Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    08-09-2007
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15700/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    Siemens CL-110
    Γειά σας, ετοιμάζομαι να αγοράσω ένα νέο Mac Book Pro από εβδομάδα και προσπαθώ να μάθω κάποια πράγματα για να είμαι προετοιμασμένος για το τί θα αντιμετωπίσω. Είμαι χρόνια χρήστης Windows και γι'αυτό σκέφτομαι να εγκαταστήσω παράλληλα με το MacOSX και τα Windows. Βασικά το κάνω περισσότερο για λόγους δικής μου έτσι ανασφάλειας θα έλεγα. Τέλος πάντων, ήθελα να ρωτήσω τα εξής πραγματάκια:

    1) υπάρχει καποιος οδηγός how-to για κάτι τέτοιο?
    2) χρειάζεται αυθυντικά windows XP ή αυτό δεν είναι απαραίτητο?
    3) κάπου διάβασα ότι ακόμα και αν έχεις τα αυθεντικά windows XP θα πρέπει το CD να έχει ενσωματωμένο το SP2 των XP, ισχύει αυτό?
    4) μπορείς να καθορίσεις εσύ το μέγεθος του partition των windows ή γίνεται αυτόματα από το BootCamp?

    Σημείωση: Δεν ενδιαφέρομαι για virtual boot.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.......

  2. #2
    Το avatar του μέλους damianos007
    damianos007 Guest
    1) http://www.apple.com/macosx/features/bootcamp.html
    2) Οχι (αλλα καλητερα να γινοντε ποιο "διακριτικα" τετοιες υποθεσεις
    3) Δεν εχω ακουσει κατι τετοιο
    4)http://www.apple.com/macosx/features/bootcamp.html
    το μεγεθος του partition το καθοριζεις εσυ χωρις να χρειαστει να σβησεις το υπαρχων partition του Mac OsX


    (για περισοτερες infos απλα βαλε στο google Bootcamp Mac osX πιστευω θα σου καληψει οτι απορειες εχεις!

  3. #3
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    12000/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Gentoo/DLink 624 (Bridge)
    SNR / Attn
    12(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εφόσον γράφεις ότι είναι καθαρά για ψυχολογικούς λόγους, τότε θα συνιστούσα να μην βάλεις Windows. Εκτός κι αν έχεις κάποια εντελώς εξειδικευμένη εφαρμογή που (ίσως) να μην υπάρχει για Mac, δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό. Είμαι σίγουρος ότι θα πέσεις με τα μούτρα στο καινούργιο σου μηχάνημα, θα σου ανοίξουν τα μάτια, θα δεις πόσο εύκολα γίνονται κάποια πράγματα και μετά δεν θα θέλεις ούτε να ακούσεις για Windows.
    Macintosh. The Computer For The Rest Of Us.
    Sex, Drinks & Opera.
    Thessaloniki Macintosh Community
    Hellenic Army Discharge Countdown Widget

  4. #4
    Εγγραφή
    08-09-2007
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15700/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    Siemens CL-110
    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις και sorry για την "απροσεξία μου". Είμαι ακόμα καίνουριος στο forum.... Βασικά τα windows τα "χρειάζομαι" μόνο για παιχνίδια που στα Mac δεν παίζουν, όπως επίσης και κάποια προγράμματα που αφορούν σχεδίαση, όπως το MS Visio και AutoCAD. Έχω ήδη κάποια αρχεία με αυτό το format και δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να τα επεξεργαστώ στα Windows. Ανυπομονώ να πάρω το νέο μου Mac! Για να δούμε τί είναι και αυτό!

  5. #5
    Το avatar του μέλους damianos007
    damianos007 Guest
    κοιτα και εγω του εχω περασει πανω Windows Vista Ultimate και να σου πω τα ανοιγω μια φορα τον μηνα για να τους κανω update δεν εχω τπτ αλλο να κανω με τα Βιστα...ουτε προγραμματα τους εχω περασει ουτε τπτ το mac os X με καλυπτει ...


    οσον αφορα παιχνιδια υπαρχουν προγραμματα που κανουν emulate την Εγκατασταση μονο του παιχνιδιου στα mac και μετα το τρεχεις καλονικα το παιχνιδι οπως το CrosFire (νομιζω ετσι γραφεται δεν θυμαμαι καν αν ειναι αυτο μπορει να κανω και λαθος) αυτο κανει εκτως απο παιχνιδια και καποια προγραμματα emulate την εγκατασταση ....καντω google και κοιτα το γιατι εγω ειχα βαλει ενα για να περασω το Counter Strike αλλα επειδη το macbook που δεν εχει καρτα γραφικων δεν το "σηκωνε" το εβγαλα...

  6. #6
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    χρειαχεται οπωσδηποτε στα xp να ειναι service pack 2. Δεν μπορεις να εγκαταστησεις παλαιοτερα xp και μετα να κανεις update σε sp2.

  7. #7
    Το avatar του μέλους gogos
    gogos Guest
    Για εμένα δεν υπάρχει κανένας λόγος ανασφάλειας με το macintosh. Θα ήμουν περισσότερο ανασφαλής άν είχα windows!
    Είσαι σίγουρος πως τα παιχνίδια που θές δεν παίζουν σε mac; Ποιά είναι αυτά; Μήπως δεν έψαξες σωστά;

  8. #8
    Εγγραφή
    08-09-2007
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15700/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    Siemens CL-110
    Βασικά δεν έχω ψάξει ποια παιχνίδια παίζουν και ποια δεν παίζουν, απλά ρωτάω. Το πιο σημαντικό για εμένα είναι το visio του office και το Autocad. Οπότε αν αυτά τα 2 τρέχουν στο mac, τότε όλα οκ! Το θέμα είναι τρέχουν?

  9. #9
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.005
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Για το Autocad αν δεν απατώμαι θα χρειαστείς αναγκαστηκά windows parititon καθώς δεν θυμάμαι να τρέχει ούτε σε emulation.

Παρόμοια Θέματα

  1. Dual Boot Vista/Windows Problem
    Από kal1mera στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-07, 19:20
  2. Windows dual boot και κοινό pagefile
    Από lazar στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-06, 00:43
  3. Πρόβλημα Boot.ini για dual boot Windows Xp και Vista
    Από Gordito στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-06, 23:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας