Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.005
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Unhappy
    Καλημέρα.
    Λέω κατευθείαν τον πόνο μου.

    Πριν απο 2 περίπου μήνες είχα "τσεκάρει" το τηλέφωνο μου στην φόρμα διαθεσιμότητας του ΟΤΕ, (λίγες μέρες πιο πρίν δεν εμφάνιζε διαθεσιμότητα στην περιοχή μου) και όλος χαρά βλέπω οτι παρέχεται. Πάω λοιπόν και παραγγέλνω το ADSLinaBox (με ταξί πήγα και το παρέλαβα, ούτε κάν αστικές συγκοινωνίες) σε ένα κατάστημα εδώ στα Χανιά (σοφή απόφαση να το πάρω απο κατάστημα, δείτε παρακάτω...), συμπληρώνω την αίτηση, σκανάρω και έναν λογαριασμό του οτέ και τα στέλνω όλα μαζί με email στο τμήμα πωλήσεων της 4thnet. (Εντω μεταξύ είχα κάνει και αλλαγή της γραμμής μου απο isdn σε pstn).
    Όλα ωράια, μέχρι που, ένα μήνα μετά, με παίρνουν τηλέφωνο απο την 4thnet και μου λένε οτι δεν μπορεί να μπεί dsl σπίτι μου, γιατί βρίσκομαι πολύ μακρυά απο τον κόμβο (!) - Μα η φόρμα, λέω. - Η φόρμα κάνει λάθος, μου λέει.


    Τέλως πάντων, ξενερωμένος ων(είχα ξεμείνει κ με την pstnείχα πληρώσει και 30 ευρά για την αλλαγή) ψάχνω καταφύγιο στο τελευταίο οχυρό (vivodi+HOL). Καλώ την HOL, μου λέει καλέστε την vivodi, καλώ την vivodi, μου λένε, αφού το γράφει η φόρμα, έτσι θα είναι. "Μα χρυσή μου και στον ΟΤΕ τα ίδια μου λέγαν". Μου λέει "αφήστε τηλέφωνο θα επικοινωνήσουμε μαζί σας". Με ξαναπαίρνουν μετά απο καιρό μου λένε οτι παρέχεται. "Το ελέγξατε τεχνικα;", ρωτάω, μου λένε οτι έχει νόημα μόνο τα δύο πρώτα νούμερα, τους λέω το και το και τα νούμερα είναι για σπίτια στο κέντρο (εγώ απέχω 8 km απο το κέντρο)."θα ξαναεπικοινωνήσουμε" μου λενε. @@ μέντολες, δεν ξαναπήραν τηλέφωνο.

    Ξαναπήρα λοιπόν σήμερα και με συνδέσαν με το τεχνικό κέντρο. Ένας καλός κύριος λοιπόν μου λέει οτι το ελάχιστο όριο είναι 6km και ναι μεν παρέχεται, αλλα θα έχω μειωμένες ταχύτητες. Του λέω ευχαριστώ δεν θα πάρω.

    Και ρωτάω ρε παιδιά, εδώ που είμαι είναι φοιτητούπολη (Πολυτεχνείο γαρ). Είναι δυνατόν να μας αγνοεί έτσι ο ΟΤΕ. Και επιτέλους, ας μας αγνοεί, λίγη υπευθυνότητα δεν υπάρχει απο μέρος των providers να έχουν σωστά φτιαγμένες τις φόρμες τους ωστε να μην πλανώμαστε κ εμείς οι υπόλοιποι. Γιατι έπρεπε δλδ ΚΑΙ να βγώ ζημιωμένος κατα 30 ευρώ (λόγω της αλλαγής σε pstn) ΚΑΙ να μείνω με το π...stn στο χέρι;

    Και νομίζω οτι είναι αρκετά τα μέρη στο Ellada τα οποία δεν έχουν πρόσβαση ακόμα στο γρήγορο internet, αλλα βρίσκομαι σε μια περιοχή γεμάτη φοιτητες (οι πιο σίγουροι πελάτες του dsl), δεν βρίσκομαι στο γαιδουρονήσι.

    Τεσπα, είπα κάπου τον πόνο μου...

  2. #2
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Έλα τώρα κάνεις λες και δεν ξέρεις πως λειτουργούν αυτές οι υπηρεσίες !!! πΟΤΕ ιζ ΠΟΤΕ!!! Η ανευθυνότητα σε όλο της το μεγαλείο !!!! Έτσι πάει στο Ελλαδιστάν!!! Πάντως άκουσα ότι ο ΟΤΕ ζητάει 2000 πιλοτικούς για ΑΔΣΛ2!!! Για τσέκαρε το εκεί κάτω!!! Μπορεί να σαι τυχερός!!! !!! Μη μασάς man!!! Θα ρθουν καλύτερες μέρες και για εσάς εκεί!!

  3. #3
    Εγγραφή
    18-12-2004
    Περιοχή
    περιστερι... ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.450
    Downloads
    31
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Εως 54 Mbps (wireless)
    ISP
    Οτι εχουν οι α
    Router
    Wifly-City
    SNR / Attn
    100(dB) / 1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ζητα απο τον οτε να κανεις franchise ενα κεντρο κοντα στο σπιτι σου ....

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-07, 14:31
  2. Πληρωμη παγιο dsl εκτος λογαριασμου
    Από platonas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-04, 14:50
  3. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-04, 07:31
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-04, 20:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας