Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    02-12-2021
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλησπέρα σας! Είμαι φοιτήτρια 22 ετών και εργαζόμενη (=> ασφαλισμένη με ένσημα) στον ιδιωτικό τομέα. Πληρώ όλα τα κριτήρια για την χορήγηση του Ελάχιστου Εγγυημένου Εισοδήματος (πρώην ΚΕΑ) εκτός από ένα: Το ότι δεν πρέπει να είμαι φοιτήτρια κάτω των 25 ετών. Συμπληρώνοντας την αίτηση και κάνοντας έλεγχο αυτής το μόνο σφάλμα που μου βγάζει είναι το εξής : Βρέθηκε φοίτηση σε Τριτοβάθμιο Ίδρυμα. Απαιτείται ειδική αποδοχή για αλλαγή εργασιακής κατάστασης. Δεν επιτρέπεται η υποβολή αίτησης από φοιτητές έως 25 ετών. Αποδέχεστε την αλλαγή στην εργασιακή κατάσταση; Και μάλιστα το κατατάσσει σε ήπιας μορφής σφάλμα (101) αφού μου ζητάει να μεταβώ στο δήμο για αυτήν την ειδική αποδοχή αλλαγής. [Επισυνάπτω την κλίμακα βαρύτητας για να καταλάβετε τι εννοώ : Κάθε επισήμανση έχει μια τιμή βαρύτητας
    Για επισημάνσεις με βαρύτητα 100, μόνο οι χρήστες των Δήμων έχουν δικαίωμα να αποφανθούν. Για να μπορέσετε να συνεχίσετε την αίτηση πρέπει να μεταβείτε στον οικείο σας Δήμο.
    Για επισημάνσεις με βαρύτητα 200, πρέπει να διορθωθούν ή να συμπληρωθούν στοιχεία. Όσο εμφανίζονται επισημάνσεις βαρύτητας 200, δεν μπορεί να οριστικοποιηθεί η αίτηση
    Επισημάνσεις με βαρύτητα 300 έχουν αποτέλεσμα την Μη έγκριση της αίτησης.]
    Από εκεί και πέρα λοιπόν έχω μιλήσει τηλεφωνικώς με την γραμματεία του Δήμου μου, η οποία μου είπε πως δεν υπάρχει λόγος να κάνω αυτή την αλλαγή διότι ακόμη και αν την κάνω θα φαίνεται ενεργή η ακαδημαϊκή μου ταυτότητα και πάλι δεν θα το δικαιούμαι και ότι ακόμη και αν μου το δώσουν στην αρχή μετά θα το σταματήσουν. (;!;!;!) Αυτά που με προβληματίζουν είναι τα ακόλουθα: 1. Και το επίδομα στέγασης έχει ως προϋπόθεση να μην είμαι φοιτήτρια κάτω των 25 ετών αλλά παρ' όλα αυτά το παίρνω ανελλιπώς κάθε μήνα, 2. Τι είναι αυτή η ειδική αποδοχή για αλλαγή στην εργασιακή κατάσταση,; 3. Γιατί εφόσον στην αίτηση αυτή την αλλαγή την βγάζει ως ήπιας βαρύτητας (=> άρα όχι και τόσο σημαντικό ζήτημα, που προφανώς διορθώνεται με την μετάβαση στο δήμο), εν τέλει η υπάλληλος του δήμου μου λέει πως δεν υπάρχει λόγος να γίνει; 4. Τι πάει να πει ακόμη και αν μου το δώσουν στην αρχή μετά θα το σταματήσουν;
    Αν έχει κάποιος κάποια ιδέα επί του θέματος ας με διαφωτίσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! [Για να μην παρεξηγούμαι, καταλαβαίνω πως το να μην είμαι φοιτήτρια κάτω των 25 ετών είναι μια τυπική προϋπόθεση. Η ένσταση μου (εκτός από τις 4 παραπάνω) είναι ότι είμαι ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ και εργαζόμενη και μάλιστα πάάάρα πολύ χαμηλόμισθη]

  2. #2
    Εγγραφή
    11-01-2020
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Αν ο μισθος που παιρνεις ειναι απο 200 ευρω και πανω δε θα παρεις τιποτα. Το ΕΕΕ ειναι 200 ευρω το μηνα για 1 ατομο. Αν πχ παιρνεις μισθο 150 ευρω το ΕΕΕ που θα δικαιουσαι ειναι 50 ευρω το μηνα για να συμπληρωθουν τα 200. Ολα αυτα αφορουν τα εισοδηματα σου το προηγουμενο 6μηνο απο τη στιγμη που θα κανεις την αιτηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-12-2021
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    50€ βγάζω το μήνα, αλλά είπα ήδη πως πληρώ όλα τα κριτήρια (άρα και του εισοδήματος!) , οπότε δε με βοήθησε πουθενά η απάντηση σας! Ευχαριστώ!

  4. #4
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    είσαι φοιτήτρια και εργαζόμενη, και θες κάποιος υπάλληλος του Δήμου να βεβαιώσει ότι δεν είσαι φοιτήτρια. αυτός σου λέει ότι και να το βεβαιώσω ψευδώς ότι δεν είσαι, θα χτυπήσει στο σύστημα από την ακαδημαϊκή ταυτότητα που δείχνει ότι παραμένεις φοιτήτρια.

    άρα το πρόβλημα σου [που δεν είναι πρόβλημα σοβαρό γιαυτό έχει μικρή βαρύτητα] είναι ότι είσαι φοιτήτρια κα οτι πρέπει να βρείς τρόπο να ξεγελάσεις το ηλεκτρονικό σύστημα.




  5. #5
    Εγγραφή
    02-12-2021
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Κατάλαβα ακριβώς τι εννοείτε, σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μάλλον δεν υπάρχει ελπίδα από ό,τι καταλαβαίνω, γιατί δεν θα ήθελα να «ξεγελάσω» το σύστημα .. Απλά πίστευα πως θα υπερίσχυε κατά κάποιον τρόπο η ιδιότητα της εργαζόμενης σε βάρος της φοιτήτριας.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας