Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 45
  1. #1
    Εγγραφή
    29-09-2005
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Γεια σας παιδια και παλι,

    Πριν απο λιγο καιρο (2 μηνες) νομιζω ειχα προβλημα με την HOL δεν ειχει πορτες και ετσι ειχα μεινει χωρις ιντερνετ. 29 Δεκεμβριου τους περνω για ακυρωση και 10 Ιανουαριου κανω αιτηση για connex 24mpbs στον ΟΤΕ. Την επομενη μερα κιολας ειχα ιντερνετ!! Ωραια μεχρι εδω.

    Σημερα ξαφνικα κατα τις 8:25 το πρωι εκει που καθομουν στο ιντερνετ ξαφνικα γινεται disconnect και οταν επαναφερθηκε τι να δω? Η γραμμη συγζρονιζοταν πλεον στα 4mpbs! Σηκωνω το τηλ. και ηταν νεκρο! Λεω κατι γινεται εδω περνω τον ΟΤΕ και μου λεει οτι μαλλον πρεπει να σας ενεργοποιησε η HOL! Λεω δεν ειναι δυνατον περνω τη HOL και οντως με ενεργοποιησαν (σημερα το θυμηθηκαν ασχετα αν ειχα ζητησει ακυρωση και εγω και ο ΟΤΕ με εξουσιοδοτηση μου) Τους ζηταω λοιπον να τα διακοψουν ολα και να γυρισω στον ΟΤΕ. Και μου λενε οτι υπαρχει κινδυνος να χασω τον αριθμο τηλεφωνου μου αν δεν τον παρει εγκαιρα πριν την ακυρωση ο ΟΤΕ πισω.. Ο ΟΤΕ μου λεει οτι δεν υπαρχει τετοιο προβλημα απλα μολις με ακυρωσουν απο τον HOL θα με ξαναβαλει πισω ο ΟΤΕ και θα εχω μια χαρα ιντερνετ και τηλεφωνο.

    Ξερει κανεις τι παιζει? Ελεος! Μια που συνδεθηκα, να μεινω στη HOL μην τυχον και μεινω χωρις τηλεφωνο? Ξερει κανεις τι παιζει με αυτο το θεμα?

    Ευχαριστω!

  2. #2
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    14311/1.021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    SNR / Attn
    6(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mf_iii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδια και παλι,

    Πριν απο λιγο καιρο (2 μηνες) νομιζω ειχα προβλημα με την HOL δεν ειχει πορτες και ετσι ειχα μεινει χωρις ιντερνετ. 29 Δεκεμβριου τους περνω για ακυρωση και 10 Ιανουαριου κανω αιτηση για connex 24mpbs στον ΟΤΕ. Την επομενη μερα κιολας ειχα ιντερνετ!! Ωραια μεχρι εδω.

    Σημερα ξαφνικα κατα τις 8:25 το πρωι εκει που καθομουν στο ιντερνετ ξαφνικα γινεται disconnect και οταν επαναφερθηκε τι να δω? Η γραμμη συγζρονιζοταν πλεον στα 4mpbs! Σηκωνω το τηλ. και ηταν νεκρο! Λεω κατι γινεται εδω περνω τον ΟΤΕ και μου λεει οτι μαλλον πρεπει να σας ενεργοποιησε η HOL! Λεω δεν ειναι δυνατον περνω τη HOL και οντως με ενεργοποιησαν (σημερα το θυμηθηκαν ασχετα αν ειχα ζητησει ακυρωση και εγω και ο ΟΤΕ με εξουσιοδοτηση μου) Τους ζηταω λοιπον να τα διακοψουν ολα και να γυρισω στον ΟΤΕ. Και μου λενε οτι υπαρχει κινδυνος να χασω τον αριθμο τηλεφωνου μου αν δεν τον παρει εγκαιρα πριν την ακυρωση ο ΟΤΕ πισω.. Ο ΟΤΕ μου λεει οτι δεν υπαρχει τετοιο προβλημα απλα μολις με ακυρωσουν απο τον HOL θα με ξαναβαλει πισω ο ΟΤΕ και θα εχω μια χαρα ιντερνετ και τηλεφωνο.

    Ξερει κανεις τι παιζει? Ελεος! Μια που συνδεθηκα, να μεινω στη HOL μην τυχον και μεινω χωρις τηλεφωνο? Ξερει κανεις τι παιζει με αυτο το θεμα?

    Ευχαριστω!
    Κανονικά το αίτημα σου στο CRM για ConnX δεν επρεπε να περασει ποτε . Ο λόγος που δεν επρεπε να περάσει ητανε οτι εκρεμμει ενα αλλο αίτημα . Εχω αρχίσει να πιστεύω οτι ο ΟΤΕ , μονο οταν θέλει το χρησιμοποιει το CRM . Τεσπα , αν ήθελες να ακυρώσεις το αίτημα σου στην HOL έπρεπε να το κάνεις μόνος σου , και να ζητήσεις επιβεβαίωση οτι οντως έγινε η ακύρωση .
    Τώρα αποτι κατάλαβα , είσαι ενεργοποιημενος σε double play . Οντως ισχύει οτι αν θες να γυρίσεις στον ΟΤΕ πρέπει να κάνεις αίτημα στον ΟΤΕ για ξανα-ενεργοποιηση ( και 35ευρο ) και αίτημα στην HOL για διακοπή ( και 55ευρό )

    Στην θέση σου θα άραζα στην HOL αμα δεν εχει προβληματα . Πιο οικονομικό και υγεινό για τα νεύρα σου .

    Υ.Γ. ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΜΑΖΙ , ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΜΠΕΛΑ .

  3. #3
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Πες μας και λεπτομέρειες, που είσαι, τι πακέτο Conn-X πήρες, τι πακέτο 2play πήρες, στείλε και τα στατιστικά της γραμμής σου και το γράφημα αν έχεις ρούτερ που δίνει γράφημα (π.χ. ΦΡΙΤΣ).
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-09-2005
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ναι τωρα ειμαι με το 2play 24mbps αλλα επειδη ειναι η πρωτη μερα λειτουργει πιλοτικα στα 4 και οχι στα 24 ακομα. Ειμαι Λαρισα στο DSLAM Μεταμορφωσης. απο ΟΤΕ εχω connex 24/1 mpbs

    Attainable data rate Kbit/s 18528 1188
    ATM data rate Kbit/s 4348 1023
    User data rate Kbit/s 3938 927
    Latency path interleaved interleaved
    Latency ms 8 7
    Frame Coding Rate Kbit/s 25 33
    FEC Coding Rate Kbit/s 1031 132
    Trellis Coding Rate Kbit/s 712 68
    Negotiation adaptive adaptive

    Signal/Noise ratio dB 31 11
    Line attenuation dB 27 14
    Status f0000000 f0000000

    γραφημα εννοεις στο spectrum? Αν ναι:

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mf_iii : 08-02-08 στις 23:16.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stefanos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά το αίτημα σου στο CRM για ConnX δεν επρεπε να περασει ποτε . Ο λόγος που δεν επρεπε να περάσει ητανε οτι εκρεμμει ενα αλλο αίτημα . Εχω αρχίσει να πιστεύω οτι ο ΟΤΕ , μονο οταν θέλει το χρησιμοποιει το CRM . Τεσπα , αν ήθελες να ακυρώσεις το αίτημα σου στην HOL έπρεπε να το κάνεις μόνος σου , και να ζητήσεις επιβεβαίωση οτι οντως έγινε η ακύρωση .
    Τώρα αποτι κατάλαβα , είσαι ενεργοποιημενος σε double play . Οντως ισχύει οτι αν θες να γυρίσεις στον ΟΤΕ πρέπει να κάνεις αίτημα στον ΟΤΕ για ξανα-ενεργοποιηση ( και 35ευρο ) και αίτημα στην HOL για διακοπή ( και 55ευρό )

    Στην θέση σου θα άραζα στην HOL αμα δεν εχει προβληματα . Πιο οικονομικό και υγεινό για τα νεύρα σου .

    Υ.Γ. ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΜΑΖΙ , ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΜΠΕΛΑ .
    Υπάρχει και η εκδόχη, το ότι ποτέ δεν στείλανε την αίτηση, αλλά την στείλανε μετά, και όχι όπως γνωρίζεις ο ΟΤΕ δεν έχει δυνάτοτητα να αλλάξει αίτημα εφόσον περάσει στο wcrm

  6. #6
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Ωραίος είσαι με τέτοια ταχύτητα, 18528 δεν πιάνουν και πολλοί. Σε βλέπω να παραμένεις. Το Conn-X που είχες τι ταχύτητα έπιανε στη γραμμή σου;
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-09-2005
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Αποτι βλεπω καλα ειναι τα στατιστικα και με hol. Απλα σημερα στον οτε τους ειπα οτι θα ζητησω ακυρωση απο την hol. Αλλα εφοσον πλεον την και ιντερνετ εχω στο ιδιοκτυτο θα σταματησει ο οτε τους λογαριασμους αυτοματα? Απλα αν κατσω στη hol να ζητησω διακοπη του connex αν δεν εχω 6μηνο συμβολαιο

    Αν ειναι οπως τα λεει ο φιλος Stefanos να πληρωσω τοσα για επανενεργοποιηση καλυτερα να μεινω στη hol... Χμ..

  8. #8
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Τι ταχύτητα έπιανες στο Conn-X;
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-09-2005
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Λιγο καλυτερα. Το Attainable του ΟΤΕ ηταν 23000 περιπου και συγχρονιζομουν στα 18500-19000.

    Τωρα με 18500 attainable λογικα πιο κατω δε θα συγχρονιστω? Κανα 15-16...

  10. #10
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Μπορεί και 17, πάντως έχεις πολύ καλή γραμμή.
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-09-2005
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ναι και αποτι εχω ακουσει ειμαι μακρια απο το DSLAM... Απλα δεν μου εχουν βαλει ακομα και τα 24 και δεν μπορω να δω. Σε ποσες μερες ανεβαινει στα 24 περιπου, ξερετε? Οποτε να κατσω στη hol. Θελει τπτ να κανω στον ΟΤΕ η να τους πω απλα να κοψουν το connex? Οι λογαριασμοι σταματα αυτοματα?

  12. #12
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Πάρτους τηλέφωνο και ζήτα να σου ανοίξουν την πόρτα, εφόσον βέβαια αποφασίσεις να μείνεις στη Hol.

    Για το Conn-X θα πρέπει να τους πάρεις τηλ, και να δεις και τι δέσμευση έχεις αναλάβει με βάση τη σύμβαση που υπέγραψες.
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  13. #13
    Εγγραφή
    29-09-2005
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τι να μου ανοιξουν πορτα? Αφου ειμαι τωρα κανονικα συνδεδεμενος στη hol στα 4mbps

    Στον οτε ειχε πει η κοπελα στο 134 οτι θα ειναι 6μηνη αλλα σημερα μου ειπαν οτι ειναι αοριστου και μεσα στο λογαριασμο μου αοριστου λεει

  14. #14
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    14311/1.021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    SNR / Attn
    6(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και η εκδόχη, το ότι ποτέ δεν στείλανε την αίτηση, αλλά την στείλανε μετά, και όχι όπως γνωρίζεις ο ΟΤΕ δεν έχει δυνάτοτητα να αλλάξει αίτημα εφόσον περάσει στο wcrm
    Τωρα που το σκέφτομαι λιγο , δικιο εχεις .Οταν δεν υπάρχουν πόρτες , δεν παει αίτηση στο CRM . Μολις δώθηκανε οι πορτες , έφυγε το αίτημα . Και επειδη το αίτημα του double play ειναι ανώτερο απο shared ,πέρασε κανονικά . Λογικό μου ακούγεται .

    Υ.Γ. Η μπούρδα του αιώνα , είναι η εξουσιοδότηση του ΟΤΕ να κόψει το double play . Ουτε με σφαίρες ομως .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos83 : 09-02-08 στις 02:55. Αιτία: shared οχι ΑΡΥΣ

  15. #15
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Εννοούσα να σου βγάλουν τον περιορισμό στην πόρτα του DSLAM που είσαι συνδεμένος ώστε να πιάσεις τη μέγιστη ταχύτητα που μπορείς. Τώρα υπάρχει περιορισμός στην πόρτα σου όσο αφορά την ταχύτητα. Αν δεν τους πάρεις τηλ, μπορεί και να την "ξεχάσουν" έτσι που είναι τώρα.
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 20 μέρες χωρίς τηλ
    Από h2o στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-08, 16:47
  2. Απο 20-12 χωρις τηλ!
    Από megapixel στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-07, 20:18
  3. Χωρίς τηλ & internet από 13/11/07
    Από Shpongled στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-07, 14:08
  4. Από την Τρίτη χωρίς τηλ.
    Από spartacus στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-06, 14:32
  5. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-06, 12:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας