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα και από εμένα παιδιά.

    κάτοικος επαρχίας εγώ στο σπίτι μου έχω 24άρα ( που όμως λόγω απόστασης πιάνει μόνο 4 mb ) μαζί με cosmote home speed booster που σου δίνει + 15 Mb άρα έχω στην πράξη περίπου 19 mb.

    σκέφτομαι να καταργήσω την τηλεφωνική γραμμή και να Πάρω την κάρτα sim με unlimited data.

    σημειωτέον με το κινητό μου τεχνολογίας 5g πιάνω 200 mb down / 20 up στο speedtest.

    έχω 2 ερωτήσεις

    1) αν πάρω το modem tou ote COSMOTE 4G Wi-Fi Router της tplink ή ένα άλλο που βρήκα το tp link mr 600 στα 130 ευρώ τι ταχύτητες μπορώ να περιμένω να πιάνω ( από ότι είδα και τα δύο είναι 4g με 2.4 ghz kai 5 ghz )

    2) τι ping θα έχω χρησιμοποιόντας μόνο την κάρτα sim . ( σημειωτέρον και τώρα έχω καταργήσει το καλώδιο χαλκού έχω το cosmote home speed booster modem Μόνο με τι sim και το ping με ικανοποιεί )
    Το 4g αναφέρεται στον τύπο του δικτύου της κινητής και ρεαλιστικά δίνει κάπου 20-50Mbps ή 2+ έως 5+ MB/s.

    2.4 ghz kai 5 ghz αναφέρεται στο τοπικό ασύρματο δίκτυο του σπιτιού σου. Αν οι ασύρματες συσκευές σου είναι 5Ghz η συχνότητα αυτή πιάνει πιο γρήγορες ταχύτητες αλλά έχει μικρότερη εμβέλεια (διαπερνάει λιγότερους τοίχους). Γενικά το θεωρώ χρήσιμο πάντως.

    Μπορείς επίσης να πάρεις ένα επιπλέον φθηνό tp-link router με 30 ευρώ dual-band 2,4 και 5 και να συνδέσεις μία λαν του 4g router στη wan του 2ου ρουτερ για να μην επιβαρύνεται η κεραία στη λήψη του σήματος κινητής.

    Και μια ερώτηση: το unlimited πακέτο κάπου στα 50 ευρώ κοστίζει; 53 απ' ότι είδα. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις;

  4. #304
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.760
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κανονικά η Cosmote δίνει 4G+ τώρα με αρκετά μεγάλες ταχύτητες..
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/4gplus_old.html

    Με κινητό μπορείς να πετύχεις σύνδεση σε 4G+ (με σχετική ένδειξη) οπότε μπορείς να δείς στην πράξη τι μπορείς να πιάσεις..

    Λογικά και με ένα καλό 4G ρούτερ μπορείς να δεις πολύ καλές ταχύτητες εάν μπορείς να τις πιάσεις..
    Αλλά όπως λέω χρειάζεται δοκιμές στην πράξη!

    Υπάρχουν κάμποσα ρουτεράκια μόνο για 4G Mobile!

    * H απόλυτη λύση σε κάποιον που δεν θέλει να έχει καθόλου περιορισμούς σε Bondind DSL + Mobile 4G είναι το Fritz 6890 LTE!
    https://www.adslgr.com/forum/threads...Z!Box-6890-LTE

    αλλά αναμενόμενα είναι αρκετά ακριβό..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 14-02-22 στις 15:40.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #305
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TrObAs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ κατάλαβα την αλλαγή που πρέπει να γίνει για να έχει 4g αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως διαλέγεις το εκάστοτε configuration. Δηλαδή δεν λέει κάτι για διαφορετική σύνδεσμολογια και εκεί το χάνω.....
    Καλησπέρα!

    Παραθέτω από το site και ακολουθάς τα BOLD:
    To convert the existing external antenna ports for 4G, swap antenna ports A0 and A1 with ports A4 and A5 on the PCIe card.
    In this configuration, the router will use the external ports for 2x2 MIMO on all bands below 2690MHz, including 5G on these lower bands, such as n3.
    If there is sufficient indoor coverage, it will use the internal antennae for 4x4 MIMO including on band n78, where available.


    Before powering on, ensure every port A0-A7 has an antenna attached. Do not leave any ports empty.
    Before refitting the cover, ensure no wire passes over the circuit board or screw hole where it could get pinched inside the cover.

    - - - Updated - - -

    Έχει δοκιμάσει κανείς της Teltonika τα RUTX14 κτλ ?

    https://teltonika-networks.com/compa...,rutxr1,tcr100

    κάποια είναι dual-sim κι όλας. ή ακόμη και dual CAT6 modem with dual sim και bonding γραμμων κτλ.
    Κάποιοι ψάχνουν να ενώσουν 2 κεραίες με 2 SIM κα άλλα σενάρια..

  6. #306
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cmvrgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις 4 extasim συν το κινητό σου και πιάνεις 300-500αρες σε όλα και Θέλεις να κατεβάσεις μια χαρά κατεβαίνουν τα 100TB. Απλά για νορμάλ χρηση ειναι απιαστα.
    Ίσως με συσκευή multi-wan και πολλαπλά 4G/5G router αλλά και πάλι δύσκολα, δεν βρίσκεις να κατεβάσεις τόσα πολλά δεδομένα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  multi sim sysτem.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  104,8 KB 
ID: 234964

  7. #307
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.760
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ενδιαφέρον αυτό το ρουτεράκι!

    Μάλλον θα το ψάξω κάποια στιγμή!
    https://www.skroutz.gr/c/775/adsl-mo...rase=multi+wan

    Βρήκα και κάποια ωραία βιντεάκαι για την σειρά!

    Spoiler:




    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  8. #308
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον αυτό το ρουτεράκι!
    Ναι και το βίντεο που εξηγεί τα load balance και fail over πολύ κατατοπιστικό

  9. #309
    Εγγραφή
    14-02-2022
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ναι στα 53 ευρω ειναι. με το modem του cosmote home speed booster που έχω πιάνω ταχύτητες 50 Mbs. λέτε με ένα 4g καινούριο modem να πιάνω χαμηλότερες ταχύτητες?

  10. #310
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iraklaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι στα 53 ευρω ειναι. με το modem του cosmote home speed booster που έχω πιάνω ταχύτητες 50 Mbs. λέτε με ένα 4g καινούριο modem να πιάνω χαμηλότερες ταχύτητες?
    Ναι και εγώ 53 ευρώ είδα. Αυτό συμφέρει όταν μετακινείσαι μεταξύ 2 σπιτιών χωρίς να ξέρεις για πόσο καιρό θα μένεις στο καθένα. 3 μήνες τώρα, 5 μήνες αργότερα κοκ. Σαν να έχεις 2 πάγιες συνδέσεις με 26,5 ευρώ η κάθε μία.

    Η ταχύτητα εξαρτάται από το κάθε μόντεμ και επίσης ρόλο παίζει που θα τοποθετήσεις το κάθε μόντεμ ώστε οι κεραίες του να πιάνουν καλό σήμα.
    Πχ κάνει διαφορά αν οι κεραίες κοιτάνε οριζόντια ή αν είναι προσανατολισμένες κάθετα. Θέλει παίδεμα μέχρι να βρεις το ιδανικό στήσιμο.

  11. #311
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.158
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι και εγώ 53 ευρώ είδα. Αυτό συμφέρει όταν μετακινείσαι μεταξύ 2 σπιτιών χωρίς να ξέρεις για πόσο καιρό θα μένεις στο καθένα. 3 μήνες τώρα, 5 μήνες αργότερα κοκ. Σαν να έχεις 2 πάγιες συνδέσεις με 26,5 ευρώ η κάθε μία.

    Η ταχύτητα εξαρτάται από το κάθε μόντεμ και επίσης ρόλο παίζει που θα τοποθετήσεις το κάθε μόντεμ ώστε οι κεραίες του να πιάνουν καλό σήμα.
    Πχ κάνει διαφορά αν οι κεραίες κοιτάνε οριζόντια ή αν είναι προσανατολισμένες κάθετα. Θέλει παίδεμα μέχρι να βρεις το ιδανικό στήσιμο.
    Και με τις έξτρα σιμ μπορείς να το μοιραστείς και με κάποιον φίλο. Δεν υπάρχει περίπτωση υπερχρέωσης.

  12. #312
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με τις έξτρα σιμ μπορείς να το μοιραστείς και με κάποιον φίλο. Δεν υπάρχει περίπτωση υπερχρέωσης.
    Μόλις έλεγξα αυτό για τις έξτρα σιμ. Μέχρι 4 συσκευές λέει. Πιστεύω οι έξτρα σιμ θα ισχύουν και για το καρτοκινητό ίντερνετ της κοσμοτέ, όχι μόνο για το συμβόλαιο γιατί το παρουσιάζει σαν θέμα συσκευών.

    Το ερώτημα είναι πόση μπορεί να είναι η μέγιστη απόσταση μεταξύ των συσκευών; 100 μέτρα, 200 μέτρα; μέχρι 10 πολυκατοικίες απόσταση;

    Δεν πιστεύω να λειτουργεί όταν η μία συσκευή είναι πχ στις Κυκλάδες και η άλλη στην Ήπειρο.

  13. #313
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.158
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις έλεγξα αυτό για τις έξτρα σιμ. Μέχρι 4 συσκευές λέει. Πιστεύω οι έξτρα σιμ θα ισχύουν και για το καρτοκινητό ίντερνετ της κοσμοτέ, όχι μόνο για το συμβόλαιο γιατί το παρουσιάζει σαν θέμα συσκευών.

    Το ερώτημα είναι πόση μπορεί να είναι η μέγιστη απόσταση μεταξύ των συσκευών; 100 μέτρα, 200 μέτρα; μέχρι 10 πολυκατοικίες απόσταση;

    Δεν πιστεύω να λειτουργεί όταν η μία συσκευή είναι πχ στις Κυκλάδες και η άλλη στην Ήπειρο.
    Οι δύο στην Αθήνα, η τρίτη στα Δωδεκάνησα μια χαρά λειτουργούν. Αυτό για το καρτοκινητό δεν το κατάλαβα πάντως λειτουργούν εντελώς αυτόνομα και οι 3 σε διαφορετικού τύπου συσκευές. Δεν υπάρχει γεωγραφικός περιορισμός αφού είναι συμβόλαιο κινητής όχι speed booster.

  14. #314
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι δύο στην Αθήνα, η τρίτη στα Δωδεκάνησα μια χαρά λειτουργούν. Αυτό για το καρτοκινητό δεν το κατάλαβα πάντως λειτουργούν εντελώς αυτόνομα και οι 3 σε διαφορετικού τύπου συσκευές. Δεν υπάρχει γεωγραφικός περιορισμός αφού είναι συμβόλαιο κινητής όχι speed booster.
    Αφού το επιβεβαιώνεις μια χαρά. Είναι εντελώς mobile δηλαδή γιατί το speed booster δουλεύει με δήλωση home zone.

    Για το καρτοκινητό εννοώ το πακέτο της φωτογραφίας. Πιστεύω ότι μπορεί κάποιος να παραγγείλει εξτρα σιμ και για αυτό.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  KartoInternet.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  286,4 KB 
ID: 235002

  15. #315
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το καρτοκινητό εννοώ το πακέτο της φωτογραφίας. Πιστεύω ότι μπορεί κάποιος να παραγγείλει εξτρα σιμ και για αυτό.
    Δεν το βλέπω.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Σελ. 21 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας