Σελ. 14 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 4912131415161924 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 408
  1. #196
    Εγγραφή
    01-03-2013
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έγινε αναβάθμιση δωρεάν από Cosmote...100 στα 200mb/s εδώ και 5 ημέρες. Είμαι με το Speedport Plus και δεν κλειδώνει κάπου συγκεκριμένα και ο λόγος φαντάζομαι είναι πως δεν σηκώνει η συγκεκριμένη καμπίνα ακόμα την 200αρα. Με 100mb/s ήμουν κομπλέ (μόνιμα στα 112mb/s με μία μόνο αποσύνδεση μετά από 8 μήνες). Ασχέτος εάν είναι καινούργια η καμπίνα και την έχω στα 85μέτρα - έχω αυξομειώσεις. Φτάνει τα 216mb/s (όπως τώρα που σας γράφω, που το δίκτυο είναι χαλαρό) και μπορεί να κατέβει στα 160mb/s αλλά χωρίς καμιά αποσύνδεση και να ξανα-ανέβει πάλι στο max μέσα σε 20 λεπτά. Τo upload είναι μόνιμα στα 22mb/s (πάνω από το max). Μίλησα με 2 φίλους τεχνικούς της Cosmote και που απάντησαν και οι δύο πως φταίει ότι ανάφερα παραπάνω και καλύτερα είναι να πάρω το ZTE γιατί είναι πιο σταθερό. Το παρέλαβα σήμερα από κατάστημα αλλά μετά από όλα όσα διάβασα, ομολογώ να πω, πως έχω απογοητευτεί. Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω. Αν σε 10 ημέρες δεν παίζει καλά θα το ξανα-επιστρέψω και θα πάρω το smart στο οποίο δίνουν και mesh repeater που είναι φοβερό. Το έχω εγκαταστήσει στο σπίτι της αδελφής μου και έχει κάλυψη WiFi ένα οικοδομικό τετράγωνο.

    Όσοι έχουν θέματα με το WiFi καλό είναι να αγοράσουν ένα WiFi Router, όπως εγώ, που έχω το Xiaomi Mi Wifi Router 4A και έχω βρεί την υγειά μου.
    Έχω το ZTE στο κουτί του ακόμα, σκέφτομαι αν θα πρέπει να το δοκιμάσω με τόσα προβλήματα που διαβάζω! χαχαχα

    * Δεν έχω οπτική ίνα αλλά η καλωδίωση της πολυκατοικίας είναι ολοκαίνουργη.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FireShot Capture 014 - Speedport Plus Configuration Program - 192.168.1.1.png 
Εμφανίσεις:  85 
Μέγεθος:  62,9 KB 
ID: 238077
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HarrisK : 21-05-22 στις 03:53.

  2. #197
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΡΟΔΟΣ
    Router
    linksys wrt3200acm
    Path Level
    Interleaved
    Που μπορούμε να βρούμε παλιότερο firmware cosmote η εκτός cosmote firmware ?

  3. #198
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HarrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έγινε αναβάθμιση δωρεάν από Cosmote...100 στα 200mb/s εδώ και 5 ημέρες. Είμαι με το Speedport Plus και δεν κλειδώνει κάπου συγκεκριμένα και ο λόγος φαντάζομαι είναι πως δεν σηκώνει η συγκεκριμένη καμπίνα ακόμα την 200αρα. Με 100mb/s ήμουν κομπλέ (μόνιμα στα 112mb/s με μία μόνο αποσύνδεση μετά από 8 μήνες). Ασχέτος εάν είναι καινούργια η καμπίνα και την έχω στα 85μέτρα - έχω αυξομειώσεις. Φτάνει τα 216mb/s (όπως τώρα που σας γράφω, που το δίκτυο είναι χαλαρό) και μπορεί να κατέβει στα 160mb/s αλλά χωρίς καμιά αποσύνδεση και να ξανα-ανέβει πάλι στο max μέσα σε 20 λεπτά. Τo upload είναι μόνιμα στα 22mb/s (πάνω από το max). Μίλησα με 2 φίλους τεχνικούς της Cosmote και που απάντησαν και οι δύο πως φταίει ότι ανάφερα παραπάνω και καλύτερα είναι να πάρω το ZTE γιατί είναι πιο σταθερό. Το παρέλαβα σήμερα από κατάστημα αλλά μετά από όλα όσα διάβασα, ομολογώ να πω, πως έχω απογοητευτεί. Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω. Αν σε 10 ημέρες δεν παίζει καλά θα το ξανα-επιστρέψω και θα πάρω το smart στο οποίο δίνουν και mesh repeater που είναι φοβερό. Το έχω εγκαταστήσει στο σπίτι της αδελφής μου και έχει κάλυψη WiFi ένα οικοδομικό τετράγωνο.

    Όσοι έχουν θέματα με το WiFi καλό είναι να αγοράσουν ένα WiFi Router, όπως εγώ, που έχω το Xiaomi Mi Wifi Router 4A και έχω βρεί την υγειά μου.
    Έχω το ZTE στο κουτί του ακόμα, σκέφτομαι αν θα πρέπει να το δοκιμάσω με τόσα προβλήματα που διαβάζω! χαχαχα

    * Δεν έχω οπτική ίνα αλλά η καλωδίωση της πολυκατοικίας είναι ολοκαίνουργη.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FireShot Capture 014 - Speedport Plus Configuration Program - 192.168.1.1.png 
Εμφανίσεις:  85 
Μέγεθος:  62,9 KB 
ID: 238077
    Η εικόνα που παραθέτεις είναι πολύ καλή, δεν αντικατοπτίζει τα προβλήματα που περιγράφεις.
    Το ότι η καλωδίωση είναι νέα, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστή - πχ μήπως στο σπίτι έχεις παραπάνω από μία πρίζα ενεργή;

  4. #199
    Εγγραφή
    10-08-2010
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Path Level
    Interleaved
    Μια ερώτηση... Αν το ΖΤΕ δεν είναι τόσο καλό όσο το Speedport plus μπορείς να το πας πάλι πίσω;;;

  5. #200
    Εγγραφή
    20-04-2011
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Έκανα μεταφορά της γραμμής από Nova σε Cosmote.
    Αίτηση 18/5, σύνδεση στην Cosmote 19/5.
    Χωρίς εξοπλισμό ακόμα, είδα πως το modem της Nova ήταν συγχρονισμένο και μίλησα με OTE, μου έδωσαν τα default username και password και απευθείας το modem συνδέθηκε στο internet.
    Δυστυχώς δεν είχα τηλέφωνο όμως, καθώς όπως καταλαβαίνω η Cosmote γυρνάει τα τηλέφωνα σε VoIP.

    Πάμε στα προβλήματα τώρα.
    Χθες παρέλαβα και εγώ το ZTE H1600. Έκανα τις συνδέσεις όπως αναφέρουν οι οδηγίες (δηλαδή με το splitter και την επιστροφή από την θύρα Phone2 πίσω κτλ) χωρίς όμως το modem να καταφέρνει να κάνει συγχρονίσει και να έχω internet.
    Δοκίμασα βγάζοντας τελείως από την εξίσωση το τηλέφωνο (τηλεφωνικό καλώδιο απευθείας στο modem) πάλι τίποτα. Το έχω δώσει βλάβη και περιμένω. Ωστόσο μου κάνει τρομακτική εντύπωση γιατί όποτε βάζω το modem της Nova (ZTE H108N) συνδέεται απευθείας στο δίκτυο σταθερότατα.
    Το έχω από χθες το βράδυ στις 8 πάνω και προσπαθεί να συνδεθεί πλέον. Υπάρχει κάποια εξέλιξη καθώς βλέπω πως έχει πάρει τους προσωπικούς κωδικούς (usename & password) που μου έστειλε η Cosmote με SMS, αλλά το μόνο που καταφέρνει είναι να συνδεθεί ανά μισάωρο για μερικά δευτερόλεπτα χωρίς σοβαρή ταχύτητα και να αμέσως μετά να ξεκινήσει την διαδικασία από την αρχή.

    Στα υπόλοιπα δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν είναι καλό router ή όχι καθώς δεν σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω για router, όπως δεν χρησιμοποιώ για router καμία συσκευή παρόχου. Θα δώσει μέσω LAN στο Netgear Nighthawk R7800 και αυτό αναλαμβάνει το routάρισμα.

  6. #201
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Η πρίζα είναι μονη η διπλή?

  7. #202
    Εγγραφή
    20-04-2011
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Αν εννοείς η πρίζα του τηλεφώνου στον τοίχο στην οποία συνδέω το modem, τότε μονή.

    Να αναφέρω πως μιλάμε για απλή 50άρα σύνδεση VDSL

  8. #203
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    στο σπίτι έχει άλλες τετοιεσ πριζες η μονο μια υπαρχει

  9. #204
    Εγγραφή
    20-04-2011
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Έχω άλλη μια από την οποία παίρνω παράλληλα (είναι ουσιαστικά η ίδια συστοιχία καλωδίων).

    Πάντως επειδή μου έδωσες ιδέα μήπως φταίει αυτό, αποσύνδεσα εντελώς την δεύτερη πρίζα (η οποία ξαναλέω παίρνει από την πρώτη) για να είμαι σίγουρος πως δεν οφείλεται εκεί το θέμα.

    Ή έχω πέσει σε προβληματικό modem ή κάτι στις ρυθμίσεις που του έχει δώσει ο OTE δεν είναι σωστό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ilias83 : 22-05-22 στις 13:13.

  10. #205
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Reset έχεις δοκιμάσει???
    Οκ σωστό αυτό με την πρίζα θα μειώσει σίγουρα προβλήματα επειδή απομόνωσες την δεύτερη πριζα

  11. #206
    Εγγραφή
    20-04-2011
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Δύο φορές μέχρι τώρα χωρίς αποτέλεσμα δυστυχώς...

  12. #207
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μέσα στις ρυθμίσεις του ρουτερ έχει κάτι επιλογές για xdsl για δοκίμασε να τα πειράξεις

  13. #208
    Εγγραφή
    04-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Αγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    763
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99000/11998
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedPort Plus 2
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1η μέρα με το ΖΤΕ από Speedport Plus

    Θα παραβλέψω πως ότι η προτεινόμενη καλωδίωση που λέει το manual είναι τ.κ. (πχ διπλό spliter για τηλεφωνία κλπ)
    To ΖΤΕ κλειδώνει περίπου 16 mbit πιο κάτω από το Speedport Plus
    Το άλλο κουφό είναι πως στα στατιστικά της γραμμής λέει Attainable Rate Up 40241

    Τα στατιστικά της γραμμής είναι :
    Actual Rate(Up/Down) 10998/60886 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 40241/78523 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 28.9/11.2 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 2.9/11.2 dB
    Output Power(Up/Down) 8.2/13.1 dBm
    Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 1/314
    Interleave Delay(Up/Down) 0/9 ms
    INP(Up/Down) 0/0.9 symbols
    Profile 17a
    Showtime Start 0 h 8 min 12 s
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/11
    FEC Errors(Up/Down) 0/1174


    Δοκίμασα να το βάλω κατευθείαν στην πρίζα για να μετρήσω τις απώλειες αλλά η διαφορά ήταν 3 mbit
    Οχι άλλο κάρβουνο ...

  14. #209
    Εγγραφή
    20-04-2011
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Δοκίμασα όλες τις πιθανές επιλογές χωρίς αποτέλεσμα...
    Το γύρισα πάλι στις default ρυθμίσεις και πριν λίγο το βρήκα να έχει συγχρονίσει (όχι 10 λεπτά μετά όπως λέει στις οδηγίες, αλλά περίπου μια ώρα)
    Τώρα ξαναγύρισα την συνδεσμολογία στα default για να έχω και τηλέφωνο και είμαι εδώ και ένα μισάωρο και περιμένω...

    - - - Updated - - -

    Σήμερα το πρωί τελικά στις 6:15 συγχρόνισε και έχω τηλέφωνο και internet κανονικότατα.
    Το είχα στην πρίζα από χθες το βράδυ στις 8.

    Θα προσπαθήσω να μιλήσω και με την Cosmote και να αναφέρω την όλη εμπειρία μου με τον εξοπλισμό.
    Γιατί αν κάθε φορά που βγαίνει από την πρίζα πχ χρειάζεται να περιμένω μια ολόκληρη ημέρα χωρίς internet θα ζητήσω να μου φέρουν κάτι άλλο.

  15. #210
    Εγγραφή
    01-03-2013
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μονο 1 πριζα εχω ενεργη. Τελικα εβαλα το ZTE - κανενα προβλημα οπως των αλλων παιδιων.
    Δεν εχω κανενα προβλημα αυξομειωσης. Κολλημενο στα 200 και up στα 22 εδω και 2 ημερες. Επισης συγκρονιζει την γραμμη μετα απο reboot σε 4 λεπτα max. Αλλαξα τα channel στα 2.4 και 5Ghz στο WiFi και εχω σχεδον ιδιο και ισως καλυτερο σημα με το wifi router της Xiaomi που ειχα πανω στο plus, μιας και μιλαμε για 85 τετραγωνικα σπιτι μονο. Σε speedtest μου βγαζει 185 εως 187, οσο δλδ μου ειπαν απο τον cosmote για την γραμμη μου. Αργα το βραδυ το speedtest μου φτανει 192mbs. Σε download φτανω 20-21mb/sec. Το upload στα 20-21 και 4ping. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FireShot Capture 015 - ZTE H1600 - 192.168.1.1.png 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  71,6 KB 
ID: 238141

Σελ. 14 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 4912131415161924 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας