Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Καλησπέρα σε όλους. Ρε παιδιά θα μπορούσε κάποιος να με βοηθούσε με το εξής πρόβλημα: Όπως γράφω και στον τίτλο του thread έχω πρόβλημα με το downloading από Shareaza και eMule. Πιο συγκεκριμένα: Το dsl modem μου είναι το Speedtouch 530i με firmware 4.2.7.16.0 συνδεδεμένο μέσω Ethernet. Εννοείται πως έχω κάνει τα απαραίτητα port forwarding. Το παράξενο είναι πως ενώ και στα δύο P2P συνδέομαι κανονικότατα και σε όλα τα δίκτυα (Gnutella1,2 και eDonkey για το Shareaza, eDonkey,Kad για το μουλάρι), έχω τρελά αποτελέσματα στο search, καθώς και πολλά resources για το κάθε αρχείο που κατεβάζω, είτε δεν συνδεόμαι με άλλους χρήστες για να κατεβάσω τα αρχεία που θέλω, είτε όταν συνδέομαι οι ταχύτητες είναι άθλιες.

    Άλλες λεπτομέρειες που μπορεί να βοηθήσουν: Έχω φρεσκοεγκατεστημένα Win XP Pro με SP2, στα οποία έχω κάνει το πατσάρισμα για τα half-open TCP connections, firewall Sygate Personal Pro 5.5.2710 (κι αυτό ρυθμισμένο. αν και το ίδιο πρόβλημα υπάρχει ακόμα και όταν κλείνω και αυτό και του 530i) και φυσικά όπως είπα τα απαραίτητα port forwarding. Επίσης έχω κάνει και τις απαραίτητες ρυθμίσεις και στα δύο προγράμματα (τουλάχιστον στο Shareaza το οποίο γνωρίζω πάρα πολύ καλά καθότι το χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο).

    Χρησιμοποιώ από χθες την Netkey της Forthnet (με PPPoA, καθώς απ' ότι είδα το port forwarding μου δούλεψε καλύτερα από το PPPoE) και σε γενικές γραμμές το σερφάρισμα είναι ΟΚ, ενώ το download από http, ftp πετάει.

    Πάντως τέλη Οκτώβρη μέχρι και λίγο πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων, όπου μου άρχισαν τα γνωστά προβλήματα της βιβόδι, το Shareaza πέταγε! Υπάρχει περίπτωση η Forthnet να κάνει τίποτα μαλαγανιές στα P2P για αυτούς που μπαίνουν μέσω Netkey; Κάνω κάτι λάθος εγώ σε ότι αφορά τα settings σε αυτά τα P2P προγράμματα ή στα settings του 530ι;

    Τελικά ποιο είναι το ποιο αξιόπιστο DSL router για κατέβασμα από P2P (κατά προτίμηση wireless); Έχω καταλήξει στα 3COM OfficeConnect 11g, D-Link DSL-G664T και Linksys WAG54G. Δεν ξέρω πάντως από την αρχή το 530i δε μου γέμισε το μάτι...

    Για τα torrents ποια η γνώμη σας; Δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ. Εκτός από applications (όχι ότι δε με ενδιαφέρουν, αλλά απ' όσο ξέρω στο συγκεκριμένο τομέα τα πάνε πολύ καλά), σε mp3 (ελληνικά και ξένα) και video τι λένε;

    Thanx in advance για όποια απάντηση :?

  2. #2
    Εγγραφή
    06-09-2004
    Περιοχή
    Κλειδί του Παραδείσου
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Το παράξενο είναι πως ενώ και στα δύο P2P συνδέομαι κανονικότατα και σε όλα τα δίκτυα (Gnutella1,2 και eDonkey για το Shareaza, eDonkey,Kad για το μουλάρι), έχω τρελά αποτελέσματα στο search, καθώς και πολλά resources για το κάθε αρχείο που κατεβάζω, είτε δεν συνδεόμαι με άλλους χρήστες για να κατεβάσω τα αρχεία που θέλω, είτε όταν συνδέομαι οι ταχύτητες είναι άθλιες.
    Δε ξέρω αυτό σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα, όμως για το Shareaza, όσο είχα PSTN ήταν καλό σχετικά με τις ταχύτητες, όμως μετά που το γύρισα σε DSL δε μπορεί να με ικανοποιήσει...10-15ΚΒ/s. Τελικά εγκατέστησα το DC++ και βρήκα την υγειά μου. (Έχουμε και τον ίδιο ISP και modem).

    Υπάρχει περίπτωση η Forthnet να κάνει τίποτα μαλαγανιές στα P2P για αυτούς που μπαίνουν μέσω Netkey;
    Δε νομίζω να "παίζουν" τέτοιου είδους διαχωρισμοί.....

    Για τα torrents ποια η γνώμη σας; Δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ. Εκτός από applications (όχι ότι δε με ενδιαφέρουν, αλλά απ' όσο ξέρω στο συγκεκριμένο τομέα τα πάνε πολύ καλά), σε mp3 (ελληνικά και ξένα) και video τι λένε
    Τα χρησιμοποίησα για λίγο καιρό....έχουν τα καλά και τα κακά τους. Καλό είναι ότι σχεδόν πάντα θα έχεις από κάποιον να κατεβάζεις. Κακό είναι ότι πολλές φορές βρίσκεις κάτι, χαίρεσαι, και μετά ανακαλύπτεις ότι έχει λήξει, και ότι πια δεν είναι ενεργό για κατέβασμα το συγκεκριμένο αρχείο. Επίσης πάντα έβρισκα τον τρόπο αναζήτησης δυσλειτουργικό, ενώ πάνω από όλα ποτέ μου,χρησιμοποιώντας Shareaza, δεν έμεινα ευχαριστημένος από τις ταχύτητες.

    Πολλοί βέβαια θα διαφωνήσουν για τα παραπάνω, αλλά τι να κάνουμε, έτσι είναι η ζωή...για κάποιους κάποια δουλεύουν και για άλλους όχι.
    Με λίγα λόγια, αν δε βρεις άκρη με τα torrents και το Shareaza, δοκίμασε το DC++.
    Nick Drake (1948-1974) :
    196919701972

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    πήγαινε εδώ και με ανοιχτό/συνδεδεμένο στο δίκτυο το shareaza κάνε το τεστ να δεις αν όλα στο firewall σου είναι σωστά ρυθμισμένα

    γράφεις πως εχει το patchακι για το sp2, καλό θα είναι να εχεις αυξήσει τις συνδέσεις σου σε 100 και όχι σε 50 (default)
    μετά την εγκατάσταση του patch θα πρεπει να αλλάξεις κάποιες από τις ρυθμίσεις του shareaza γιατί το προγραμμα "βλέποντας " την ύπαρξη του sp2 παραμετροποιεί καποιες επιλογές του για να μπορεί να τρέχει στο εχθρικό περιβάλλον. Πηγαινε λοιπόν εδώ
    για να δεις αυτές τις επιλογές θα πρεπει να εχεις επιλέξει view->power mode και στην συνέχεια πήγαινε tools->shareaza settings->advanced
    να αυξήσεις τα maximun transfers και transfers per file σε 180 και 40-50 , παιξε λίγο να δεις πιο σου πάει καλύτερα

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    το 530 αν το έχει κάτω απο 250 συνδέσεις δουλέυει άψογα.

    Θα πρέπει να καταλάβεις το πώς δουλέυει το p2p, δεν πάς να έχεις και 100gbit αν ό αλλος δεν έχει να σου στείλει δεν θα πάρεις.

    προσωπικά, στο μουλάρι το βάζω να ψάξει, επιλέγω τι θέλω (πχ 30 αρχεία απο την ιδια κατηγοριά ας πουμε voyager) και το ξεχνάω, γυρνάω μετα απο μια βδομάδα και αρχίζω να βλέπω!

    οπως είπε και ενα παληκάρι στο φόρουμ ΜΗΝ ΤΟ ΚΟΙΤΑΤΕ ΤΟ ΤΙΜΗΜΕΝΟ!

    μερικά πραγματάκια,
    πρέπει να προσέχεις να μην ξεπερνάς το Upload που έχει η γραμμή, ειδικά για τις ελληνικες 384/128 μιλάμε για 11 max, οπότε καλό είναι να το έχεις στο 10.

    Μην δηλώνεις στο πρόγραμμα οτι και καλά έχεις 2048/128, θα προσπαθήσει να κατεβάσει με 2048 και θα μπλοκάρει, βάλε το πραγματικό download.

    ριξε και μια ματιά στο p2p φόρουμ!

  5. #5
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Thanx guys!

    @no_logo: Οι πόρτες είναι ΟΚ, όπως και το power mode. Για τις υπόλοιπες ρυθμίσεις θα παίξω με τις τιμές και θα δούμε.

    @sdikr: Το ξέρω πως δεν έχει νόημα να κάθομαι από πάνω από τα P2P για να βλέπω πως πάει το downloading, όπως επίσης ότι δεν έχει νόημα να δηλώνεις ψεύτικο bandwidth. Ειδικά όμως στην περίπτωση του Shareaza, όπως είπα και στο αρχικό μου post, μου κάνει εντύπωση γιατί τους πρώτους 2 μήνες που έβαλα DSL, και πριν αρχίσουν τα προβλήματα της βιΒόδι, το downloading των αρχείων που ήθελα ξεκίναγε πολύ γρήγορα και με ταχύτητες έως και 27-28ΚΒ/sec, όταν είχα αρκετά sources ή λίγα, αλλά σφαιράτα!

    Αν έχετε κάτι άλλο, plz postάρετε....

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13
    Thanx guys!

    @no_logo: Οι πόρτες είναι ΟΚ, όπως και το power mode. Για τις υπόλοιπες ρυθμίσεις θα παίξω με τις τιμές και θα δούμε.

    @sdikr: Το ξέρω πως δεν έχει νόημα να κάθομαι από πάνω από τα P2P για να βλέπω πως πάει το downloading, όπως επίσης ότι δεν έχει νόημα να δηλώνεις ψεύτικο bandwidth. Ειδικά όμως στην περίπτωση του Shareaza, όπως είπα και στο αρχικό μου post, μου κάνει εντύπωση γιατί τους πρώτους 2 μήνες που έβαλα DSL, και πριν αρχίσουν τα προβλήματα της βιΒόδι, το downloading των αρχείων που ήθελα ξεκίναγε πολύ γρήγορα και με ταχύτητες έως και 27-28ΚΒ/sec, όταν είχα αρκετά sources ή λίγα, αλλά σφαιράτα!

    Αν έχετε κάτι άλλο, plz postάρετε....
    για δυο λεπτά, εχεις βιβοδι; δεν το είχα δει. Από την στιγμή που ξεκίνησαν τα προβλήματα της σκατοεταιρίας και σε μένα το shareaza πάτωσε, λογικό είναι μια και στο δίκτυο της κάθε p2p είναι τυφλό.
    κοίτα πόσα time outs κάνει το shareaza σε προσπάθειες σύνδεσης του με άλλους clients και θα καταλάβεις. Λυπάμαι αλλά για να βελτιωθεί το κατέβασμα σου, το ίδιο ισχύει και για μένα, θα πρεπει πρωτα να αποκατασταθεί το βι-βοδοπρόβλημα
    ps..... πάντως τα advanced settings που σου λέω παραπάνω πρεπει να τα πειράξεις
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος no_logo : 03-02-05 στις 12:43.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo
    για δυο λεπτά, εχεις βιβοδι; δεν το είχα δει. Από την στιγμή που ξεκίνησαν τα προβλήματα της σκατοεταιρίας και σε μένα το shareaza πάτωσε, λογικό είναι μια και στο δίκτυο της κάθε p2p είναι τυφλό.
    κοίτα πόσα time outs κάνει το shareaza σε προσπάθειες σύνδεσης του με άλλους clients και θα καταλάβεις. Λυπάμαι αλλά για να βελτιωθεί το κατέβασμα σου, το ίδιο ισχύει και για μένα, θα πρεπει πρωτα να αποκατασταθεί το βι-βοδοπρόβλημα
    ps..... πάντως τα advanced settings που σου λέω παραπάνω πρεπει να τα πειράξεις
    Κοίτα ξανά τον τίτλο του thread, όπως και το περιεχόμενο του αρχικού μου post: "Πρόβλημα στο download από Shareaza,eMule με Alcatel 530i και Netkey"

    Άρα στο όλο πρόβλημα δεν παίζει μπάλα η βιΒόδι... :?

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13
    Κοίτα ξανά τον τίτλο του thread, όπως και το περιεχόμενο του αρχικού μου post: "Πρόβλημα στο download από Shareaza,eMule με Alcatel 530i και Netkey"

    Άρα στο όλο πρόβλημα δεν παίζει μπάλα η βιΒόδι... :?
    ναι συγνώμη, δεν το είχα δει
    καποιες φορές δεν ξέρω τι βλέπω

  9. #9
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    No problem

Παρόμοια Θέματα

  1. πρόβλημα με alcatel 510 και emule
    Από soc στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-06, 16:41
  2. Alcatel speedtouch 530i emule ports!!!
    Από ioannou_b στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-05, 02:29
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-04, 04:10
  4. emule και alcatel 530i - τα αποτελέσματα
    Από zardoz στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-04, 01:54
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-04, 23:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας