Σελ. 11 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 784
  1. #151
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Μηνύματα
    4.271
    Downloads
    51
    Uploads
    21
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    HOL - ΦΟΙΝΙΚΑΣ
    Router
    Philips CGA5720N,ST 530v6
    SNR / Attn
    31(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cpu0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    morgoth666: πολύ παράξενο αυτό με τα ports.. για τσεκαρε άλλη μια φορά οτι έχεις ενεργοποιήσει τo νατ στην αρχική καρτέλα Nat. δηλ. advanced settings -> nat -> enable, εκτός από το τις ρυθμίσεις στο virtual server.

    dpa2006: το ppp_shutdown συνοδεύεται από απώλεια του συγχρονισμού? ή αποσυνδέεσαι απλώς κ κάνει αμέσως reconnect? σ'εμένα το κάνει (συνήθως προς το βράδι) κ επανασυνδέεται σε μικρότερη ταχύτητα, αλλά ξέρω ότι βρίσκομαι μακριά από το dslam. Το fritz έκανε το ίδιο και γενικά όλη η περιοχή μου έχει παρόμοια προβλήματα, οπότε τσεκαρε πρώτα attenuation k s/n margin να δεις που παίζουν.
    αυτο το παρατηρησα οταν εβαλα να κατεβασω το Fedora 8 Live cd.γυριζοντας στο σπιτι ειδα οτι το LED online ηταν σβηστο και ανοιγοντας την ιστοσελιδα του philips 192.168.2.1 ειδα οτι στο Security Log το εξης μηνυμα: enter pppShutdown().
    απο τον οτε δεν βοηθησαν μεσοβδομαδα που τους ενοχλησα,το 1242 δεν καταλαβαινε τι ρωτουσα!και αφου ανεφερα βλαβη στο 121,με τον τεχνικο που μιλησα μου ειπε αν θελω να ζητησω αλλαγή.βεβαια τον προηγουμενο ηδη μηνα αλλαξα το Speedtouch 585 με το cga5720n επειδη στο πρωτο κολλησε ο bootloader!αυτο που παρουσιαζει πριν απο λιγο το ξανακανε,εχοντας ενεργοποιησει στο ADSL/Interner Settings>ISP settings στο Connect Type το Always Connected.
    ειχα την επιλογη Auto-triggers by traffic.
    δεν ξερω τι να πω,μπορει οντως να φταιει η συσκευη?η μηπως ειναι θεμα γραμμης και DSLAM απο τον ΟΤΕ?
    καμμια ιδεα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dpa2006 : 09-12-07 στις 21:22.

  2. #152
    Εγγραφή
    04-12-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cpu0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    morgoth666: πολύ παράξενο αυτό με τα ports.. για τσεκαρε άλλη μια φορά οτι έχεις ενεργοποιήσει τo νατ στην αρχική καρτέλα Nat. δηλ. advanced settings -> nat -> enable, εκτός από το τις ρυθμίσεις στο virtual server.
    enabled ειναι το NAT, τι να πω, και εμενα μου φαινεται πολυ παραξενο ολο αυτο...

  3. #153
    Εγγραφή
    20-11-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ρε παιδες...

    to firmware update

    http://www.p4c.philips.com/files/c/c...05_fus_eng.zip

    ειναι οκ??? εχει δοκιμαστει???

    δουλευει η μια απ'τα ιδια ειναι???

    εδω και ενα μηνα περιπου το ρουτερακι μου κανει νερα....κατι ψιλοαποσυνδεσεις, μπουκωμα στη γραμμη με αποτελεσμα να κατεβαζει την αποδοση της στο 1/4 και ερχετα στα ισα του με ρισταρτ....αλλα θελει κανα 3ρι φορες τη μερα αυτη τη δουλεια...

    για πειτε οσοι κανατε update.....ειναι ενταξει???

    παει καλα???
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Elusive_Cure : 11-12-07 στις 03:57.

  4. #154
    Εγγραφή
    15-12-2007
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    καλημερα παιδια
    Εκανα update το firmware μεσω του

    http://www.p4c.philips.com/files/c/c...05_fus_eng.zip

    και το router σταματησε να δουλευει.Το λαμπακι του dsl δεν αναβει.Οταν τρεχω το setup wizard μεσω του

    http://192.168.2.1/setupw.stm

    μου βγαζει unable to establish internet connection.Το κανω reset reboot και τιποτα.
    Βοηθεια παιδια.
    Καποιος που να εκανε update το firmware και να δουλευει?
    Μηπως βαζω λαθος επιλογες στο setup wizard?

  5. #155
    Εγγραφή
    15-12-2007
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    Γεια σας παιδιά
    Εκανα update το firmware μεσω του

    http://www.p4c.philips.com/files/c/c...05_fus_eng.zip

    και στο router σταματησε να αναβει το λαμπακι του adsl.Μήπως ξέρει κάποιος τι μπορεί να φταίει?Απ' οτι έχω καταλάβει δεν μπορεί να συχρονστει με την γραμμη της Otenet.
    Τίποτα οδηγείες για να το ρυθμίσω χωρίς να χρησιμοποιήσω το setup wizard?
    Καποιος που να εχει κανει ειδη update το firmware και να ξέρει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ptziouvar : 22-12-07 στις 02:02.

  6. #156
    Εγγραφή
    12-10-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑΣ
    Φιλε ptziouvar, αν και δεν εχω το συγκεκριμενο router ασχοληθηκα μονο και μονο απο περιεργεια, επειδη ακουγα πολυ κοσμο ναχει προβληματα. Αποτι φαινεται η philips εχει στο site της οχι το 5720 αλλα το cga5722. Αυτου ειναι και το φιρμςαρε που εβαλες και ειναι περιεργο που το πηρε, αφου προοριζοταν για αλλο μηχανημα. Ομως εαν ψαξεις λιγο στο site θα δεις οτι υπαρχουν 3 εκδοσεις, οι 5722/00, 5722/05 και 5722/65 αν θυμαμαι καλα. νομιζω οτι εβαλεσ το 05,οποτε στη θεση σου θα πειραματιζομουν με τις αλλες 2 εκδοσεις μπας και δουλεψει καποια. επισης ειναι αστειο οτι η εκδοση στο site αναφερεται ως V0.63. ουτε στο 1.00 δεν εχει φτασει. Αντε καλη τυχη και φυσικα παντα υπαρχει και η εγγυηση...
    Επισης μολις παρατηρησα οτι τα μενου του ειναι πανομοιοτυπα με του Sagem, εαν λοιπον ολα τα αλλα αποτυχουν ισως να μπορουσες σαν υστατη λυση να φορτωσεις το firmware του sagem 1500 απο την otenet...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος galgeo : 25-12-07 στις 12:32.

  7. #157
    Εγγραφή
    15-12-2007
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
    Φιλε galgeo, δοκιμασα αυτο που μου ειπες σχετικα με το firmware του sagem και δεν το δεχεται.Οσο αφορα το firmware σε σχεση με τις εκδοσεις του, και για τα 3 modem ειναι το ιδιο αρχειο.Δεν ξερω τι να πω!Ελπιζω η Οτενετ να βγαλει σχετικα γρηγορα καποιο firmware.Μηπως μπορει καποιος που εχει το συγκεκριμένο router να κανει backup το bios του και να μου το στειλει (ptziouvar@yahoo.gr)?Θα με βοηθουσε πολυ.
    Ευχαριστω!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ptziouvar : 25-12-07 στις 23:19.

  8. #158
    Εγγραφή
    12-10-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑΣ
    Ξερεις, υπαρχει και το http://www.p4c.philips.com/files/c/c...62_fus_tur.zip που δεν ειναι ιδιο με τα αλλα, ομως υποτιθεται οτι ειναι τουρκικο. Τι να σου πω, καλη τυχη..

  9. #159
    Εγγραφή
    26-12-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γειά σε όλους και Χρόνια Πολλά, έχω adsl conn-x και μου έχουν δώσει το κλασικό ρούτερ wifi της Philips.μπορεί καποιος να μου πεί που θα βρώ ποια θύρα είναι ανοιχτή για να κάνω τις αντίστοιχες ρυθμίσεις στο bitlord και να έχω καλύτερη απόδωση σε κατέβασμα....ευχαριστώ και καλές γιορτές

  10. #160
    Εγγραφή
    04-04-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    9(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δες το σχετικό νήμα...
    http://www.adslgr.com/forum/showthre...127884&garpg=6

  11. #161
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΥΜΙΑΝΑ
    Router
    Philips CGA5722 Wireless
    Αγαπητά μέλη του Forum καλησπέρα,

    Είμαι καινούργιος στο forum και στη φάση της ADSL αλλά όχι με το Internet με το οποίο ασχολούμαι απο το 1996. Μέχρι τώρα είχα κυριολεκτικά το κεφάλι μου ήσυχο, ένα modemaki μια dialup και έκανα τη δουλίτσα μου.

    Αφού μετέτρεψa και έγώ την γραμμή μου σε dsl πήγα σήμερα στον Οτε και πήρα το περιβόητο Conn-x 1024 με δώρο ένα Philips CGA5722 ADSL2+ Wireless με το Logo του Conn-x πάνω! Μου λέει η υπάλληλος, " είναι γελοίο θα διαβάσεις τις οδηγίες και θα τα βρείς..."
    Οκ λοιπόν ετοιμάζω τον εξοπλισμό, συνδέεω καλώδια κλπ...(ethernet παντα) ακολουθώ πιστά τις οδηγίες και...τσουπ εμφανίζεται το μνμ "δεν υπάρχει σύνδεση με το διαδίκτυο". Ε λέω κάποια μ..... θα έχω κάνει ας πάρω στο 1242 να με βοηθήσουν. Μετά από 17λεπτά!!! αναμονής το σηκώνει μια απότομη και εμφανώς εκνευρισμένη κοπέλα και τις εξηγώ το πρόβλημά μου...

    Και αρχίζει ο γολγοθάς...επί 35 λεπτά μου έλεγε ρυθμίσεις για το web interface του router!!!
    Θα πας εκεί...θα αλλάξεις αυτό....αμα δεν σου βγάλει αυτό...θα κάνεις εκείνο. Ευτυχώς καταλήγει κάπου και μου λέει " τώρα είμαστε έτοιμοι".

    Μετά απο πολλές προσευχές βλέπω status: connected κάνω τον σταυρό μου και λέεω εντάξει δεν βαριέσαι τουλάχιστον δουλεύει. Και όντως δουλεύει. Ρυθμίζω και το wireless αλλάζω κωδικούς και όλα καλά...

    Έλα ντε όμως που το desktop που έχω με το ethrnet απο τότε σέρνεται!!!!! Δεν ξέρω τι φταίει, το modem η γραμμή, κατι άλλο???? Όταν κλείνω το Modem όλα επανέρχονται...Καμιά ιδέα;

    Δεν ενθουσιάστηκα πάντως, όχι για τα τεχνικά προβλήματα, αλλά για την ταχύτητα η οποία είναι πολύ μέτρια.

    Α και το καλύτερο!!!!! Το απόγευμα με παίρνουν απο τον ΟΤΕ και μια ευγενέστατη κυρία μου λεεί "έχει γίνει κάποιο λάθος και σας δώσαμε λάθος μόντεμ. Η πρασφορά δεν έλεγε για ασύρματο αλλά εσείς κατά λάθος πήρατε αυτό. Μάλλον θα χρειαστεί να πληρώσετε την διαφορά" !!!!!!!!!! Φοβερό:::::

    Έβαλα τα γέλια ήταν το μόνο που μπορούσα να κάνω....

  12. #162
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Εγώ έβαλα το firmware και όλα καλά εδώ και 2 μέρες. Βρήκα ιδιαίτερα χρήσιμη την προσθήκη του Dynamic DNS.

    Για αυτούς που μετά το update δεν ανάβουν τα λαμπάκια.
    Μήπως όταν βάλατε το νέο firmware δεν ξαναπεράσατε τις ρυθμίσεις του ISP?
    Μπορεί να μην είναι προφανές σε πολλούς πως μετά από flash-άρισμα του firmware χρειάζεται να ξαναπεραστούν όλες οι πρώτερες ρυθμίσεις.

  13. #163
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Περιοχή
    Xanthi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ποιο πρωτοκολλο επικοινωνιας χρησιμοποιει το router αυτο?Θελω να παρω για ασυρματη συνδεση μια pci καρτα για το pc μου.

  14. #164
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Μηνύματα
    4.271
    Downloads
    51
    Uploads
    21
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    HOL - ΦΟΙΝΙΚΑΣ
    Router
    Philips CGA5720N,ST 530v6
    SNR / Attn
    31(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XANTHIOTIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο πρωτοκολλο επικοινωνιας χρησιμοποιει το router αυτο?Θελω να παρω για ασυρματη συνδεση μια pci καρτα για το pc μου.
    pppoA,pppoE,1483 Bridging,1483 Routing,MAC encpsoulated Routing αν εννοεις συνδεση DSL,802.11b,g αν εννοεις ασυρματη δικτυωση.
    ελπιζω να σε καλυψα.
    γιατι δεν προτιμας το Baudtec,το philips παρουσιασε καποια προβληματα-δεν ξερω για το Baudtec,ισως καποιος φιλος μας διαφωτισει περισσοτερο για Baudtec.

  15. #165
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Περιοχή
    Xanthi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Και αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616454 δεν θα κανει τη δουλεια του?

Σελ. 11 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Philips] Philips CGA3600N/TE modem router ενσύρματο
    Από fadeout στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-08, 18:19
  2. Philips CGA5720N/TE wireless ΜΟΝΟ για router(όχι modem)
    Από soiramk στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-08, 12:45
  3. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ROUTER PHILIPS CGA3600N/TE ΚΑΙ DC++ v. 0.699
    Από spartakos21 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-08, 12:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας