Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    06-06-2005
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.325
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Exclamation
    Σύμφωνα με εδώ πολλοί κάτοχοι της συγκεκριμένης μητρικής αντιμετωπίζουν το λεγόμενο VoltBug στις auto-χαμηλές ρυθμίσεις volt του bios με αποτέλεσμα να δίνει παραπάνω volt από το κανονικό η μητρική σε διάφορα κομμάτια της μητρικής και συγκεκριμένα στο MCH, στο PLL, και στο fsb.
    Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι αρκετά ανησυχητικό, γιατί μειώνεται η ζωή του mobo σου χωρίς να το ξες. Το bug αντιμετωπίζεται ακόμα και με το τελευταίο bios.
    Κάποιοι αναφέρουν πως από το συγκεκριμένο bug πάσχει όλοι η σειρά p5k της asus. Λέτε για αυτό στα review τα mobo της asus με το p35 να εμφάνιζαν αδικαιολόγητα μεγαλύτερη κατανάλωση από τον ανταγωνισμό;

    Το συγκεκριμένο πάντως για εμένα αποτελεί ένα ακόμα χτύπημα στην αξιοπιστία των mobo της συγκεκριμένης εταιρίας η οποία πάει από το κακό στο χειρότερο σε αυτό τον τομέα.

    Link για ολόκληρο το thread
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DaRk : 09-05-08 στις 18:44.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Αν και δεν εχω μετρησει τις τασεις εχω κανει το εξης:
    Με αυξηση των τασεων πετυχαινω καλυτερο MAX FSB ή MAX Speed και ετσι στο auto δειχνουν πως ολα ειναι καλα.

    Ομως εχω παρατηρησει αλλου bug.
    Αν αφησω τον επεξεργαστη με auto στο Vcore τοτε δινει σωστη ταση.
    Αν δωσω 1.3500V στο bios τοτε ο επεξεργαστης θα ειναι undervolted, στα 1.2κατι.
    Ετσι για να τρεχω τον επεξεργαστη με 1.375V βαζω στο bios 1.4875, κοκ.

    Αυτο απο το 0603 bios και μετα (το 0603 δεν ειχε αυτο το bug) και με επεξεργαστη εναν E2140 (παιζει ρολο ο επεξεργαστης, με αλλον ισως δεν υπαρχει undervolting).
    Και με μητρικες σε 1.01 revision και 1.02g (η τωρινη).

    Μονο στην πρωτη μητρικη που ειχα (revision 1.0) ζεσταινοταν πολυ το southbridge. Αντιθετα στην νεα ειναι κρυο. Φυσικα διαπιστωσα αν τυχον υπαρχει προβλημα παστας στην νεα και λογω αυτου να μην θερμαινεται η ψυκτρα, αλλά δεν υπηρχε τετοιο θεμα.

    ΥΓ. Η Asus συνηθιζει να δινει λιγο αυξημενες τασεις και αυτος ειναι και ο λογος που τα συστηματα με Asus μητρικες ειναι σταθεροτατα.
    Ακομα και απο την πολυ παλια CUSL2 που εχω απο default η θεση για το jumper ρυθμισης της τασης στο τσιπσετ και την μνημη ηταν στα 3.4V (με jumper) αντι για 3.3, και ειχε και θεση jumper για 3.6V.

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS P5K-E WIFI-AP κ ήχος
    Από terry39 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-08, 11:49
  2. Asus P5K-E Wifi/AP Θερμοκρασίες..
    Από murlock στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-08, 22:22
  3. ASUS P5K-E /WIFI-AP και VISTA
    Από ozma στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-08, 02:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας