Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Η γραμμη ειναι 200αρα ,συγχρονισμος στα 170-175(οσο δινουν οι provider εκτιμωμενη ταχυτητα),αλλα χωρις κανενα ιδιαιτερο προβλημα μεχρι προσφατα.
    Εδω κα κανενα μηνα ,εχω 4-5 αποσυχρονισμους την ημερα.Εχω καλεσει 2 φορες τεχνικο ,ουδεις βρηκε κατι.Αλλαξαμε το προφιλ ,ωστε να εχει snr 9-10 ,χωρις καμια βελτιωση.Μεσα απο το μενου του fritzbox στις ρυθμισεις της γραμμης ,το εβαλα στη σταθεροτερη ρυθμιση με συγχρονισμο πια στα 110-120 ,αλλα μια απο τα ιδια.CRC λαθη δεν εχω καθολου,μονο central exchange.
    Το fritz συνδεεται στην πρωτη μπριζα,δεν υπαρχουν αλλα τηλεφωνα ,ουτε συναγερμοι.Εχω αλλαξει καλωδια με καινουργια.
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γραμμη ειναι 200αρα ,συγχρονισμος στα 170-175(οσο δινουν οι provider εκτιμωμενη ταχυτητα),αλλα χωρις κανενα ιδιαιτερο προβλημα μεχρι προσφατα.
    Εδω κα κανενα μηνα ,εχω 4-5 αποσυχρονισμους την ημερα.Εχω καλεσει 2 φορες τεχνικο ,ουδεις βρηκε κατι.Αλλαξαμε το προφιλ ,ωστε να εχει snr 9-10 ,χωρις καμια βελτιωση.Μεσα απο το μενου του fritzbox στις ρυθμισεις της γραμμης ,το εβαλα στη σταθεροτερη ρυθμιση με συγχρονισμο πια στα 110-120 ,αλλα μια απο τα ιδια.CRC λαθη δεν εχω καθολου,μονο central exchange.
    Το fritz συνδεεται στην πρωτη μπριζα,δεν υπαρχουν αλλα τηλεφωνα ,ουτε συναγερμοι.Εχω αλλαξει καλωδια με καινουργια.
    Πρέπει να προσπαθήσεις να σκεφτείς τι μπορεί να άλλαξε εξωτερικά (εκτός μόντεμ) από την στιγμή που άρχισαν τα προβλήματα, κάθε δυνατή περίπτωση. Πχ κάποια αστάθεια στην τάδε μούφα;
    Αν εξαντλήσεις τις περιπτώσεις, τότε ή κάτι έπαθε το μόντεμ (όπως κάθε μόντεμ που μπορεί σε κάποια χρόνια να αρχίσει να σέρνεται), ή κάποια ρύθμιση έγινε στην καμπίνα που είναι ασύμβατη με το μόντεμ σου.

    Οι τεχνικοί δεν είναι παντογνώστες, δουλεύουν βάσει της εκπαίδευσης που τους έχουν δώσει.
    Αν ο αλγόριθμος του huawei dslam έρχεται σε conflict με τον αλγόριθμο του fritz, αυτό ούτε οι εταιρείες μεταξύ τους μπορεί να το γνωρίζουν αν δεν έχουν συνεργαστεί ποτέ.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να προσπαθήσεις να σκεφτείς τι μπορεί να άλλαξε εξωτερικά (εκτός μόντεμ) από την στιγμή που άρχισαν τα προβλήματα, κάθε δυνατή περίπτωση. Πχ κάποια αστάθεια στην τάδε μούφα;
    Αν εξαντλήσεις τις περιπτώσεις, τότε ή κάτι έπαθε το μόντεμ (όπως κάθε μόντεμ που μπορεί σε κάποια χρόνια να αρχίσει να σέρνεται), ή κάποια ρύθμιση έγινε στην καμπίνα που είναι ασύμβατη με το μόντεμ σου.

    Οι τεχνικοί δεν είναι παντογνώστες, δουλεύουν βάσει της εκπαίδευσης που τους έχουν δώσει.
    Αν ο αλγόριθμος του huawei dslam έρχεται σε conflict με τον αλγόριθμο του fritz, αυτό ούτε οι εταιρείες μεταξύ τους μπορεί να το γνωρίζουν αν δεν έχουν συνεργαστεί ποτέ.
    Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση.
    Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι το Νοεμβριο κοπηκαν οι γραμμες της πολυκατοικιας, απο εργα της ΔΕΗ.Βεβαια μετα την διορθωση των γραμμων δεν ειχα κανενα προβλημα,αλλα δεν ξερω αν οι περιβαλλοντολογικες συνθηκες δημιουργησαν καποιο προβλημα στις μουφες.
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratus Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλα δεν ξερω αν οι περιβαλλοντολογικες συνθηκες δημιουργησαν καποιο προβλημα στις μουφες.
    Αν μία μούφα μείνει έστω και λίγο ανοιχτή και μπαίνει υγρασία μέσα τότε η γραμμή γίνεται ασταθής.
    Εγώ σε μία μούφα μόνο (βασικά ας την πω σύνδεση 2 τμημάτων της γραμμής) που αντί για ταινία ηλεκτρολόγου, χρησιμοποίησα αυτά τα ζελ (https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-...itpino_187747/), είδα αμέσως βελτίωση.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μία μούφα μείνει έστω και λίγο ανοιχτή και μπαίνει υγρασία μέσα τότε η γραμμή γίνεται ασταθής.
    Εγώ σε μία μούφα μόνο (βασικά ας την πω σύνδεση 2 τμημάτων της γραμμής) που αντί για ταινία ηλεκτρολόγου, χρησιμοποίησα αυτά τα ζελ (https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-...itpino_187747/), είδα αμέσως βελτίωση.
    Και καλά έκανες.
    Spoiler:
    SCOTCHLOK ή "φακή" την λένε.


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση.
    Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι το Νοεμβριο κοπηκαν οι γραμμες της πολυκατοικιας, απο εργα της ΔΕΗ.Βεβαια μετα την διορθωση των γραμμων δεν ειχα κανενα προβλημα,αλλα δεν ξερω αν οι περιβαλλοντολογικες συνθηκες δημιουργησαν καποιο προβλημα στις μουφες.
    Ο πιθανός ένοχος.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και καλά έκανες.
    Spoiler:
    SCOTCHLOK ή "φακή" την λένε.


    - - - Updated - - -



    Ο πιθανός ένοχος.
    Κατά 90% αυτό φταίει, αλλά το κακό είναι ότι δεν μπορώ να το διορθώσω. Υπομονή για οπτική ίνα, που όπως μου είπε ο τελευταίος τεχνικός λογικά πρέπει να περάσει ο ΟΤΕ μέχρι το τέλος του χρόνου.Θεωρητικα σε κανένα 18μηνο θα έχει λυθεί το πρόβλημα μου
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

  7. #7
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Αντε να βγαλει κανεις συμπερασμα τι γινεται
    Πριν απο 2 ημερες εκανε κλασσικα αποσυνδεση.Στη συνεχεια συνδεθηκε στα 165 με snr 10 και δεν εχει κανει καμια αποσυνδεση.Για να συνδεθει παλαιοτερα στα 165-170 ειχε snr 7-8.
    Τα central exchange λαθη ειναι μονο 6 ,οταν καθε ωρα ειχα γυρω στα 1000 και μολις εφταναν τα 5.000-6.000 η γραμμη επεφτε.
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

  8. #8
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το θέμα είναι κι τι υλικά βάλανε άν πχ δεν είναι κατάλληλα μπορεί στην αρχή να είσαι οκ κι σε βάθος χρόνου να έχεις θέματα στη θέση σου θα έπερνα το 13788 ή με mail κι θα ανέφερα τα έργα του ΔΕΔΔΗΕ,θα πρέπει να σκάψουν κι να αλλάξουν το κομμάτι εκείνο που κόπηκε όλο...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας