Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20

Θέμα: speedstream 4200

  1. #1
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    8190/1021
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    SPEEDTOUCH 585V6
    SNR / Attn
    20,5(dB) / 32(dB)
    Παιδια καλησπερα!!!! Επειδη εχω αρκετα disconnects με την συνδεση μου και τα εχω παρει λιγο, θελω να δω εαν το modem ειναι adsl 2 η adsl+ μπαs και φταει αυτο.μηπωs μπορει κανειs να μου πει πωs μπορω να το δω και να μου πει εαν αλλαζει και πωs αλλαζει απο adsl σε adsl2 η adsl+ η να μου δωσει κανενα topic να δω εγω.Ευχαριστω πολυ.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-01-2004
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    5883/815
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    9(dB) / 44(dB)
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=159265

    Για τα disconnects πιθανότατα να φταίει η Tellas σε συνδυασμό με το modem σου το οποίο δεν αντέχει χαμηλά SNR. Συνήθως το διορθώνουν με κάποιο τρόπο μετά από καιρό. Πόσο SNR έχεις, πόσα disconnects τρως, έχεις φίλτρα σε όλα τα τηλέφωνα, τα είχες πάντα ή τον τελευταίο καιρό;

  3. #3
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    8190/1021
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    SPEEDTOUCH 585V6
    SNR / Attn
    20,5(dB) / 32(dB)
    Φιλε μου Davout σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση και Χρονια Πολλα.Τρωω αρκετα disconnects ολη μερα καθε μερα οπωs λεει και η διαφημιση (δεν ειναι τυχαια).Μου το εχουν πει οτι το modem δεν ειναι και οτι καλυτερο υπαρχει και μαλλον θα παρω αλλο.εαν εχειs να μου πειs καποιο θα το εκτημισω.Οσο για φiλτρα εχω απο τη αρχη που ειχα και 1mbps στην Tellas.Επισηs εχω παρει και το 1212 πολλεs φορεs τηλ.και ακομα περιμενω τηλ.εδω και 15 ημερεs απο τουs τεχνικουs.Συγκεκριμενα προχθεs τουs ξαναπηρα τηλεφωνο.Οσο για το snr στην αρχη που μου εβαλαν την 12αρα ειχα SNR 6 και μου το κατεβασανε στα 8 mbps και πηγα SNR 9.5 με 12.0.Αντε να βγαλειs ακρη.Απελπισια σκετη.Ειμαστε και γειτονεs βλεπω.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-01-2004
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    5883/815
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    9(dB) / 44(dB)
    Χρόνια πολλά, το Speedstream είναι καλό modemaki αλλά και γω όταν το βαλα μετά την αναβάθμιση έτρωγα disconnects, για τα 4 Mbps ήταν μια χαρά. Τώρα έχω το Speedtouch 585v6 από Tellas με 36 ευρώ το οποίο είναι πολύ καλό αρκεί να προσέξεις την έκδοση του firmware. Πιθανότατα να στρώσει μετά από κάποιο καιρό η γραμμή σου, αν δε θες να περιμένεις και γουστάρεις wireless router με 4 ethernet θα σου λεγα να πάρεις το Speedtouch, είναι πολύ καλή η τιμή για τέτοιο μηχάνημα (από Oteshop θα το βρεις 60-70).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Davout : 26-12-07 στις 23:47.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-11-2007
    Περιοχή
    egaleo
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    11994/1024
    DSLAM
    Tellas - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    siemens 4200 speedsteam
    SNR / Attn
    18(dB) / 14.5(dB)
    φιλε mikeledim,για δοκιμασε να κανεις μια αναβαθμιση στο firmware,βοηθαει!! το τελευταιο που υπαρχει(θα το βρεις σε topic εδω) πρεπει να ειναι το 004-D240-A8M
    ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!

  6. #6
    Εγγραφή
    05-03-2006
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Shared
    Ταχύτητα
    9998/999
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    6(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Davout Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνια πολλά, το Speedstream είναι καλό modemaki αλλά και γω όταν το βαλα μετά την αναβάθμιση έτρωγα disconnects, για τα 4 Mbps ήταν μια χαρά. Τώρα έχω το Speedtouch 585v6 από Tellas με 36 ευρώ το οποίο είναι πολύ καλό αρκεί να προσέξεις την έκδοση του firmware. Πιθανότατα να στρώσει μετά από κάποιο καιρό η γραμμή σου, αν δε θες να περιμένεις και γουστάρεις wireless router με 4 ethernet θα σου λεγα να πάρεις το Speedtouch, είναι πολύ καλή η τιμή για τέτοιο μηχάνημα (από Oteshop θα το βρεις 60-70).
    Davout με ψησες τελικά για το speedtouch και εστειλα χθες φαξ στη tellas να μου το στείλουν. Ήθελα να πάρω το linksys wag200 αλλά διάβασα ότι σε προβληματικές γραμμές έχει πρόβλημα κι ετσι το αφησα.
    Να πω κάτι περίεργο ή μάλλον επειδή δε ξέρω τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις, το 4200 κάνει αποσυνδέσεις συχνά τις πρωινές και μεσημεριανές ώρες ανά 10-70 λεπτά, το απογευμα φτιάχνει. Αλλά ακόμα και να το κλειδώσω μεσω DMT στα 8800 πάλι το SNR μενει 6, απο το πρωί έβαλα το παλιό adsl router (speedstream 5400) και συγχρονίζει στα 7400/1024 το περίεργο είναι οτι το SNR παραμένει στο 6. Αλλά η διαφορά είναι ότι το πρωί το snr δε μένει σταθερό αλλά πέφτει στο 1,5 στο 1 ακόμα και στο 0 για αρκετή ώρα με αποτέλεσμα να πέφτει η γραμμή φυσικά, το περίεργο είναι ότι με το speedstream 5400 παρόλο που το SNR είχε κλειδώσει για ώρα στο 0,5 η γραμμή δεν έπεσε ούτε στιγμή και κατέβαζε και με φουλ για το τα 7400 που κλειδώνει. Τώρα το router άραγε κρατάει τη γραμμή ή ο χαμηλός συγχρονισμός και με τόσο χαμηλό snr;;;
    Και επίσης και στα 7400 πάλι εχω τοσο χαμηλό snr είναι φυσιολογικό;; Αν με ρίξει η τελλας στα 8 λέτε πάλι να μην ανέβει;;

  7. #7
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    8190/1021
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    SPEEDTOUCH 585V6
    SNR / Attn
    20,5(dB) / 32(dB)
    Φιλε demain εχω βαλει το τελευταιο firmware το ζητησα απο την tellas και μου το στειλανε αλλα συνεχιζει τα ιδια το modem.Μαλλον θα παω και εγω για αλλαγη...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mikeledim : 28-12-07 στις 18:34.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-03-2006
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Shared
    Ταχύτητα
    9998/999
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    6(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ότι με το speedstream 5400 παρόλο που το SNR είχε κλειδώσει για ώρα στο 0,5 η γραμμή δεν έπεσε ούτε στιγμή και κατέβαζε και με φουλ για το τα 7400 που κλειδώνει. Τώρα το router άραγε κρατάει τη γραμμή ή ο χαμηλός συγχρονισμός και με τόσο χαμηλό snr;;;
    Και επίσης και στα 7400 πάλι εχω τοσο χαμηλό snr είναι φυσιολογικό;; Αν με ρίξει η τελλας στα 8 λέτε πάλι να μην ανέβει;;
    Aπό το πρωί ούτε μια αποσύνδεση ενώ και πάλι εδώ και μισή ώρα το SNR έχει πέσει στο 0,5 και η γραμμή αντέχει, περίεργο ή φυσιολογικό;;

  9. #9
    Εγγραφή
    27-01-2004
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    5883/815
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    9(dB) / 44(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Davout με ψησες τελικά για το speedtouch και εστειλα χθες φαξ στη tellas να μου το στείλουν.
    Θα αρχίσω να παίρνω ποσοστά από την Thomson μου φαίνεται. Κοίταξε, αν χρησιμοποιείς πάνω από 1 PC ή/και θες wireless ή/και θες σχετική σταθερότητα σε κ@#%γραμμές πιστέυω πως αξίζει και με το παραπάνω, μιλάμε για 36 ευρώ μόνο. Έλα πάρε πάρεεε...

  10. #10
    Εγγραφή
    02-03-2004
    Περιοχή
    Λάρισα - Αθήνα
    Μηνύματα
    953
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/512
    DSLAM
    HOL - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Linksys WAG54GS v1.0
    Εγω δηλαδη που τρωω συνεχεια disconnects και με 3 διαφορετικα routers φτενε τα routers?(speedstream 4200 - netgear - linksys)

  11. #11
    Εγγραφή
    27-01-2004
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    5883/815
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    9(dB) / 44(dB)
    Μπορεί να μην έχεις φίλτρα σε όλα τα τηλέφωνα (ή γενικότερα λάθος συνδεσμολογία/παρεμβολές στη γραμμή), να μην έχεις ρυθμίσει τα routers σωστά ή να φταίει το δίκτυο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Davout : 29-12-07 στις 23:38.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-03-2004
    Περιοχή
    Λάρισα - Αθήνα
    Μηνύματα
    953
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/512
    DSLAM
    HOL - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Linksys WAG54GS v1.0
    Ολα σωστα ειναι ρυθμισμενα.Δεν ειμαστε χθεσινοι.Η τελλας ειναι ομως.

    ........Auto merged post: skiabox added 15 Minutes and 15 Seconds later........

    SNR : 5.9 (Down) - 11.9 (Up)
    Attn : 20.5 (Down) - 10.4 (Up)

    ........Auto merged post: skiabox added 0 Minutes and 40 Seconds later........

    Με το linksys καθομαι πολυ πιο πολυ ωρα μεσα αλλα και αυτο μετα απο καποιο διαστημα τα φτυνει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος skiabox : 30-12-07 στις 00:21. Αιτία: auto merged post

  13. #13
    Εγγραφή
    02-03-2004
    Περιοχή
    Λάρισα - Αθήνα
    Μηνύματα
    953
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/512
    DSLAM
    HOL - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Linksys WAG54GS v1.0
    Εδω και 1 ωρα τρωω συνεχη disconnects με το linksys σε PPPoA.Εβαλα να δοκιμασω το netgear που ειναι σε PPPoE (επειδη αυτο μονο του εκανε detect τα settings του ISP) και δουλευει μεχρι στιγμης.
    Συμπερασμα : αντε βγαλε ακρη!

  14. #14
    Το avatar του μέλους LiveTVRadio
    LiveTVRadio Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikeledim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου Davout σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση και Χρονια Πολλα.Τρωω αρκετα disconnects ολη μερα καθε μερα οπωs λεει και η διαφημιση (δεν ειναι τυχαια).Μου το εχουν πει οτι το modem δεν ειναι και οτι καλυτερο υπαρχει και μαλλον θα παρω αλλο.εαν εχειs να μου πειs καποιο θα το εκτημισω.Οσο για φiλτρα εχω απο τη αρχη που ειχα και 1mbps στην Tellas.Επισηs εχω παρει και το 1212 πολλεs φορεs τηλ.και ακομα περιμενω τηλ.εδω και 15 ημερεs απο τουs τεχνικουs.Συγκεκριμενα προχθεs τουs ξαναπηρα τηλεφωνο.Οσο για το snr στην αρχη που μου εβαλαν την 12αρα ειχα SNR 6 και μου το κατεβασανε στα 8 mbps και πηγα SNR 9.5 με 12.0.Αντε να βγαλειs ακρη.Απελπισια σκετη.Ειμαστε και γειτονεs βλεπω.
    Προτείνω D-LINK DSL524T ( καλό και φτηνο 40 ευρω )

  15. #15
    Εγγραφή
    24-05-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    Router
    Speedstream 4200
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Davout Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνια πολλά, το Speedstream είναι καλό modemaki αλλά και γω όταν το βαλα μετά την αναβάθμιση έτρωγα disconnects, για τα 4 Mbps ήταν μια χαρά. Τώρα έχω το Speedtouch 585v6 από Tellas με 36 ευρώ το οποίο είναι πολύ καλό αρκεί να προσέξεις την έκδοση του firmware. Πιθανότατα να στρώσει μετά από κάποιο καιρό η γραμμή σου, αν δε θες να περιμένεις και γουστάρεις wireless router με 4 ethernet θα σου λεγα να πάρεις το Speedtouch, είναι πολύ καλή η τιμή για τέτοιο μηχάνημα (από Oteshop θα το βρεις 60-70).
    Ποιό firmware είναι κατα τη γνώμη σου το καλύτερο και απο πού τα κατεβάζεις?
    Σκέφτομαι και εγώ να το πάρω.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Siemens] speedstream 4200
    Από sofaki στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-08, 17:46
  2. [Siemens] speedstream 4200+ip
    Από sofaki στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-08, 15:45
  3. [Siemens] SpeedStream 4100/4200 Help!!
    Από Palmos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-08, 13:29
  4. [Siemens] speedstream 4200
    Από kiriakosGR στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-08, 04:50
  5. [Siemens] speedstream 4200
    Από johncracker στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-08, 12:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας