Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Τις τελευταίες εβδομάδες εγκατέστησα σε 3 διαφορετικά μηχανάκια (2 x86 και 1 amd64) το Ubuntu.

    Θεωρώ σκόπιμο λοιπόν να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου μαζί σας.

    Η ιστορία ξεκίνησε κάπως κατά τύχη όταν από δική μου (ίσως) κουταμάρα σβήστηκε το "/" partition του προϋπάρχοντος Gentoo.

    Είχα αποθηκευμένα όλα τα binary πακέτα και θα μπορούσα σε 1-2 ώρες να το ξαναστήσω χωρίς ίχνος compile. Αλλά ένα ότι βαριόμουν, δύο ότι ήθελα να του κάνω ένα test-drive με απώτερο σκοπό να μπει μόνιμα ως μοναδικό-αποκλειστικό και μόνιμο λειτουργικό στον υπολογιστή των γονέων μου ώστε να μην χρειάζεται καθόλου συντήρηση-παρακολούθηση από μένα, και να είναι τελείως baby-proof, είπα λοιπόν να δω πόσα απίδια έχει ο σάκος.

    Ακόμα και χωρίς να είχα στήσει προ μηνός προσωρινά το Debian - με το οποίο έχουν ακριβώς ίδιο περιβάλλον εγκατάστασης - αλλά ασχολούμενος με το Gentoo πάνω από χρόνο τώρα, βρήκα την εγκατάσταση πραγματικά παιχνίδι.

    Σε 15 το πολύ λεπτά, με είχε βάλει στο Gnome και ήταν απαξάπαντα ρυθμισμένα πλην των σωστών παραμέτρων για την οθόνη μου. Αναμενόμενο μιας και ποτέ η οθόνη μου δεν έδινε σωστές πληροφορίες από το DDC - δεν έφταιγε λοιπόν το Ubuntu σε αυτό.

    Τσάκα-τσάκα λοιπόν H&V ranges στο xorg.conf και τα 4 manual scanmodes που έχω μόνιμα αποθηκευμένα κάπου, και ύστερα από ένα restart ήμουν έτοιμος.

    Ύστερα από ορισμό επιπλέον repositories, και update όλων των ήδη εγκατεστημένων πακέτων - καθώς και εγκατάσταση όσων άλλων θεωρούσα απαραίτητα, έγινε άλλο ένα restart, και μάλιστα αυτή τη φορά με optimized amd64 k8 SMP kernel.

    Η ανυπαρξία ουσιαστικά του root και η αντικατάσταση του su - με το sudo -s -H πήρε λίγο να τη συνηθίσω. Μάλιστα για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν κατάλαβα και το λόγο αυτής της αλλαγής αφού υπάρχει εντολή που να επιτυγχάνει το ίδιο απλά είναι διαφορετική.

    Κάποιες επίσης σπαστικές μικρολεπτομέρειες (χρωματάκια στο bash και ξεκούμπισα της 1ης οθόνης του screen) επιλύθηκαν αμέσως με τη βοήθεια των παιδιών εδώ μέσα.

    Η μόνη δυσκολία ήταν η σωστή λειτουργία της ALSA λόγω - κατά τη γνώμη μου - αναίτιας ματσακονιάς που έχουν κάνει οι developers από επιλογή τους.

    Έτσι λοιπόν, η πρώτη μου εντύπωση από το Ubuntu ήταν πολύ καλή.

    Μ' άρεσαν πολύ οι άσπροι "γεμάτοι" κέρσορες αλά Windows και το ξεκούραστο default θέμα του.

    Για πρώτη φορά δε, δούλεψε σε Linux μεσαίο ροδελο-κλικ πάνω στα tabs του Firefox με TabBrowser Extensions εγκατεστημένα.

    Επίσης μπορούν όλα (με ελάχιστες εξαιρέσεις) να ρυθμιστούν από GUI μέσα από το Gnome (με εξαίρεση δικτυακά mountings στο fstab και το nfs exports).

    Τέλος το Synaptic είναι πολύ απλό και λειτουργικό. Κάνει απλά τη δουλειά του χωρίς να κουράζει. Και μάλιστα δεν έχει ηλιθιωδώς "νομικίστικη" συμπεριφορά προς το χρήστη όπως άλλες μή σοβαρές διανομές (π.χ. δεν σου βάζω το libdvdcss κλπ.).

    Οι αρνητικές εντυπώσεις ξεκίνησαν όταν είδα την ανυπαρξία "σύγχρονου" software λόγω της ηλιθιότατης - ΙΜΗΟ - πολιτικής για τα updates που έχουν.

    Εξηγώ.

    Το Ubuntu έχει (δυστυχώς) εκδόσεις, οι οποίες βγαίνουν κάθε 6 μήνες. Τότε και μόνο τότε, ανανεώνονται στην πραγματικότητα τα πακέτα του.

    Τα μόνα πακέτα που ανανεώνονται ενδιάμεσα, είναι μόνο τα υπάρχοντα (οι παλιότερες εκδόσεις) και αυτό μόνο εάν παρουσιαστεί κάποιο κενό ασφαλείας.

    Καλά, και θα μου πείτε, δεν ανανεώνεται τίποτα για 6 μήνες;

    Η απάντηση είναι σχεδόν ανανεώνεται. Εξηγώ:

    Υπάρχουν τα λεγόμενα backports, δηλαδή νεότερες εκδόσεις πακέτων που τα παίρνουν από την υπάρχουσα testing (under development) έκδοση, την επόμενη δηλαδή που θα βγει με το πέρας του επόμενου 6μήνου. Αλλά παρουσιάζουν τα εξής σοβαρότατα μειονεκτήματα που λειτουργούν ως τροχοπέδη:

    - backports δεν υπάρχουν για όλες τις αρχιτεκτονικές. Υπάρχουν δυστυχώς ΜΟΝΟ για x86. Εάν θέλετε λοιπόν να τρέξετε Ubuntu σε amd64 ή ppc, απλά ΞΕΧΑΣΤΕ το.

    - ακόμα και αυτά που υπάρχουν, είναι σχετικά λίγα και βγαίνουν με αρκετή καθυστέρηση σε σχέση με την πραγματική στιγμή που βγαίνει η νέα έκδοση του προγράμματος

    - σε κάποια από τα backports έχουν γίνει λάθη ολκής κατά τρόπο που τα καθιστούν τελείως δυσλειτουργικά. Π.χ. στους Mozillo-οειδείς browsers και mail-news clients έχουν κάνει την τεράστια βλακεία να μην παίρνουν αυτούσιες τις καινούριες εκδόσεις αλλά απλά να μεταφέρουν τις διορθώσεις μόνο των bugs στις παλιές. Αποτέλεσμα, να μην ενημερώνεται η έκδοση που δηλώνει το πρόγραμμα, να παραμένει στον παλιό αριθμό, και να μην λειτουργεί η αυτόματη αναζήτηση αναβαθμίσεων για τα extensions.

    - ορισμένα θεμελιώδη προγράμματα βασικότατα για ένα σύστημα, και αντικειμενικά μακράν τα καλύτερα στο είδος τους - ή ίσως και μοναδικά, δεν υπάρχουν καθόλου, ούτε και στα backports. Π.χ. KMlplayer, KRename κλπ.

    Τέλος, το μεγαλύτερο πρόβλημα - κατ' εμέ - του Ubuntu είναι οι developers του.

    Είναι ο ορισμός του καβαλημένου καλαμιού.

    Π.χ. σε διερευνητική μου κρούση, γιατί ακολουθείται αυτή η συντηρητικότατη και αναίτια-ανούσια πολιτική με τα backports (χώρια τις βλακείες με τα Mozillo-ειδή), η απάντηση ήταν ότι όπως το Debian Stable επιδιώκει "enterprise-class σταθερότητα", έτσι κι εμείς.

    Προσέξτε απάντηση: "enterprise-class σταθερότητα" για μία διανομή που κάθε άλλο παρά απευθύνεται στο target-group των enteprise-class servers αλλά απευθύνεται - μεταξύ άλλων καί - στο target group αυτών που δεν γνωρίζουν π.χ. στα Windows πώς να κάνουν shutdown το PC.

    Όχι ότι αυτός ο στόχος είναι κάτι κακό για το Ubuntu ή ότι δεν τον πετυχαίνει. Απεναντίας. Αλλά θα μπορούσε ανετότατα να τον πετυχαίνει όντας πιο "σύχρονο" και ενημερωμένο στα πακέτα του.

    Συμπέρασμα:
    (+)
    - σοβαρή Debian-based διανομή χωρίς RPM
    - πολύ καλό και αποτελεσματικό (και εύκολο) package management χωρίς ηλίθια "νομικίστικα" εμπόδια για τον χρήστη
    - εξαιρετικό hardware detection
    - πολύ απλή και γρήγορη εγκατάσταση
    - πολύ απλός και κατατοπιστικός (έστω και ανεπίσημος) οδηγός εγκατάστασης
    - ύπαρξη έτοιμων CPU & SMP optimized kernels χωρίς να χρειαστεί καθόλου compilation
    - αρκετά πρόσφατοι nVidia binary closed-source drivers με πλήρες 2D&3D acceleration
    - εξαιρετικό περιβάλλον (Gnome) με πληθώρα ρυθμίσεων μέσω GUI και πολύ καλαίσθητο, out of the box - ακόμα καί σε πλήρη ελληνικά εάν θέλετε
    - πολύ ωραίοι κέρσορες
    - λειτουργούν πλήρως τα TabBrowser Extensions στον Firefox
    - αρκετά καλή υποστήριξη για αρχιτεκτονική x86
    - η ανυπαρξία (πρακτικά) του root user την καθιστά baby-proof (θείτσα-proof και ό,τι άλλο θέλετε)

    (-)
    - ύπαρξη "κβαντισμένων" εκδόσεων κάθε 6 μήνες
    - ελάχιστη έως ανύπαρκτη υποστήριξη για αρχιτεκτονικές amd64 & ppc
    - συντηρητικότατη (ασθματική) πολιτική ενημερώσεων software σε σημείο αυτοχειρίας
    - προχειρότητα και ερασιτεχνισμός σε πολλά βασικότατα πακέτα software με θεμελιώδη λάθη (π.χ. ALSA, Mozillo-ειδή κλπ.)
    - κάκιστη νοοτροπία και συμπεριφορά των developers
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 25-07-05 στις 12:13.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  2. #2
    Το avatar του μέλους mach
    mach Guest
    Απ'ότι φαίνεται, αντιμετωπίσαμε ακριβώς τα ίδια προβλήματα:
    1)Στις ρυθμίσεις οθόνης μου είχε μόνο 60Hz για αναλύσεις πάνω από 800x600.
    2)Καθόλου ήχος, αν και είχε βρει κανονικά τη κάρτα ήχου. Έπρεπε να τρέξω το alsamixer για να δω ότι είχε απενεργοποιήσει το digital out της κάρτας από default (περίμενε δηλαδή να προτιμώ το speaker του συστήματος από την κάρτα ήχου ; )
    3)Όσο για την ανυπαρξία root δεν νομίζω ότι πολυενοχλεί, είδα ότι υπάρχει έτοιμο root terminal στα εργαλεία συστήματος, ένα shortcut στα γρήγορα και είσαι έτοιμος, τουλάχιστον στο X.

    Αυτά όμως είναι ασήμαντα προβληματάκια μπροστά στα φοβερά πλεονεκτήματα αυτής της διανομής: ειδικά το hw detection είναι απίστευτο, τα πάντα εντοπίστηκαν με την πρώτη ακόμα και το onboard LAN και η 6800. Το installation είναι τόσο απλό που ένιωσα τελείως άχρηστος και περιττός: το μόνο που πείραξα ήταν τα μεγέθη των partitions, αν και θα δούλευε μια χαρά με τα default. Αν και έχω χρησιμοποιήσει ένα παλιό maxtor στις 5400 για την εγκατάσταση, το συστηματάκι είναι σφαίρα. Μέτά από δύο ώρες εγκατάστασης και update πακέτων, έχω σύστημα έτοιμο για χρήση ... Το μόνο που έψαξα λίγο ήταν η κάρτα ήχου και η εγκατάσταση του νέου driver της nvidia.

    Τελικά, είμαι εντυπωσιασμένος και έκπληκτος. Το πιο έυκολο linux που έχω συναντήσει. Αν και φανατικός των Windows, μάλλον το γυρίζω σε ubuntu για καθημερινή χρήση.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Αυτό το Update καθε 6 μηνες δεν το αντέχω.....
    Αυτός ειναι και ο βασικότερος λόγος που προτίμησα το Gentoo αν και νεος χρηστης τότε που το πρωτοεβαλα.
    Ειπαμε να γλυτώσουμε τα εξαμηνιαία format των windows και θα πέφταμε σε παρόμοια κατάσταση???
    ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 25-07-05 στις 16:42.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18209/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Linksys WAG320N
    SNR / Attn
    5.6(dB) / 19.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer
    Αυτό το Update καθε 6 μηνες δεν το αντέχω.....
    Αυτός ειναι και ο βασικότερος λόγος που προτίμησα το Gentoo αν και νεος χρηστης τότε που το προτοεβαλα.
    Ειπαμε να γλυτώσουμε τα εξαμηνιαία format των windows και θα πέφταμε σε παρόμοια κατάσταση???
    ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!
    Aυτός ήταν ο λόγος και για μένα που άφησα τον μανδραγόρα για τα repositories του gentoo.

    Τα windows τα άφησα για τα λογής λογής ~ware και virus.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-06-2005
    Περιοχή
    Athe
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    USR9106
    δεν μπορω να καταλαβω πως σκεφτεστε ειλικρινα... ειναι τοσο σημαντικο μειονεκτημα πια το γεγονος οτι δεν γινονται αναβαθμισεις καθε βδομαδα..? δηλαδη αν ειχατε το debian που για να βγει μια καινουρια εκδοση περνουν 2-3 χρονια τι θα λεγατε? Ελεος πια με αυτη την μανια με τα updates. Εισαστε στο linux ΟΧΙ στα windows..! η πλειοψηφια των προγραμματων εχουν αριστοποιηθει...!

    Για μενα το ubuntu ειναι η κορυφαια home (και οχι μονο) διανομη, αφου βασιζεται στο απιστευτα "τελειοποιημενο" debian.... Η επιλογη του gnome για μενα ειναι πλεονεκτημα. Τελος εγω linux χωρις apt-get δεν μπορω να δουλεψω.. :P

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από onefluffycloud
    δεν μπορω να καταλαβω πως σκεφτεστε ειλικρινα... ειναι τοσο σημαντικο μειονεκτημα πια το γεγονος οτι δεν γινονται αναβαθμισεις καθε βδομαδα..?
    Μεταξύ βδομάδας και 6μήνου, μπορεί να υπάρξει και κάποια μέση οδός, δε νομίζεις; Ειδικά όταν ένα update διορθώνει ή/και προσθέτει πολύ σημαντικά πράγματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από onefluffycloud
    Ελεος πια με αυτη την μανια με τα updates. Εισαστε στο linux ΟΧΙ στα windows..! η πλειοψηφια των προγραμματων εχουν αριστοποιηθει...!
    Κάνεις μεγάλο λάθος.

    Π.χ. το KMPlayer, μακράν το καλύτερο media player για βιντεάκια, τους τελευταίους 6 μήνες (από την 0.84 και μετά) έχει σωστό seeking σε όλα τα formats και να φαίνεται σωστά από πάνω σε full screen η seek bar.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από onefluffycloud
    Για μενα το ubuntu ειναι η κορυφαια home (και οχι μονο) διανομη...
    Δεν είπα ότι δεν είναι καλή. Είπα πού πάσχει και γιατί, και πώς μπορεί να βελτιωθεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από onefluffycloud
    Η επιλογη του gnome για μενα ειναι πλεονεκτημα.
    Δεν είπα το ανάποδο. Άλλωστε, ανέκαθεν "Γκνομάς" ήμουν και εγώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από onefluffycloud
    Τελος εγω linux χωρις apt-get δεν μπορω να δουλεψω.. :P
    Καλό το apt-get.

    Αλλά δεν έχεις experience το emerge.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18209/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Linksys WAG320N
    SNR / Attn
    5.6(dB) / 19.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Μεταξύ βδομάδας και 6μήνου, μπορεί να υπάρξει και κάποια μέση οδός, δε νομίζεις; Ειδικά όταν ένα update διορθώνει ή/και προσθέτει πολύ σημαντικά πράγματα.
    Ακριβώς αυτό το γεγονός ήθελα να τονίσω

    Δεν νομίζω ότι έχει τελειοποιηθεί τίποτα πουθενά!

  8. #8
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Τέλος το Synaptic είναι πολύ απλό και λειτουργικό. Κάνει απλά τη δουλειά του χωρίς να κουράζει. Και μάλιστα δεν έχει ηλιθιωδώς "νομικίστικη" συμπεριφορά προς το χρήστη όπως άλλες μή σοβαρές διανομές (π.χ. δεν σου βάζω το libdvdcss κλπ.).
    το libdvdcss (και άλλα παρόμοια) δεν περιλαμβάνεται στο επίσημο ubuntu. Η εγκατάσταση του απαιτεί από τον χρήστη να επέμβει χειρονακτικά και να προσθέσει τα απαραίτητα repositories για να μπορέσει να βάλει το πακέτο.
    Δηλαδή η ίδια ακριβώς διαδικασία που ακολουθείται και στις ... "μη σοβαρές" διανομές.
    Οπότε το παραπάνω σχόλιο το κρίνω ως παραπλανητικό.

  9. #9
    Το avatar του μέλους gbil
    gbil Guest
    Αυτό με τα updates ήταν που με οδήγησε εμένα στο Fedora Core 4. Gentoo δεν βάζω γιατί δεν έχω καμιά όρεξη να κάνω compile τα πάντα χωρίς τρελό κέρδος (εκτός από πυρήνα που το κάνω και προγραμματάκια που δεν υπάρχουν precompiled). Οπότε FC4 για εμένα αν και το Ubuntu είναι μάλλον το καλύτερο για κάποιον που δεν ξέρει καθόλου από Linux.

  10. #10
    Εγγραφή
    05-06-2005
    Περιοχή
    Athe
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Vivodi
    Router
    USR9106
    οταν λεω οτι πολλα πραγματα στο linux εχουν αριστοποιηθει εννοειται πως δεν αναφερομαι σε εφαρμογες Χ και ειδικα σε multimedia! εννοειται πως εκει τα πραγματα ειναι ακομα στην αρχη. Εγω εννοουσα προγραμματα οπως ο πυρηνας, το vi, ο gcc και αλλα τετοια..

  11. #11
    Εγγραφή
    02-04-2004
    Περιοχή
    Χανιά/Ηράκλειο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.415
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Μεταξύ βδομάδας και 6μήνου, μπορεί να υπάρξει και κάποια μέση οδός, δε νομίζεις; Ειδικά όταν ένα update διορθώνει ή/και προσθέτει πολύ σημαντικά πράγματα.
    Ένα 6μηνο είναι IMHO πολύ ρεαλιστικό διάστημα για update μιας desktop διανομής - μην ξεχνάς εξάλου οτι ένας μέσος χρήστης δεν θα χαρεί και ιδιαίτερα αν ξυπνήσει καμιά μέρα και βρεί, χωρίς προφανή γι'αυτόν λόγο, το interface της αγαπημένης του εφαρμογής να έχει αλλάξει. Ακόμα και η πιο μικρή αλλαγή μπορεί να τον συγχίσει. Εξάλου αν θές πραγματικά την τελευτέα έκδοση κάποιας συγκεκριμένης εφαρμογής, μπορείς να την περάσεις πολύ εύκολα.

    Τα backports είναι IMHO κακή ιδέα, και τα χρησιμοποιώ μόνο για το "extra" repository τους. Το 95% του software στο σύστημα μου είναι στις εκδόσεις του ubuntu hoary, με το υπόλοιπο 5% να είναι πακέτα απο extra repositories (π.χ. opera). Μόνο το drivel ήθελα σε πιο πρόσφατη έκδοση, και δεν ήταν μεγάλη φασαρία να το εγκαταστήσω. Καλό το καθημερινό update στις τελευταίες εκδόσεις, αλλα απο ένα σημείο και μετά αναρωτιέσαι αν αξίζουν τα τόσα MB's καθημερινά, για ελάχιστα features παραπάνω.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Edessa
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.941
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    21633/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    4(dB) / 10(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gbil
    ... Gentoo δεν βάζω γιατί δεν έχω καμιά όρεξη να κάνω compile τα πάντα χωρίς τρελό κέρδος (εκτός από πυρήνα που το κάνω και προγραμματάκια που δεν υπάρχουν precompiled).
    Δεν είναι τόσο η ταχύτητα που κερδίζεις, προσωπικά πιστεύω ότι τα USE flags είναι το σημαντικό του πλεονέκτημα. Το θεωρώ το καλήτερο package management σύστημα.

  13. #13
    Το avatar του μέλους gbil
    gbil Guest
    Μέχρι τώρα έχω περάσει από yast, yum, apt και σκέτο rpm και πιστεύω ότι το καλύτερο από αυτά είναι με διαφορά το apt σε συνδυασμό με το synaptic με το μόνο μεγάλο μειονέκτημα ότι δεν μπορείς να αφήσεις ένα broken πακέτο και να κάνεις παράλληλα αλλαγές με το apt γιατί δεν σε αφήνει. Το portage ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει και η αλήθεια είναι ότι δεν βλέπω λόγο να πάω σε Gentoo. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια...

  14. #14
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hayzel
    Δεν είναι τόσο η ταχύτητα που κερδίζεις, προσωπικά πιστεύω ότι τα USE flags είναι το σημαντικό του πλεονέκτημα. Το θεωρώ το καλήτερο package management σύστημα.
    Μακράν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gbil
    Μέχρι τώρα έχω περάσει από yast, yum, apt και σκέτο rpm και πιστεύω ότι το καλύτερο από αυτά είναι με διαφορά το apt σε συνδυασμό με το synaptic...
    Μα φυσικά. Τί συζητάς τώρα; ΡουΠουΜοειδή που δεν μπορούν να κάνουν solve ούτε ένα dependency;

    Το apt - Synaptic είναι σοβαρό-πραγματικό package management.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gbil
    ...με το μόνο μεγάλο μειονέκτημα ότι δεν μπορείς να αφήσεις ένα broken πακέτο και να κάνεις παράλληλα αλλαγές με το apt γιατί δεν σε αφήνει. Το portage ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει και η αλήθεια είναι ότι δεν βλέπω λόγο να πάω σε Gentoo. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια...
    Αυτό είναι μάλλον καλό γιατί σε ωθεί να ασχοληθείς με το πρόβλημα και να μην το αφήσεις να κρέμεται για μήνες και γίνει μπάχαλο η κατάσταση.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #15
    Το avatar του μέλους gbil
    gbil Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Αυτό είναι μάλλον καλό γιατί σε ωθεί να ασχοληθείς με το πρόβλημα και να μην το αφήσεις να κρέμεται για μήνες και γίνει μπάχαλο η κατάσταση.

    Καλό για απλούς χρήστες αλλά τι γίνεται στην περίπτωση των power users που θέλουν να τεστάρουν κάτι αλλά τους σπάει τα νεύρα το apt? Εδώ κερδιζει το yum.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-12, 14:22
  2. KDE 3.5.x - Από τη σκοπιά του Gnome 2.1.x χρήστη...
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 291
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-07, 02:57
  3. Free Γραμματοσειρές για Linux (και οχι μονο...)
    Από Slammer στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-05, 01:03
  4. Μονοπώλιο του οτε? Και όχι μονο...
    Από Tromeros στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-03, 00:48
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-03, 04:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας