Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 62

Θέμα: Do you facebook?

  1. #1
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Με απασχολεί πολύ το ζήτημα τον τελευταίο καιρό. Μαζί με διάφορά άλλα προβλήματα που έχω στο μυαλό μου (ο τετραγωνισμός του κύκλου κ.α.) είναι απο αυτά που πρέπει να λύσω στην χρονιά που έρχεται.

    Ειδικά εδώ στο ΗΒ είναι αναπόσπαστο της φοιτητικής κουλτούρας και οχι μόνο. Με τρομάζει όμως το γεγονός οτι η προσωπική μου ζωή θα είναι φάτσα-κάρτα στο ντερνέτι. Αν και πολλά κομμάτια της είναι online, το συγκεκριμένο με τις φωτό είναι λίγο κάπως.

    Αφήνω στην άκρη την παράνοια μου για πρόσβαση τρίτων στα προσωπικά μου δεδομένα, τα οποία δεν είναι και τόσο προσωπικά πλέον.

    Απο την άλλη, είναι μια τρέλα που έχει πιάσει όλο τον κόσμο: απο τα μικρά ζουμερά πρωτοετάκια μέχρι τους ξινοπαλιοδιδακτορικούς που λυμαίνονται τα μικρά ζουμερά πρωτοετάκια. Μέχρι και ένας κομμουνιστής, με σπουδές στα εξωτερικά υπέκυψε. Πως να αντέξω εγώ το "λούμπεν" στοιχείο?

    Α, να ομολογήσω οτι έκανα προφιλ μια Κυριακή πρώι που έψαχνα μια που γνώρισα ένα Σάββατο βράδυ. Τελικά δεν την βρήκα και το απενεργοποίησα. Αλλά απο μια σύντομη βόλτα κατέληξα οτι πρόκειται για την χαρά του ματάκια και ένας ανούσιος διαγωνισμός δημοτικότητας. Κυρίως όμως η χαρά του ματάκια

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Δεν ηξερα καν την υπαρξη του Facebook...
    Εψαξα γι αυτο στην Wikipedia και προσεξα το κλειδωμα:
    Editing of this article by unregistered or newly registered users
    is currently disabled until October 18, 2007 (UTC) due to vandalism.

    Οι photos (ή τα προσωπικα στοιχεια) ειναι απαραιτητα οι δικες μας;
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ηξερα καν την υπαρξη του Facebook...
    Εψαξα γι αυτο στην Wikipedia και προσεξα το κλειδωμα:
    Editing of this article by unregistered or newly registered users
    is currently disabled until October 18, 2007 (UTC) due to vandalism.

    Οι photos (ή τα προσωπικα στοιχεια) ειναι απαραιτητα οι δικες μας;
    Φαίνεται πως δεν είναι διαδεμένη η χρήση του στην Ελλάδα, θα έρθει σιγά σιγά και η ώρα του.

    Υπάρχουν όμως και επαγγελματικά δίκτυα σαν το linkedin που δεν φιλοξενούν μεθυσμένες φωτογραφίες, αλλά σύντομα βιογραφικά, συστάσεις και δίκτυα συνεργατών.

  4. #4
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Εχει καμια διαφορα απο τα γνωστα (myspace, hi5 κτλ κτλ);

  5. #5
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Σλοβακία
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    Chello
    Eίναι πιο "επισημο" απο ότι εχω καταλαβει... Και απευθυνεται σε μεγαλύτερης ηλικίας ατομα...
    Imac 24" | 2GB Ram | 7600GT | Logitech Z 5500 |

    Αluminum Macbook 2.4 Ghz | 2GB Ram| 250GB HDD |

    Lian Li V2000 | Watercooled by Zalman | Chieftec 560W Modular | Intel Core Duo 6750 | 4GB RAM Mushkin | Asus 8800GTS Watercooled | Raptor-X 150GB |

    8GB iPhone v 2.1 UNLOCKED

  6. #6
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nickolas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eίναι πιο "επισημο" απο ότι εχω καταλαβει... Και απευθυνεται σε μεγαλύτερης ηλικίας ατομα...
    lol, πάνω απο 16

    @ facebookers

  7. #7
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    το facebook δεν είναι τόσο "dating" site, αλλά πιο πολύ networking....

  8. #8
    Εγγραφή
    26-06-2007
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10512/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linsys WAG54G2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    lol, πάνω απο 16

    @ facebookers

    Πάντως, εγώ χάρηκα παρα πολύ όταν ειδα:
    1: που βρίσκονται κάποιοι παλιοι συμφοιτητες από ΗΒ που τους ειχα χάσει (Ειναι Αυστραλία και κανει surf - επιβεβαιωμένο με φωτο βέβαια)
    2:που ειδα φωτο από τότε που ζουσα στο ΗΒ τις οποιες δεν ηξερα καν οτι υπάρχουν!!Guiness γαρ...

    Οτι το θεμα ιδωτικότητας(sic) ειναι πολυ μπλεγμένο δεν περίμενα το εν λόγω δίκτυο να μου το παρουσιάσει...ευκολα βρισκουν οποιοι θέλουν αυτο που θέλουν!!!

  9. #9
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theo251 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το facebook δεν είναι τόσο "dating" site, αλλά πιο πολύ networking....
    Φυσικά δεν είναι dating site, αλλά χρησιμοποιείται και για αυτό. Είναι δύσκολο να δεις την διαφορά του networking και το dating. Πρακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις οτιδήποτε για dating. Ξέρω κόσμο που κάνει search το skype για αυτό το σκοπό. Στις 100 μια θα κάτσει

    Πάντως πλεον κόσμος δεν αλλάζει τηλ. αλλά email για το facebook. Έχει απογειωθεί και η χρήση της ψηφιακής κάμερας με αυτή την ιστορία, έχει γίνει το απαραίτητο αξεσουάρ της νύχτας.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.043
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Στις ΗΠΑ είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής κάθε φοιτητή.

    Έχω αρκετούς ενδοιασμούς για τα προσωπικά δεδομένα, αλλά με βλέπω να με παίρνει κι εμένα η μπάλα. Τελικά αν κάτι γίνεται του συρμού, σου φεύγουν οι ενδοιασμοί και όλα. Πριν από λίγο καιρό φοβόμασταν μη διαρρεύσουν τα προσωπικά δεδομένα μας στο internet και τώρα βλέπω κόσμο να τα καταχωρεί οικειοθελώς και με πάθος. Οι γνωστοί μου έχουν πορωθεί να κάνουν παντού tag τα πρόσωπά τους και κάθε μέρος τους σώματος τους...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 17-10-07 στις 02:17.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  11. #11
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    και εγώ κάμποσα tags, δεν χρειάζεται να το παλέψεις για να γίνεις ρόμπα. Ας πάρουμε ένα υποθετικό σενάριο:

    Έστω ένα ζευγάρι, το αγόρι δεν είναι στο facebook, το κορίτσι είναι. Το αγόρι βαριέται να βγεί, το κορίτσι θέλει βόλτα:
    -Δεν παίζει βόλτα...
    -μα θα παίξει...
    -οχι σε λέω θέλω να παίξω wii...
    -Αμάν αυτό το μαραφέτι... καλά θα τα πούμε μεθάθριο..
    -Whatever... Mεθάυριο?
    -Αυριο εχω δουλειά.
    -Καλά (και εγώ hangover)
    Έλα που είναι Τετάρτη και έχουμε student night στο μεγαλύτερο club της πόλης, ας το πούμε Ikon-Diva (όσοι έχουν κάνει Αγγλία ξέρουν τι εστί).

    Κινητό στο αθόρυβο [check]
    πουκάμισο [check]
    λεφτά [check]
    διαβατήριο [check]
    student id [check]
    πιστωτική [check]
    κλειδιά [check]
    καθαρές κάλτσες/σώβρακο/φανέλα [check]

    Βγαίνεις έξω, κάνεις ένα ζεσταματάκι, ξαφνικά μαζεύεται κάμποσος κόσμος που δεν ήξερες, γίνονται γνωριμίες, ρέει το ποτό αρχίζουν οι τυχαίες φωτογραφίες. Ε το αγόρι της ιστορίας δεν είναι και αεροδρόμιο στην Κύπρο για να αρχίσει να διαλύει φωτό και απλά αποφεύγει να ποζάρει. Όλο και κάποιο χέρι πόδι όμως πιάνεται στις φωτό.

    Και ξαφνικά κάποιος ανεβάζει τις φωτό στο facebook και τις ονομάζει Shiv's party @ Ikon-Diva, ας πουμε οτι στην αλυσίδα είναι ο τρίτος κρίκος με αυτόν που γνωρίζει το αγόρι και το κορίτσι της ιστορίας. Αν και το κορίτσι τον γνωρίζει αμυδρα, αρκετά όμως ώστε να είναι στην friend's list της.

    Το κορίτσι την άλλη μέρα στη δουλειά, αφου στείλει τα email της, διαβάσει τα νεα στο bbc και την guardian (είναι και αριστερή) σχολιάσει την επικαιρότητα με τις φίλες της στο msn, αρχίζει και το καθιερωμένο της δίωρο στο facebook. Αρχίζει λοιπόν να ψαχουλεύει την λίστα της για να δει τι κάνανε χτες οι φίλοι της. Και πετυχένει τον γνωστό με το shiv's party ε και κλίκι κλίκι ... πάνω στην μανία του tagging εχει κατεβεί κανα 2 κρίκους η αλυσίδα και τσουπ κάτι μου θυμίζει αυτό το πουκάμισο...

    Και η συνέχεια γνωστή.

    Η ιστορία είναι υποθετική, αν και έχουν γίνει παρόμοια σκηνικά αλλά μεταξύ facebookers. Έλεος, μιλάς με κάποιον φίλο στο msn και σου λέει: Τα μαθες? Μαλώσαν οι τάδε στο facebook

    Αισθάνομαι πολύ γέρος ώρες - ώρες.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Δημιούργησα κι εγώ ένα προφίλ, για χάρη μια καλής μου φίλης που τώρα μένει στην Αγγλία - όχι τίποτα άλλο, αλλά επειδή της το υποσχέθηκα. Έβαλα και μια φωτό, έτσι για το τυπικό της υπόθεσης. Την επόμενη ημέρα είδα με έκπληξη πως με προσέθεσε στη λίστα φίλων της μια Τουρκάλα γνωστή από τα παλιά με την οποία έχω να μιλήσω πολύ καιρό! Πήγα στο προφίλ της και μόνο που δε χάθηκα με τόσους που έχει προσθέσει.

    Δεν πρόκειται να ασχοληθώ και πολύ βέβαια ελλείψει χρόνου, απλά έτσι επειδή της το υποσχέθηκα στη φίλη στην Αγγλία το έκανα. Υπάρχουν και πιο ενδιαφέροντα πράγματα από το να δω πού και με ποιούς βγήκε η ξαδέλφη μου στο Σικάγο προχθές και είμαι περισσότερο της νοοτροπίας "λίγοι και καλοί".

    Το internet έχει μπει για τα καλά στη ζωή μας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pan.nl : 17-10-07 στις 18:28.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Yet another castle has fallen!

  14. #14
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.076
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700g
    Το περίεργο της υπόθεσης δεν είναι πως το facebook έχει πιάσει, το περίεργο είναι πως δεν έχει πιάσει στην Ελλάδα. Από ότι έχω καταλάβει οι περισσότεροι εδώ χρησιμοποιούν hi5 και myspace για social networking (αν εξαιρέσεις και αυτούς του joy).
    Αλήθεια οι περισσότεροι έχετε account σε κάποιο τέτοιο site, και αν ναι πού?
    Και αφήστε τα.. πλατσουρίσματα


  15. #15
    Εγγραφή
    26-03-2005
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Ίσως δεν έχει πιάσει στην Ελλάδα διότι δεν έχει και τις άπειρες ευκολίες αναζήτησης π.χ. παλαιών φίλων από το χ σχολείο αρρένων Κάτω Κωλοπετινίτσας. Είναι περισσότερο για να βρίσκεις κάνα γνωστό σε περίπτωση που εργάζεσαι σε κάνα τεράστιο οργανισμό ή αν τελείωσες τίποτις γκλαμουράτα σχολεία στο εξωτερικό. Αυτό κατάλαβα από τα λίγα που είδα. Δεν έχει κανένα σοβαρό "τουρ" ώστε να πάρεις κάποια καλύτερη ιδέα. Το να βλέπεις απλά μία καρτέλα που έχει κάποιους συνδέσμους σε άλλες καρτέλες με προφίλ, λίγο πολύ όλα τα κάτι-σπέης το κάνουν. Και μάλιστα με "βλόγιον" που είναι και της μόδας τελευταία σαν ρόμπα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BadSector : 19-10-07 στις 11:39. Αιτία: άστο...
    Αν το Linux είναι τρύπιο, φανταστείτε πόσο είναι τα οπίσθια σας.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας